10 Kasım LPG KABLO

mavi ve yeşil antifiriz

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda sertaçaydın tarafından 13 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. sertaçaydın

sertaçaydın Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    sertaç aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    mavi antirize yaşil antifiriz eklenebilir mi eklense bir problem olur mu?

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bunun bir tablosu var antifriz referans tablosunu aşağıya ekliyorum, bu tabloya göre mavi antifiriz accent için uyumlu değil yada sizinki mavi değil koyu yeşil antifiriz olabilir çünki mavi antifiriz PG yani propilen glikol bazlıdır ancak bu linkteki https://www.hyundaiclubtr.com/upload/pdf/accent_milenyum.pdf kullanma kılavuzunuzdan 6-10 bölümüne bakarsanız milenyum accent için etilen glikol bazlı yani EG bazlı bir antifiriz öneriliyor birde alüminyum motor bloğunu aşındırmaması ve bozmaması için paslanmayı önleyici koruyucu katkı maddeleri kesinlikle önerilmez diyor ayrıca antifiriz oranı yüzde 60 ın üzerine çıkmamalı yüzde 35 in altına inmemesi gerekiyor denilmiş bu durumda yüzde 50 su yüzde 50 etilen glikol bazlı koruyucu madde ve katkı içermeyen antifiriz koymanız gerekiyor. İçindeki eski soğutma suyunu boşaltmak komple değiştirmek en mantıklısı ancak benim kendi arabam 7 yaşını geçti ve soğutma suyunu daha hiç değiştirmedim bu nesil hyundailer soğutma sisteminde kolay kolay bir problem yaşatmaz. Soğutma sistemindeki antifirizi bomeyle ölçtürebilir ve donma sıcaklığını öğrenebilirsiniz, değiştirmeye gerek kalmayabilir.

MSC ve Murat bunu beğendi.
  3. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Hocam tabloda aynı renklerde var bunların birbirinden ayıran özllikler ne ? mesela 2 yeşilde Etilen glikol ?

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    En üstte markaları yazıyor ikisi farklı marka zaten yeşilin birisi pah/nol hought marka öbürü açık yeşili macguard yazıyor macguard ın içeriği yazmıyor, bu tablo sadece fikir veriyor sanayi dalında farklı kimyasalları farklı renklendiricilerle yada farklı renklerle tanımlıyorlar belli kimyasalların özelliklerini belli bir standarta bağlamış olmalılar ve benzer özellikteki antifirizlerin renkleri aynı olması lazım, haliyle farklı renktekilerin kimyasal yapıları birbirinden farklı olmalı, bundan ziyade renklere belli bir yere kadar itimat edip esasen antifiriz seçerken son kararı verme olarak ambalajın üzerine bakmak içeriğinde ne var diye okumak daha iyi fikir, yani mesela gidip opetten antifiriz aldık arkasında illa yazar etilen glikol bazlı mı propilen glikol bazlı mı diye:) alttaki tablo ile ondan ayrı olan üstteki tablonun antifiriz özellikleri ile renkleri kesişiyor ama yeşil antifiriz için düşük silikat demiş üstteki tabloda yeşilin silikat oranı 250ppm den düşük demiş mesela ama silikat içermeyen antifirizler var silikat ne kadar gerekli onu da bilmiyorum kullanma kılavuzunda silikat ile ilgili veri yok dediği şey sadece katkı ve anti paslanma içermeyen EG bazlı antifirizi otomobilin kullanılacak olduğu iklim koşulları oranına göre doldurun demiş:) birde sıcaklık tablosu var yani, hyundai kılavuzunda alttaki tablodaki gibi TMC Spec şeklinde özellikle verilmiş bir standart belirtse onu kullanmak en iyisi olmazmıydı? tam verim almak için ?

gogo17 bunu beğendi.
  5. ihakkis

ihakkis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    İ. Hakkı Seçkiner
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    2013 model aracımın antifrizi serviste ölçtürdüğümde -20 derecelerde çıktı. Bizim buralar geçen gün -19 dereceyi görünce serviste antifirizini degiştirtdim. motorun altında ki kör tapayı söküp bütün suyu boşaltmış olmalarına ragmen doldurdukları antifriz 3litre civarı hyundai marka yeşil renk, su ilave edilmiyecekmi diye sordugumda hayır bunlar bu şekilde kullanıyor ve su ilave edilmiyor -40 dereceye yakın dediler.
    Benim aracımdaki antifriz niçin -20 derecelere düştü, araçların fabrika çıkış antifiriz dereceleri nedir. Bilgisi olan arkadaşlar açıklaya bilirmi teşekkürler.

