LPG KABLO

Lpg Tank Değişimi

'LPG Sistemleri' forumunda kenan_balci tarafından 1 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. kenan_balci

kenan_balci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kenan BALCI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Merhaba Arkadaşlar aranıza yeni katıldım.
    1998 model 1.3 Lx model aracımda 60'lık tüp var. Ama hafta sonu dışarı alışveriş amaçlı dışarı çıktım. Yiğenimin bebek arabasını bagaj'a koyunca alışverişteki aldığımız eşyalar benim haricimde herkesin kucağında ve ayağının altındaydı. Malum yaz tatilinde ve şehir dışına çıkma gibi durumlar da valiz olacak. Bu nedenle bagaj'da yer açılması için 60'lık tüp'ü çıkarttırıp yerine simit tüp mü takdırsam diye düşünmeye başladım. Sizlerin kullandığı tüp türleri nelerdir. Ve eğer tüp değiştirirsem yapmam gerekenler nelerdir.​

2. Lovato

Lovato Servis-Satış Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,176
    Ad Soyad:
    DAMLA LPG
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    tank seçimi, aracın bagaj hacmine ve sizin kullanım şartlarınıza göre değişiklik gösterebilir. tercih meselesidir. değiştikten sonra firmanın verdiği tadilat projesi ile sızdırmazlık ve muayene işlemlerini yaptırmanız gerekir.

3. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    ben de aynı sorundan muzdariptim en sonunda dayanamayıp 40lık simit tüp taktırdım. öncelikle önemli bir detay, bu araçlarda stepne çukuru küçük olduğu için tüp yükseltiyor biraz. yanları 5 cmlik köpük dolguyla yükseltmek gerekiyor ve oldukça yeterli olduğunu düşünüyorum çünkü 2 depo gazla Ankaradan Bursaya gittim, gezdim ve geldim o derece yani :) ama dediğim gibi, yükseklikten 5 cm unutmanız gerekiyor ne yazık ki..

4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Yazın tatile giderken sorun yaşayacagım için simit tupe geçtim. Xd2 de tam boy yedek lastik oldugu için 1 cm kabarıklık var onuda ben sallamadım.

Tavsiye ederim.

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    simit tüp hem yer açısından hem de görüntü açısından iyi oluyor. şu ana kadar kullandığım 3 araçta da simit tüp vardı. stepneyi şehir içinde zaten kullanmıyorum. şehir dışına çıkarken alıyorum. eğer çok yere ihtiyacım varsa almasam da olur. lastik tamir kiti mevcut. şu an bazı sıfır araçlarda stepne bulunmuyor zaten.

6. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Aynı şeyden bende şikayetçiyim.Bende simit tanka geçecem yarın.Bu gün sanyideyedim,değiştirecektim fakat akşama kaldı.Yarın değiştirecem.Benim tank 32 lik fakat o bile bagajda sorun yaratıyor.Mürsel hocanın dediği gibi stepneyi istersen almazsın.Duruma göre sağa sola kaydırabilinir.Ama tüpte böyle şans yok.Belki bir de ince stepne alırım olur biter.Birde takılı yeri pisletiyor.Bazen altında karlanma oluyor o da oraları nemlendiriyor.Yetmiyormuş gibi kocaman hortumları bile bagajı daraltıyor.Altına güzel bir bagaj havuzu olmuyor.Hep dert bu tanklar.:)
    En büyük ne kadar oluyor bu simit tanklardan.Tabi aracın stepne çukuruna uyması önemli.
    Taktırdıktan sonra evrak falan gerekiyor mu?Sızdırmazlık,plan proje falan.

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Ben simit tüpü taktırırken yedek lastiği ilk defa ben söktüm. 2 adet lastik tamir kiti aldim öylece geziyorum.

8. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bende de var.Lastik kiti,çakmaklığa takılan pompa falan.Zaten Allah korusun lastik patlasa rahatsız olduğumdan,ne o lastiği sökebilirim,ne de taka bilirim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Aralık 2014
  9. kenan_balci

kenan_balci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kenan BALCI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Verilen cevaplar için teşekkürler.
    Atiker bayisi ile görüştüm 42'lik simit takarız. Muayene zamanı eğer istenirse tadilat projesi veririm, ama sızdırmazlık yaptır bence dedi. İşçilik dahil 250 tl olurmuş. Sizce fiyat normal midir.
    Birde eski tüpü ne yapabilirim. Hurdacı veya tüpcüler alır mı?

10. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bende yaptırmadım. Bugün yarın yaptıracam.

11. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Kadir abi benimde simit tank var 40 lık bendeki çok rahat oluyor.birde tankın önünde kriko yeri var orası filan kapanmiyor lastiği cikart tanki koy yapiyorsun sadece.benim tankin yanlarında bir dünya eşya var hatta eski plakalar 2 takım muz silecek kriko kolu ilk yardım çantası gibi esyalarimida aliyor rahat oluyor ;) ;)

bykadir bunu beğendi.
  12. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Fatih simit tank en iyisi. Normal tanklar bagajı bölüyor ve geniş hacimli eşyalar için kullanamıyorsun. Koltuğun yatmasının bir avantajı da olmuyor. Ama simit tank belli bile olmuyor.Bir de kenarında boşluklar oluyorsa ıvır zıvırı toplar. Benim şimdi stepnenin her yeri dolu. Bu gün boşalttım bagajı bayağı bir eşya almış. Hayret ettim. Bakalım içindeki gaz bitti bitecek. Bir kaç işim var herhalde yarından sonra simit tanka geçecem.

13. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Abi bende de LX var.. 45 litrelik simit tüp kullanıyorum.. Tüpün eni yüksek olduğu için bagaj tahtası yukarıda kalıyor.. Stepne de dışarıda bagajın içinde kaldığı için güzel durmuyor.. Haa şu var.. tank büyük olunca, gittiğin yol da fazla oluyor.. bagajımız biraz daha derin olsa aşağıdaki resim gibi stepneyi dik koyup baya yer açardık.. fakat bagaj derin olmadığı için stepneyi koycak bi yer yok..

Şöyle de yapabilirsin.. Simit tüp takarsan, Stepne koymazsın, lastik tamir kiti koyarsın, daha az yer kaplar.. Bagajı açtığımda simit tüpün bana bakan kısmında 5 parmak kadar boşluk var.. aynı zamanda tüpün arka kısmında yani koltuğun olduğu tarafta da baya malzeme koyacağın yer oluyor..oradaki boşluklara 1 litrelik yedek motor yağı, 1.5 litrelik su, bez, çekçek vs.vs. incik boncuk koyabiliyorum.. misal tamir kitini ve bir sürü incik boncuk da koyabilirsin.. KISACASI SİMİT TÜP TAKACAKSAN; 45 litreden ufak bir tüp olsun.. Çünkü bagaj zemini yani tahtası 3 parmak kadar yüksekte kalıyor, hoş durmuyor.. Sıfıra sıfır gelcek şekilde bi simit tüp taktır.. Ve stepne yerine lastik tamir kiti kullanabilirsin.. Bagajımız derin olsa ince stepne takıp, dik koy dicem ama yer yok..

GLS lerde arka koltuk yatıyor.. Senin araba da benim araç gibi LX modeli olduğundan arka koltuklar yatmıyor.. Tüpü aşağıdaki resimdeki araçtaki gibi ince uzun da yaptırabilirsin.. Zaten 2 çamurluk arasında kaldığı için o bölüm biraz ölü bölge konumunda.. 2 tane bavulu yan yana koyarken boşta kalıyor arkası.. İşte o boşta kalan yere bu ufak tüp olabilir

Bu arada 250 liraya sadece tank değişecek ise fazla.. Çünkü komple LPG sistemini 350-400 TL ye takıyorlar.. Bence verin bi 100 daha LPG sistemini komple değiştirin.. hem filtreler, gaz beyni, bağlantı boruları, tankı vs. herşeyi sıfırdan yenilenmiş olur.. Yepyeni bir lpg sisteminiz ve yeni projeniz olur..

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Aralık 2014
    bykadir bunu beğendi.
  14. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Tank değişimi 250 tl fazla olmuş. Ben eski tank ve şamandıramı bırakıp (brc) simit tüp şamandıra montaj 200 tl vermiştim. Yol ayarı filtre değişimi falan 250 tıtmuştu sanırım. 42 yada 41 litre tankım 32-33 lite lpg alıyor.

Arkadaşların bahsettiği gibi etrafında özellikle benim araçta tampona bakan tarafta epey malzeme koyacak yer var. Zaten kriko kendi yerinde takılı hiç sorun olmadı

15. kenan_balci

kenan_balci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Kenan BALCI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    2 tane atiker bayisini aradım. İkiside işçilik dahil 250 tl olur deyince başka bir yeri aramadım. Var mı peki Ankara'da yönlendirebileceğiniz bir yer.

16. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Konyada da ben bir kaç yere sordum onlarda aynı sana dedikleri gibi 250tl. Dediler.

17. DjMuratHan

DjMuratHan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ad Soyad:
    Murat Demirel
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    benim arkadaşın eskiden çalıştığı bir yer vardı şaşmazda orası da bana 250 demişti. geçen de forumdaki lovato yetkilisine sordum 350-400 dedi :D ortalık karışmış biraz :D ben çıkma 42liği 100 liraya taktırdım şamandıra vs. toplamda ama tanıdık olduğundan zor ikna edebildim çıkmayı takmıyorlar normalde :) öte yandan 42lik te 3 parmak yükseltiyo 45lik gibi.. ben yanlara strafor köpükten dolgu yapıp kapattım üstünü ve dediğiniz gibi etrafına bir dünya ıvır zıvır sığdı :)

18. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arkdaşlar,bugün tankı silindire çevirdim.42lt. Gayet güzelde oldu. Yüksekte gelmedi. Sıfıra sıfır oturdu. Hatta kenarlarında boşluk bile kaldı. Eski tankıda aldım.Artık hurdacıya satarım. Şimdi sıra bagajı düzenlemeye geldi. Ama ondan önce lpgde araç sorun çıkarmaya başladı. Tankı değiştirmeden öncede vardı. Akşama kalınca fazla incelenemedi. Yarın bakalım olmadı ayara gidecem.
    İşte resimleri.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

19. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)