LPG KABLO

Km'ye Göre Bakım Işlemleri

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda mertm tarafından 13 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. mertm

mertm Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mert Meriç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce forumda bir tablo vardı. Araçların km'sine göre bakımları ve bu bakımlarda değişen veya kontrol edilmesi gereken parçaların isimleri yazıyordu. Arama yaptım ama bulamadım. Varsa bağışlayınız, yok ise bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir m?

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kullanma kılavuzunda hepsi var birazdan linkini atarım buraya arabanız accent era 1.4 benzinli yazıyor bir arayayım forumda konusu var

Arama yapın bulursunuz diyecektim ama bulamamışsınız:)

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
  4. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Google a aracın modelini yazın bakım tablosu yazdınızmı görsellerde çıkıyor olması gerek. Forumdakiler açmıyor zaman aşımından

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam bir şey soracağım , periyodik bakımı serviste yaptırma işim bitti , kendim dışarıda devam edeceğim artık , araç beş yaşını doldurdu , şimdi periyodik bakımın hiç birine 15 bin km yi doldurup gitmedim , hep 1 yıl doldu diye gittim. Şimdi yine aynı bir yılı mı yoksa 15 bini mi göz önüne alayım , aracım henüz 32.500 km de. Bakıyorum , yağ temiz , hava filtresini temizledim bir de sanayide hava vurdurdum , poleni de geçen temizleyip geri taktım. Geçen yıl 24 ekimde bakım yaptırmıştım , o günden bu yana anca 6500 km yapmışım.

Tapatalk kullanarak iPhone 6 S aracılığıyla gönderildi

6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Abi biz sürekli 15 bini göz önünde bulunduruyoruz ama yıllık bakımlarda ama yılda ortalama 11000 km yapıyoruz.Yani yaklaşık olarak 1-1.5 yılda 1 bakıma giriyoruz.Senin yaptığın kilometre gerçekten çok az. 5 yıl doldu 32.500 kmdeyim diyorsun bu kilometreyi 5 yıla bölersek senin de söylediğin gibi yıllık 6500 km yapıyor. Bu şekilde 15.000'i göz önüne alıcam dersen 2,3 yılda 1 bakıma girmen demek bu.2,3ü kabaca 2.5 diye alırsak 2.5 yıl yağ ve filtreler belki dayanır ama periyodik bakımdaki diğer şeyler çok aksayabilir.Örnek vermek gerekirse Erada triger seti 90.000 bakımında değişiyor bu da servise göre 6. yılda değişmesi gerektiği anlamına geliyor. Eğer senin kullandığın kilometre ile 15.000i takip edecek olursak 15.yılda trigerin değişmesi gerekir.Yani abi demem o ki bazı bakımları bu tablonun haricinde ekstra takip etmen gerekebilir.Ya da 1 yıl kısa geliyorsa kendine optimum bir süre belirleyip atıyorum her 1.5 yılda bir ya da 2 yılda bir servise bakıma gidicem diyip gidebilirsin.

Asel Kaan Efe ve bekobey bunu beğendi.
  7. mertm

mertm Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Mert Meriç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkürler arkadaşlar,

Bu arada bende aracımı 4 yaşından sonra yetkili servise götürmeyi bıraktım. Hem çok pahalı hemde garanti konusu aldatmaca. Servis daha kendi yaptığı işlemin arkasında duramıyor. En azından benim deneyimim bu şekilde. Götürenlere saygı duyarım. Ben 8 bin km'de yağ su filtre değiştiriyorum. 5.senesinde triger değiştirmiştim henüz araba 60 bindeydi. Şimdi 128 bin ve değiştireli 4.sene oldu. İlkbahara doğru tekrar değiştirmeyi planlıyorum trigerleri.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş