10 Kasım LPG KABLO

Motor Yağı Değişimi

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda omrtgc tarafından 21 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. omrtgc

omrtgc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Ömer Faruk
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar merhaba. Çok merak ettiğim bi konu var. Yeni araçların motor yağınin erken değiştirilmesi gibi bi durum gerçekten faydalı mi yoksa bu bazılarının uydurduğu birşey mi. Servisler üstüne basa basa gerek yok fabrika diyorsa o diyor ama ben yinede sormak istedim. Benimde değiştirme fikrim var.

saglıkçı ve Coolwhisper bunu beğendi.
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Zamanında aynı soruyu bende sormuştum, bana da gerek yok demislerdi ama aramızda 3 kere değişim yapan var, konunuzu goruruse yorum yapar. @saglıkçı

saglıkçı ve omrtgc bunu beğendi.
  3. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    servis arkadaş eş dost hepsi hikaye fabrika bilgileri şahane.aracınızın klullanım klavuzuna bakın periyotlar yazılıdır .bu doğrultuda değişim zamanı oluşmuşsa değiştirin.bunların dışında yapacağınız tüm yenileme işlemleri gereksiz ve füzuli bütçe yükünden başka bir şey olmaz.ha bu arada fabrika verileri normal şartlara göre tabiki bu faktörler kullanıma çevre şartlarına görede değişebilir illaki.en basiti klavuz periyotlara bakarak ve iyi bir ustaya da danışarak zamanı gelmişse değiştirmek.zaten klavuzdada kontrol edilecek değişim yapılacak ibareler net belirtilmiş.önce kontrol sonra değişim her zaman

omrtgc bunu beğendi.
  4. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Fiat servisi Araçlar aynı olmasına rağmen motor 1.6 multijet doblo 105 beygir. Ticari olanına 20bin camlı koltuklu olanına 15 bin yağ bakım aralığı belirlemiş.
    Bizdeki şirket araçları tamamı kiralık aslında K belgesi zorunluluğu yüzünden van olanları satın aldılar. Bu işler ile de ben ilgileniyorum.
    Araçlar sürekli yetkili serviste bakım yapıldı.
    150 binden sonra bakıma daha 8 ila 10 bin km varken yağ lambaları yanmaya başladı servisteki usta ve servis md. ile konuştum bakım aralıkları 15 bine çekelim araçlar yağ eksiltiyor dedi .
    Üretici firmalar satış politikasi için aynı motorları olan aynı araçlar için farklı bakım aralığı belirliyor. Bakım maliyetleri düşünce alıcıyı cezbediyor.
    Bence motor yağınız en iyi kalite de olsa 10bin km de yağ yağ filitresi ve hava filitresi değişimi hem araç sağlığı hemde yakıt sarfiyatını düşürdüğü için en iyisi.
    Böylelikle aracınızın motoru daha sağlıklı çalışarak size uzun yıllar problem çıkarmaz.
    Ama 5 bin km hatta daha düşük aralıklarla bakım yaptıran da var.
    Ben yılda 10bin km civarı gidiyordum lpgli olduğu için motor daha yüksek sıcaklıklara maruz kalıyor yağ özelliğini daha çabuk kaybediyor diye düşünüyorum ve bende 6 ayda bir bakım yada 5 bin km dolunca Bakım yaptırmayı düşünüyorum.

omrtgc bunu beğendi.
  5. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Ben sıfır araba alırsam ilk 1000 kmden sonra yağını ve yağ filitresini değiştiririm servis ne kadar gerek yok desede hassas parçalar yer yapana kadar motor içinede çapak oluşma ihtimali var

brky.getz ve omrtgc bunu beğendi.
  6. brky.getz

brky.getz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    508
    Ad Soyad:
    B.AKKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ww 1000 cc benzinli turbolu araçta ilk 1000 km ücretsiz yağ değişimi yapmıştı teyze oğlu almıştı aracı. Bende ondan duymustum . Dediğiniz gibi ilk zaman 1000 km tüm sıfır araçlarda iyi olur.
    Ww bir problem yaşadı ki ücretsiz yapıyor. Bence.

7. saglıkçı

saglıkçı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    212
    Ad Soyad:
    alper
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Servisler şimdiki parçalara lazer kesim deyip gerek yok diye işin içinden sıyrılıyor. Bence her sıfır arabanın motor rodaja ihtiyacı vardır. Degerli @sipartacus ‘ un dedigi gibi ben toyota corolla 1.33 life aracımın yagını 3 kez degiştirdim 250 500 1000 gibi kilometrelerde yagımı rodaj çercevesinde degiştirdim. Faydalımı faydasını gördümmü.Bence gördüm çünkü ilk degişimimde motordaki metal tozları biraz vardı, 2. Degişimimde biraz daha azdı, 3. Degişimide ise hiç yoktu diyebilirim.şark görevinde oldugum için bayramda istanbula gittim geldim aracım 4400 kilometre oldu .fazladan aldıgım mobil yag ile orjinal yag filtresini degiştirdim . Yolda biraz motoru açtım . Yagı degiştirdigimde ise motor yagındaki küçük metal tozlarını gördüm . Arabamın çekişi baya yerine geldi yakıt baya düştü . Size bu işi yapmanızı öneririm. . Benim gibi degilde 1000 kilometrede birde motoru açtıktan sonra degiştirmenizi tavsiye ederim . Aracınızın garanti saglıgı için orjinal yag filtresi ve tavsiye olunan yagı kullanmanızı öneririm.

sipartacus ve omrtgc bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş