LPG KABLO

I20 Jump Aracım Için Lpg Tercihimi Nasıl Yaptım

'LPG Sistemleri' forumunda turquasz tarafından 21 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 40 gündür lpg sistemleri ile ilgili yoğun sayılabilecek araştırmalarımın ve düşüncelerimin sonucunu paylaşmak istedim. İlk aklımdaki marka BRC idi. araştırmaya o markadan başladım. Bunun sebebi 2007 model 1,4 dohc motor hyundai marka aracımda yaklaşık 5 yıl sıfır sıkıntı ile kullanmamdı. Telefonla fiyat öğrenmek için google dan bulduğum bir firmayı aradım. İlk duyduğum fiyatla resmen şok oldum. aklımdaki rakam 2500TL bandındaydı, aldığım fiyat 3600TL idi. Bu resmen bende şok etkisi yaratmıştı. Biranda bu markadan uzaklaştım diye bilirim ama aklımın bir köşesinde hep BRC vardı. Daha sonrasında 2700TL gibi fiyatlar aldım fakat ilk duyduğum fiyattan sonra diğer markalarıda araştırmıştım. Landirenzo, Lovato,Atiker markalarıda peşpeşe araştırdım. bunların fiyatları da 2200-2700 TL arasında hep değişkenlik gözsterdi. Araştırmalarımı biraz daha derinleştirdim. Lpg sistemlerinin nasıl çalıştığını anlıyordum artık. Aslında çok basit diyebileceğimiz bir sistem. Şöyle ki araçlarımız zaten katalizatör sensörü, Hava akışmetre vs gibi sensörlerden verileri alıyor, daha sonrasında araç benzinleme süresini hesaplıyor ve enjektörlere kaç milisaniye yakıt yolunu açması gerektiğini söylüyor. Lpg ecu su bu veriyi alarak Lpg sistem enjektörüne yeniden hesapladığı milisaniyeyi iletiyor. Yani kısaca zaten önemli hesaplamayı aracın ecu su yapıyor. Şimdi sıra aynı marka içindeki model farklılıklarının nereden geldiği. Ecu modeller arasında değişmiyor diyebiliriz. Değişen şey aslında enjektör tipleri. Örnek olarak söylemek gerekirse ATİKER markada Grand, Gold, Atikfast sistemlerinde aynı ecu kullanılıyor. Fiyat farkı enjektörlerden geliyor sadece. Enjektörlerde ise 2ohm veya 3ohm gibi seçenekler çıkıyor karşımıza. Satıcı firmalar bu farkın çok önemli olduğunu söyleselerde 2ohm gerçekte kaç ohm 3 ohm enjektör gerçekte kaç ohm bilemiyoruz. Birde gerçekten bu bizim araçlarımız için ne kadar önemli bir fark.

Özet olarak Landirenzo, Lovato, Atiker gibi bütün sistemlerin aslında yaptığı iş şu; Aracınızdan benzin verisini alarak lpg verisine çevirip yakıta yol veriyor. Motorda ki yanmada sorun olsa zaten ilk önce bahsettiğim sensörler bilgi verisini düşürüyor veya yükseltiyor. Kendi düşüncelerime göre hareket ederek edindiğim bu bilgiler ışığında bu sistemi yaptırmamın sebebi ekonomi sağlaması amacını göz önünde bulundurarak aynı işi yapacak fiyatı en uygun ürün olan 1500TL ye ATİKER Atikfast modelini taktırdım. İnşallah sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Zaman zaman sistemim hakkında yeni bilgiler yazarak bu başlığı güncel tutmaya çalışacağım. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Not: aracım henüz 10.000kmde

gokhan06 ve fume bunu beğendi.
  2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hayırlı olsun güle güle kullanın ama Atiker'in normal kiti ile Grand/Gold kiti arasında yalnızca enjektör değil aynı zamanda regülatör de farkı var ve bu farkı 200-250lira bir fark ile satıyorlar, keşke bu iki kitten birini tercih etseydiniz ama güle güle kullanın. Aradaki farkı araç yüke bindiğinde ve kullanım süresi olarak çok rahat uzun vadede anlayacaksınız.

3. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim regülatör detayını hatırlattığın için. Evet regülatörler farklı olabiliyor onlarda da detay şu birisi (örnek olarak söylüyorum yanlış rakamlar olabilir) 120hp araçlara kadar, birisi 145hp olan araçlara kadar vs. regülatör bildiğiniz gibi ayarlanan sabit basıçta motora gaz göndermekle yükümlü(ısıtarak) bizim araçlar 100hp olduğundan siz 200TL regülatör farkını vererek 145hp için olan regülatörü alsanızda fayda sağlayacak çalışma şartı oluşmuyor.

4. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Öncelikle hayırlı olsun. Ben de yaklaşık 2 ay kadar önce araştırmalarım sonucunda fiyatının da uygun olması açısından sizinle aynı kiti 1350₺’ye getze taktırdım ve 2500 km yol yaptım ve performans, yakıt açısından da oldukça memnunum şu ana kadar hiçbir tekleme, gaz yememe, marşı geç alma, gaza geçmeme gibi bir problemle karşılaşmadım ilk takıldığında şehiriçi 10.5 lt yakarken şu son zamanlarda 10 litre hatta trafiğe az girersem 10lt’nin de altını görüyor bana 1000 km sonra bir kontrole gel ayar yaparız ve sıkıntı var mı bakarız demişlerdi ama fırsatım olup da gidemedim belki yeni bir ayarla daha da az yakabilir. Performans konusunda da bir sorunla karşılaşmadım yakıtı genel olarak shell ya da opetten alıyorum ve gayet de memnunum zaten 1.4 bir araçtan da öyle ahım şahım bir performans beklentim yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    İnşallah hep keyifle binelim araçlarımıza...

6. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Hayırlı uğurlu olsun bende atiker taktırdım micraya daha önceden de elantra aracına taktırmıştım gayet memnunum

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    İlk depo lpg ile yaptığım net ölçümü paylaşmak istedim.
    9,19lt/100 km. shell autogas ile kmde 28kuruş.
    aracım 1.4 mpi motor otomatik vites jump bu arada.
    kullanımın tamamı şehiriçi yapılmıştır. Lpg düşünen arkadaşlara umarım yol gösterir.

samedceran bunu beğendi.
  8. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bende atiker fast sistem var. bi problem şimdilik inşallahda olmaz ben memnunum.

sizde araç çalıştıktan sonra ne kadar sürede benzinden lpg ye geçiyor ?

9. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu arada hayırlı olsun lpg sisteminiz. güle güle kullanın

10. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    yaklaşık 1km sonra lpg ye geçiyor sanırım. hissetmiyorum

11. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bendede tahmini öyle sanırım. ben tık die bi ses geliyor bakıyorum lpg ya geçmiş.

düğme üzerinde lamba yanıp sönerken benzinde sabit yeşil yanarken lpg de diye biliyorum sizdede öylemi ?

12. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    güzel bir özet olmuş tşk ler.
    bende subat ayında 2017 model 1.6 elantrama lpg taktırdım ve taktırmadan once 1 ay kadar arastırdım farklı lpg donusumu yapan bayilerle gorustum. kımısı yaglı sıstem dedı kımısı su marka ıyı dedı kımısı fark etmez hepsı olur dedı. fiyat konusunda inanılmaz uçuk rakamlar aldım.
    burada dikkat ettigim bir diger konuda aracımın sıfır olmasından dolayı garantı konusuydu. servise gittim lpg kesınlıkle taktırma dedı baska servıse gıttım hep takıyoruz sıkıntı olmaz 2 yıl motor garantısı yaptırırsın dedı. diger servis sen o garantiye bakma iş ciddiye binerse ortada kalırsın ugrasırsın dedı... herkes kafamı bulandırdı acıkcası.
    sonrasında Ankarada ismi duyulmuş ve arastırmalarım sonucunda bir haylı memnun musterisi olan firmada brc marka lpg sistemi taktırdım. 2 ,3 aylık surecte suan ıcın hıcbır sorun yasamadım. gazımı hep shell marka ve aynı ıstasyondan aldım ( 2 3 seferde denemek için opet-aygaz aldım) guncel yakıt degerım 8-9 litre aralıgını gecmedi.
    herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

gokhan06 bunu beğendi.
  13. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    sanırım düğme değişik. yeni model düğme bende ki. iki kırmızı yanıp sönerken benzinde, kırmızılar mavi yanmaya başlayında lpg. yeşil ışık yok bende

14. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    @turquasz öncelikle aracınız da lpg sisteminiz de hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Araç içindeki düğmeyi aracın neresine taktılar? Lpg'yi ruhsata işletme masrafları ne kadar tuttu?

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Eski araca taktirdigin aeb ecu idi, simdi atikerde clone ecu var, performansini begenmedim.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    kaput açma mandalının alt tarafına taktırdım. gözükmesini istemediğim için. Ruhsata işletmedim henüz. 9.Ayda muayenesi var o zaman projesini alıp işleteceğim.

17. enshn6

enshn6 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Enes Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hocam Selamın aleyküm. Forumda lpg ile ilgili konuları gezerken başlığınıza denk geldim. 2008 model 1.4 doch otomatik getzim var salı günü nasip olursa atiker atikfast taktırıcam. sizin acaba genel olarak memnun musunuz?

18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Atiker'e karar verdiyseniz eğer Gold ya da grand kitlerinden birini taktirmanizi tavsiye ederim nitekim sanırım 400-500lira kadar daha pahalı olmasına rağmen daha iyi bir seçenek.

YasinD. bunu beğendi.
  19. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Grand tavsiye ederim ama ondan önce ağırlık sorunu var 1.4lerde. tüvden geçmeyebilir.

20. enshn6

enshn6 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Enes Şahin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    ne gibi bir fark var acaba hocam kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum.

Bu Sayfayı Paylaş