LPG KABLO

Kış Için Yeni Jant Ve Kışlastiği Almak Istedim Sorun Yaşıyorum

'Ioniq Forum - Club' forumunda murtezasahin tarafından 23 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. murtezasahin

murtezasahin Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    orjinal jantlarına ve lastiklerine hiç dokunmadan yeni jant ve kuşlastiği almak istedim. Servisi aradım. Bunlarda lastik basınç sensörü varmış onu ne yapacağız diye sordum. (Tanesi 500 tl civarı imiş sensörlerin. )
    Bir tanesi kış lastiklerine koymazsın ışığı yanar hiç bişey olmaz .sonra yaz lastiğine geçince problem biter dedi.
    İkincisi 4 jant 4 lastik 4 sensör veririz 10 bin bulur yaklaşık ama çözeriz deri.
    Üçüncüsü problem sadece lastik basınç sensörü değil ayrıca jantta şarj gerikazanımı ile ilgili bir sistemin daha olduğunu söyledi. ( bu benim aklıma pek yatmadı ama) ve sen sadece kuş lastiği al jant sensör işine girme dedi.
    Önerileriniz ve / veya konu ile ilgili bilgi / deneyim varsa paylaşabilir misiniz?

2. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aynı şeyi ben de düşünüyorum. Kara 14 jant aldım. Kışlık lastikleri de alacam. 16 jant kışlık lastik fiyatına 14 jant ve lastik alabiliyorum. 5 sene patlamadığı sürece lastik sökme balans vs derdin yok. Sahibinden de ortalama 400 500 tl ye 4 adedini alabilirsin sensörün. İçine sinmezse sensörleri çıkma al ben almayacam. Şöyle de bir avantajı olacak. Çelik jantlar kışın yağmur tuz toz kir görmeyeceği için yıpranmamış olacak.

3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bizim i20 de aldığımız gün 4 adet 15 karajant 4 kiş lastiği aldım büyük kolaylık şarj işini bilmem ama , benim derdim sök tak jantları perişan ediyorlar...bizde sensör kışın direk yanıyor dert etmiyoruz yazlık lastiklere geçince hemen sönüyor

Blue-Tuscani ve blue55 bunu beğendi.
  4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aynı sıkıntı Micra'da da vardı, ben hiç ugrasmayip direk 4 mevsim lastik aldim(Falken as210). Bakalım mantıklı bir seçim mi oldu onu zamanla göreceğiz.

Burak&Buse bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    anladığım kadarıyla bir projeniz var yani kışlık yazlık lastik ayrı ayrı jantlarda olsun ve hiçbir problem olmasın istiyorsunuz ve bütçeniz buna yetmiyor anladığım kadarıyla o zaman ben size şunları önerebilirim, eğer arabayı kar yağdığında az kullanıyorsanız ön lastiklere iki tane kar çorabı öneririm en ucuzu bu kolay takılır kolay sökülür, eğer karlı zeminde kısa mesafe yavaş biçimde yol alıyorsanız iki tane siyah düz sac hyundai i20 jump paket jantı ile sadece ön lastiklere kışlık lastik alıp sadece ön lastikleri yazlık kışlık jantlı biçimde tutabilirsiniz.

dört tane kışlık tek lastik almak ileriye yönelik olarak pek mantıklı değil, bunları her yaz kış sök tak yapa yapa zaten lastiğin janta oturan topuk kısımları aşınıyor ve bozuluyor deforme oluyor en fazla 5-6 sene kullanılır sonrası malum, dişlerinden aşınmasalar bile kenardan hava kaçırmaya başlıyor, birde kasap lastikçiye denk gelirseniz bijonlarınızı kırarlar canınızı sıkarlar, büyük şehirlerde kışlık lastik değişimi olduğu aylarda lastikçide kuyruk oluyor o kuyruğu her sene bekleyeceksiniz, birde üzerine her yazlık kışlık yaptırmada iki sefer 50 lira para vereceksiniz. eğer titiz bir kullanıcı iseniz birde balans yaptırmaya para vereceksiniz.

TPMS sensörü uyarı lambası şu durumda çok da gerekli değil bazı kullanıcı o ışık yansa bile sallamıyor siz lastik havalarını sık sık kendiniz kontrol ediyorsanız TPMS çok da akıllı bir icat değil.

6. MSI

MSI Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,893
    Ad Soyad:
    Mahmut
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
  7. yedek parçacı

yedek parçacı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    mehmet alim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    SADECE ARACIN ÇEKER BÖLÜMÜNE 2 ADET TENEKE JANT VE KIŞ LASTİĞİ ALIP YOLUNA DEVAM EDEBİLİRSİN LASTİK BASINÇ SENSÖRÜNÜ KAFANA TAKMA SADECE EKRANDA IŞIK YANAR ESKİ BİR TABİRLE (SU KAÇIRMIYORYA) DİYEBİLİRİM KISACA :))

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

mesajda komple büyük harf kullanmayın lütfen.

9. murtezasahin

murtezasahin Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Merhaba arkadaşlar.
    Bir süreliğine aranızda olamadım. Değerli önerilerinizi okuyamadım. Üzgünüm. Ve önerileriniz için teşekkür ederim.
    Bu arada lastik jant sorunumu çözdüm. Şöyleki:
    Aracımın şöför kapısında 17 inç için ve 15 inç için sadece 2 değer vardı. Zaten üzerinde michelin 17 yaz lastikleri vardı. Ben de 15 inçlik Kış lastikleri uygun 15 inç siyah Sıfır jant aldım.
    Ayrıca lastik basınç sensörlerini de AliExpress ten orjinal önem numarası ile 4 ünü 400 tl ye aldım. Böyle bir kuş geçirdim ve hiç sorun yaşamadım.

Bu Sayfayı Paylaş