LPG KABLO

Motor Ust Kapagindaki Yama Gibi Bir Sey.

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda Aytac Altay tarafından 10 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaslar merhaba, bugun gunduz gozuyle aracima bakyim dedim. motor ust kapaginda biraz yag birikmisti ve o yagi temizledim ve yag koyma kapagin (sari olan) orada motor sibop kapaginda yama gibi bir sey farkettim... Sizce bu neyin nesi? Bu sekilde kullansam sikinti olur mu? (Not resime yandan bakin)

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam daha detaylı ve işaretlenmiş foto koyarsanız bir fikir bildiren olacaktır mutlaka. Aracı ikinci el mi aldınız veya sizdeydi uzun süredir de yeni mi fark ettiniz.

deza ve Aytac Altay bunu beğendi.
  3. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam aracı 1 ay önce aldım 2. el aldım beylikdüzünde bekonun karşısında BP var onun içinde auto analist diye bir eksper var (tavsiye etmem) ona gösterdim onun verdiği rapor sahibinin bana anlattığı kapı boyalı çamurluk değişmiş vs. motorun plastik kapağını açıp bakmadı yada aracı OBD ihazına bağlamadı (muhtemelen öyle bir cihazdan haberleri yok) aracı lifte kaldırdı karter kapağından yağ sızıntısı var, ekzost duman atıyor, şanzumanda hafif yağ kaçağı var dedi başkada problem yok dedi sanayide başka ustaya gösterdik oda baktı yağ kaçağı karterden değil yağ filtresinden değiştirin düzelir dedi değiştirdik düzeldi, şanzumanda sıkıntı yok dedi benimde gözlemlerim o yönde, ekzostta duman atma falan yok o eksper anlamıyor galiba arabadan dedi benimde gözlemlerim o yönde arabadan hiç bir şekilde duman v.s gelmiyor... Daha sonra aracı santın aldık ve ilk iş yağ ve filtreleri değiştirmek oldu akabinden OBD2 cihazı sipariş ettim ve onunla araca baktığımda oksijen sensörü, emme manifoldu konum sensörü vs. (p2015, p0650 ve p2238) gibi arıza gösterdi bende bu gün bir ustaya gittim detaylı bilgi almak için usta iyice baktı etti üst kapakta çatlama var heralde yama yapılmış dedi, resimdeki yağ kalıntıları o çatlaktan geliyormuş, turbo yağ kaçağı var dedi (araç liftteyken turboya baktım plastik borudan yağ sızıyor ama fazla değil belliki turbodan değil daha çok plastik borudan kaynaklanıyor resim çekemedim ne yazık ki... plastik borudan sızıp kuruyor ama araç 1 aydır yağ eksiltmedi)

Ustadan 4500 tl fiyat aldım

Üst sibop kapağı değişçek, enjektörler rektefiye edilcek, turbodaki yağ sızıntısı giderilecek, sol ön balata ve sol ön salıncak değişçek, arka kampanalar değişçek... Şuan araç ustada detaylı resim çekemiyorum salı günü aracı alacağım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Allah kolaylık versin kardeşim , o experlere de fazla güvenilmeyeceği ortada zaten.

Tapatalk kullanarak iPhone 6S aracılığıyla gönderildi

Aytac Altay ve deza bunu beğendi.
  5. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Exper görevini yapmış yağ kaçağını söylemiş, cihaza baplayıp arıza koduna bakmalıydı o ayrı bir konu.

6. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kaputu açınca yağ görünüyor eksper beyin bir şey demesine gerek yoktu zaten ancak eksper bey kalkıp "karter kapağından kaçırıyor" dedi ancak yağ ve filtreleri değiştirince hiçte eksper efendinin değidi gibi değil gayet bakımsızlıktan dolayı yağ filtresinden kaçırıyormuş... Ayrıca şunuda ekleyeyim eksper bey aracın ABS sinde, freninde problem falan yok dedi ancak serviste öğrendim ki bu araç ABS'siz miş emin olmak için kontak açıp ABS ışığına dikkat ettim öyle bir ışık göstergede yok şaşırdım tekrar emin olmak için direksiyonu tam kırıp kaliperlere baktım üzerinde ABS yazmadığı gibi ABS sensörüde yok kalipere sadece hidrolik fren borusu gidiyor ABS 'li araçlarda kaliperlerde ABS sensörüde olur eksper bu işten hiç anlamadığı çok aşıkar, belli... Şimdi dava açıp 4500 TL lik masrafı ona ödetmenin yolunu arıyorum zira bu masrafları bilseydim o aracı almazdım ve mağdur olmazdım.

7. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ayrıca eksperin söylediği tek doğru kaporta, direkler ve şasi konusunda el değmemiş temiz demişti bir tek o doğru çıktı.

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    eskiden egzantirik kırmış muhtemelen, yama ondan, önemsiz. kapakta biriken yağ değildir, mazottur. enjektör pullarını yetkili servisten alıp değiştirmeniz gerekir.

Aytac Altay bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş