LPG KABLO

Lastiklere Nitrojen Gazı

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda tgykya tarafından 30 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Merhaba arkadaşlar lastiklere oksijen yerine nitrojen gazı bastırmayı düşünüyorum fiyatı 30-35 TL Arasında değişiyor. bildiğiniz gibi oksijen bir süre iniyor fazla olmasada iniyor tekrar hava basıyoruz sıcak havalarda daha çabuk iniyor yeniliyoruz sürekli. nitrojen gazı lastik patlamadığı sürece asla inmiyor azot varmış içinde azot isede sızma yapmaz imiş uçak tekerlerine nitrojen gazı ile dolum yapılır mış çünkü oksijen hava değişimlerinden etkilendiği için kullanılmazmış tr -20 derece den çıkış yapan uçak +30 inince haliyle iner tekerleri uçakta iniş sağlayamaz, o yüzden nitrojen kullanılırmış sıcak havalarda hem fren olsun hem ısınmama olayıda aza iniyormuş google baktım siz ne dersiniz yaptıran varmı ?

burada da birileri sormuş yine bilgi edinmek adına;

https://forum.donanimhaber.com/lastiklere-nitrojen-basmak--6893371

2. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Daha önce yaptırmıştım. Zararı yok faydası var kanaatindeyim. Güvenlik ve lastik ömrü açısından faydalı. Tek dezavantajı lastiklerin konforu biraz daha azalıyor, lastik az birşey sert hissettiriyor. Bence yapılabilir.

3. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bende üç dört sene önce bastırmıştır yeşil bir sibop kapağı falan takmışlardı bir faydasını gördümedim. Sonra uğraşmadım oksijene devam ettim :D

4. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Faydası sıcak soğuk havadan dolayı genleşme olmuyor, hiç inmiyor havası frenlere azda olsa faydası var

5. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Azot inert bir gazdır, tepkimeye girmez, havada %78 oranında bulunur. Biz saf oksijen basmayız. Hava basarız, yani %78 Azot ve %21 Oksijen. Aslında soğuk sıcak sebebiyle lastiklerin inmesi havadaki nem yüzündendir. Ve Azot basıyoruz diyenlerin çoğu kuru hava basıyor. Kendim Laborant olduğum için Azot kompresörü nasıl biliyorum. %99.9 saf azot üretebiliyor. Ancak maliyeti yüksek oluyor. Değer mi? Bence değmez F1 pilotu değiliz ki :)

MSC, Halil, Çaloğlu ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bir kaç yıl evvel bastım yukarıdaki artı sebeplerden dolayı yanılmıyorsam 15 TL idi ta ki lastiğe vida girene kadar, şimdi standart akaryakıt lastik cihazıyla kontrol ve basma yapıyorum.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Formula 1 de 2007 yılında ortaya çıkan McLaren gate skandalı ile patlak veren olaydan esinlenilmiş bir uygulamadır. İddiaya göre McLaren takımı Scuderia Ferrari nin 700 sayfalık dökümanını Ferrariden gizlice çalar ve o dökümanlarda Ferrari ye ait Formula 1 teknolojisi içerikli pekçok bilgiye sahip olur. Bu bilgilerden birisi de Ferrari nin yarışlarda lastiklere nitrojen gazı (yada klima gazı) ile dolum yaptığıdır. Ferrari böylece yarıştan önce 60-70 Celsius dereceye kadar lastik battaniyesi ile ısıtılan ve yarış esnasında viraj dönme frenaj ve hızlanma etkileri ile yüzeyi 100 dereceyi geçen lastiklerin içindeki havanın genleşerek lastiğin yapısının değişmesini engellemiş bir şekilde avantaj kullanmaktadır. Normal hava basılan lastikler yarıştan önce 22-23Psi değerlerine ayarlanır ancak yarış esnasında bu lastikler ısındığında 26-28 psi basınçta olmaktadır bu da yarışın başlarında daha düşük performans sergilemeye sebeptir lastik ısındığında sıkıntı yok zaten

Eğer Formula 1 de bir teknoloji var ise bu teknoloji 5-10 sene içerisinde normal binek otomobillere kadar gelecektir hep böyle olmuştur. Aerodinamik yol tutuş ve sürtünme azaltıcı dış tasarımlar, direksiyon kulakçıkları ile vites değiştirilen otomobiller, dsg şanzıman gibi teknolojiler bundan 15-20 sene önce Formula 1 de kullanılmaya başlanan şeylerdi

Eğer binek otomobilinizin lastiğine normal hava yerine nitrojen basarsanız benzinlikte 32psi ye ayarladığınız lastik havası otobana çıkıp 140-150km hızlarda sürerken 40psi ye çıkmaz taş çatlasa 33 psi olur bu da size yol tutuş avantajı olarak geri döner, bazımız buna güvenlik diyor ben performans diyorum hemen hemen aynı şey farketmez gerçi, ancak normal hava basılan lastikler otoban veya uzun yol şartlarında lastiğin ısınması ile nitrojene göre daha çok genleşir 40psi olurmu? olur. Ancak sürekli şehir içi yavaş hızlarda geziyorsanız nitrojenin bir manası yok, o zaman da nitrojeni bir kenara bırakıp ani sıcaklık değişimlerinde benzinlikteki kompresörle lastikleri ayarlarsınız olur biter:)

Yazın hava 28 C iken asfalt 35-40 C sıcaklığa kadar ulaşır bazı yerlerde asfalt 50-60 C leri görür lastik bu zemine basıyor yavaşta gitseniz o lastik ısınacak.

Arka koltukta unuttuğunuz yarısı dolu pet su şişesinin arabayı güneş altında bıraktığımızda ne olduğunu herkes biliyor bu şişenin arabanın üzerinden güneş çekilince büzülmesini de görmüşüzdür:)

Tilki, <<bülent>> ve bekobey bunu beğendi.
  8. tgykya

tgykya Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    211
    Ad Soyad:
    Tugay Kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Araçtan inmiyorum gibi bişi ben sürekli kullanıyorum aracımı hergün 3-4 aylık araç ama haldır haldır geziyorum otobana da çok çıkıyorum o yüzden ideal bana bu nitrojen

9. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

Bence boş bir uygulamadır. Neden derseniz öncelikle içi su dolu şişe örneğinden başlayalım. İçi su dolu şişenin güneş altında içindeki basınç artar çünkü su buharlaşmıştır. İçinde bulunan gaz miktarı artığı için basınç görünen kadar artmıştır gazın hacmi artığı için değil. 30 dereceden 60 dereceye çıkan gazın hacmi yaklaşık yüzde 11 artar. İçinde azot olsada durum değişmez.

Nitrojen basınca herkes bastırır ama azot basalım desek millet zaten havanın yüzde 78 i azot basmaya gerek yok der. İlkokulda bize öğretilmeyen azot ile nitrojenin aynı şey olduğu.

Oksijen azota göre daha aktif bir gazdır. Zaten oksijen olmasa alev diye birşey de olmaz. Oksijen hali hazırda dış ortamda var. İçinde olmasa da birşey farketmez.

Şimdi bunun için araştırırken şunu öğrendim. Hava 0 dereceden 100 dereceye çıkartıldığı zaman hacmi yüzde 33 artıyormuş.

Azot ve oksijen içinse bu oran hemen hemen aynı. Yani fark eden birşey yok.

Neden peki bu kadar azot kullanılıyor özellikle uçak lastiklerin de derseniz nedeni basit güvenlik amaçlı Nitrojen uçak lastiğinin sıcaklıkları aşırı değiştiği için yangın riskini azaltmak için kullanılıyor.

Üstteki mesajlardan birinde arkadaşımız bahsetmiş azot basılan gazın asıl özelliği kuru yani nemsiz olması. Performans olarak çok küçük bir fark yaratabilir. Formula araçları en küçük detaya inmeli çünkü adamlar saliseler ile yarışıyorlar. Saniye fark demek çok büyük bir fark onlar için.

Birde azot basanların şöyle bir iddiası var azot basılan lastik inmiyor. Şimdi hava basınca araca acaba içindeki yaramaz yüzde 21 oksijen gazımı kaçıyor. Çünkü geriye kalan yüzde 78 halihazırda zaten azot. Bunun için herhangi bir araştırma yapmadım. Mantıklı gelmedi bana.

Bu kadar gereksiz mi neden millet basıyor faydası hiç mi yok. Var mesela azot kolay reaksiyona girmediği için paslanmayı engeller. Çelik denilen alüminyum alaşım jantlar zaten paslanmıyor. Teneke denilen aslında çelik olan jantlarda paslanmaya karşı etkili olabilir. Lastiğin içindeki kısmının ömrünü uzatır dışındaki asıl önemli kısma bir etkisi yoktur.
    Havadaki nemin zararı olabilir. Diyarbakır'daki mardindeki biri zaten düşük nemli ortamda hava bastığı için onlar da pek etkisi olmaz.

Bilmiyorum bana sadece pazarlama stratejisi gibi geliyor. Şahsen denemedim. Denemeyi de düşünmüyorum. Gereksiz bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Aynı düşüncem seramik kaplama içinde geçerli çünkü seramik fırınlanmadan önce üstüne sırlamak için bir karışım sürülür bu karışım fırınlama işleminden sonra şeffaf hale gelir. Seramiğe parlak bir görünüm verir ve su geçirmemesi, kayganlık yaratması en büyük özelliğidir. Bunu sağlayan seramik üstündeki sırdır. Seramik şeffaf değildir. Araçlarda ki seramik kaplamayı dayanıklı cila olarak düşünmek daha mantıklı. Kesinlikle kaplanan seramik değil çünkü seramik şeffaf değildir.

Aynı şekilde buda bir pazarlama taktiği.

