LPG KABLO

Ix35 Otomatik Brc Ldi Yüksek Devir Motor Arıza Işığı (çözüldü)

'LPG Sistemleri' forumunda TATANKA tarafından 1 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. TATANKA

TATANKA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhaba herkese

Aracım hakkında öncelikle şu bilgileri vermek isterim.

2014 model
    Otomatik vites
    70.000 km
    Brc Ldi lpg kiti

2 hafta önce motor arıza ışığı yanmış servise götürmem neticesinde 2. Silindirde tekleme mevcut olduğu tespit edilmişti. Sonrasında bu silindir ile alakalı ateşleme bobini değiştirildi ve arıza ışığı söndürüldü. Akabinde götürdüğün Brc yetkili servisinde de herhangi bir sorun olmadığı iletildi.

Aracı genelde düz yolda çok düşük devirde kullanırım. 1500-2200 devir aralığında. Bu hafta içi araçla ne zaman 4000-5000 aralığına çıksam motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlamakta bir süre sonrasında da kaybolmaktadır. Bu duruma ek olarak aracın yol bilgisayarından ''ne kadar km sonra yakıt alınması gerekiyor '' ekranında da km sürekli düşmektedir. Anladığım kadarı ile araç bu sakin kullanımda sürekli olarak benzin tükettiğini düşünüyorum.

Ne yapmam gerekiyor?

Bu konuda teknik olsun alaylı olsun yaşadığı tecrübeleri veya önerileri paylaşmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 1 Ekim 2018
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sıvı sistemde LPG enjektörü yoktu değil mi?

3. ihsangunes

ihsangunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    90
    Ad Soyad:
    İhsan Güneş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Sıvı sistemde dediğiniz gibi LPG Enjektörü yok.

4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Lpg enjektörü olsa birde ona baktırın diyecektim ama sıvıda yok, bu direk enjeksiyonlar biraz farklı, Lovato başlığımız var, oraya bir danışın, sanırım Lovato'da sıvı sistem yok ama belki yardımcı olabilirler.

5. TATANKA

TATANKA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    https://www.hyundaiclubtr.com/index.php?posts/771930

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. TATANKA

TATANKA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhaba tekrardan bugün itibariyle serviste 1 adet benzin enjektörü değişecek. Sonrasındaki durumu sizinle paylaşacağım.

LG-H870 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. TATANKA

TATANKA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhabalar konu ile ilgili şöyle bir bilgi vermek isterim öncelikle. LPG'li veya LPG'siz fark etmez aracınızda " motor arıza" sembolü yandığında ve karşılığı bilgisayarda " 2. Silindirde Düzensiz Ateşleme" ibaresi gördüğünüz de ki bu 1-3-4-5-6 'da olabilir. Aşağıdaki adımları uygulamakta yarar var. Bu arada eğer dikkatli ve aracınızı tanıyan bir sürücü iseniz aracınızı kullanırken hafifte olsa bir teklemenin olduğunun farkına varmanız gerek. :) Bu tekleme gerçekten sizi rahatsız edecek düzeyde de olabilmektedir. Bu yapılacaklar benim öğrendiğim ve tecrübe ettiğim pratik hızlı yapılabilir adımlardır. Bu sorun ile ilgili daha komplike durumlarda farklı çözümlerde uygulanabilir. Şimdi yapılacaklara geçelim.

Öncelikle aracımda BRC LDI sistem LPG kiti mevcuttur bu haliyle LPG sistemine ait bir enjektör mevcut değildir.
    1. Öncelikle motor arıza ışığı silinir.
    2. Bir kaç el hareketi ile motor üzerindeki ilgili silindirin bobini hemen yanındaki silindirin bobini ile değiştirilir.
    3. Araç yol testine veya sorunun tekrardan oluşabileceği şekilde test edilir. Eğer test esnasında "motor arıza" sembolü tekrar yanarsa 4. Adıma geçilir.
    4. İlgili silindirde ki buji değiştirilir.
    5. Araç yol testine veya sorunun tekrardan oluşabileceği şekilde test edilir. Eğer test esnasında "motor arıza" sembolü tekrar yanarsa 6. Adıma geçilir.
    6. Usta derki " bunun enjektöründe problem vardır o değişecek" Tamam Ustanın başımızın üstünde yeri vardır fakat işin teorisi öyle değildir. :) Şimdi bu duruma kadar gelen arkadaşlar önünüzde 2 alternatif yol var. Birincisi hiç uğraşmayıp Ustamızın yolundan devam edip ilgili silindirde ki Enjektörü değiştirmek. İkincisi ise motor soğukken yapılan "Motor Kompresyon" testidir. Bu test sonrasında elde edeceğimiz değerler bize eğer enjektör değişiminden sonra devam edecek " 2. Silindirde Düzensiz Ateşleme" ibaresine karşı son kozumuz olan sübap değişiminin olacağının habercisidir. Sübap değişimi neden gereklidir bu konuyu internet üzerinden detaylıca araştırabilirsiniz. Ben sonraki adım olarak kompresyon testini uygun gördüm. Sebebi de GDI araçlarda Enjektör manifold içerisinde olduğundan ve değişim işleminin zahmetli ve enjektörün pahalı olmasıdır. Tekrar başa dönersek ki bunun teorisini uygulayacağız 7. Adıma devam edebiliriz.
    7. Kompresyon testini merak edenler internet üzerinden bolca bilgiye ulaşabilir. Bunun için aracın motorunun uygun bir sıcaklıkta (En az 6 saat çalışmamış) olması gerekmektedir. Motor kompresyon testi yapılır. Çıkan değerler ölçülür. Bu değerler aracın bulunduğu kilometresi itibariyle fabrika verilerinden düşüktür. Bu konuda çıkan değerleri bilgili biri tarafından yorumlanmasında fayda vardır haliyle yorumlama sonrasında sübap değişimi lazım veya Enjektör değişimi lazım gibi bir sonuca yönlendirileceksiniz.
    8. Kompresyön testi sonrası değerler uygun ise 9. Adıma geçebiliriz.
    9. Enjektör değişimi yapılır. Çıkan enjektör en azından değiştirilmeden önce test edilerek üzerinden geçen akım değerinin uygunluğu kontrol edilebilir.
    10. Araç yol testine veya sorunun tekrardan oluşabileceği şekilde test edilir. Benim sonucum da şükürler olsun derdin sonuna gelmiş olduğumu anladım. :). Diyelim ki sorun halen devam ediyor. Bu durumda son adım olan 11. Adıma geçmede fayda vardır.
    11. İlgili silindirde ki sübaplar sökülerek değişimi gerçekleştirilir. Burada IX35 ile ilgili sübap değişiminin hangi sebeplerden olduğu ile alakalı internet üzerinde birçok konu mevcuttur. İlginizi çekerse okuyabilirsiniz.

NOT
    LPG'li arkadaşlar Motor Arıza sembolü genelde benim kullanımlarımda 4000-4500 devir aralıklarında yanıp sönmeye başlamıştı sonrasında kayboluyordu. Fakat bir süre sonra sürekli yanar hale geliyordu.

Bu Sayfayı Paylaş