LPG KABLO

İlk yıl bakımı

'Marmara Bölgesi' forumunda huseyinbesni tarafından 1 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. huseyinbesni

huseyinbesni Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin Besni
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    1 hafta önce ''2014 i20 1.2 d-cvvt jump'' aldım aracım daha 4500 km de. Eylül 2015 te ilk yıl bakımına girmem gerekecek. Araçta bakım gerektirecek bir durum yok tahmini eylüle kadar ancak 6000 km de olur araç ama garanti kapsamında mecbur gireceğim. En az maliyetle nasıl çıkabilirim bu bakım işinden. Değiştirelim dedikleri şeyleri değiştirtmeme şansımız var mı?

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

neler değişecek?

3. huseyinbesni

huseyinbesni Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin Besni
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bana kalırsa hiçbirşeyin değişmesine gerek yok ama. İlk defa garantili araba kullanıyorum. Servis ilk yıl için 15.000 km bakımı yapıp filtreleri motor yağını falan değiştirir mi? 6000 km deki araca 15.000 km bakımı yapılması pek mantıklı gelmiyor bana. Garanti kapsamında kalması için az maliyeti olarak nasıl bir yol izleyebilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

4. cenker_baba

cenker_baba Guest

şimdi senede veya 15.000 km bir bakıma gireceksiniz mecburen. ben her bakımda mazot filtresi (orjinal) + yağ filtresi (orjinal) + hava ve polen filtresini 10.000 km bir değiştiririm aracım 2009 matrix ve garantim yok bu yaptıklarım masraf değil bana göre hem arabaya bakmak hemde can güvenliğidir. biz ona bakıcaz oda bize hizmet edecek yani ya bir sene yada 15.000 km o masraflar olacak hüseyin bey servis yağa bile müdahale ettirmiyor malesef

5. huseyinbesni

huseyinbesni Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin Besni
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tabi ki araca yapılan bakımın masraf olarak görülmemesi gerekiyor canımızı emanet ediyoruz ama nihayetinde 6000 km de ki araç en azından 15.000 km bakımı yerine şöyle bir kontrol edip eğer varsa gerekli görülen parçalar değiştirilse. Gittiğimde eminim ki gerekli olmasa bile herşeyi değiştirmek isteyecekler. Para tuzağından başka birşey değil.

6. cenker_baba

cenker_baba Guest

o zaman garantinizi yakın hüseyin bey istemediğiniz parça değişmemiş olur :)

Murat bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Kullanma kılavuzundaki periyodik bakım aralıklarını okunuzmu? nelerin ne zaman değiştirileceği yazıyor aksine bir işlem yapmaları mümkün değil, motor yağı ve yağ filtresi kesin değiştirilecektir artı işçilik parası, ilk bakımda değişen değilde bakım olarak değiştirilen şeyler yağ, yağ filtresi, karter tapası ve cam suyu ilavesidir ön tekerlekleri sallarlar ön takıma bakarlar aydınlatma tertibatı, görsel kontrol ıvır zıvır sarf malzemesi işçilik ücretiyle beraber, onun dışında kullanımla aşınmayacak insan müdahalesiyle bozulması mümkün olmayan parçalardan şikayetiniz varsa bakım öncesi söylerseniz garantiden ücretsiz değiştirirler

bu arabayı alıp biniyorsanız garanti kapsamı devam etsin istiyorsanız buna rağmen bakımlara para tuzağı gerek yok diyorsanız bakım masrafının burada para tuzağı olmadığını şöyle anlatabilirim; siz bu arabayı alıp bir yıl içinde 15000km yi dolduramamışsınız arabanın hakkını vermeyerek gereğinden önce bakıma girmek zorunda kalıp zarar etmişsiniz manasına gelir, otomobilin üreticisi pekçok değişkeni varsayıp 12 ay 15000km yi belirlemiş, bu durumda servisin ve bakım masrafının bir suçu yoktur:) bir yıl içinde daha fazla yol yapmanız gerekiyor. Hyundai 5 yıl garanti verirken nice alman teknolojisi otomobilleri 2-3 yıl garanti verir:)

Motor yağı marşa basıldığı an motordan aldığı yüksek ısı ve motordan süpürdüğü karbon pislikleri sebebiyle işini yapmaya başlayıp 10000km limiti dolmasa bile bir sene içinde ekşimiş yoğurt gibi yada buzdolabındaki üç haftadır bekleyen ekmeğin küflenmesi gibi bozulduğu kabul edilir, mantıken motor yağı ile yağ filtreside mutlaka değişir ama servis hava filtresine farklı muamele yapabilir olmadı onuda değiştirir bir paket sigara parasıdır, sağlam eksozu sadece ucu paslanmış diye garanti kapsamında değiştiren yada kapısı gıcırdıyor diye komple kapı menteşesini değiştiren veya 10000km bakımında ön takımdan parça söküp aşınmıştır diye yenisini takan ve ücretini müşteriye ödeten bir servis yaklaşımı hyundaide görülmedi şimdiye kadar varsa zaten burada topa tutarlar o servisi:)

Ben ilk iki sene hariç sonraki garantisiz 5 sene bindim benimkine tercihtir sonuçta, ilk bakım hariç servise hiç götürmedim onu da söyleyeyim kendim yaptım bakımlarını. Komple şanzıman ve komple elektrikli direksiyon sistemini direksiyon kutusuyla garantiden ücretsiz değiştiren insanlar var burada.

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Km dolmasada yıl geçiyor üzerinden. Birde garantiyi masraftan kaçayım derken bozupta iki gün sonra üzülmeyin.

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9. cenker_baba

cenker_baba Guest

ben 2013 de ilk bakımda yani garantimin bitmesine 5 ay varken uçarda bakıma girdim arabayı ilk aldığım zaman bana şikayetiniz var mı dediler daha yeni aldım alışamadım ki ama sanki ses geliyor amortisörlerden gibi dedim tamam bakalım dediler. tabi hanımda haydi capitol'e gidelim gezelim dedi :) oradayken aradılar amortisörler garantiden değişiyor bilginiz olsun diye bende teşekkür ettim mis mis şuan garantili araca binebilmeyi isterdim ne yalan söyliyeyim.

10. huseyinbesni

huseyinbesni Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hüseyin Besni
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    geri giderken sağ taraftan bi sürtme sesi geliyor onun için cumartesi bayrampaşa erk'e götüreceğim. Garantiden yararlanabilmek için aracın faturasına gerek var mı.

11. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    yok direk gidebilirsiniz.

12. huseyinbesni