LPG KABLO

Korna Kesti Çalışmıyor

'Elektrik & Elektronik Sistemler Sorun Ve Çözümleri' forumunda EmreFirat tarafından 22 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Arkadaşlar selamlar , aracın orjinal kornası yetersiz malum neyse bende piyasadaki arap korna denilen kornalardan taktım havalı bildiğimiz otobüs kornası , bagajda 40 lt lpg tankından yapılmış hava tankı gerekli tesisatı çektim montajı yaptım sorunsuz kullanıyorum . Tek sorunum bagajda ki lpg tankı araç dizel fakat bagajda tank görünce millette şaşırıyor . Araç getz zaten bagaj küçük derken kısa sürede kullanımı çok işe yarayıp keyif verse de benim için kullanışlı olmadı çıkardım tesisatı .
    Orjinal kornayı kullanıyorum geçen gün kendinden kompresörlü havalı korna aldık büyük , performansı güzel bugun bağlayayım dedim fırsatım var . Kornanın elektriğini doğru şekilde verdim , 1 2 bastım çok güçlü çaldı şöyle biraz uzun basınca tık dedi gitti , orjinal kornayı taktım oda çalışmadı.
    Tahmin ettiğim sigortasının atmasıydı , şema kore dili olduğundan anlamadım tek tek kontrol ettim atık sigorta da göremedim 2 şer kere kontrol ettim en baştan hepsini fakat korna çalışmıyor , motor bölümünde olabilir mi sigortası bilmiyorum . Yada orjinalin de röle yok sigorta mı yandı diye düşündüm yanmış sigorta olmayınca şaşırdım röle geldi aklıma orjinal röle var da onda mı sorun var diyeceğim ama o nerede bilmiyorum.
    Sorunu çözsem 30 amp 5 bacaklı röle ile monte edicem direk korna kaldırmadı çünkü fikirleriniz nelerdir

2. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Merhaba Emre Günaydın ,

Sorunu tespit etmeye çok ama çok yaklaşmışsın. Kornanın sigortası iç panelde değil, motor bölümünde röle kutusunda. Ayrıca röle ile de kontrol ediliyor. 10A olduğu için senin kornanda yanması çok normal. Resimdeki 10A sigortayı değişmen lazım. Ayrıca röle de gitmiş olabilir , kontrol etmen lazım. Enerji vermiyorsa halen röleyi de değiş.

Daha sonra 12V 30A röle kullanarak yeni kornanı beslemen en mantıklısı olacaktır.

Kolay gelsin ;)

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe ve Halil bunu beğendi.
  3. esef

esef Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad Soyad:
    esef kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    ancak bu kadar yardımcı olunabilirdi helal valla
    gidip değişseydin hocam bide :D

deza bunu beğendi.
  4. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Abilerim çok teşekkür ediyorum sabah erken kalkıp baktım motor bölümünün sigortalarını incelerken buldum ve değiştim. Daha sonra 30a röle bağladım araya 30a sigortada koydum ve bitirdim hallettim şema süper kaydediyorum:))

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

erhancakmakk, deza ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş