10 Kasım LPG KABLO

Lpg İle İlgili Sorular ve Sorunlar

'LPG Sistemleri' forumunda Dağ-Cey Lpg tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Aracı bir süre benzinde kullanmayı denediniz mi sabah ilk çalıştırmada tekleme gaz yememe yapıyormu

2. Durak_02

Durak_02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mehmet kuzay
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    benzinde net olarak ölçmedim fakat kabaca hesap yaptıgımda benzinde 65 krus altına inmiyor netten ATİKER ENJEKTÖR alıp kendim takacagım sonra gaz ayarı yaptıracagım en son care bu kaldı buda olmazsa boyle bineceğim belki birgün sorunu cözebilen bir usta ıle karsılasırız.sanjımanında ve motorda en son gosretdıgım usta bır sıkıntı yok demıstı benımde farkkettiğim belirgin bir sorun görünmüyor.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Durak_02

Durak_02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mehmet kuzay
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    benzinde denedim yine 70 krus yakıyor tekleme gibi sorunları yok fakat rolanti dalgalanma yapıyor benzınde ve lpg aynı dalgalanma var.gaz kelebegi temizlettim sorun ondan olabilir dusuncesi ile yıne degısmedi.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benzinde 70 krş yakıyorsa çok iyi bir değer. Aracınızın lpg sisteminde bir sıkıntı var.
    Akünün (-) kutup başını 1 saat sökülü bırakın. Sonrasında aracı birkaç gün benzinde kullanıp hiç lpg ye almadan ayara gidin. Ayar yapılmadan önce lpg Ecusunun resetlenmesini söyleyin ve öyle ayar yaptırın.

Bir de linkini verdiğim konuyu inceleyin;
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/sabah-ilk-calismada-arac-gaz-yemiyor-tekliyor.36679/#post-656523

karamazof bunu beğendi.
  5. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Siz arkadaşın dediğini yapın lpg enjektörü masrafı yapmadan önce yarım depo benzinle kullandıktan sonra ayar yaptırın

6. sertsert39

sertsert39 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    tunca sert
    Slm arkadaşlar i20 1.2 LPG Atiker tümsekler de 1 .2 viteste attiktan sonra sanki gaz yemiyor gibi senteleme yapıyor salliyor sonrada gaz yiyor anlamış değilim gaz ayarı da yaptırdım ates leme sistemi hepsi değişti bobin buji kablosu bujiler ama yinede silkeleme oluyor düşük viteste oluyor yardimci olurmusunuz

7. Durak_02

Durak_02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mehmet kuzay
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    aracı en son mocan otogaza goturdun ıkı usta geldı yok uzun yol yap bır sıkıntı yok bıldıgım seylerı tekrar edıp durdular aracın sorunu yok dıyor yok ıse kardesım 100 tl gaz alıyoerum 35 lt doluyor 160 km de bitiyor uzun yolda sorun cozulur dıyor .kardesım herkes uzun yolamı cıkıyor sabah kalkıp 100 km yolmu yapıyor dıyorum oyle bakıyor yuzume .artık umudumu kestim ne yakaıyorsa yaksın boyle bınecegım yaza satacagım ama ınsallah alan arkadas kolay bır cozumunu bulur.

yesil_09 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. murat.murat.33

murat.murat.33 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    murat bilgen
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    sabah sabah sesli güldüm.. çok iyiydi..

9. ErhanE

ErhanE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Erhan erim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    daha önce bir kaç sorunumdan bahsetmiştim forumda. sorunların tam anlamınyla geçtiğini söyleyemem ama şuan çok rahatsız etmiyor. son günlerde yaşadığım anlam veremedeğim bir konu var. lpg servislerine gidip derdimi anlatamıyorum sürekli birşeylerin değşmesi gerektiğini söylüyorlar. malum hayat şartları ağırlığı herşeye müsade etmiyor.dikkatimi çeken benzin seviyesinin çeyrek altına indikten sonra lpg de araçta çekiş düşmesi , düşük devirde teklemeler patlamalar yapması. 1 kaç gün önce benzini yarı depo civarlarına çıkardım bir kaç kullanımdan sonra teklemeler patlamalar felan kesildi. şuan için gözle görülür çekiş artışı da görülmekte. Yorumlarınızı rica ederim. yapmam gereken birşey var mı?

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam sizin araba hem gaz hem benzin birlikte yakıyor o zaman , benzin azalıpta pompa benzini az gönderice gazla da bu kadar gidebiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

11. sertsert39

sertsert39 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    tunca sert
    @ErhanE bana kalırsa bütün ateşleme sistemi değiştirin
    Ama kesinlikle paraya acimayin
    Ben orjinal diye aldigim buji kablosu bir tanesi orjinal çıkmadı arıza ışığı yaktı

Şarj dinamosu ışığı yakti. Akuyu degistirdik
    Arıza ışığı eksantirik sensoru arizasi verdi

Ben daha la uğraşıyorum
    Birazcık pahalı servis ama yapilicak bir şey yok.....

12. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    uzun yol sebebini anlayabilmiş değilim açıkcası. Sanırım uzun yol yapıp motor içinde varsa pislik dökülsün diye düşünüyorlar :). hocam şuan ortalama 1 litre gaz ile 4,5 km yol yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. öncelikle motorda bir problemi olduğu kesin çünkü benzinde de rolanti dalgalanması yapıyor diyorsunuz.
    aracın içeriğini bilmiyorum ama varsa egr valfi, rolanti sensörü, boğaz kelebeği ki siz temizletmişsiniz, gibi sorunlar da rolanti dalgalanması yapabilir.

yakıt konusuna gelecek olursak. az önce baktım fabrika verileri ş.içi 11,5 litre gibi bir bilgi vermiş ki şu an da aracınızın benzinle 65-70 krş yakması normal. fakat şunu belirtmem lazım ki araç benzinde çalışırken motorda %30 luk bir arıza olsa çok belli etmez ama, lpg değil %30, %5 lik bir arızayı bile kabullenmez. Bundan dolayı öncelikle şu rolanti dalgalanması ve bunun gibi belki sizin hissetmediğiniz bir arıza varsa öncelikle onun giderilmesi gerekmektedir. Benzinde aracın sorunsuz çalıştığı kanısına vardıktan sonra lpg ile ilgili çözümlere dönüş yapılmalıdır. Şunu da anti parantez belirteyim ki aracınız otomatik vites ki fabrika verilerinde benzin ile 11,5 litre gibi bir oran ve sizin kullanımınızla baktığımda da yine 65/70 krş yani yani siz de ortalama 100 km de 10 litre benzin kullanıyorsunuz. yakıt tasarrufu olarak lpg de tahminimce elde edeceğiniz maksimum miktar %20-30 civarı. yani bu da ortalama 40-50 krş yakacağınız anlamına gelmektedir.

siz önce motor ile ilgili durumu atlatın. sonra lpg durumuna dair tekrar irtibata geçilir.

13. ErhanE

ErhanE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Erhan erim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    @Asel & Kaan Efe bu mantıkla benzinin de azalması gerekiyor gazlı kullanımda ama öyle gözle görülür bir azalma olmuyor benzinde. Günlük 50-100 km kullanıyorum. Ama ihtimal olarak aklımızda bulunmalı tabi ki.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Durak_02

Durak_02 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mehmet kuzay
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Öncelikle ilginiz için tesekkür ederim .SUAN YAKIT kıs olmasına ragmen 50 krusa kadar dusurduk.yanı kendılıgınden dustu suan oksijen sensoru temızlıgı kaldı.DEDİĞİNİZ GİBİ MOTORA baktırmadın ama teste gırdıgınde 87 cıkmıstı.

15. ErhanE

ErhanE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Erhan erim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Merhabalar,

Uzun uğraşlar ve çabalar sonucunda aracımdaki tekleme ve patlama sorununu çözememiş bulununuyorum. Buna istinaden en son dün gittiğim motorcu arkadaş %80 siboplardan kaynaklandığını ve değişmesi gerektiğini söyledi. Gereklli kontrolleri ve testleri yapacak kesin olarak değişip değişmeyeceğene dair bilgi vereceğini söyledi. masraf olarak 3500 tl ( 1000 tl işçilik ) gibi rakalmlar olacağını söyledi. Sevgili ustalar, uzmanlar ve arkadaşlar yorumlarınızı rica ederim. Tek çare sibop değişimi midir? Herkese hayırlı günler dilerim.

16. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Normal.

Muhtemelen Benzinde yapmaz,
    Gazda yapar. Hatta kalkışlarda devir düşmesi de yapar yüksek devride kalkmaz zorunda kalabilirsin.

Alt devirlerde cansız kaldığından ,
    ya vites düşüreceksin yada yedire yedire devam edersin.

Hatırladığım kadarı ile Aracınızda LPG ile ilgili her türlü ayar yapıldı. Elektrik ve elektronik aksam kontrol edildi.
    Yine bilgim doğru ise aracınız 1.2 atmosferik ( düz) motor.
    Yani bu kadar olur.
    Fazlasını beklemeyeceksin ayda devamlı benzinde kullanacaksın.

gokhan06 bunu beğendi.
  17. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Önce Geçmiş olsun.

Denediniz mi bilmiyorum lakin,
    Aracınızdaki LPG yi sonuna kadar kullanıp tam bittikten sonra ( hiç kalmasın) BENZİNE geçsin.
    Benzinde en az 50-100 kullanın.
    Aracın sabah benzinde çalışmasını izleyin dinleyin.
    Patlama çatlamalarını takip edin.

Basit ten zora doğru ilerleyeceğiz.

