LPG KABLO

I20 Periyodik Bakım

'Bakım Günlükleri' forumunda cytd tarafından 18 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. cytd

cytd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Cihat D.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Selamlar.

Geçtiğimiz Eylül ayında 74.000 KM'de 2013 model 1.4 CRDI i20 jump aldım. Kendisi ilk aracım olur. Şuan 81.000 KM'de. Periyodik bakım için araştırma yapıyorum fakat yaptıkça daha çok soruyla karşılaşıyorum. Bu yüzden tecrübe ve tavsiyeleriniz çok önemli.

Öncelikle Hyundai Ankara Ata Plaza'dan fiyat aldım. Çok detaylı bir bakımdan bahsetti 1300 TL fiyat verdi. Ardından garanti süresi dolmuş araçları servis bakımından koparmamak için fabrikanın da desteğiyle yürütülen bir kampanyadan bahsetti. Motor yağı+Yağ Filtresi+Hava Filtresi her şey dahil 600 TL fiyat verdi. Buna yakıt filtresini de eklediğimizde 700 TL oluyor.

Geçen hafta sanayide bir ustaya sordum. 350-400 TL arası olur dedi. Motor yağını sordum Petrol Ofisi'nin yağını kullanıyoruz fiyatı 180 TL cevabını aldım. Castrol veya Mobile1 sorduğumda onlara gerek olmadığını, PO'nun dünya çapında bir marka olduğunu söyledi. Diğer parçaları sordum Mann'ın yan kuruluşundan geliyor gibi bir şey söyledi. Orijinal parçaları sorduğumda ise onların sadece kutusu farklı hepsinin içinden aynı parçalar çıkar dedi. Güven vermedi açıkçası.

Şimdi ben bu sanayideki ustaya istediğim yağı ve parçaları taktırsam benden 150 TL civarı fark isteyecek en az. Servise 700 vermemiş olacağım ama sanayiye de 500-600 TL vermiş olacağım.

Siz araçlarınızın bakımlarını yaptırırken nasıl hareket ediyorsunuz. Tecrübe ve tavsiyeleriniz benim için çok değerli. Şimdiden teşekkürler.

Asel Kaan Efe ve erhancakmakk bunu beğendi.
  2. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bence direkt serviste yaptırın. Arada çok ucuk fiyat yok. Yan sanayi parçalarla 600 tl tutacağına, orjinal parçalarla garantili şekilde 700 tutsun. Ata hyundaiye forum üyesi olduğunuzu da belirtin. Ellerinden gelen her türlü yardımı yaparlar.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Durumunuz el veriyorsa yetkili serviste yaptırın kafanız rahat olsun. Basit bakımları bile doğru düzgün beceremiyorlar sanayide bazen.

4. cytd

cytd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Cihat D.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tekrar merhaba arkadaşlar.
    Aracın bakımlarını yaptırdım. Tecrübelerimi paylaşmak istedim. Faydalı olacağını umuyorum.

Öncelikle Ankara Ata Hyundai'ye gittim aracın periyodik bakımı için. Yağ filtresi(48,39 TL), Hava Filtresi(86,57 TL), Shell Motor Yağı(159 TL), Yakıt Filtresi(108,05 TL), İşçilik(188,50 TL), Yakıt Filtresi İşçiliği(58 TL) olmak üzere toplam 666 TL bir fatura çıkardılar. Ayrıca aracın sol ön rot başı, ön fren balataları, V kayışı ve rulmanı, arka cam sileceği ve plaka aydınlatma ampulunun değişmesi gerektiğini söylediler bunlara da 1500 TL fiyat biçtiler. Bunları serviste yaptırmadım. Sanayide sol ön rotbaşı, balatalar ve rot balans ayarına 190 tl verdim. Sadece V kayışı ve rulmanı kaldı ona da işçilik dahil yaklaşık 150 TL fiyat söylediler.

Durum bu arkadaşlar. Aracına bakım yaptıracak arkadaşlar için yol gösterici olur umarım.

5. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yani diyorsunuz ki ; garantisi bitmiş araçlara periyodik bakım için GEL GEL fiyatı verip... :)

6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,516
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Geçmiş olsun , güle güle kullan.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

cytd bunu beğendi.
  7. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Ben hep serviste yaptırdım... Servis her zaman ekonomik fiyat verdi... Şu saatten sonra bakarız...

8. cytd

cytd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Cihat D.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yani biraz tuzağa çekmek oluyor tabi :) Ama normal karşılıyorum adamların işi satış yapmak. İnsanlar da hazır gelmişiz, hem orijinal parça da takılacak diyerek genelde olur veriyor. Yine de en azından periyodik bakımın bu fiyatlarla yetkili serviste yapılması gerektiğini düşünüyorum. Aracın serviste kaydının olması satarken de bir avantaj.

AlperTunga bunu beğendi.
  9. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ben servisin genellikle ekonomik fiyat verdiğine şahit oldum... mesela son bakımda 1200-1300 liraya bir sürü parça değişim yaptım... dışarda olsa 1000-1200 tutacaktı... 50-100 için dışarı çıkmadım çıkmam da...

10. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Uygun fiyatmı? Sayfaları ve neti biraz kurcalamanızı öneririm. O 1.200 dediğiniz rakam özel serviste kaliteli yedek parcada bile 600 lirayı geçmiyor.

umutd07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,988
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Garanti bitmişse gerek yok bosch filtre seti ve kaliteli bir yağ en fazla 400 liraya çıkar. Oda içinize sinmiyorsa filtreleri servisten yağı dışardan alıp sanayide değiştirebilirsiniz

umutd07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    uzaktan yakından alakası yok...

sanayiye uğra... benim açtığım konular mevcut... oradaki değişen malzemeleri sen 600 e yaptır alnından öperim seni...

interneti araştırmaya gerek yok sanayiye git yeter... orada gerçek fiyatları bizzat duyarsın...

13. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hayatımda ilk defa böyle düşünen birisi ile karşılaşıyorum. Geçen ay yaptırdık 600 liraya. Kaliteli filtreler kullandık. Servis 1200 1300 diyor. Yani size şaşkınım.

Sanayiye git gerçeği gör demişsiniz ya. Sanki 1950 yıllarında ve sanayi sistemi ulaşılamaz yerde,yeni yeni keşfediliyor gibi konuşuyorsunuz. Hergün dışarıda onbinlerce kişi özel servislere gidiyor mecburen yani fiyat uygun diye.

Bence siz ya şaka yapıyorsunuz yada ironi.

Yada kullandığınız özel servisi yetkili servis sanıyorsunuz :)

Hürkal, umutd07 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bende ilk kez sizin gibi bilmeden fikir sahibi olan biri ile karşılaşıyorum açtığım onca konu varken fiyatlar rakamlar parça parça yazılmışken nasıl böyle ön yargılı oluyorsunuz hayret...
    Hele birde kendinizce espiri mi yapıyorsunuz yoksa alay mı etmeye çalıştınız o bile belli değilken sanayi ile yetkili servisi karıştırdığımı düşünecek olmanız trajikomik bir vaka...
    Neyse sen sanayi ile devam et... ben yetkili servisimden şimdilik gayet memnunum hem ucuz hem orjinal parça...

15. cytd

cytd Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Cihat D.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bir kez daha merhaba:)

Deneyimin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden geçen ay yaptırdığım bakım ile ilgili yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

Geçen seneki bakımdan tam 15.000 km sonra aracı tekrar aynı yetkili servise götürdüm ve bir daha yetkili servise gitmeyeceğimi söyleyebilirim. Nedenlerine gelecek olursak;
    öncelikle para hırsı satış hırsı inanılmaz boyutlara ulaşmış. Telefonda hem kendi aracım için hem de çalıştığım şirkete ait 0 km olarak alınan Accent Blue için teklif aldım. Kendi aracıma 550 TL şirket aracına 780 TL gibi fiyat söylediler. 3 gün sonra iki aracı da götürdük önce şirket aracının işlemlerini yaptılar. Danışman arkadaş 1.100 TL fiyat söyledi. Telefonda farklı bir fiyat aldığımı söyleyince "Aaa! Sistemde sorun vardı hatalı fiyat verdi. Kusura bakmayın" diyerek saçma bir flash tv oyunculuğuyla 780 TL olacağını belirtti. Tamam dedik. Ardından kendi aracım için işlemleri yapmaya başladı. 810 TL fiyat söyledi. Tekrar telefonda farklı bir fiyat aldığımı söylediğimde "Haklısınız sistemdeki hata devam ediyor yine yanlış oldu kusura bakmayın. Borcunuz 550 TL olacak" diye flash tv oyunculuğuna devam etti.

Gelelim yapılan işleme. Aracım son 1-2 aydır devir 2.000 'in üstüne çıkarken bir ses çıkarıyordu. Bu durumu belirttim. Aracın yağı, yağ filtresi ve hava filtresi değişti. Baskı balatanın da değişmesi gerektiğini söylediler ve yaklaşık 2.000 TL teklif verdiler. Bahsettiğim sesi sorduğumda ise "Baskı balatadandır" diye bir cevap aldım. Yani motordan gelen sesin nedeninin baskı balata olduğunu söylediler :) Yaptırmadım tabi. Ses de kayboldu bu arada.

Gelelim asıl rahatsız olduğum kısma. Aracı alıp sanayide bir ustaya götürdüm. Kesinlikle baskı balatasının sağlam olduğunu söyledi. En az 15.000 km daha kullanabileceğimi söyledi. Daha önceki periyodik bakımda da V kayışı ve rulmanının değişmesi gerektiğini söylemişti yetkili servis. Onu da sormuştum sanayide o zaman. Onun için de ustalar henüz iyi durumda olduğunu söylemişlerdi. İlginçtir ki yetkili servis 15.000 km ve 10 ay önceki v kayışı tavsiyesini bu bakımda vermedi. Halbuki o kayışın daha da yıpranmış olması gerekir, yeniden aynı tavsiyeyi vermesi gerekirdi.

Sonuç olarak bu yaşananlar servise olan güvenimi bitirdi. Bir sonraki bakıma Bosch car service 'e gitmeyi düşünüyorum. Servisle yaklaşık aynı fiyatı veriyorlar en azından Bosch marka parçalar takılıyor ve castrol edge yağ kullanılıyor. O zaman da nasip olursa deneyimlerimi paylaşırım.

Uzun oldu ama okuyan olursa faydalı olacağını düşünüyorum. Selametle

Hürkal ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Bu mevzu ile ilgili bir kaç kelam etmezsem duramam . Eski aracımda 2 senede bir ön takıma girmeden duramazdım. Yok rot yok rotil yok aks körüğü. Hele o aks körükleri ömrümü yedi . Bir gün parçacıya sordum . Yav bu körüğün orjinali yıllarca patlamıyor. Senden aldığım niye 2 yılda patlıyor. Abi normal o kadar dayanır dedi . O zaman kafamda bir ampul yandı. Yani çok lafın kısası ucuz parça almak ve ucuz bakım aslında total de çok da ucuza malolmuyor.

SM-J400F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hürkal bunu beğendi.
  17. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Marka artık servis ve bayii olayında ciddi işler yapması gerek. Özellikle servisi ve bayii ağı çok fazla lakayık bir durum içine girdi. Yalan dolan ile bu işler sadece markaya zarar verir. Assan bu iki konuya dikkat etmesi gerek insanların güvenini kazanmak zor ama itibarı yerle bir etmek çokta kolay.

Bu Sayfayı Paylaş