6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Eren Kardeşim, bende bu kış komple antifirizi döktürüp yeniden Kırmızı antifiriz döktürdüm... verdiğiniz tabloda "ağır kamyonlar için uzun ömürlü" ibaresi ürküttü beni... bi problem olurmu otomobilde... sizce...

7. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim eramda yeşil antifiriz vardı gecen sene 1 lt almıştım yeşil antifiriz eksiltme yaparsa eklerim diye gecen ay yeşil bitti gideyim gene sanayiden yeşil antifiriz alayım dedim kaç dükkan gezdiysem bulamadım hep mavi ve kırmızı var.yeşil antifiriz pek satmıyorlar nedense bende 1 lt mavi aldım nabayım.era ya mavi koysak sıkıntı olurmu?

8. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    faydalı bilgi.renk muhabbetini hiç bilmiyordum.

9. tekosis

tekosis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad Soyad:
    Mustafa Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    çok iyi oldu bu konu. arabanın canına okuyormuşum meğer.

10. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @erenuzel41 abi o zaman bize mavi antfriz olmuyor, getz ve tucson içinde etilen glikol esaslı öneriliyor. Kırmızı yesil uygun mu oluyor.

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Kırmızı antifirizin organik asit içerikli olduğu bilinir bildiğimiz organik antifiriz dedikleri budur, üstte verdiğim linklerden birisinde milenyum accent in kullanma kılavuzunda antifiriz içeriğinde pas önleyici ve koruyucu katkı maddeli antifiriz önerilmez diyor bu durumda kırmızı antifiriz koyulmak istenen aracın kılavuzu ne diyor ona bakmak gerek, bence birşey olmaz yani ciddi bir problem yaratmaz ama kırmızı antifirizin su taşırma kabını içten boyayıp iz yaptığı ve su seviyesini bu sebeple okuyamamak gibi ufak sorunlar çıkardığı bilinir bu olay sadece su taşırma kabına değil soğutma sisteminin tamamına koruyucu madde kaplanması manasına gelir bu koruyucu ince tabaka pompaya termostata ne yapar bilinmez bence bir zarar vermez. Eskiden kırmızı antifiriz kullanıyorsanız sonradan değiştirip mavi yada yeşil koysanız ne olabilir derseniz kırmızı antifirizi boşaltıp üzerinde mavi yada yeşil antifiriz koyarsanız yeni antifiriz eski kırmızı antifirizin oluşturduğu koruyucu tabakayı söküp çamurlaşma yapabilir. Yukarıda İsmail Hakkı abimiz doğru bir uygulama yapmış, serviste satılan markaya özel soğutma suyunu tercih etmiş bu uygulama bence en doğrusudur bunu bende daha önce duymuştum.

İsmail Hakkı abimizin doldurttuğu bidonun aynen resmini ekliyorum, görtan yada güzel ilişkiler kurduğun sevdiğin başka bir servisten perakende olarak alıp onunla soğutma suyunu yüzde 50 saf su ile karıştırıp değiştir derim Yusuf biraderim:) bence en garantisi en güzeli o pek pahalı olduğunu sanmıyorum. Sonuçta gidip dışarıdan alacağın antifirizin pas ve kireç önleyicileri gidip soğutma sistemideki eski birikmiş pasları ve kireçleri zamanla çözüp radyatörü kalorifer peteğini tıkasa daha pahalı problemler çıkarır.

Onun dışında doğru antifiriz seçimi için kullanma kılavuzu; yüksek kaliteli etilen glikol esaslı ve paslanma önleyici içermeyen koruyucu katkı maddesi içermeyen soğutma sıvısı kullanılmasını öneriyor piyasada katkı maddesi içermeyen aftermarket satılan antifiriz varmı dersen bilmiyorum ama satılanların çoğu bence katkı maddesi ve pas önleyici içeriyordur eğer katkısız olduğundan emin olduğun kaliteli EG bazlı antifiriz bulursan kullan derim.

Abi soğutma sistemindeki suyu tamamen boşaltmamışlardır zaten içeride birkaç litre soğutma suyu kalır termostatın açmadığı kısım ile pompa arasındaki tesisatta falan eski soğutma suyu kalmış halde vardır, bu şekilde de hepsini boşaltmadan pratik antifiriz değişimi yapılabiliyor, geçen gün forumdan birisi kendi garajında bu şekilde değiştirdi soğutma suyunu, o sebeple yeni ilave ederken zaten içeride dışarı akıtılmamış 1-2 litre su kaldı diye su katmamışlardır ancak komple bomboş bir soğutma sistemine antifiriz yüklerken saf su ilave edilmesi gerekir ama zaten eski soğutma suyunda ilave saf su olduğundan ve eski soğutma suyu içindeki antifiriz özelliğini yitirdiği için komple antifirizi ilave etselerde içeride kalmış suyla karışır birşey olmaz, soğutma suyu motor yağı gibi olmadığı için içeride kalan bir miktar suyun sağlık durumu sıkıntı değildir.

Yüzde 50 su yüzde 50 antifiriz katıldığı zaman kullanma kılavuzunda donma derecesi -35*C olur diyor, ayrıca kılavuzda diğer karıştırma oranlarına ait tablo var ama bu otomobil pek çok ülkede piyasaya sunulduğu için dünyanın farklı konumlarındaki aynı araçların hepsinin farklı şekilde hazırlanması beklenir ama işin aslı böyle midir bilinmez. Ancak Suudi Arabistan da da olsa Rusya da da olsa antifiriz ve su oranı çok fazla farklı değildir, çünki antifiriz hem kaynama noktasını yükseltir hem donma sıcaklığını düşürür, yani sıcak ülkede kullanılacak diye gidipte yüzde 10 antifiriz yüzde 90 su olacak şeklinde bir karışım kullanılamaz böyle olsa idi su kaynatması sıkıntısı yaşanırdı.

ihakkis bunu beğendi.
  12. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    @erenuzel41 abi zaten ben hep servise gidiyorum şimdiye kadar değişmişse serviste değiştirmişlerdir, en son getz'in bakıminda "daha once bir kere değişmiş ölçtük -22 idi ellemedik" dediler. Ama ben yanlış hatırlamıyorsam serviste Total antfriz görmüştüm ben ama cinsini bilmiyorum.
    Not:güzel ilişkiler kurduğum servis kapandı galiba :)

13. ihakkis

ihakkis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    50
    Ad Soyad:
    İ. Hakkı Seçkiner
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Erenuzel 41 cevabın için teşekkür, sağlıcakla kal.

14. master006

master006 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,913
    Ad Soyad:
    M
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    PSA
    Hocam ben antifriz koydurmaya gittiğimde ustam 4 lt petrol ofisi antifriz al koyalım dedi. 1 ay kadar önce bakımını yaptırmıştım. Antifriz rengi yeşil gibi fakat koyu yeşil değil. Size sorum aracımda ki antifriz motora zarar verir mi?

15. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  16. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bugün radyatörden çıkan kalın hortumu birkaç kere sıkıp bıraktım. Oda ne içinden mavi su fışkırdı. Ben daha önce hiç mavi antifriz görmemiştim. Acaba cam suyu mu koymuşlar diye aldığım adama kızmıştım:p Meğer mavi de varmış:D

17. izzy67

izzy67 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ismail Şen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    selam arkadaşlar,

2011 elantraya organik teos kırmızı antifriz aldım motorcuma verdim koymadı onaylı antifriz al dedi, renk önemli değil dedi, benim bu arama organik mavi alsam olur mu? rayatör içinde mavi antifriz var hangi renk ve bileşenden oluşan antfriz almam gerekiyor? bilen varsa yardım etsin lütfen.

Bu Sayfayı Paylaş