Yine devam ederse ilk önce ECU yu Okutun.
    BOĞAZ KELEBEĞİNİ KONTROL ETTİRİN.
    MAP sensörünü temizletin
    Sonra; bujilerin DOĞRU Kodlu olup olmadığını kontrol edin. Eğer kodlar yanlış ise Doğru kodlu bujileri kullanın
    Ateşleme kablosu DEĞERLERİNİ Ölçtürün. Değerler doğru ise ;
    Her bir kabloyu araç çalışırken ateşleme izlerini takip edin zayıflık varmı ( ölçümle de bu belli olur) Sorun var ise KABLOLARI DEĞİŞİN (MOBİS) (15-250 maliyeti vardır.
    Ateşleme bobinlerini kontrol ettirin ve ölçtürün . ( Araç hareketlerinde en büyük sorunlar aslında burada başlıyor.) Gerekirse değişim ( Düşük ihtimaldir.) Her bobin fiyatı +/- 100-150 tl civarıdır

Hala düzgün çalışmıyorsa, benzin enjektörlerini Söktürmeden Karbon Clean ile temizletin.
    Aracı enaz 100 km orta/üst devir BENZİNDE kullanın. (250 TL maliyeti vardır)

LPG ciden ziyade İYİ BİR ENJEKSİYONCU sorunun tespitini net yapar.
    Benzin tarafında sorun çözüldükten sonra LPG tarafına geçilmelidir.

Şahsi fikrim Subap erimesi değildir.
    Sübab Erimesi Belirtileri
    Sübabplar erimeye başladığında yavaş yavaş motor arıza belirtileri vermeye başlar. Motor soğuk çalışmada ilk marşta çalışmaz ve sonraki zamanlarda rölantide araç düzensiz çalışır ve titrer. Motor sübaplarının tamamen erimesine yakın aracın her vitesteki maksimum hızı çok belirgin olarak düşer.

LPG konusudna dikkat ediledcek önemli konu şudur.

Lamda 1 iken , Benzinli araçlarda AFR değeri 14.4- 14.7 iken
    LAMDA ( O2) 1 iken lpg /benzin de 15.2 -15.5 ta tutulur. ( OBDII cihazı ve torque ile bunu görebilrisiniz. (AFR(c)

Subap erimesi kısa sürede oluşabilecek bir durum değildir.
    Erime olduğunda aracın çalışma karakteri ve çekişi değişir.
    http://lpgayari.com/neden-afr-ayari/

**Önüne gelene ARACINI KURCALATMA, önce Araştır , emin ol sonra SOR, mantığın basarsa devam et. 1 kişi ile değil birden fazla kişi ile görüş.
    Depo benzin geri dönüş valfi doğru çalışmıyor diyorum. Senin aracında bu yok diyor.
    Araç kalkışlarda devir düşüyor diyorum servise git diyor. Supaplar erimiş olabilir diyor.
    subap erimeye başlamış araç çekişte ve ivmelenmede KABAK gibi kendini belli eder.
    Katalitik anormal ısınır ECU arıza verir

Geçmiş olsun

ErhanE ve gokhan06 bunu beğendi.
  18. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Benimde benzer sorunum vardı,çeyrek deponun altına düşünce geç çalışma, tam çalışacak gibi olurken patlamalar, yoğun benzin kokusu gelmesi,benzin geri dönüş valfi ayarının yapılması ile sona erdi,birde benzin deposuna kesici taktirdım,lpg ye gecince pompa çalışmayı durduruyor,umarım sizin de sorununuz çözülür.

Son düzenleme: 19 Nisan 2019
    ErhanE bunu beğendi.
  19. ErhanE

ErhanE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Erhan erim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Selamlar,

öncelikle emek zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. komprasör testi sonrası şuan sıkıntı yaratmayacağını söyledi ustamız.

Sizin de belirttiğiniz gibi karbon temizliği yapıldı.

Buji seçimleri yanlış olduğunu tespit edildi ve uygun buji ile değiştirdi.

Sanırım bazı katmı maddesi felan kyduğunu söyledi.

Sizin de belirttiğiniz üzere benizde kullanmam gerektiğini söyedi. ( 150 km cvari kulladım bir süre daha kullanmayı düşünüyorum. )

Diğer belirttiğiniz hususlarda çok fazla bilgim yok ama onlarıda ustalarımla paylaşacağım yardımcı olmaalarını isteyeceğim.

karbon temziliğinden sonra araç sabah ilk çalışmalarda tek sefer de çalışmammaya başladı. Henüz bununla ilgili bir şey yapmadım.

buji kabloları serviste 1 ay önce serviste orj. değiştirldi. Bobin için yaklaşık bir sene önce orj. Değiştrildi.

Bu arada aracım 114.*** km de

Teşekkür ederim. Hayırlı günler.

20. ErhanE

ErhanE Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Erhan erim
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli: