10 Kasım LPG KABLO

Komple Araç Boyatmak

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda enescelikay tarafından 2 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    99Model araba dedıgınız araba orjınalse ve 20-30bın lıralara satılıyorsa boya sorulur kımse parasını kolay kazanmıyor sonuçta pert kayıtlı araba alan adamın sorması saçma tamam ama nerde kaldı ozaman orjınal gozu gıbı bakan adamların arabasıyla aynı model hurdaya cıkmıs arabalar.

İstanbulda Bızde bı laf vardır boya varsa illaki darbe vardır her türlü hinlik dönüp sonra sadece doludan boyattık dıye cıkıyor adamlar.

muhendus bunu beğendi.
  2. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Yurt dısında adamlar 60 yıllık klasık aracları bıle komple boyatıyorlar degerı artsın dıye
    Bızde adam curuk carık, cızık vuruk aracları boyatmıyor
    Neymıs orjınalmıs

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

umutd07, cenker_baba ve erhancakmakk bunu beğendi.
  3. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Öyle orijinal mi olur hocam trafikte çok görüyorum araba siyah güneş yanığından kavrulmuş beyaz beyaz çizgiler zebraya dönmüş araba vurmuş boyatmamış sürtmüş boyatmamış ben şahsen ona orijinal gözüyle bakmam o parçalar benim için potansiyel boyalıdır

Son düzenleme: 6 Mart 2019
    blue55, Asel Kaan Efe ve emrex bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aslında insanlarda suç yok, memlekette iki aracı birleştirip satanlar ve değişmesi gereken parçayı değiştirmeyip tamir yoluna gidip insanları kazıklama peşinde olanlardan dolayı bu anlayış mevcut.

muhendus, Asel Kaan Efe ve emrex bunu beğendi.
  5. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:

Bak bu benim ilk arabam hatıra olsun diye bu resimleri saklamıştım şimdi üşenmedim bilgisayarda buldum araba komple boyalıydı 1 parça da değişeni vardı ama içi dışı motoru tertemizdi döşemeleri göğüsü direksiyon vitesi kapı döşemeleri daha sanki fabrikadan yeni çıkmış gibiydi kliması vardı ve buz gibi çalışıyordu çalışmayan bir tek yeri yoktu arabanın dili olsa ben temizim bakımlıyım derdi yani :) aracı satışa koydum ve 3 gün içinde boyasız bir iki parça boyalı emsalleriyle aynı fiyata satıldı sattığım adamla noterin önünde buluştuk sadece motoru çalıştırdı kaportaya baktı tamam alıyorum dedi ne ekspere götürdü ne tamirciye ya arabadan çok iyi anlıyordu ya da hiç anlamıyordu :) yani işin özü araban temiz olsun bakımlı olsun satılmaz ucuza gider diye bir şey yok ve bu satışı antepte yaptım en fazla boya takıntısının olduğu yerlerden biridir belki de

blue55, Tilki, umutd07 ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Benım de demek ıstedıgım buydu

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bence de aracın öncesi, yapım aşamaları vs fotoğraflarını çekin ve boyatın. Ancak yapılan işçilik çok önemli. İyi boyanmazsa kısa süre sonra tekrar vernik atması, boya solması gibi sorun olursa durum daha kötü olur.

Sonuçta bir önceki aracım 1999 yumurta kasa idi. Komple boyalıydı. Ancak @Lions_in_A_Cage nin dediği gibi temiz ve bakımlı olunca 1 günde satıldı.

YasinD., Asel Kaan Efe ve emrex bunu beğendi.
  8. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Valla kusura bakmayın ama herkeste aynı sekılde satmıyor ıste.

Bende araba alırken bu tarz uygun bır arabaysa boya degısene bakmam.Motor saat gbyse yuruyende sıkıntı yoksa alırım.Benım orjınalden kastım surtmelerden gocmus bır araçta degıl elbet.Annemın arabası var.
    Lacıvet 2004 corsa ... Malum kendı forumlarında konu bıle gordum KRONIK boya sorunu ...
    Araç o modellerde nasıl olduysa birtek o renkte bir hataya düşmüş ve kaput renk tutmuyor.
    Şimdi araç 250bınde 2.sahibinde.Daha orası burası ezilmedi anahtar değmedi.E şimdi boyatsan kadından boyalı araba diyecekler.Boyatmasan zebra diyecekler.

E adam gb boyatmak da 3-5bin lira arası.Kaş dediğin yer 3-5tamirciden oluşuyor orda boyatma şansın da yok.Oldu boyattın antalya gb yerler 2 seneye aynı renk döner maalesef.Kaldıki o arabaya o masrafa değermi oda cabası satarken farkını alamazsın.Birde bence araba sağlam olsun isterse zebra değil B*k. rengi olsun umurumda olmaz.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    30-40 yıllık klasik arabayla yeni araba bir değil ki. mercedes forumunda W123 kasaların ve W114 kasaların revizyonları anlatılıyor. komple araç boyanıyor. zaten boyanmak zorunda.

bu boya işine "takıntı" diyenler ya kötü niyetle diyor ya da işi bilmediği için diyor. boya konusunun önemi altında ne yapıldığıyla alakalı.

aşağıdaki videoda abartılı bir örnek var, ağır hasarlı BMWyi tamir ediyorlar. görüldüğü gibi arabanın taşıyıcı parçalarını düzeltiyor, kaynaklıyor.

yeni arabaların(son 15-20 yıl) bütün taşıyıcı parçaları hot stamping denen yöntemle üretiliyor. bu parçalar yüksek sıcaklıkta presleniyor. sonra özel bir ısıl işlemden geçiyor. bu sayede 0,5mm kalınlıktaki metal levhadan 2-3mm levha dayanıklılığı alınıyor. bu parçalar bir defa deforme olduğunda deforme olan çizginin tamamen dayanıksız hale gelir. eski şekline geri getirmek hiçbir işe yaramaz. aynı şekilde üzerine kaynak yapıldığında malzeme tamamen bozulur.

yukarıdaki bmw kesinlikle eski dayanıklığında olmayacak.

yurtdşında boyalı araba daa çok rağbet görüyor ifadesi de yanlış, bu sadece eski model arabalar için geçerli. yabancı dilde yayın yapan youtube kanallarında arabanın önceki kazalarının kayıtlarının detaylı incelendiğini biliyorum.

99 model arabada boya olmasını önemsemem, hatta düzgün boyalıysa sevinirim. ama "arabada boya var mı" diye sorunca "boya takıntısı" diye bir yanıt verilemez.

sunbeki, Vadaa, muhendus ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. YasinD.

YasinD. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,576
    Ad Soyad:
    yasin demirbağ
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Mis gibi duruyor mis..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Dediklerinize şu şekilde katılıyorum ben bu arabayı alırken komple boyalı aldım ama direklerine iç kısımlarına şaselerine vs. baktırdım iç kısım kısımlarında işlem yoktu sadece dıştan boyası vardı mesela bir direğinde düzeltme olsaydı yada motor bölümünde iç kısımlarda işlem olsaydı yada şasesinde düzeltme olsaydı alırmıydım yani bi durup düşünürdüm almazdım sanırım yada 40-50 bin liralık bir araç baksasydım komple boyalı bir araç alırmıydım yine almazdım bu tamamen fiyat-performans oranıyla ilgili

Asel Kaan Efe ve Halil bunu beğendi.
  12. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    1,968
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Şu an ki accent blue aracım arka iki kapı ve arka çamurluğun birisi değişmiş ve piyasasının 10 bin lira altına aldım ama nasıl aldım ekspertize gösterdim kaporta ustasına gösterdim servise gidip neden değiştiğini öğrendim (servisin onarmayıp değişme politikası) ve kazalı fotoğraflarına kadar baktım sonuçta ciddi bir hasardan kaynaklı olmadığını görüp aldım neden almayım serviste orjinal parçayla değişmiş uygunda alacaksam

Asel Kaan Efe ve emrex bunu beğendi.
  13. toojohn

toojohn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Alican Basayar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam yurtdisinda bir sure bulunma sansim oldu araclar ucuz,insanlar durust,yasalar caydirici.
    Yokmu arasinda curuk elma?tabiki cakal ordada var insan cig sut emmis cunku.
    Ama adamlarda yasa var kanun var basinin belaya ciddi sekilde girecegini bildigi icin neden boyandigini sana soyluyor.Hasarini kazasini belirterek yapilan islemleri soyluyor ona gore fiyat istiyor.
    Sahibinden satis platformuna girin bakin ilanlara arayin sorun neden boyandigini insan akliyla nasil dalga geciyorlar duyun kendi kulaklarinizla.
    Bayiden sifir araba aliyorsunuz boyali cikiyor neden?cunku bunu tuketiciye soylese kusurunu belirtse daha az kar edecek.
    Ulke insani olarak ahlaken dibe vurmus durumdayiz.Hak hukuk gozetene keriz gozuyle bakiliyor.Kurallara uyan uymayanlar tarafindan magdur ediliyor.
    Bu nedenle ben alacagim aracta niye boya var sorarim ustaya gosteririm kaza resmini varsa sorarim.Ortadan kaynakli pert yikik bir araci curugu yok temiz duruyor diye almak istemem.

Vadaa, muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Dedıklerınıze sonuna kadar katılıyorum
    Haklısınız
    Benım demek ıstedıgım
    Aracı ekpere sokuyorsunuz
    Aracta kaza degısen yok
    Ama adam aracını cızıklerden dolayı belden asagı boyatmıs
    Adam aracın hasarsızlıgına degıl de boyaya kafayı takıyor
    Vay kardesım 2 yasında aracta 8 parca boya olur mu
    Olur tabıkı
    2 mılyon aracın oldugu bır yerle 10 bın aracın oldugu bır yerde
    Yada bır sıte ıcı ıle sokakta kalan bır arac aynı rıskte olur mu
    Kımı aracında nokta cızık ıstemez
    Kımısı de vuruk cızıklı gezer
    Sımdı aracını temız tutmak ıcın boyatan adam haksız mı oluyor
    Yada bu yuzden aracının degerı mı dusuyor
    Benım kastettıgım bu

15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Burada adam arabayı yarım mt fazla yaklastirsa gıcık oluyorum, Ankara'ya gittiğimde 20cm arayla aracı park ediyoruz, 1 haftadan fazla kaldım mi çevre bina sakinleri 02 plakadan dolayı silecek kaldirmalara basliyor:D binanın önünde en fazla 6-7 araçlık yer var topu topu, eskiden o alanlarda biz oyun oynardık şimdi ne mümkün.

emrex ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. enescelikay

enescelikay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Enes Çelikay
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Fırın boyada havanın yağmurlu olup olmaması etki edermi, illa sıcakları mı bekleyeceğiz? Mesela hava 15-21 derece arası gösteriyor bu hafta ama 3-4 günü yağmurlu gözüküyor. Yağışsız sıcak günleri mi bekleyeyim yoksa boyatsam olur mu?

17. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    Fırın boyada yagmur etken degıldır

umutd07 bunu beğendi.
  18. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Bir araba kazadan mı boyanmış yoksa keyfe keder mi boyanmış baktırdığın usta söylemiyosa o ustaya bidaha araba götürme. Güneş yanığı olmuş araç kötü görünüyo ee buna yaşı da müsait özenle de boyanmışsa ben o arabayı alırım arkadaş. 2 3 yaşında araba komple boyanmışsa alınmaz. o işte o zaman bi hinlik olduğu düşünülür.

emrex bunu beğendi.
  19. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Boyalı araba da alınır, boayasız araba da. Fakat ikisinin de değeri farklıdır. Değerinde alıyorsanız problem yok.

muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Bayide satılan sıfır km araç bile tırdan düşürülüp boyanıp alıcıya söylenmeden satılınca insan haliyle herşeyden huylanıyor.

Saçma sapan ilanlar var internette, biri “keyfe keder temizlik boyası yapıldı bel altına” diyor gidip bakıyorsun araç tavan hariç boyalı, bu nasıl bel altı, bu nasıl keyfe keder. Öbürü ilana yazmış “3-5 parçada boya var” 3mü yoksa 5mi, yoksa ciddi bir kontrolden geçse komple mi boyalı? Nasıl güveneceksin araca?

emrex bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş