10 Kasım LPG KABLO

i20 lpg sorunu

'LPG Sistemleri' forumunda ccomen tarafından 8 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    merhaba arkadaşlar aracıma 1 yıl önce 12bin kmdeyken brc kit taktırdım. ancak bir türlü düzen tutmadı. aracım motor soğukken lpgye geçtiği anda ısınıncaya kadar gazdan ayağı çektiğimde vuruntu oluyor. motor ısınınca sorun ortadan kalkıyor ve benzinde olmuyor. defalarca brc servise gittim ama sorun çözülmedi. bende neyse dedim zaten 20-30 saniye sürüyor bu vuruntu ısınınca geçiyordu.
    geçen sene kışın geçiş sıcaklığım 39 dereceydi 1 km de gaza geçiyordu. yazın geçiş sıcaklığını 35 e düşürtmüştüm şuan geçiş sıcaklığım hala 35 derece ama 1.2 kmden önce gaza geçmiyor. geçiş sıcaklığı daha düşük ama geçiş süresi uzadı sizce sorun nerede?

2. fsubay

fsubay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Fatih SUBAY
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Kardeş benim eski arabada aynı sıkıntı vardı sıcaklık müşiri bozukmus motorun ısısı lpgnin beynine doğru bir şekilde iletilemedigi için erken veya geç geçiyordu ve baya sıkıntı idi ne lpgde ne benzinde sıkıntı yokmuş bence baktir bir sıcaklık müşiri ne

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    tşk ederim cevap için sanırım durum biraz farklı benim sorun geçen sene geçiş sıcaklığı 39 derecedeydi (evim ile okulum arası tam 1.2 km) evden çıktığımda okula az bir mesafe kala 1 km de falan gaza geçiyordu. şimdi havalar geçen seneye göre az daha sıcak ve geçiş ısısı 35 derece ama okulun önüne geldiğimde gaza geçmemiş oluyor. sizinkisi gibi sürekli değişiklik göstermiyor. hep aynı yerde gaza geçiyor ama geçen seneye göre farklı ayrıca bu sene havalar daha sıcak.

4. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    mrblar. aracımı tekrar lpg ayarına brc servise götürdüm. ayarlar yapıldı. daha sonra yol testine çıktık yolda da ayarları yapıldı. aracı teslim aldım geçiş sıcaklığı 35 derece ayarlı. aynı sorun hala devam ediyor motor soğukken gaza geçince yani 35 derece ve 60 derece arası gazdan ayağımı çekince vuruntu yapıyor, sanki fren yapıyormuşum gibi bir durum oluyor araç sarsılıyor. ama motor ısınınca ve benzinde hiç sorun yok. 1 buçuk senedir belki 20 den fazla ayar yaptırdım. bir türlü düzelmedi. regülatör değişti, enjektörler değişti en sonda pipoları söktürdüm ama sorun çözülmedi. regülatör basıncı, nozzle çapı, lpg enjeksiyon zamanı ne olmalı. diyeceksiniz ki 35 dereceyi artır şimdi bile hava sıcaklığı 8-10 derece olunca 1 kmden önce lpg ye geçmiyor. araçtan soğudum resmen brc kiti söküp atacağım.

5. kursadhoca80

kursadhoca80 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    56
    Ad Soyad:
    kürşad yücel
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    SENİN ARAÇ İÇİN NOZZLE ÇAPI 2.0 MM
    REGÜLATÖR BASINCI 1.0 BAR
    LPG ENJEKSİYON 4-5 MS ARASI
    BENZİN ENJEKSİYON . 3.1 -3.2
    BU AYARLARIN UYGUN OLACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM.

6. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    konuyu geçenlerde gördüm cepten yazamamıştım. sizin ilk etapta hatalı montaj sıkıntınız var büyük ihtimal ile zaten pipo gibi saçma bir sistemi sadece brc kullanıyor. eski aracımda da brc vardı sırası ile pipo söktürdüm sonrasında enjektör hortumlarını kestirdim devamında da beş para etmez enjektörlerini değiştirdim.

sizin değişen parçalardan ziyade enjektörlerin konumu ve hortum boyları da yanlış sanırım. ve programı kesinlikle düzgün ayarlayamamışlar. bende ayarı yapan arkadaş oldukça bilgili idi ve son ayardan sonra benzinden performanslı olmuştu neredeyse ve karışım ile ilgili bir sıkıntı da yoktu.

ama baştan brc yerine OBD destekli bir kit taktırsaydınız sizin için daha hayırlı olurdu sanırım

Sabahattin bunu beğendi.
  7. Çaloğlu

Çaloğlu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,582
    Ad Soyad:
    İsmail Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Lpg de montaj çok önemli.
    Ben de brc taktırmıştım. Çok araştırmıştım taktırırken. Çok şükür hiç sıkıntı yaşamamıştım.
    Sizde geçiş sıcaklığı 35 derece olsa da kışın sabah hava soğuktur. Motor soğutma suyunun 35 dereceye ulaşması daha uzun sürecektir. Bu 1 km civarı normal. Ancak vuruntulu geçiş kesinlikle montajla alakalı bir sıkıntıyı gösteriyor. Ankarya yolunuz düşerse brc ankara bayisi var. Onlar kesin çözer. Benim araç 1 buçuk yaşındaydı neredeyse tüp takıldığında. 3 seneye yakın kullandım sadece filtre değiştirdim.
    Umarım problem kolayca çözülür.

8. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    murat bey montajda sıkıntı var mı bilmiyorum. ama afyon hyundai servisi brc montajıda yapıyor orayada götürdüm aracı onlarda baktılar ayrıca 5-6 tane farklı ustaya gösterdim montajda sıkıntı olsa söylerlerdi sanırım. aracım ısınınca performansı gayet iyi hatta yol testlerinide çıktık benzin lpg karşılaştırdı usta neredeyse benzin ile aynı grafikler çıkıyor. lpgye geçişte de sarsıntı yok tek sıkıntı motor soğukken oluyor. motor soğukken lpgye geçince gazdan ayağı çekince araç vuruntu yapıyor. bana kalırsa sorun motor soğukken regülatörde lpg tam buharlaşamıyor, sıvı halde kalıyor bu yüzden tam yanamıyor. gazdan ayağı aniden çekincede vuruntu yaptırıyor. ustanın 1 tanesi yolda bu durumu gördü pcden müdahale etti %40 fakirleştirdi sorun ortadan kalktı ancak bu defada arıza lambası yaktı. motor soğuk lpg ayarı varmı acaba soğukken lpgyi az fakirleştirsek sorun kalkacak sanki ama arıza lambası yakmaması lazım. ya da motordan sıcak suyun regülatöre daha çabuk gelmesi için ne yapılabilir?

9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Geçiş sıcaklığının yüksek olması gerekir. Ben brc kullanırken yaz kış 40 derece yaptım.

D2533 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    araç şuan bile dış sıcaklık 8-9 dereceyken 1 kmde gaza geçiyor. lpg geçiş sıcaklığını 40 derece yaparsam bu defa daha uzun sürede gaza geçecek. regülatöre gelen sıcak suyun daha kısa sürede gelmesi için ne yapılabilir acaba? regülatör hortumunda hava olma olasığı varmı acaba?

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bizim araçlar hava yapmaz ama regülatör hava yaparmı onu bilmiyorum. Sıcaklık için termostat kontrol edilmeli açık kalmış ise araç geç ısınabilir.

Birde şu var, 1 litre lpg sıvı halden gaz hale geçerse atıyorum 5 litre gaz lpg olur ama bunun için 40 derece sıcaklık gerek. Fakat geçiş sıcaklıgı 30 olursa birim hacim e daha fazla sıvı lpg girecek ve lpg tüketimi siz farkmetmeden artacak.

emrex bunu beğendi.
  12. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    İmkan var ise lpg tesisatının resimlerini çekip yüklermisiniz. Enjektörlerin buluntugu yeri hortum baglantılarını regülatör yerini

13. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    yarın çekip paylaşırım fotoğrafları.

14. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    arkadaslar merhaba. yeni konu acmak istemedim. 2012 1.2 i20 aracim var. brc my11 kit taktirdim 2 sene once ama bir turlu randiman alamadim. aracimi yuksek devirde bir sure kullaninca 4 bin devir civari ariza lambasi yanip yanip sonuyor ancak hafizaya kaydetmiyor. bu yuzden ne zaman bilgisayara baglatsam ariza kodu cikmiyordu. bugun ariza tespit aletini takip yola ciktik. araba yokusta 4 bin devir civari gitmiyor guc bitiyor . ama benzine alinca hemen devirleniyo ve gucun geri geldigi hissediliyor. bu sekil devam ederken arıza lambasi tekrar yandi ve 2. bobin arizasi verdi. usta belki enjektorden olabilir dedi ellerinde enjektor kalmamis haftaici goturcem enjektor degistirip deneyecegiz. sizce soru. ne olabilir.

15. mstfmstf

mstfmstf Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Mustafa Eyüp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
  16. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba kardeşim yazdıklarını okudum elimden geldiği kadar yardımcı olamaya çalışıcam şimdi arabam dizel ama daha önce lpgye bindik hep ama yazdıklarınıza göre bence sizin sorununuz enjektör değil ateşlemeden kaynaklanıyor bak kardeşim birde şundan olur gaz ayarları yapılırken yakıt basıncı düşüktür ve bu yüzden belli bir güçten sonra motor daha çok yakıt ve hava istediği için basınç az ise alamıycak ve tüpün beyni bunu karşılayamıyor ve bundan dolayı yapıyor olabilir
    Zannederim araç kalkışlarda hafif titreme yapıyor olabilir zaten eğer basınç yada ayar da sorun var ise sende anlarsın tarif edeyim 1. Viteste hızlanmaya başladınmı 2. Vitese attığın zaman araba yığılır yada 3. Vitese atınca yani şöle atik olmaz
    Bence bunlara baktır

17. ahmetsagdic

ahmetsagdic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    AHMET SAĞDIÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lpg buhar modulünde arıza var geçişlerin uzun olması ondan ona baktır sorunun düZelir

18. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    motor sogukken gaza gectigi andan isincaya kadar gazdan ayagi birden cekince vuruntu yapiyor sanki frene basiliyormus gibi motor isininca ve benzine alinca olmuyor bunu ilk takildigi gunden beri cozemediler. ama bu defa 2. bobin arizasi gosteriyor. yokusta araba 4 bin devirden sonra guc bitiyor ama benzine alinca guc geri geliyor ve dahada devirlenmeye basliyor.ayrica rolantide bazen dalgalma oluyor. reguratorde sorun olabilir belki ama 2. bobin arizasi cikiyor? usta enjektorden supheleniyo

19. ZeyboY36

ZeyboY36 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Barış ZEYBEY
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Aracın o şekilde vuruntu yapmasının ve gaza erken yada geç geçmesinin bir çok sebebi var. Ama bir kaç örnek vermek gerekirse;
    Aracın Termostatını orjinali ile tekrar değiştirin. Lpg basınç (bar) ayarını 1.15 yaptırın. Gaza geçiş süresini 10 saniye yaptırın. Gaza geçiş devrinide 850 yaptırın. Sıcaklığı ise 40 derece yaptırın. Yaz kış bu şekilde en sağlıklı verimi alırsınız emin olun. Deneyin faydalarini göreceksiniz. Isı müşürü kolayca bozulmaz ama Termostat ummadiginiz anda bozulur ve sürekli acik kalır, ruhunuz bile duymaz. Bu seferde soğuk su sürekli motorda gezer ve gaza geçiş süreniz uzar. Unutmadan o güçteki motora en iyi nozul 2.1mm olanlaridir. Sağlıcakla kalın..

20. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    cevap icin tsk ederim dediğinizi yaptiracagim. peki 4 bin devirden sonra guc kesilmesi ve 2. bobin arizasi göstermesinin nedeni ne olabilir. bi sure devirli kullaninca ariza lambasi yanip sönüyor ama hafıza ya kaydetmiyor

Bu Sayfayı Paylaş