10 Kasım LPG KABLO

Kırmızı Antifriz

'Starex Forum - Club' forumunda cbaytan tarafından 16 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaşlar arabayı alalı 2.5 sene oldu ve antifrizin maksimum omru 3 sene oldugu için içinde silikat ve sülfat olmadığı için dolayısıyla corrosive (aşındırıcı, paslandırıcı etkisi olmayan ) var olan yeşil antifrizi kırmızı olanı ile değiştirmek istiyorum, Starex motorunun kırmızı antifrize uygun olup olmadığını bilen veya bilgi veren bir linki bilen arkadaşlar varmı acaba?

Türkiyedeki Kırmızı Antifrizler:

FEBI Alman, en pahalısı: (lt 21 tl)
    http://www.parcatreni.com/febi-marka-antifiriz-1-5lt-kirmizi-68153.html

Castrol Kırmızı (lt 12 tl)

http://urun.gittigidiyor.com/Castrol-Antifriz-Organik-kirmizi-3LT_W0QQidZZ30123944

Opel GM Opelin kırmızısı (lt 7 tl)

http://www.opelgm.com/Opel-GM-Antifiriz-3-LT-Kirmizi,PR-330.html

Sizce hangisi daha iyidir acaba, lutfen en pahalısı pahalı oldugu için daha iyidir demesin, teknik bilgisi olan fikrini söylesin.

Teşekkürler.

Düzenleyen : cbaytan

2. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Castrol Öneririm Kullananlarda Sorun Çıkmadı

3. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Starex'te kullananlardamı?

4. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    İşim Geregi Starex H100 Yenisi Ve Eskisi Muhabbetim Sağlam Olan Kişilere Sorarım Castrol Demişlerdir

5. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Herhalde bu bilgiler 1 yıldan fazla bir tecrübeyi içeriyordur, teşekkürler. İş bitmiştir.

6. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hocam Yeşilin Kırmızıdan Ne Farkı Var ? Bendekide Yeşil Şu Anda ? İstanbulda Pekde Soğuk Olmuyor Kırmızı Yapmasının Bir Faydası Olurmu..

7. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Kardeşim Aslında Yeşil İle Kırmızı Arasında Pek Fark Yok Şu Anda Bende Kırmızı Kullanıyorum :) Renginden Dolayı Seviyorum :D:D:D

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bende PO Nun Var Hiç Açılmamış O Mavi :) Mavi Rengidemi Var Bunların..

9. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Scania Gibi Düşün :)

Yeşil Kırmızı Mavi :D

10. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    :) Anladım Şimdi

11. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Kırmızı korroziv değildir, asidi düşüktü mesela boyayı veya cilayı yeşil kaldırabilir, özellikle eskileri, kırmızı olanlarda silikat ve fosfat yerine organik asitler vardır, doğa ve insanlar için zararlı değildir.

Kırmızı olanının ömrü 5 yıldır, yeşil olanın ömrü 1 bilemedin 2 yıldır, bunu çoğu kimse ya bilmez yada umursamaz, değiştirmezsen ne olur, tortu olur buda su pompasını çok hızlı yer, içindeki fosfatlar dahada asitleşir ve motoru paslandırır. Peki kırmızı olanın dezavantajı yokmudur? Bir tane vardır oda silikonu yavaşça eritir, eğer motorda silikon tabanlı bir conta varsa onu belirli bir sürede eritir.

Antifirzler için Türkiyede bilinmeyenler bunla kalmaz, antifirzi %33 ve %50 arasında kullanmak lazımdır, saf antifriz -13 dereceye kadar donmaya dayanırken %50 sulandırılmış antifriz -40 dereceye kadar korur, antifriz sadece donmaya karşı kullanılmaz, akışkanlığı ve dahada önemlisi ısı transferini arttırır, yani motor metalinin soğumasını kolaylaştırır, o yüzden yazın antifriz kullanılmaz fikri çok yanlıştır. Akışkanlığın artışının sonuçlarını açıklamaya gerek yok sanırırm.

Antifrizle birlikte musluk suyu kullanılmaz, çok yumuşa içme suyu kullanılır, bunu piyasadan tadı berbat içme suları vardır kaynak suyu değilde ters ozmozisle artezyen sularından elde edilmiş içme suları (Mesela eski Nestle suyu boyleydi sonra herkes nefret edince kaynak suyu yaptılar onu), onlar en iyisidir. Sert su kullanırsanız antifrizn fosfatı hemen suyu yumuşatır, kalsiyumu çökeltir ve suyun sertliği kireç bulanıklığı olarak ya suda dolanır bir kısmıda moyorun soğutma kanallarına yapışır. Yeşil antifirzle yumuşak su kullanılması tavsiye edilirken, kırmızı antifrizle saf su kullanılması tavsiye ediliyorki bunun nedenini bilmiyorum.
    Ben Dimitri arkadaşın dediğine güveniyorum demekki Starex'te Silikon bazlı bir conta yok, servisin onayınıda aldıktan sonta Castrol kırmızı koyacağım, Ama Mercedes ve BMW FEBI Opelde GM antifirizini kullanoyor bilesiniz.

Bildiklerim bu kadardır, umarım birinin işine yarar.

Ormancı35 ve student bunu beğendi.
  12. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    Karar Sizin Güvenmiyorum Diye Bir Tabir Yok Siz Sordunuz Ben Görüşlerimi Aktardım Tekrar Söyluyorum Karar Sizin

Ben Her Sene Ne Olursa Olsun Yenilerim Sonuçta Maliyeti Çok Güzi Bişey

13. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Dimitri arkadaşım o güveniyorum olacaktı, yani bir harfe yanlış basma hatası olur-da bu kadar olur, kusura bakmayın görmedim, size tabiiki güveniyorum. Hatanın tesadüfüne olan kızgınlığımdan yüzüm klzardı https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley9.gif

14. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gifhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gifhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gifOlur Böyle Vakalar :) Farınız Ve Yolunuz Açık Olsun :)

15. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Teşekkürler, size internetten öğrendiğim yeni bilgileri vereyim, Yeşil antifirzin motor koruyucu ömrü en fazla 1.5 yılda bitiyor, yani normal su ile aynı oluyor, yani motor ve radyatörlerde paslanma başlıyor.

Memleketimizde varmı bilmiyorum, birde turuncu antifriz varmış, bunu Toyota kullanıyormuş ve tam bir silikon düşmanı imiş, yani motorunuzda silikon conta varsa kesinlikle kullanmamanız lazım, bu bilgide kayıtlarımızda dursun.

Önemli bilgiyi tekrar edeyim, antifrizin toplam su miktarının %33 ile %50 arasında olması lazım.

16. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler.Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için %33 ile % 50 arasında antifriz kullanılması önerilmektedir.Karışım oranları ise ;

<TABLE style="MARGIN-LEFT: 4cm; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-yfti-tbllook: 480; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh: 2.25pt solid white; mso-border-insidev: 2.25pt solid white" cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0 ="MsoTableContemporary">

<TR style="mso-yfti-irow: -1">
    <TD style="BORDER-RIGHT: white 2.25pt solid; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium none; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium none; WIDTH: 53.45pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: white 2.25pt solid; mso-shading: white; mso-pattern: gray-20 black; cccccc: " vAlign=top width=71>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">SU<?:NAMESPACE PREFIX = O /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:p></O:p>[/B]
    <TD style="BORDER-RIGHT: white 2.25pt solid; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium none; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium none; WIDTH: 63.55pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: white 2.25pt solid; mso-shading: white; mso-pattern: gray-20 black; cccccc: ; mso-border-left-alt: solid white 2.25pt" vAlign=top width=85>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ANTİFRİZ<O:p></O:p>[/B]
    <TD style="BORDER-RIGHT: medium none; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium none; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium none; WIDTH: 81pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: white 2.25pt solid; mso-shading: white; mso-pattern: gray-20 black; cccccc: ; mso-border-left-alt: solid white 2.25pt" vAlign=top width=108>
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">DERECE<O:p></O:p>[/B]
    <TR style="mso-yfti-irow: 0">
    <TD style="BORDER-RIGHT: white 2.25pt solid; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium none; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium none; WIDTH: 53.45pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: white 2.25pt solid; mso-shading: white; mso-pattern: gray-5 black; mso-border-top-alt: solid white 2.25pt; f2f2f2: " vAlign=top width=71>
    2<O:p></O:p>
    <TD style="BORDER-RIGHT: white 2.25pt solid; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium none; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium none; WIDTH: 63.55pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: white 2.25pt solid; mso-shading: white; mso-pattern: gray-5 black; mso-border-left-alt: solid white 2.25pt; mso-border-top-alt: solid white 2.25pt; f2f2f2: " vAlign=top width=85>
    1<O:p></O:p>
    <TD style="BORDER-RIGHT: medium none; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP:

17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu arada kilometresi yüksek araçlara 2 antifiriz / 1 su koymak risklidir.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

18. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Neden?

19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    farketmeyeceğiniz küçük bir conta hasarınız varsa bu hasarı hızlı bir şekilde büyütür.

20. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Bence bu daha iyi değilmi? bir hatayı farkederek tamir etme süresini kısaltmak bu yolla. İnceldiği yerden kopsun.

Farkedemediğim conta hasarının hemen ortaya çıkmasınıda, antifriz koyduktan sonra 1-2 hafta motoru 1-2 günde bir kontrol ederek ve su hararetine dikkat ederek atlatabiliriz. Aman conta hatası ortaya çıkmasında, bende masrafa girmeyeyeyim diye düşünüyorsanız başka tabii.

Bu Sayfayı Paylaş