10 Kasım LPG KABLO

i30 1.6 Dizel ile kim ne kadar yakıyor ???

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda Kaan Çelikçi tarafından 19 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. ultraviolet

ultraviolet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaşlar yakıt değerlerini bilgisayara göre değil de kullanılan yakıt miktarına göre ölçsek daha sağlıklı olmaz mı ?

2. omerbarisk

omerbarisk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    valla ben su ana kadar hem kullanılan yakıt miktarına hem de bilgisayar degerine göre ölcüyordum... ihmal edilebilecek bir farkla tutuyordu
    ama uzun suredir aracı sehir icinde 6,3'ün altına düsüremedim...
    yakınlarda bir daha dolduracagım depoyu.. o zaman bir daha görecegim yakıt miktarı ile bilgisayar tutuyor mu?
    araba rejime girince daha az yakar dendi ama arabayı kullandıkca daha cok yakıyor gibime gelmeye basladı :)
    görecegiz artık depoyu doldurunca

3. murtay

murtay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar merhaba. bir i30 cw almayı düşünüyorum. otomatik vitesle, manuel arasında yakıt açısından ne kadar fark vardır. bilen varmı. yardımcı olursanız sevinirim.

4. naierdo

naierdo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aracım 67 bin km de 115 ps dizel style manuel 2008 model 0 km den beri bende.ankara da yaşıyorum.çankayada oturduğum yıllarda 6 lt /100 km yakıyordum.şuan eryamanda oturuyorum ve yoğun trafiğe çok fazla girmiyorum ortalama 5-5.5 lt yakıyor ve genelde tek sürücü.normal bir kullanım tarzı ile bu değerler oluşuyor.yakın zamanda2 kişi ve bagaj ileankara- istanbul otobanda 90-100 km lerde ekonomi amaçlı sakin kullanımla 4.8 lt dönüşde istanbul-ankara otoban 150-160 km gibi yüksek hızlarda 6.3 lt yaktı.En düşük tüketim değerim şehir dışı 4 lt.Bu değer ankaradan adanaya 480 km nin ortalaması, 2 kişi ve bagaj ile iklim uygun olduğu için klima açmadan çaba ile 90 km civarında kullanım ile 100 km hızı genelde aşmadan elde edilebiliyor.

Düzenleyen : nerdo

5. shadow_1306

shadow_1306 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    usta en basiti manu el bir araçda motorun sesine göre yolun gereksinimine göre vitesi sen ayarladğın için aracı hertürlü otomatik vitesli araca göre az yaktırısın ve yakarda..ama otomatik viteslerde bellibir devire gelmeden araç vites büyültmez ve belli bir sürate gelmedende devir düşürmez o aalıkda aracın fazla yakıt yakmasına sebep oluyo.şahsen ben manuel alurdım çünkü vites atmayı seviyorum en kalabalık trafikte bile olsa.bide yüksek vites az devir(aracı söndürmeyecek kadar) da manul vitesli araçları kullanma şansınızda var.bide otomatik bir vites 80 e gelmeden 5 vites devrine geçmiyo yanlış bilmiyorsam ama manuel vitesi bir arabada 60 ı gördünmü 5 at zorlanmadan yer.yani yüksek vites düşük devir olayı buda aracın az yakması ve daha seri yol almak demek...

6. Burak K.

Burak K. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Fabrika verileri i30 için geçerlidir, sürüş tarzınıza, hızınıza, yük ve klima kullanımına göre 1 veya 2 litre fazla yakabilir.

Ben manuel 1.6 Style Plus i30'umla şehir dışı 5.2 şehir içi 8.1 litre civarı yakıyordum.

1.6 Mode Benzinli otomatik araca sahip arkadaşım 100 km sabit hızda şehir dışı 6.1 litre yakıyor. Şehir içi 8,6.
    Eğer biraz kasarsa bu değerler az da olsa düşüyor.

Düzenleyen : Burak Kumpas

7. frekans76

frekans76 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sakin kullanımda İ30 dizel araçlar fabrika verilerini yakalayabiliyor.Yaptığım denemelerde mesela İst- Ankara-Sincan-İst 985 km. yol yapmışım 100 km.de 4.2 lt yakıt tüketmiş.Biraz daha gitsem 4.1 yakalardı. Bir depo euro dizel ile 1175 km. gitmişim ve kalan menzil 125 km. idi.Kalan menzil 125 gözüküyordu ama rahat 200 km daha gidilirdi.( İstanbuldan - Edirneye ve Trakyanın diğer ilçelerine yapılan 5 günlük yolculuğun sonucudur) Bir depo mazotla 1300-1350 km. gidilebiliyor arkadaşlar.

8. omerbarisk

omerbarisk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    biraz alakasız olacak ama i30'da team, mode ve prime vardı... şimdi bir de mode plus diye bir seçenek çıkmış... mode ile mode plus'ın farkını bilen var mı aranızda?

9. frekans76

frekans76 Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Mode plus ta sanırım ya ESP yada Sunrof olacak. Mod donanımında bunlar şuan yok...

10. bluedepth

bluedepth Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Nadir Gürel
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    walla arkadaşlar ben i30 90ps crdi kullanıcısıyım.arabam 25000 km'de.aracımın yakıtından çok memnunum bir depo ile şehir içinde 750 km ve şehir dışında da 900 km altına hiç inmedim şimdiye kadar.diyeceğim şudur ki i30 ların yol bilgisayarının çok sağlıklı bilgi verdiğini düşünmüyorum yakıtınızı yol bilgisayarına göre değil yaptığınız km ye göre deponuzu kaça fullediğinize göre ölçün en sağlıklısı bu derim ;)

11. Dirty

Dirty Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    herkese selamlar. dizel i30 almaya karar werdim. 2 gün içinde aracıma kavusucam insallah. ancak kafamda bie kaç soru işaretleri war. dizel olarak i30 un hangi segmentini alsam die ona karar weremedim en başta . i30 kullanıcılarından öneriler bekliyorum 90PS mi 115PS mi?
    Ben 90PS olanı tercih ettim ama aklım 115 te kaldı
    Düzenleyen : Dirty

12. bluedepth

bluedepth Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Nadir Gürel
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    bence doğru seçimi yapmışsın çünkü 2 araç arasında performans olarak aman aman bir fark olmadığı söyleniyor (ben 115 ps lik versiyonu kullanmadım).hem böylece gereksiz yere daha fazla para cebinden çıkmamış.beygirinden dolayı 115liğin yakıtı da daha fazla olacaktır ki fabrika verileri öyle diyor zaten.ben de 90 pslik kullanıyorum ve hem yakıtından hem de performansından gayet memnunum o paraya ondan daha iyi bir araba alamazdım doğrusu :)) yani diyeceğim odur ki aklın 115likte kalmasın için rahat olsun :)

13. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    90 beygir olanın üst donanımı yok malesef, öyle bişey olsaydı daha cazip olabilirdi, sadece team donanımı 90 beygir, mode ve prime 115 beygir

donanımı fazla olsun, full olsun diyorsan mecbur 115lik alacaksınız

14. bluedepth

bluedepth Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Nadir Gürel
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Arkadaş doğru söylüyor.ben dizel bir araç alırken öncelikle yakıt ekonomisini düşünerek hareket ettiğimden donanım açısından bakmamıştım olaya.

15. Dirty

Dirty Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim için yakıt ekonomisi cok önemli. günde ortalama 100 km yapıorum. bazen aylık ortalamada 200km de bulduğum oluyo. ayda yaklasık 3000-4000km arası yol yapıorum. bu yüzden yakıt cimrisi olması hoşuma gider

16. yemrek

yemrek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bendede 1.6 crdi 90 hp var bilgisayarda sehir içi 7.3 ile 7.5 arası gösteriyor litresi 3.67 krş üzerinde vakumlu lastikleride var hava sıcaklığı en fazla 15 derece en az -5 e kadar düşüyor bilmiyorum fazlamı yakıyor normalmi depoyu uzun zamandır yeni doldur bakalım kaç km yapacaz...

17. excexc

excexc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    1.6 116 Beygir i30 CW manule dizel kullanıyorum. Araç 15 aylık oldu :) 27.600 KM de şu an.

100 TL mazot alıyorum (1Lt=3.5 TL son aldığım) 530 km şehir içi gidiyorum.
    Eskiden 100 TL ile 600 Km rahat gidiyodu şimdi yakıt pahallaştıkça gittim kme düşüyo haliyle

18. yemrek

yemrek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bugün ölçtüm 200 tl mazotla şehir içi 800 km yaptım lt:3.67 1.6 crdi 90 hp ile

19. omerbarisk

omerbarisk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    şehir içi 6,8lt'e takabul ediyor.. sanki biraz çok gibi geldi bana. Fabrika değeri 5,4lt ama benim araba 6000 km'i geçti 6lt'nin altını göremedim son 4000 bin km'dir... şu anda da 6lt yakıyor araç... arabanız yeniyse belki zamanla biraz daha düşer

20. yemrek

yemrek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    araç 1 senelik 20.000 kmde 200 tl almıştık ama depo dolmamıştıhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

Bu Sayfayı Paylaş