Halil ve bekobey bunu beğendi.
  10. Night_Blade

Night_Blade Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ibrahim s
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Bence araştırmadan böyle şeyler denemeyin. Hava ile azotu aynı düşünmeyin. Ayrıca azot inert gaz olayını da geçiniz. Verilen gaz lastik iç çeperini yüzeni sertleştirebilir. Yani aniden bir bakmışsınız yanaktan gümleyebilir diye düşünüyorum. Bu bir varsayım. Araştırmak lazım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. Night_Blade

Night_Blade Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Ibrahim s
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Şunu da söylemekte fayda var. F1 yarışları kısa süreli yarışlar ve belli bir süreden sonra lastikler değişiyor. Bizim gibi 4 sene kullanmiyorlar. Ayrıca F1 lastiklerinin et kalınlığı ile normal lastiklerin et kalınlığı aynı değil. Azot nitrogen gazı kullanımı F1 de doğru olabilir fakat normal lastik kullanımında ve normal şartlarda doğru olmayabilir. Yine de araştırmakta fayda var.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    100 yıldır millet normal hava bastı lastiklere. Ben 3-4 sene kullandığım lastiğe yine normal hava bassam sıkıntı olmaz sanırım.

Pistler gençlere kaldım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MSC bunu beğendi.
  13. Yasar7878

Yasar7878 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Yasar coskun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Arabam.com dan alıntı

Lastiklerimiz şişirdiğimiz normal hava içerisinde %21 oranında Oksijen vardır. Bu hava içinde hava kompresöründen gelen yağ ve su vardır. Dolayısıyla her zaman nemlidir. Bu havanın içinde oksijen olduğu için yanıcıdır. Lastiğin soğuk veya sıcak oluşuna göre basıncı değişir.

Nemli hava, lastik karkas tellerinin oksitlenmesine yada paslanmasına sebep olur. Nemli hava jantın paslanmasına sebep olur. Lastik janta oturma yerleri ve yanakları daha çabuk eskir. Lastik yanaklarındaki yayılma nedeniyle lastik basıncı düşer. Hava kayıpları nedeniyle lastik çabuk yıpranır.

- NEDEN NİTROJEN GAZI KULLANMALIYIZ ?-

Lastiklerimizi Nitrojen ile şişirdiğimizde içinde oksijen, nem ve yağ olmayacaktır.

Nitrojen yanıcı değildir, yanma riski yoktur.

Lastiğin basıncı sıcak ve soğuk oluşuna göre değişmez.

Nem olmadığı için lastik karkas tellerinde oksitlenme veya paslanma olmaz.

Nem olmadığı için jant paslanmaz.

Lastik janta oturma yerleri ve yanakları eskimez.

Hava kayıpları olmayacağı için lastik yıpranmaz.

Lastiklerde oluşan basınç kayıpları minimum seviyeye indirilir.

Yuvarlanma direnci azalır.

Yakıt sarfiyatı minimum seviyede kalır.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yukarıda arkadaşlar yazmış, kısaca ve özet olarak yazalım
    • azotla nitrojen aynı şey
    • azotla oksijen sıcaklık farklarında aynı derecede genleşir(yaklaşık aynı değil, tamamen aynı)
    • bastığımız havanın %78'i azottur
    ek olarak yazayım:
    • kompresörlerde hava sıkıştırılınca havanın neminin önemli bir kısmı yoğunlaşır ve su olur. bu su çoğu kompresör sisteminde bir aparat yardımıyla atılır. yani basılan havanın nemi ortam neminden daha düşük olur.
    • günümüzde lastiklerde bildiğim kadarıyla çelik tel hiç kullanılmıyor, artık polimer "kortlar" bulunuyor. yani paslanmıyor. günümüzde sac jantlar bile paslanmaya karşı yüksek korumalı oluyor.

Night_Blade, MSC ve ozgutozkan bunu beğendi.
  15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yukarıdaki arabam.com yazısındaki maddelerin çoğu tamamen yanlış,

Night_Blade, MSC ve ozgutozkan bunu beğendi.
  16. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Ben bir iki tane doğru bilgi buldum.
    1.si hava yüzde 21 oranında oksijen içerir.
    2.si oksijen yanıcı bir gazdır.

Jantlar paslanır doğrudur. Paslanan da saç (teneke) denen aslında çelik olan jantlar. Bu jantların fiyatı ne kadar. ;)

Benim araç 2009 dan beri yollarda her sene 2 kez lastik değiştirmiş olsun. (yaz kış lastikleri) En az 14 kez hava vurulmuş olması gerekir lastiklere.
    14 x 35 lira(azot basmanın maliyeti) = 490 lira eder.
    Kaç kez sıfır jant alınır o para ile karar sizin.

Geri kalan bilgiye bilişim teknolojileri dersinde ben öğretmen olarak bilgi kirliliği diyorum. Bilimsel temeli olmayan gerçeklik barındırmayan ve müşterileri yönlendirmek amaçlı yazılmış yazılardır.

17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Özgür Hocam, oksijen yanıcı bir gaz değildir ;)

ozgutozkan bunu beğendi.
  18. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hata yaparım yakıcı bir gaz :D