LPG KABLO

Ilk Muayene - Gözlemler

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda Larano tarafından 13 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Larano

Larano Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    61
    Ad Soyad:
    Omer Efe
    Yaşadığınız Şehir:
    18-ÇANKIRI
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İlk muayene olacağından bende çok araştırmıştım nasıl oluyor neler yapılıyor diye, umarım merak edenlere yardımcı olur.
    2014 Accent Blue Biz otm. 1.6 Crdi 77286 km ilk muayene hakkında;
    • Peryodik Muayene 198.24 TL
    • Gecikme Ücreti 9.91 TL (4 gün)
    • Egzoz Emisyon Ölçümü 8.50 TL
    • Otomobil Egzoz Pulu 50 TL
    Muayene için randevuyu Gerede Tuvturk ten saat 09.30 a 1 gün önce aldım ve bugün yola çıktım. Çerkeş civarı en müsait istasyon Gerede olduğu için burayı seçtim.

İstasyona ulaştığımızda aracı park ediyoruz, idari büroda numaratörden sıra için fiş alıyoruz, bu kısımda randevulumu yoksa randevusuz gibi iki seçenek var. Randevulu gittiğimiz için randevuluyu seçiyoruz.
    Fişin arkasına aracın güncel kilometresini yazıp, ruhsat ve kimlik ile birlikte memura teslim ediyoruz.
    Egzoz muayenesi de ilk yaptıracağımdan onunda belgesini memurdan ücreti karşılığında alıyoruz.
    Memur işlemleri halletti ve aracın başında beklememi, plakanın sesli anons ile okunacağını söyledi.
    5 dk sonra anons geldi ve aracı istasyonun önüne getirip görevlinin talebi üzerine aşağıdaki işlemleri yapıp teslim ettim.

4 kapı, bagaj ve kamput açılır, tüm emniyet kemerleri takılır, 4 lü ikaz ve park lambaları yakılır.
    Genel kontrolleri beraber yaptık görevli ile, ilk yardım çantası, reflektör, stepne, lastik diş derinliği, silecek kontrolü, sallanan gevşemiş parça olup olmadığı kontrol edildi. Koltukların ileri geri hareketine bakıldı, emniyet kemerleri kontrol edildi, kapıların açılıp kapanması vs

Araç içeride muayenede iken çay salonu vardı orada çay içebiliyoruz.
    20 dakika sonra işlemler tamamlandı ve aracım egzoz ölçüm ve muayeneden (hafif kusurlu olarak) geçti. Egzoz muayenesi de içeride olduğundan nasıl işlem yapılıyor göremiyoruz.
    Hafif kusurlar ise,
    1.1.20 Motor no okunamıyor (ama okumuşlar nihayetinde)
    15.8.3 Yangın söndürme tüpü kontrol tarihi geçmiş ama dolu
    5.3.2 Kısa hüzmeli far atarı düşük

Pul ve belgeleri teslim alıp eve dönüş yoluna çıkıyoruz.

Personel güler yüzlüydü, istasyonda benden hariç sadece 2 tır vardı. Toplamda 266 TL ödedim.

fume, onurforces, <<bülent>> ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. memin

memin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad Soyad:
    mehmet emin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler. Eşim de Gerede'li, tüp taktırırsam erken muayene gerekecek belki de oraya gittiğime denk getiririm, Ankara'da genelde 2-3 saat sürüyor.

3. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Önceki aracımı muayene tarihine çok az kala satmak nasip olduğu için benim de muayene deneyimim olmamıştı. Şu anki aracımı satın aldığımda muayenesi yapılalı henüz 6 ay olmuştu. 1,5 yıllık beraberliğimizden sonra tarih geldi ve dün muayenesini yaptırdım. İlk muayene deneyimlerimi en güncel bilgilerin kayıtta durması adına dilim döndüğünce anlatayım.

Aracım bir önceki sahibindeki son muayenesinde:

-Motor No.: okunamıyor.
    -Akü bağlantısı: Artı kutup başı üzerinde koruma kapağı yok.
    -Sıvı Gaz Sistemi: camlar üzerinde ikaz etiketleri yok.
    -Stepne: bağlantısı uygun değil.
    -Lpg/Cng Yakıt Sistemi: Regülatör üzerindeki bilgiler tespit edilemiyor.

