10 Kasım LPG KABLO

Motor Yağ Çubuğu Ve Yağ Seviyesi Hakkında Çok Önemli Yardım

'Excel Forum - Club' forumunda brfm11 tarafından 4 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. brfm11

brfm11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    arkadaşlar kafamı karıştıran çok önemli bir konu var

1 ) aracımın yağını ilk değiştirdiğimde filtreyide değiştirmiştim.karterdeki tüm yağı boşalttık ve tam 4 lt yağ aldı.yağ seviyesi çubuğunun max. bölümünün biraz üzerindeydi.Buraya kadar her şeh normal konulan yağ 15 40

2) aracın ikinci yağ değişimini 7 bin km sonra yağ seviyesi alt çizgiye kadar indiği için yağ değişmii yaptırayım dedim.Yağcı dediki yağ filtresi 7bin km değişti tekrar değiştirmene gerek yok birdahaki sefere değiştitirirsin dedi bende kabul ettim.Karteldeki yağı boşalttık.ortalama 3.750 lt gibi yağ koyduk.Yağcı dediki 0,250 - 0,400 lt kadar yağ filtresinde yağ kalır dedi.ondan dolayı 250 lt az aldığını söyledi.Yağ seviyesi max yerin biraz üzerindedydi.konulan yağ 15 40 buraya kadarda normal.

3 ) 3000 km sonra yağ seviyesine baktığımda alt çizgi sınırındaydı.bende yağcıya 1 lt kadar yağ koydurdum. max çizgisine yaklaştı. konulan yağ 15.40

4 ) yağ koyup işe geldikten sonra benim yağ çuuğu kısa olabilirmi diye aklıma geldi.Arkadaşımın i20 hyundai arabının yağ çubuğuyla kontrol ettik. Kartelin sonuna kadar indiğini hissettiğimizde geri çekip baktığımızda olması gereken yerden 10 cm daha yukarda olduğunu gördük.arkadaşın arasının yağ çuğunu benim arabaya taktığımızda girmeyen kısım max 5 cm di.

şimdi benim arabının yağ çubuğu orjinal değil ve kısa geliyor bana sürekli yanlış yağ seviyesi gösteriyor gibi geldi.

fakat ilk yağ değişiminde tüm yağı boşaltıp 4 lt yağ koydurduğumda beinim yağ çubuğuna göre seviye tamamdı. Bu esnadada arkadaşın yağ çubuğunu taksam yine aynısı çıkacaktı fazla gösterecekti.

Kafam çok karıştı Bu durumu anlatacak birisi yokmudur ?

:):):):)

teşekkürler

2. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tek çare orijinal çubuk satın almak fazla pahalı bisey olmasa gerek

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yağ çubuğu motora göre tasarlanır, aynı marka olması aynı seviyeden ölçüm yaptığını göstermez.

yağ çubuğunuz orjinal değilse mutlaka orjinal bir tane temin edin. alabileceğiniz tek referans yağ çubuğudur. i20 çubuğu boş yere kafanızı karıştırmasın.

4. Furkan58

Furkan58 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    622
    Ad Soyad:
    Furkan BAKIREL
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aynen sizde ki gibi bizde de oldu accent te çubuğu cekiyoruz yag çubuğa az bi şey degiyor ama yağ lambası yanmiyor sonra 1 litre ekledik tamamlandı

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. brfm11

brfm11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    internettten bakıyorum yağ çubuğu satan bir yerde yok bizim ordaki parçacılara soracağım ama mantiğini anlayamadım.Heralde i20 yağ çubuğu büyük olduğu için içinde kıvrılıyor olabilir.Tam anlayamadım

6. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Değil aynı marka, aynı model örneğin 1.2 i20 ile 1.4 i20 veya 1.4 dizel i20 çubukları bile birbirine uymaz. Kendi çubuğunuza güvenin ama i20'nin çubuğuna güvenmeyin.

7. brfm11

brfm11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    hasan cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    fakat diğer çubuğun boyu biraz daha uzun daha az göstermesi gerikirken neden daha fazla gössterdi

8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz diye bir söz var. O neden öyle gösterdi bu neden böyle gösterdi diye sorgulama yapmak, Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışmak yerine doğru ölçü aletini kullanın doğru sonucu alırsınız zaten.

Bu Sayfayı Paylaş