LPG KABLO

Ilk Depo Ile Sürüş Izlenimleri

'Ioniq Forum - Club' forumunda nezzi tarafından 19 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bundan yaklaşık 3 sene önce Toyota'nın bir yarışmasına katılmıştım ve Türkiye genelinde şanslı 20 kişiden biri oldum. Yarışmanın ödülü 1 gün boyunca Yaris Hybrid sahibi olmaktı. Aracı sabahtan akşama kadar kullanma şansım olduğu için yakıt tüketimi hakkında çok net şeyler söyleyemem. Ancak hybrid araç kullanmak gerçekten farklı bir duygu. Benim gibi ses konusunda hassas olanlar için motor sesi şehiriçinde adeta yok diyebilirim. Güç istediğinizde ise biraz sesli gelmişti bana (Sözlerim Yaris için geçerli). Zaman zaman Hybrid araçlara bakıyor ve acaba alsam mı diyorum ancak Yaris ufak, prius ve ioniq ise malesef bütçemi aşıyor.

2. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Evet bir de yayaların zıplayışı komik oluyor :) ufak bi korna, dehşet dolu "bu araç nereden çıktı yaw" bakışları :)

İoniq ses konusunda bence Toyota'lardan çok önde (iyi anlamda), çünkü CVT'lerin o dayanamadığım "wwwhoowğğğnnnn" diye devirlenip hızlanamayışı sadece kuru gürültü yapıyor. Motor sesi yanında bir de o var. Şunu da unutmamak lazım, Toyota'nın en baştan hybrid (sonra elektrik) olarak tasarladığı araç Prius'tur. Diğerlerine aynı kasaya ev motor eklendi. Ioniq de en baştan 3 lü gamla tasarlandı.O yüzden "Doğuştan Hybrid" sloganını kullanıyorlar. İnanın bütçe konusu sizle benle vs alakalı değil. Bu ülkede 2. eli de 0'ı da anlamsız fiyatlarda tüm araçların. Böyle vergi yükü olmamalı.

3. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Evet bahsettiğim tam da bu işte. Gaza basıyorsun benzin motoru harekete geçiyor ancak motorun çıkardığı sesin yanında ivmelenmesi ve ulaştığı hız hayal kırıklığı. Elektrik motoru ile yol alırken ne kadar sessizse benzin motoru da işin içine girince o konfor malesef gidiyordu. Uzun yolda ve normal kullanımda nasıl olur bilemiyorum ancak kısa mesafelerdeki ve ani hızlanmalardaki hissettirdiği bu oldu bana.

4. NewUser

NewUser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Çok mu Önemli
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Öncelikle hayırlı olsun, kullandıkça daha da benimseyecek ve seveceksiniz, ben şu an yaklaşık 4500 km civarındayım, uzun yola çıkmadım ama sizin gibi alma aşamasından kullanım aşamasına kadar İstanbul'da aynı süreci tecrübe ettim diyebilirim. bende şu an yakıt tüketimi 4.7 de, %60 küsur ekonomik, %23 kadar normal, %3 de agresif kullanım gözüküyor. araca uygun 3D bagaj havuzu buldum ama 3d paspas bulamadım henüz. bir de size tavsiyem araca interneti bağlayın, harita üstünde anlık trafik sıkışıklıklarını görmek çok hoş oluyor

5. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba, çok değerli bilgiler vermişsiniz. Ben mesela Ekonomik sürüş konusunda sıkıntı yaşıyorum :) Eco-40, Norm - 55 - Agres - 5 oranım. Mesela EV modda giderken dahi normale geçiyor çözeceğiz yavaş yavaş :)

3D havuz için forum kuralları izin veriyorsa link atabilir misiniz? Amazondan getirtmeyi düşünüyordum, çok sevindim uygun bir şey bulduğunuza.

Araca İnternat bağlayın derken telefonu car play'e bağlamak ve yandexi, veya diğer haritaları açmak şeklinde kullanıyorum ben. Kendi Navigasyonu için internet nasıl bağlanır bilmiyorum :)

6. NewUser

NewUser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Çok mu Önemli
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    forum kuralları link verme konusunda nedir bilmiyorum o yüzden özel mesaj ile yolladım. Ayak hassasiyetiniz alıştıkça ev moda adapte olursunuz.

İnternet bağlayın derken kast ettiğim şu, telefonunuzun internetini paylaşıma açarak arabanın wifi ile interneti almasını sağlayın. böylece navigasyon da rota girmeseniz bile aracın kendi harita bölümünde anlık trafiği görebiliyorsunuz. Gerçi ben interneti mobil dağıtıcı ile vınn modemden veriyorum böylece telefon şarjını da korumuş oluyorum :p

7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkürler bu bilgi için hiç aklıma gelmemişti internete bu şekilde bağlamak gerçi pek kurcalamadım :D.Sayenizde yeni bir bilgi edinmiş olduk.

8. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Uzun yol olarak 5 bin km yapmışımdır şuan 9500 km de aracım.Uzun yolda tek sıkıntı örneğin bolu tüneline doğru giderken sürekli yokuş çıktığınız için pil baya azalıyor tek dişe iki dişe kadar düşüyor bu da performansı baya düşürüyor.Bu yüzden ilk yaşadığımda ne oldu böyle dedim sonra baktım pil tek diş benzinli motor devrede ses evet var ama ben sese hiçbir zaman takılmadım kullandığım aracalarda.O durumda hemen sport moda aldım manuele,vites küçülterek tekrar ivmelenmeyi sağlamıştım buradan bilgilendireyim.Ama normal benzinli motorda ses diğer benzinli araclara göre fazla yok pil azalınca diğer araçların motor sesi gibi çıkıyor sadece :) ama dediğiniz gibi sport moda almadan pek bir atiklik göstermiyor gaza bassanızda ama sport modda normale göre baya değişiyor karakteri gerçi aynı beygir bir benzinli kadarda değil..beklentinize göre değişir :)

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  9. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Dediğiniz gibi oldu, 4.1 sadece uzun yol değeri (sanıyorum sürüş dinamiğimde bir sorun var çünkü 25 ekonomik, 70 normal 5 de agresif gitmişim uzun yolu. :)) Şehir içi karışık 4.5 lt/100.

10. eeetorun

eeetorun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    TOLGA TOK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ

11. eeetorun

eeetorun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    TOLGA TOK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba,
    Temmuz 2018 de araci aldim. İlk depo benzinle 850 km gittim. Fazla trafikde yoktu bu surecte.... ikinci depo full ile suan 650km ibrede son iki cubukda ve kadranda 250km mesafe gosteriyor. İki ayda oetalama 4.4/100km vermekte.
    Buarada aracı ilk test ettigimde gözüme takilan arka cam görüş kisitlamasi oldu ama şimdi gözüme bile gelmiyor....
    Benim aklima tek bir konu takildi yada ben yaniliyorum. Aracim ilk ayda ilk çalıştırdığımda Elekt motor devreye giriyor ve harekete gecmeden uzun zaman sonra benzine geciyordu. Simdi ise ilk calistirdigimda elekt le calisiyor ama birkac saniye sonra benzine geciyor. Yardimci olurmusunuz bu konuda

12. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba,
    Bahsettiğiniz durum bende de oluşuyor. Bunda iki yorum yapabiliyorum, birincisi ilk 1500 km de pillerin kalibrasyonunu yapıyor olabilir araç. İkincisi de nispeten soğuyan hava sebebi ile motor kendini ısıtmak için erken devreye giriyor olabilir. Yaklaşık 10-15 saniye sonra sesi kesiyor bende.

13. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Benim aracımda da aynı olay var.Bu bence normal Nezih in dediği gibi olabilir ama soğukluktan çok motorun kendini alıştırması gibi birşey galiba.Keşke daha uzun süre elektrikle kullanabilsek.Geçen servise i20 aracımızı götürdüğümüzde ioniq için güncellemesini sordum,olduğunu söylediler araç 10 ay yerinde dursa aküsü %2 azalacak bir güncellemeymiş belki ilerleyen zamanlarda güncellemeyle elektrik kullanımını daha iyi yapabilirler dediğim gibi ev modu kendimiz seçemiyoruz ama 20 km elektrikle gidebilse gaz pedalını biraz zorladığımızda benzine geçse iyi olurdu :D az bile bassam bazen düz yolda benzine geçebiliyor 2 ay sonra bakımı geliyor aracın 12 bin km oldu artık bakacaz duruma türkiye için en iyisi plug in hybrid ama bu seferde geri dönüştürülen enerji (benzine geçince-tekerlerden-frenden) yavaş oluyormuş,bu aractaki kadar hızlı olsa tamamdır bu iş. :)

14. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Herkese yeniden merhaba,

3000 km'yi devirdim. Aracı tanıdıkça hassas ayar yapma davranışları geliştirdiğimi fark ettim. Örneğin aracın benzin motorunun hangi devirde hangi noktada aktif olacağını içgüdüsel olarak hissedip 1 saniye önce ayağı gazdan çekip hemen yeniden dokunarak EV modda gidişi artırmak mümkün oluyor. (Bazen kaçıyor tabi :)) Okullar açıldığından beri, yani geçen haftadan bu haftaya kademeli artan ve pazartesi itibari ile tavana vuran trafik sıkışıklığının en güzel tarafı 2/3'ü dolu pillerle yola çıkıp 4 bar pil kalana kadar sadece EV ile gidebilmek :) Ortalama yakıt tüketimim hala 4.5 lt/100 km.

Keşfettiğim noktalardan biri EV modda giderken dahi menzil düşüyor ben sadece benzim motorun menzili diye düşünmüştüm, bu da menzil hesabında kesinlikle elektrik motorda değerlendirmeye alınmış demek oluyor. (Piller dolu iken menzil artıyor bu nedenle)

İkincisi, yoğun trafikte ve düşük hızda sport modda rejeneretif fren sertliği çok artıyor ve yokuş aşağı piller daha hızlı doluyor. Son bir iki seferde dur kalk trafiğinde sport modda gittim neredeyse hiç frenle durmadım (Araç durduktan sonra sabitlemek için fren basımı hariç tabi). Özellikle yokuş inerken sport modda inmeyi bir denemenizi tavsiye ederim.

Yine bir başka nokta, süzülürken (glide) yada meyilli yolda aşağı inerken cruise controlü aktif hale getirip gaza hafifçe yüklenerek üst vitese geçmeyi sağladığınızda, ayağınızı gazdan çektiğinizde cruise conrol sadece EV modda hareketine devam ediyor. Yabancılar yokuş aşağı inişlerde düşük viteste aracın kendiliğinden hızlanmasına "Driving with load" diyor, bunu bertaraf etmiş oluyorsunuz. (Düşük vitesle indiğinizde menzil düşecektir,oradan anlayabilirsiniz, spor moda alıp elle vites yükseltebilirsiniz.)

Geri vitese alındığında "kamyoncu sinyali" çıkıyormuş, hiç aracın dışında olmadığımdan fark edememişim :)

1500 km'de ilk bakım kontrolü yapıldı orada güncelleştirmeyi yaptılar.

MSC bunu beğendi.
  15. Cnd

Cnd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Çağatay Nusret Dal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba ben de Ioniq ile aranıza katıldım
    İlk görüşlerim çok olumlu
    Erzincan’da 5 .1 değeriyle sürüyorum
    Acaba 1500 bakımında ne yapılıyor
    Ücretsiz bir hizmet midir

MSC bunu beğendi.
  16. Cnd

Cnd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Çağatay Nusret Dal
    Yaşadığınız Şehir:
    24-ERZİNCAN
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Bir de güncelleme sadece akü ile ilişkili mi

17. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bunu bende denemiştim, hatta çabuk dolduğu için motoru çalıştırıp motor freni ile devam etti yokuş inerken. düzde dediğiniz gibi daha aktif hissediliyor.

18. nezzi

nezzi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Nezih PHD
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    İlk 1500 bakımı için ben ücret ödemedim. Yeni motorlar normalden fazla yağ yaktığı için seviyesini ölçüyor ve genel kontrollerini yapıyorlar. Valla verdikleri faturada "Akü Yönetim Sistemi Güncellemesi" yazıyor, detayını bilemiyorum, sürüşte de çok bir farkını göremedim açıkçası. Sonuçta alette iki "akü" var, herhangi bir güncelleme dolaylı da olsa ikisini de kapsıyordur.

19. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aynen dediğiniz gibi ortalamam 4.5 civarıydı şimdi 4.1 lt ye düştü.Bu arada km 14100 oldu kasımın 2. haftası bakıma gitmeyi düşünüyorum bakalım..ama şu plug-in hibriti neden getirmezler anlamadım.

20. eeetorun

eeetorun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    TOLGA TOK
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    IONIQ
    yazın trafikde 4.1 - 4.5 arası olan son 2 haftadır havaların soğuması ile 4,8 - 5.3 arası seyrediyor. Normal mi sizce... ayrıca 2 hafta önce 2000 km ilk çek-up testine soktum aracı herşey normaldi.

Bu Sayfayı Paylaş