şeklinde 5 adet hafif kusurla geçmiş. 15 yaşındaki araca "kusursuz" bir muayene sonucu almak için belki tecrübem yetmez ama yine de bilinen tüm kusurlarını gidermeye çalıştım. Ömrü dolan LPG tankını değiştirdim ve daha önce yenilediğim regülatörle birlikte tadilat ve sızdırmazlık raporlarını aldım. Ayrıca kaçak kontrolü yaptırdım, egzoz emisyon raporunu aldım, fren ayarı yaptırdım, tüm elektriksel donanımı (far ve sinyal grubu) kontrol ettirip eksikleri giderdim. Ayrıca stepne lastik, avadanlık, acil durum kiti ve yangın tüpüne varana kadar her şeyi hazır ettim. Son olarak LPG ikaz etiketleri ve akü kutup koruma kapakları taktım ve iç-dış güzelce temizledim.

Muayene saatinde yerimi aldım ve 280 TL ödedim. Günün ilk randevusu olduğundan sadece 4 araba olarak girdiğimiz muayeneden 30 dakika sonra çıktığımızda sırada 100+ araç görünce "iyi ki en erken saate almışım randevuyu" dedim. Araç muayenesi hızlı geçti. Dediğim gibi, mükemmel bir sonuç beklemiyordum elbette ama yine de bayağı bir harcama (zaman ve para) yaptığım için en azından mükemmele yakın bir sonuç alacağımı sanıyordum. Muayeneden başarıyla geçtik ama:

-Sıvı Gaz Sistemi: camlar üzerinde ikaz etiketleri yok
    - Stepne: bağlantısı uygun değil.
    - Camlar: sonradan film yapıştırılmış
    - Yakıt/gaz boruları: uygun olarak serilmemiş.

bu şekilde hafif kusurlar not edilmiş. Muayeneyi yapan görevliyi göremediğim için bir başka görevliye biraz ileri park ettiğim aracı gösterip "buradan bakınca dahi araçtaki LPG etiketleri ve araçta herhangi bir cam filminin OLMADIĞI görülüyor, neden yanlış yazdınız" dedim. Cevap "abi, geçtin ya, ona bak? Hafif kusurdan bir şey olmaz, bir sorun yok, görmemiştir, çok yoğunuz" deyip başından savdı. Ben de üstelemeyip kös kös döndüm. Aldığım ders şu, bir daha muayeneye gitmek nasip olursa aracıma herhalde bu kadar özenmem. Ben adamlar uğraşmasın diye bagajdaki her şeyi koltuklara dizeyim, tüm kemerleri yerlerine takayım, simit tankın üzerini kapatan bagaj zeminini ve pandizotu dahi kaldırayım, adamlar araçta olana da yok yazsın. TüvTürk gerçekten de ilginç bir işletmeymiş. Araç muayene konusunda tek yetkili olmanın keyfini sürüyorlar sanırım...

4. yurdakok

yurdakok Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Motor numarasının (muhtemelen seri nosudur) okunamamasinin ne kusuru olabilir ki? Benim accent blue ada geçen hafif kusur olarak bunu yazdılar. Zaten şaşı seri numarası var. Motor numarasına neden ihtiyaç olsun? Motor mu çalınıyor? Acaba hangi araba markalarının okunabiliniyor?

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 19 Mayıs 2019
    fume bunu beğendi.
  5. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Sebebini tam olarak bilemesem de ben kendi aracımın motor numarasını çok aradım. Motorun arkasına elimi sokup parmaklarımla kabartma bir yazı hissettim. Telefonun kamerasını kullanarak motorun arkasına elimi uzatıp körü körüne resim çektim. Maalesef ASSY kelimesiyle başlayan yedek parça numarası benzeri bir şey yazıyordu ama motor numarası değildi. Ben de yetkili servise telefonla ulaşıp nereden öğrenebileceğimizi sordum. Yetkili servis muayeneye gitmemi, eğer herhangi bir talepleri olursa özel bir kağıt vereceklerini ve o kağıtla gelmem halinde kendilerinin tespit edip yazacaklarını söylemişti.

6. mduzgun60

mduzgun60 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Mahmut Düzgün
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    kusurlardan:
    Sıvı Gaz Sistemi: camlar üzerinde ikaz etiketleri yok
    - Stepne: bağlantısı uygun değil. standart durum.simit tank takılı olduğu için her muayenede aynı hatayı yazarlar.
    Şunu söyleyebilirim.Kusur bulamayınca sanki kusursuz araç yoktur ya da bir kusur bulamazsam beni işten atarlar mantığı mı bilemedim.mutlaka bulurlar.Örnek olarak aynı yangın tüpü ile ilkinde tarihi geçmiş dendi ikinci seferde kusur olmadı.Veya far ayarları bir şey bulamazlarsa kullandıkları kusur türü.

fume bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Aynen abi benim de zoruma gidiyor bu yaptıkları zalimce muamele, 2011 yılında farlar ayarsız dediler farlara hiçbir ayar yapmadan 2013 te gittim bu sefer farlar ayarsız değil farlarda kusur yok, arka plaka lambası aydınlatmıyor yazdılar,

Tüvtürk e gidildiği zaman otomobili teslim etmeden hemen önce yapılacak işleri yazayım:

teybe kafa karıştıran oynak birşeyler koymak ve kontağı kapatıp otomobili teslim etmek yetkili şahıs otomobili teslim alıp motoru çalıştırınca içerde fıttırsın:) ben Nejat Alp koymuştum işe yaradığını düşündüm:) ama Michael jackson dont care about us öneririm

kaloriferi yazın sıcak üfleyen kışın klima açık soğuk halde bırakmak.

mümkün ise muayeneye gitmeden evvel bolca sarmısak ve pastırma yiyip iyice terli halde arabada oturduktan sonra camları kapalı halde otomobili teslim etmek.

ruhsattan kopya çekilerek motor numarası yazan printer çıktısı etiketi motorun plastik biryerlerine yapıştırıvermek. Sorarsa bilmiyorum o etiket yıllardır orada:)

muayeneden önce motoru uzun süre çalıştırıp eksoz ve motor bloğunu sürekli olarak 150-200 *C sıcaklıkta tutmak. 280 lira veriyoruz kontrol ederken azcık yanacak arkadaşların sağı solu:) ki hafif kusur neymiş göstereceğiz

bütün otomobil tertemiz olsun dört lastik leş gibi çamurlu halde muayeneye gitmek. Diş derinliği de iyiymiş:) halbuki yıkamıştık da gelirken yolda böyle oldu:)

muaeyeden önce asla far ayarı yaptırmamak korna ötüyor dörtlü flaşör ve farlar ile stop lambaları yanıyorsa hiçbir sorun yok

bunlara bu yakışır.

avadanlıkları sormazlarsa çıkartmayın arasın bulsun.

muayeneden çıktıktan sonra arabada daha önceden kalma sürtme izi çizik vs varsa pislik çıkartıp bunu siz yaptınız tutanak tutulacak zarar verdiniz gördüm orada aparatlara çarptırdınız diye pislik çıkartmak lazım :)

fume bunu beğendi.
  8. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    İftar öncesi çok güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün. "They don't care about us" nokta atışı bir şarkı seçimi olmuş.

9. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Astra ile kusursuz olarak muayeneden geçtim, sanırım 0 araca kusur yazmak istemediler :D

muhendus, Asel Kaan Efe ve fume bunu beğendi.
  10. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Demek ki muayeneden kusursuz geçmenin altın kuralı önce sıfır km bir araba edinmek. Düzenli bir avadanlık bir yere kadarmış. :)

sipartacus bunu beğendi.
  11. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aslında benim camda da lpg yazısı yok, ondan dolayı en az 1 kusur yazabilirlerdi

fume bunu beğendi.
  12. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bence utanmışlardır, sıfır araca kusur yazmak bir yerde ayıp olur. Dalga geçerler adamla... :)

sipartacus bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    sıfır arabaya motor ve şanzımanda yağ kaçağı var -HAFİF KUSUR- yazıyorlar genelde:)

muayeneden kusursuz geçmenin kuralı iyi niyetli saf temiz ruhlu ve "iyiliğe iyilik her kişinin ama kötülüğe iyilik er kişinin işidir" felsefesini benimsemiş, haramı helal i bilen, paylaşmanın asaletini bencilliğin çirkinliğine tercih etmemiş, paraya değil insaniyete maneviyata önem veren, kapitalizmin kirli dünyasında kaybolmamış bir tane Tüvtürk elemanına denk gelmek:)

sipartacus ve fume bunu beğendi.
  14. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Yani her 75 yılda bir görünen Halley kuyruklu yıldızını görme ihtimaline denk bir olasılık. :)

arayanbulur ve sipartacus bunu beğendi.
  15. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hafif kusurlara çok takılmayın.
    Ama film siz arabaya film var denmesi tamamen tüv elemanının savrukluğu.
    İşini düzgün yapmayan birine gıcık olup da şikayet edicem derseniz ( etik ilkeler doğrultusunda) o zamam haklısınız. Ama bu durum bir dahaki muaynede sizi nerelere götürür bilemem :D

fume bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş