LPG KABLO

Lpg Montajı Yapıldı-lovato Exr Karma-candan Mühendislik

'Tucson Forum - Club' forumunda TolgaB. tarafından 8 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkür ederim

Sızdırmazdık raporunu mmo dan almadım. Firma verdi evraklar ile birlikte.

Önce bir süre benzinde çalışıyor. Ama havalardan mı bilemiyorum, bu günlerde benzinde çalışma süresi kısa biraz. Sonra gaza geçiyor. Ayrıca bazı devirlerde sadece benzin kullanıldığı söylendi bana. Bu sebeple tasarruf oranı %50 lerde değil, 30-35 lerde olurmuş. Henüz bir tüketim ölçmedim. 150 km kadar oldu çünkü

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

2. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Cevabınız için çok teşekkür ederim, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

TolgaB. bunu beğendi.
  3. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    dün bende candan mühendislikteydim montajı 2 sene önce orada yaptırmıştım (lovato obd2) dün de bakıma gittim yanımda arkadaşım da vardı ondada astra 2016 model var model motor vs hepsi aynı benimkiyle kilometrelerimizde ikimizinde 20 bin küsür de arkadaşım aracına montajı sanayide basit bir yerde yaptırmıştı dün candan mühendislikte atiker grandlı aracına o da afr ayarı yaptırdı bu arada afr ayarını yapan kişi candanmühendislikle alakası yok bir yer arıyorlar adamı geliyor o da aynı sanayinin içinde neyse dönüşte sahil yoluna indik bostancıdan pendiğe kadar 2.vites 3.vites belirli hızlarda dip gaz yaptık bende afr ayarı olmamasına rağmen 1 boy önde gidiyordum arkadaşın bagajı boş benim bagaj yüklü olmasına rağmen stepne subwoofer 2 tane amfi kilo olarak ta arkadaşın neredeyse iki katıyım yani artık kitten mi montajdan mı bilmiyorum ama candanmühendislikten memnun kalacağınızı düşünüyorum

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Eylül 2018
    Volkan_TCS ve Coolwhisper bunu beğendi.
  4. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet, bugün muayeneyi de yaptık. Şükür montajla ilgili bir sorun bulmadılar. Geçtik muayeneden

Şimdi son bir adım kaldı. Sonra ruhsat işi de tamam olacak kısmetse

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper bunu beğendi.
  5. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar.

Bugün itibariyle LPG yi ruhsata işlemini tamamlamış bulunuyorum. 17.09.2018 tarihi itibariyle en güncel süreç şöyle işliyor;

1. LPG dönüşüm yapan atölye sızdırmazlık, ek1....vs gibi tüm belgeleri hazırlıyor. Yani sizin artık MMO, şoförler odası gibi yerlere gitmenize gerek yok. Bana tüm belgeleri set olarak Candan mühendislik verdi.
    2. TUVTÜRK’te genel muayeneye giriyorsunuz. (Bunun için önce egzoz emisyon da gerekiyor, malum. Ben bu işlemi dışarda yaptırdım. TUVTÜRK de egzoz muayene sırası çok olduğu için vakit kazandım) Egzoz Emisyon: 55 TL; TUVTURK muayane: 220 TL (TOPLAM=275 TL). Muayeneye giderken LPG dönüşüm atölyesinde alınan tüm evrakların yanınzda olması gerekiyor. Muayene sonrası bu evrakları geri alıyorsunuz. TUVTURK te birşey bırakmıyorsunuz.
    3. TUVTURK muayanesi sonrası bir sorun yoksa size oradan da ik sayfalık bir evrak veriyorlar.
    4. TUVTURK un verdiği evraklar ile LPG dönüşüm atölyesinin verdiği evraklar ile herhangi bir notere gidiyorsunuz. Yanınızda ayrıca ruhsatın aslı ve trafik sigorta poliçesinin de olması lazım. Tabi birde kimlik kartınız. Noterde yaklaşık 15-20 dk size yeni ruhsatınız veriyorlar. Artık ruhsatın adrese gönderilme işi de yok. Noterden çıktığınızda yeni ruhsatınızda artık yanınızda oluyor. (138 TL) Sonuç olarak muayene...vs tüm işlemler 413 TL ye mal oluyor.
    5. LPG dönüşümden sonra bu işlemlerin ruhsata işlenmesi için devletin bize verdiği yasal süre 1 aydır. Bu sürenin aşımında 100 TL civarı bir cezai işlem varmış. (bu cezayı TUVTURK mü kesiyor noter mi alıyor ya da başka bir şekilde tahsil ediliyor bilemiyorum)
    6. Son olarak eğer kasokonuz varsa, mutlaka yeni ruhsatınızı kasko firmanıza gönderin. LPG kitinin poliçeye işlenmesi ve zeyilname yapmanız gerekiyor, aksi durumda Allah korusun bir hasar haline LPG aracın kaskoda bildirilmemesi sebebi ile kasko firması hasar ödemesinde %50 oranında kesintiye gidiyor.

Halil, MSC, Hasan Tarık ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Hadi geçmiş olsun

7. Coolwhisper

Coolwhisper Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    516
    Ad Soyad:
    ramazan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Güzel ve faydalı bir bilgilendirme olmuş, benim gibi geç de olsa lpg düşünenlere yol gösterici bir paylaşım, teşekkür ederiz.

TolgaB. bunu beğendi.
  8. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet, LPG ile ilk tüketim ölçümünü yaptım. Tabi çok milimetrik bir ölçüm olmadı, olamazda zaten.

İlk depomu Opet den doldurmuştum. 160 tl ye dolmuştu, yaklaşık 45 lt kadar almıştı. Benzini de yine Opet den doldurmuştum. Benzin de olabildiği kadar full yapmıştım. Pompa attıktan sonra alabildiği kadar doldurmuştum.

İstanbul şehir içi kullandım genelde, sadece bir kere Polonezköy e gittim geldim. Onun dışında Ataşehir-Kadıköy-Ümraniye arasında dolaştım. Çok yoğun trafiğe pek girmedim. Ortalama sürat 30 km gösteriyordu yol bilgisayarında.

LPG göstergesinde kırmızı noktaya geldikten sonra uzun bir süre kullandım, niyetim gazı tamamen bitirmekti ama stres yaptı gösterge bende, bugün ikmal yaptım. Yaklaşık 38 lt gaz aldı, yani bayağı bir sona yaklaşmışım.

Toplamda 135 tl lik lpg ile 75 tl lik benzin aldım ( benzini yine pompa attıktan sonra gidebildiği kadar doldurdum) toplam 210 tl lik yakıt aldım özetle. Bu tutarda yakıt ile 448 km yol yapmışım. Yani yaklaşık 0,48 TL yakmışım kilometre başına. Bu da yine yaklaşık olarak %32 civarı bir tasarrufu ifade ediyor.

Çok net bir hesaplama olmasa da fikir vermesi açısından benim bulduğum sonuç bu.

Hyundai Tucson GDİ otomatik
    Lovato exr karma sistem lpg
    6,91 tl/ lt benzin fiyatı ( bp)
    3,52 tl/ lt lpg fiyatı (bp)

Halil, MSC, cenker_baba ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  9. Riquelme1907

Riquelme1907 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Burak Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Ümraniyese oturmaktayım bir cok arkadas candan da takdırdı lpg işinde iyi bir firma hayırlısı olur memnun kalırsınız inşallah.

TolgaB. bunu beğendi.
  10. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba;

Haftasonu kısmetse LPG li Tucson ile ilk uzun yoluma çıkacağım. İstanbul’dan Çeşme istikamatine gitmeyi planlıyoruz.

Karma sistem olan aracımda sizlere sormak istediğim bir husus var. Bilyiorsunuz bu sistemde belli bir devirden sonra benzin tüketimi de yapılıyor. Özellikle şehir içinde trafikten dolayı farklı devirler döndürüldüğü için, benzin harcaması illakli yapıyordur. Ancak uzun yolda daha stabil bir sürüş var. Kendi özelimde ise, 90-110 bandında devri 3000 lere bile getirmeden uzun km ler yapılması ihtimali var. Bu durumda benzin tüketimi olmayacak diye biliyorum.

Böyle bir kullanımda, yani uzun yolda stabil bir kullanımda, araç benzin kullanmayacağı motora bir zarar verilme ihtimali var mıdır. Tabii ki bu bir günde olabilecek birşey değil, uzun vadede bir zarar var mdır?

Bunun önüne geçmek için özel bir öneriniz var mıdır

teşekkürler

11. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar. Şehir dışı yolculuğum iptal oldu. Test, başka zama artık.

Yaklaşık 20 günlük ve 600 km lik kullanım sonucunda bir konuda tereddütüm var. Farklı konu açmayıp bu konu ile ilgili herşeyi burada paylaşmka istiyorum. Gereksiz kalablaık olmasın istiyorum. Yorumlarınızı rica ediyorum.

Şöyle ki, hangi şartlarda yaptığını anlayamadım, ancak 2000-3000 dd aralığında, zaman zaman motorda küçük küçük kesiklikler hiisediyorum. Yolcuların anlayamadığı, kadar düşük, sanki bir silkeleme gibi. Ama dediğim gibi çok belli belirsiz. Bu aşamada herhangi bir arzıa ışığ felan da yanmıyor. 3000 dd yi aştığımda ise, artık gerçekten kesildiğinden mi yoksa araç hızlandığından mı bilemiyorum, böyle birşey hissetmiyorum. Servise sormam, çok mümkün değil, zira test sürüşünde bunu yapar mı emin değilim. Herzaman olan birşey değil zira. Önemsemeli miyim? Yoksa iyice belirginleşene kadar böyle devam mı etmeliyim. Bir de sizce neden olabilir

12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, muhtemelen avans gecikmesinden oluyor. Buji ve bobin durumuna göre bu tip kesiklikler lpg de olur.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkürler. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz. Montajı yapan yer mi çözer yoksa servis mi. Ya da çok büyük sıkıntı yaşayana kadar böyle mı devam etmeliyim

14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    rica ederim, peryodik bakımda buji değişimi olacak muhtemelen. bir ihtimal yakıttanda avans süresi oynayabiliyor, başka yerden yakıt deneyebilirisniz.

15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Üstadlar benim muayeneye daha 1 buçuk sene olduğu için benim montaj yapan yer işletme dedi. Tüv vakti gelince işlet dedi. Sorun olur mu bu işletme konusu.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bu 1,5 yıl boyunca korsan gezecen , yakalanırsan , ruhsatsız donanım diyorlar galiba , bir cezası var biliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

17. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi herkes böyle yapıyor dedi beni vazgeçirdi. O zaman ben en yakın zamanda işleteyim. Bişey olmaz dediler 6 bin km yol yaptım bu şekilde

18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Herkes böyle yapıyor, yaygın bir uygulama ama ben yapmadım hemen islettim Allah korusun LPG kaynaklı kötü birşey olursa sonucu ağır olur kanaatindeyim.

19. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    En son bp gaz almıştım. Depo daha bitmedi ama Shell e dönüyorum yavaş yavaş

20. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kaçak gezmenin yanında eğer kaskonuz varsa ve Allah korusun bir kaza durumunda lpg nin sigorta şirketine bildirilmemiş olması sebebi ile yapılan ödemeden %50 kesinti yapma durumu var.

Bu konuda üstlerde yazdım. Artık süreç basit. Toplamda 400 civarında bir masraf var. Bence yapın.

Bu Sayfayı Paylaş