10 Kasım LPG KABLO

Ix35 2.0 Crdi (4x4) Yakıt Tüketimi (zonguldak-samsun)

'İX35 Forum - Club' forumunda u_d_cicek tarafından 20 Ocak 2020 tarihinde açılan konu

1. u_d_cicek

u_d_cicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Herkese merhabalar.
    Bu hafta sonu yeni almış olduğum aracımla ilk sayılabilecek uzun yol deneyimi yaşadım ve sizlerle paylaşmak istedim.
    Öncelikle bundan önceki aracım olan Volvo ile kıyaslarsam (ki sınıf olarak farklı olduklarının ve elma ile armutu kıyasladığımın farkındayım :) ) konfor ve yol tutuş olarak bayağı gerisinde kaldı.
    Ama 4x4 olması yolda inanılmaz bir özgüven veriyor. Önceki seyahatlerimde yola çıkmadan hava durumunu mutlaka kontrol ederken, bu araçla hiç düşünmeden yola çıktım. Hatta yolda bir iki yerde kar görünce hiç düşünmeden karlı yollara da çıktık :)
    Aracın cam tavanlı olması inanılmaz ferah bir his yaşatıyor ve çocuklar yol boyu hiç sıkılmadan ilerleyebiliyoruz.
    Gelelim konu başlığındaki yakıt konusuna.
    Zonguldaktan depoyu fulleyip sıfırladım. Samsun'a vardığımda Toplam 526,1 km yol yaptım. Samsun'da yol bilgisayarı değerleri 9,1 lt ve ortalama sürat 95 km/h olarak gösteriyordu.

Pompa hesabına gelirsek;
    Yapılan km ==> 526,1 km
    Alınan yakıt ==> 47,77 lt
    Alınan yakıt (tl) ==> 320,06 TL.
    Ortalama yakıt ==> 47,77 / 526,1 = 9,08 lt/100km
    Ortalama yakıt (tl) ==> 320,06/526,1 = 0,60 tl/km.

Hemen hemen yol bilgisayarı ile aynı değerleri verdi pompa hesabı da. Benzinli Volvo ile kıyaslarsam uzun yolda daha hesaplı olduğunu kesinlikle söyleyebilirim :)
    Şimdi değerler yüksek gelenler için söyleyeyim ortalama sürat 95 :D Yani insan gibi gitmedim açıkçası. 180-200 arası bayağı bir sürüş gerçekleştirdim. Biraz düzgün ve sabırlı gidilirse çok rahat 7 litre ve altını görebilecek bir potansiyel araçta mevcut.

Herkese kazasız sürüşler, aktif forumlar dilerim...

2. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kazasız,belasız ve sorunsuz sürüşler dilerim. Keyifli yolculuklar :) Kesenize bereket.

u_d_cicek bunu beğendi.
  3. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Evet, basmışsınız belli :). Ortalamayı 95 yapmak için hızlı olmak gerek :). Biraz normal olsa hızınız, çok rahat ortalama yakıtta 6'ları görürdünüz. Bende Sonata'da nadir de olsa uzun yola çıkarsam basmamak için kendimi zor tutuyorum ki gerçekten hız yapmayı fazla sevmeyen biriyim. Riski sevmem yani ama 160'ın altına düşersem sıkılıyorum :D. Çok 525 xdrive lerle, e220 cdi 4matic'lerle kapıştığım oldu Ankara yolunda :). Bu araçları çok rahat geçiyorum diyemem tabi ama kesinlikle peşlerini bırakmıyor ve çoğu zaman geçiyorum. En son 230 km hızı gördüm, bu hızlara çıkarsam geçiyorum bu da çok hoşuma gidiyor. Kesin "hyundai'ye bak sen" diyorlar kapıştığım araçlar :). Bir keresinde Devlet Bahçeli makam arabası ile Konya'dan Ankara'ya giderken denk geldim, bak onun S mercedesini geçemedim ki kesin konvoyun hızı en az 260 dı :D. ama yinede yaptığım doğru diyemem, yavaş olmak lazım. :(

u_d_cicek ve erhancakmakk bunu beğendi.
  4. u_d_cicek

u_d_cicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Ben KİA kullanırken otobüs gibi 110-130 km aralığında yolculuk yapardım. Ne zaman Volvo aldım ayarlarım bozuldu. :D Şimdi sakin gidemez oldum :) Dediğiniz gibi ben de sürati sevmem ama yolda diğer araçlarla oynamayı da seviyorum :) Volvo ile çok mercedes bmw üzdüm ama dediğini gibi hyundai geçemese bile peşini bırakmıyor :D

5. u_d_cicek

u_d_cicek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ufuk Doğan ÇİÇEK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Herkese merhabalar.
    Dün gün içinde Samsun-Zonguldak dönüşünü gerçekleştirdim. Elde edilen değerler aşağıdaki gibidir;

Pompa hesabına gelirsek;
    Yapılan km ==> 506,8 km
    Alınan yakıt ==> 46,58 lt
    Alınan yakıt (tl) ==> 308,83 TL.
    Ortalama yakıt ==> 46,58 / 506,8 = 9,19 lt/100km
    Ortalama yakıt (tl) ==> 308,83/506,8 = 0,60 tl/km.

Bir öncekinde ortalama sürat 95 km/h idi bu sefer ortalama sürat biraz daha arttı 100 km/h :D
    Kazasız sürüşler, aktif forumlar...

adgny bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş