LPG KABLO

Motor Yağı Işareti Geç Sönmeye Başladı, Yağ Önerisi Verebilir Misiniz?

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda smehmetcoban tarafından 28 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. smehmetcoban

smehmetcoban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Seyit Mehmet Çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Merhabalar Hyundai Ailesi,

Yaklaşık 5.5 ay önce 2005 model Hyundai Accent Admire 1.5 CRDi araç aldık. İlk aldığımız zamanlarda motor yağı sensörü ve akü sensörü araç çalışmasıyla birlikte anında sönüyordu. Ancak yaklaşık 2-3 haftadır motor yağı sensörü akü sensöründen 1-2 saniye geç sönüyor. Yağ mı bitiyor diye düşündüm ve yağ çubuğuna baktım. Yağ, çubuğun üst çizgi seviyesinde. Yani bir sorun olmadığını düşünüyorum. Eğer o üst çizginin de üstünde olması gerekiyorsa yeni yağ takviyesi yapabilirim.

Sizce geç sönmesinin bir sebebi olabilir mi yoksa normal bir şey mi? Bir de yağ değişimi geldiğinde bu araç için hangi yağı kullanmalıyım?

İnternette 5W-30 önerisi aldım ancak burada daha doğru bir öneri alırım diye düşünüyorum. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

2. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Hangisi daha sonra sönüyor ben hiç dikkat etmemişim. Hepsi söner ama. Yağ olarak ne kullanılması gerektiği klavuzda yazıyor ama sıcaklık ile birlikte değişken rakamlar vermişler era için. 5w30 kullanıyorum ama Diyarbakır şu aralar 45 derece orada 1 tık daha kalın kullanılmalı mesela. İzmir için 5w30 kullanıyorum. Accent era klavuzuna göre

3. smehmetcoban

smehmetcoban Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Seyit Mehmet Çoban
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Valla Castrol'ün sitesine girip araç bilgilerini girdim ve bana 5W-30 gösterdi. Heralde benim araç için de 5W-30.

Aracın yağ basınç pompası kirlenmiş olabilir mi? Onla alakalı olabilir mi peki?

4. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Yağ basıncı yeterli seviyeye ulaşamadığı için geç sönüyor, orijinal veya OEM filtre tercih edin. Motor iç temizliği yaptırın, bunların hepsinin inanılmaz faydası var.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yağ firmalarının kendi sitelerindeki tavsiyeleri tamamen anlamsız, hiç referans almayın.

1-2 saniyede sönüyorsa bence problem yok. daha da uzamışsa sorunu çözmek gerekir.

eğer yağ filtresi orjinal değilse mutlaka orjinal olanla değişmeli.

yağ numarası olarak 5-40 en uygunlardan birisi, 5-30, 10-30 da kullanılabilir ama aracın yaşına göre 5-40 daha uygun.

ozgutozkan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş