LPG KABLO

Mazot Deposu Boyasının Kalkması

'Accent Forum - Club' forumunda Sheva tarafından 25 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Sheva

Sheva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2006 model Crdi Admire model aracım da mazot deposunda ki boyanın çıkması nedeniyle sürekli sorunlar yaşıyorum. Öğrendiğim kadarıyla bu model araçlar da euro dizel mazottan dolayı zamanla depo içerinde ki boyaların çıkması söz konusu imiş. Tabi depo içinde ki boya çıkıncada bu boyalar mazot pompasının ucunda bulunan eleğe yapışıyor. Yapışınca da araç normal giderken birden duruyor artı araçtan zızz şeklin de bir ses geliyor.

Ustaya gittiğim de ustanın dediği olay ya yeni depo alınacak ki bu 500 TL ya da mazot depaso ortadan ikiye ayrılacak ve içerisi tiner ya da tuz ruhu vasıtası ile temizlenecek. Bunun da maliyeti 200 TL denildi.

Gerçi iki seferdir ben arka koltuğu kaldırmak suretiyle mazot pompasını çıkarıp eleğe yapışan boyaları temizliyor daha sonra tekrar yerine takıyorum. Ama aradan 3-4 gün geçiyor yine doğal olarak eleğe boya yapışıyor ve eleği kapatacak vaziyete geliyor.

Sormak istediğim bu depoyu temizleme imkanım yok mu benim ya da bu şekilde olayla karşılaşmış olan arkadaşlarım nasıl bir çözüm ürettiler.

2. Misafir

Misafir Guest

Aracınız garantide değil'mi, konuyu Hyundai yetkililerine iletmenizi tavsiye ederim....

3. Sheva

Sheva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Abi değil sanırım ben 2. sahibiyim aracın ve 121.000 de araç yani dolmuştur zaten garanti. Ayrıca bir kaç arkadaş dolmasa bile değiştirmediklerini söyledi.

4. hundayı

hundayı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Deponun içi niye boyalı?
    Bırakın mazotu benzini, su bile zamanla boyayı kaldırırki, bunu hyundai mühendisleri nasıl akıl edememiş.
    Çok enteresan...

5. Misafir

Misafir Guest

Galiba Epoksi boya kullanılıyor, ben servisin tabanını boyatmıştım, üzerinde demir tekerlekli takım arabaları dolaşıyor...

6. hayta38

hayta38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    İsmail HAYTA
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    evet bizim bir akrabanın arabasında da aynısı oldu garantiye girmediğini
    deponun değişmesi gerektiğini söylediler

7. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Evet abi muhtemelen epoksi boyadır

8. Eney

Eney Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    slm dostum aynı sorun bende de vardı servise gittim depo değişecek dedi fiyat 830 tl, bizim bi abinin ustasına gittim depyu söktü ve temizleme yolladı depoyu üst kenardan deldiler ve içini iyice boşalttılar daha sonra içine asit koydular 1.5 - 2 saat bekledikten sonra deldiği yeri tekrar kaynak yapıp yerleştirdi tabi pompayı da güzelce temizledi şu an bi sıkıntım yok. Depo temizliği 50 tl depoyu sök tak pompa temizliği de 50 tl toplam 100 hallettim. Eğer istanbuldaysan ustayı tavsiye edebilirim.

9. Sheva

Sheva Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben bir kez temizlettim ama olmadı. Yani usta söktü tazzikli suyla temizledi tekrar yerine taktı. Ama çıkmaya yüz tutmuş boyalar yeni mazot alınca tekrar çıkmaya başladı. Bende ustadan görmüştüm filitrenin azını tıkayan boyaların nasıl temizledini. Bir kaç sefer bu sorun olunca arka koltuğuın altından filtre yerini sökerek paröayı çıkardım ve temizledim. Bunu bir kaç sefer yaptım yani. Son 2 haftadır bir sorun yok ama illaki olacak galiba ileriye doru.

Bu arada İstanbul'dayım. Anadolu yakası.
    Düzenleyen : Sheva

10. Cengiz Yüksel

Cengiz Yüksel Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    arka koltuk nasıl sökülüyor?
    bende henüz bir sorun yok ama yine de filtreyip açıp temizlemekte fayda var.

11. Eney

Eney Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Suyla değil asitle temizliyorlar. Benim usta Fatihsultan Mehmet Sanayi sitesi Ümraniye de Hisar hastanesi falan var orda Çerkezköylü Mevlüt Usta iyi birisi ama dediğim gibi asitle temizetiyorlar ve çıkmama gibi bi ihtimali yok ben temizleteli 1 ay oldu daha sorun olmadı.

12. KH240

KH240 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Merhaba 2006 CRDİ Var 110.000 km Aynı Sorun Bendede Vardı Ben Direk TOTAL EXeLİUM EURO DİZEL kullanıyordum Gidip Yetkililerle Konuştum Şamandıra kısmını söktürüp gittim Bu ne kardşim dedim ben sizden baska yerden almıyorum kayıtlara baktılar doğru dediler benim masrafımı cekeceksinz dedim depodan 1lt mazot alıp tahlile gömderdiler mazot temiz dediler bana sen daimi müşterimizsin ne kadar masrafın oldu dediler bende 200 tl dedim adamlar tak cıkarttı 200 ü verdiler adamların günahını boşa almışız desene ne olacak şimdi :)))

13. mese

mese Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aynı sorunla uzun zamandır bende uğraştım. olur olmadık yerde stop edip dururdu. sonunda depoyu değiştirelim dedim. ama deponun orijinaline 945 tl dendi artı montajı uçuk bir fiyat ortaya çıktı. sonunda Gaziantep küsgette depo işiyle uğraşan bir ustayla görüştüm. çözüm kolay dedi depoyu ortadan ikiye ayırıp kostik denen çözücüyle temizlemiş bir aydır kafam rahat arabamın performansı arttı yakıtı daha tasarruflu kullanıyorum. yalnız usta kaynak yerini boyamadan takmış sonradan ben sprey boyayla boyadım. montajdan önce boyansa daha iyi olacaktı. saygılarımla

14. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Konuyu Hortlatayım;

2006 Getz, CRDİ
    1 Ocak Cuma günü yola çıktık, şehir içi yarım saat dolaştıktan sonra uzun yola bastım,
    ancak 2000 devirden sonra stop ettik, dışarısı -10 derece, bi türlü 2000 deviri geçmedi hep stop etti.
    en sonunda usta çağırdık, arıza chek yaptı, en muhtemel depo içi pompanın filtresi tıkalıdır dedi,
    Sanayiye çektik, söktük baktık ki tıkanmış, temizledik geri taktık, bastık gaza çalıştı,
    üstüne 1200 km yol yapıp geldik.
    Usta kesin çözümün deponun temizlenmesi dedi, biz depo dibini süpürdük ama bişey yoktu,
    8 yılda bu kadar tıkanmış, hemen tekrar tıkanır mı? malum kış yolda kalmak var.

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Temiz yerden mazot alırsanız tıkanma ihtimali de azalır. Bence sıkıntı yaşamazsınız.

Tapatalkla yolladım.

bekobey bunu beğendi.
  16. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Yanlış hatırlamıyorsam 2006 yad kadar Metal dir. Metal olduğu içinde boyanmış olabilir.
    ayrıca Depoya atılan katkı maddeleride bu kalkmaya etkendir.

Bu sorundan kurtulmak için Sonra Plastiğe çevirdiler.

Ya belli zamanlarda temizleteceksin. YAda Plastiğe çevireceksin.

bekobey bunu beğendi.
  17. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Depoya su girmesi ve uzun süre suyun depoda kalması kötü yakıt bunlara yol açabiliyor bu durum depo değişimi ile hallolur ancak çünki depo paslanmasın diye depo içinde özel bi boya var o boya kalktığı zaman bunlara karşılaşılabilir

bekobey bunu beğendi.
  18. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bir pompacı tanıdığım dediği kadarıyla deponun içinde elyaf gibi bir malzeme varmış ve çok zor çıkıyormuş . Benzinle depo içi çalkalanıp temizlendikten sonra bu filtre tıkanma olayı ortadan kalkıyormuş

19. volkanusta

volkanusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    volkan sisek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Depolarin icinde galvaniz boya vardir paslanmayi onlesin diye yapmislar fakat bu boyalar temizleniyor tiner vasitasiyla

20. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    O resimdeki filtre eski tip. Boya kalkma sorunundan sonra farklı tip filtreyi servisler bir dönem ücretsiz takıyordu.

Son düzenleme: 15 Mart 2016
    Halil KURT bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş