LPG KABLO

Lpg Gaz Kaçağı

'LPG Sistemleri' forumunda Sekoc tarafından 27 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Arkadaşlar selam. Ziyaret icin köye geldik. Lpg sisteminde kacak tespit ettik. Kokudan dolayi farkettik. Yapistiriciyla kesmeye çalıştım somunu skmaya çalıştım ama olmadi. Yapistirici donmadan gaz yolunu buluyor. Hemde hizli yapıştırıcı. Bugun pazar burda kucuk sanayi var lpg ustası yok acik dukkanda yok. Ne yapacağimi sasirmis durumdayim. 120 km yol dönmem lazım. Aciksa korkuyorum ve tedirginim. Bir fikriniz var mi.
    [​IMG][​IMG]

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınızı açık alana park edin, orası bir usta tarafından tamir edilene kadar lpg almayın. aracınızı benzinde kullanın.

dışardan müdahale ederek olacak iş değil, sökülüp bakır borunun ağızlamasını düzeltmek ve sızdırmazlık elemanını yenilemek lazım.

ayrıca o kutunun bir kapağı oluyor, oranın bu kadar çok kirlenmemesi lazım, orada çok paslı civatalar görünüyor. sızdırma sebebi de bu kirlilik olabilir.

lpg tabii ki tehlikeli değil ama hatalar üstüste gelirse bomba gibi patlar.

3. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Kapagi var devamli kapali duruyor tozlanmanin neden olduğunu bilemiyorum. Ayrica bagaj tüpten dolayi nem yapiyor paslanmada ondan dolayi oldugunu düşünüyorum. Ama bu kacagin oldugu yere dikkat ettiyseniz sıkılacak bir yer gibi de degil. Suan benzinde kullanıyorum. 50 tl gaz almistim bilsem almazdim tamamen bitmişti gaz. Gaz aldiktan sonra farkettim kactigini. Şamandıra kafasini komple degistirler herhalde. Sıkılacak bi yer gibi degil somun dipte zaten . tam olmayacak bi yer nasil aksilik anlamadim ya.

4. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Agizlanan yerden kaçırmıyor dikkat ettiyseniz

5. progresif

progresif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ilk fotografta parmaginizin hizasinda üstteki yuvarlak vanayi kapatin gaz akışı kesilecektir.

6. Sekoc

Sekoc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    492
    Ad Soyad:
    Emrah Topçuoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Yuvarlak vana tesisata giden gazi kesiyor. Bu ise gazin alindigi yerden kaciriyor ve nasil bir emniyetli sistemse orayi kapatmak icin bir vana koyulmamis. Benzinde geldim ve arabayi biraktim evin onune.samandra takimi komple degisecek sanirim. Bıktım artik ugrasmaktan derin derin düşünüyorum şimdi.

7. progresif

progresif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Geçmiş olsun problem çözülmüştür umarım. Adı üstünde multivalf, o vana hem girişi hem çıkışı kapatır, o kapatmasa bile solenoid valf kapatır. Ayrıca tank girişinde çekvalf var, vanalar açık olsa bile çekvalften yine kaçırmaması lazım, sizin çekvalf ve solenoid kesin kaçırıyor görünüşe göre, tek çözüm vanayı kapatmak onda da kesilmediyse geçmiş olsun :) Tanka haddinden fazla gaz doldurtmayın multivalfe zarar verir. Maksimum tank kapasitesinin %70-%80 kadarını kullanmaya özen gösterin. Allah kaza bela vermesin.

8. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sevgili arkadaşlar selam.
    benim aracımda da benzer bir gaz kaçağı söz konusu. daha önce de forumda birkaç yerde bahsettim; aracım bundan 2-3 ay öcne zincirleme bir kazaya karıştı ve arkadan darbe aldık. lpg tankı da bagajın içeri göçmesi sonucu darbe aldı. görünürde bir şey olmamasına rağmen özellikle tamircileri defalarca uyardım. her türlü arıza tespitini yapsınlar diye.
    aracı nihayet iki gün önce arkadaşım teslim aldı. depoda gaz olmadığı için 20 TL'lik satın almış. Beni almaya geldiğinde araçta gaz kokusu olduğunu tespit ettim. önemsesem de bir müdahalede bulunmadım. daha sonra depoyu fulleyip, ertesi gün bu şekilde işe gittim. yaklaşık 110 km bu şekilde kullandım ve gaz kokusu az da olsa gelmeye devam etti. akşam işten eve dönerken bir benzinliğe girdik. orada depoyu dolduruken bagajı açıp bir bakmak istedim. valfin ve giriş çıkışların olduğu yerin kapağı kapalı olduğundan, içeride biriken lpg sıvı halde neredeyse çeyreğine kadar doluydu. inanamadım. valfi kapatıp, aracı bagaj açık bir şekilde pompadan uzaklaştırdım, iş eldiveniyle o kapağı açtım ve içerideki lpg ile karışık sıvı döşemeye aktı. orayı tamamen temizledikten sonra 1 gün boyunca aracı kullanamadım. daha sonra bir arkadaşıma anlattım. gelip kontrol etti. daha doğrusu birlikte baktık ve koklama ve dinleme yoluyla herhangi bir kaçak tespit edemedik.
    bu arada hafta içi ne yazık ki imkanım yok, hafta sonuna kadar hiçbir yere baktıramam aracı ve kullanmak zorundayım.

bu yazdıklarım doğrultusunda çıkardığımız sonuç şu oldu; gaz dolum esnasında, tank doldukça içerisindeki basıncın artması sonucu gaz dolumdan gelen hortum veya hortumun bağlantı yerinden bir yerden gaz kaçırmaya başlıyor. yani kaçak sadece dolum esnasında oluyor. tankın içinden sızdırma yok. tabi bu bizim tespitimiz. bundan emin olmak için bu akşam dönüşte gaz alırken aynı esnada bagajı açıp kontrol edeceğim.
    pompacıyı durumdan haberdar edeceğim. bu şekilde bir şey denemenin herhangi ciddi bir sakıncası var mıdır? ne gibi önlemler alabiliriz?
    fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu Sayfayı Paylaş