LPG KABLO

I20 Jant & Lastik Hakkında Yardım !

'Aracın Dış Modifiyesi' forumunda XIAO tarafından 26 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Öncelikle Selamın Aleyküm,
    Yeni üye oldum foruma öncelikle adım Umut yaş 23 İstanbul'da oturuyorum.
    Jant ve lastik değişimi yaptım kısa süre önce ancak yeni aldığım jant lastik takımında lastiklerin bitik olması nedeni ile yeni lastik bakıyorum, siz bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum
    Öncelikle aracımın orjinal lastik boyutları 195/45/16 haliyle hyundai orjinal jantları üzerinde.Benim takmış olduklarım ise 205/45/17 resimlerini ekledim aşağıya. Yakıtta çok bir fark göremedim açıkcası ancak lastikler V desenli olduğu için yolu çok fazla hissediyordum. Şimdiki baktığım lastikler ise 205/40/17 düşünüyorum lastik değişim hesaplamasında %2.3 olarak bir fark çıkıyor. Çok kafanızı şişirmeden hemen sorularıma geleyim :)

Orjinali 195/45/16 olan ebatları 205/40/17 yaptığımızda ne gibi bir durumla karşılaşabilirim ?
    Conti 5 olarak düşünüyorum lastikleri bilgisi olan var ise balon yapma olasılığı nedir ?

Not : aracın ön kısmı 3.5 cm presli arka kısımlar ise 2.5 cm presli basılmıştır

Konu ile ilgili desteklerinizi bekliyorum :)

Orjinali :
    Yeni jantlar :
    Saygılarımla

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    205 45 17 çirkin olmuş zaten

205 40 17 tam olur %2 lik sapman olur kadranda onun dışında çok farkedilir olumsuz bir etki olmaz çok az konfor kaybı olabilir yanaktan

XIAO bunu beğendi.
  3. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Asıl düşünmeniz gereken problem presli yaylar. Pres işi çok sakat, hem denge ayarları bozulur hemde yamulma veya kırılma ihtimali çok yüksek. En önce aracınıza uygun iyi marka bir spor yay bakın derim.Spor yaylar her modele ayrı üretilirler ve denge sistemini daha iyi hale getirmek için araca uygun tasarlanırlar.Presli şekilde kullanırsan düzgün yaylanma olmayacağından bir süre sonra ne alt takım kalır ne amortisör.Lastik yarma, balon ihtimalide zaten çok yüksek olacaktır.Can güvenliği en önemlisi zaten.
    https://www.x-tremetuning.com/blog/yay-preslemenin-ve-kesmenin-zararlari/

Son düzenleme: 27 Temmuz 2018
    gogo46 ve XIAO bunu beğendi.
  4. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla bende mantık sonradan geliyor heralde anlayamadım orjinali 45 olduğu halde jantı büyütüp yanakların aynı kalmasının yanlış olduğunu yeni yeni kafama tak etti :) çünki araba boğuluyordu 40 yanak dediğiniz gibi daha doğru bir seçim olucağını düşünüyorum peki önerebileceğiniz lastik varmıdır 205/40/17 ?

Uyarınızı özellikle çok dikkate aldım bilgilendirme için teşekkür ederim, Eibach yayları araştırdım yanlız onlarında 3.5 cm olanlar aracı 3cm kadar düşürüyormuş ( yanlışsa düzeltin ) mantıksız geldi bana açıkçası. Coilover hakkında ne düşünüyorsunuz peki ?

5. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    şimdi 205/45 R17 de yolu hissettiğinizi belirtmişsiniz, 205/40 R17'de daha fazla yolu hissedip konforunuz düşer diye düşünüyorum.

Konfor önemli değil derseniz.... 205/40 R17'de kumho yada rikenin v serisi olmayanları tavsiye ederim.

Simetrik lastikler diğer lastik desenlerine göre daha düşük fiyatlara satılıyor, Çok iyi bir yol tutuş sağlar bu tip yada Asimetrik desen al ve kuru ve ıslak zeminlerde güvenlik sağlarsın ayrıca taktırırken mutlaka ‘outside’ yazısının dışarı bakmasını sağlat unuturlar hep yini başıma geldi çünkü :)

XIAO bunu beğendi.
  6. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Abi girdik bir yola artık konforumuzdan ödün vericez artık ne yapalım :D V serisi olanlara özellikle bakmıcam abi onlar sıkıntılıymış normalinden daha çok yolu hissettiriyormuş outside yazısının dışarıda olmasının ne farkı oluyor ki abi cahilliğim için kusura bakma :)

Tilki bunu beğendi.
  7. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Estağfirullah,
    Şimdi ;
    Asimetrik desene sahip lastiklerde iç kısım hızlı su tahliyesi görevini yerine getirmesi için tasarlanır. Genellikle omuzları açıktır. Dış kısımda ise lastik sertliğini arttırmak amacıyla özel bir desen bulunur. Bu desen lastiğin kontrol edilebilirliğini ve dengesini sağlama amacındadır.

XIAO bunu beğendi.
  8. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @cenker_baba abi bir önceki konumda 6 ayda bir lastik değiştirdiğini söyledi abi en iyi bilgiyi senden alabilirim :D :D ( Cenker abi senide biraz ispiyonlamış gibi oldum :p ) Anladım abim o zaman 205/40/17'de karar kılmış bulunmaktayım liste yaptım kafamda belirlediğim sizlerinde bilgisi ile eleyebilirim listedekileri,

1)Michelin Pilot Sport 3 ( İnternette bulamadım bu ölçülerde stokta yok diyor ama araştırmak lazım )
    2) Conti Sport Contact 5
    3)Pirelli Pzero Nero
    4)Kumho PS71
    5)Riken Ultra High Performance

Birde yinedir bilmiyorum ama Pirelli Pzero Nero ismi kulağa çok hoş geliyor nerolu merolu :D

Konforu düşünmüyorum artık yani tek kafamdaki düşüncem balon yapmasına karşı sağlam olabilmesi lastiğin :)

Saygılarımla

Tilki bunu beğendi.
  9. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Estağfurullah...

Kumho orta sertliğe sahip ama dayanıklı ve güvenli bir lastik crugen serisini kullandım çok iyi idi., Michelin bir çok modeli balon yapma konusunda çok tecrübeliler :)

Riken lastiği bende yeni taktırdım denemek amaçlı, fiyatı makul bendeki avrupa üretimi Riken Road Performance serisi. 1500 km uzun yol yaptım, güven verdi ve bir virajda sert firen yapmam gerektiğinde ise yoldan salmadı. Hamur yapısı yumuşak.

XIAO bunu beğendi.
  10. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    aracın super hızlı bir araba olmadığından gidip 2000-2500tl ye lastik almanın çok bi mantığı yok bana gore

haliyle bu yüzden

Falken ZE914 , Starmaxx Ultrasport , Petlas Velox Sport gibi lastikler senin için mantıklı olabilir

ama ben genelde tercihimi kumhodan yana yapan biriyim nedense bana hep fiyatına gore hep iyi gelmişti hiç pişman etmedi

https://urun.n11.com/oto-lastik/kum...sta-ps71-2018-uretim-strec-korumali-P48305637

şu iyimiş mesela

pzero nero kullandım ben getz de 195/45/16 sert sağlam ısınınca güzel tutan lastik ama ıslak performansı biraz kotu gelmişti oda çok denk gelmemiştim zaten ama genede tanesi 450tl den aşağı değildir

yay olayına gelince bence 3cm bu jant lastikle yeterli , can güvenliğin için acil o presli yaylardan kurtulmalısın

coilover tabiki iyidir fakat custom namistain vs gibi coiller hakkında fikrim ve yorumum yok , kullananlar çok memnun o ayrı mesele geçen gün gordum adam zaten kw gibi kutu yapmış satıyor :D

11. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Zaten dikkat ettiyseniz lastik desenleri bir birine yakın. Eğer hamur konforu önemli değilse Kumho bence mantıklı

12. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Öncelikle hayırlı olsun.Sonra lastiğin genel çapındaki artış ve azalış önemli dediğiniz gibi orjinalinden -+%2.5 geçmiyorsa değişen pek birşey olmaz.40 yanak olması konforu düşürecek yakıt konusunda ben genelde çok birşey değişeceğini düşünmüyorum lastiklerde böyle oynamalarda ama yaşayan daha iyi bilir yol tutuş az birşey artabilir.Balon yapma konusunda lastik basıncını tam basarsanız sıkıntı olmaz az basarsanız çukurlarda kesme yapabilir idealini basın yeter büyük ihtimal 34 basılabilir araca ve lastiğe göre değişir.Yanlış anlamada zevk işi tabiki presli 2.5 2.5 olarak aynı mı yapsaydın ne :D

XIAO bunu beğendi.
  13. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    O zaman michelini direk eledim abi. Lastiğin hamur yapısı yumuşak olması balon yapma riskini arttırmıyor mu peki ?

Linkteki Kumho benimde dikkatimi çekmişti hatta bir kaç kez girdim çıktım sayfasına :D paranoyak oldum valla iyicene. yani mantıken 2.000 - 2.500tl ye lastik almak hiç kafama yatmıyor ama balon yapar eder düşüncesi olduğundan ne yapıcağımı şaşırdım. Maddi durumun en yüksek veriminde pirelli kafama yatıyor ama daha uyguna lastikler benim tabiki işime gelir :D Pzero ve Kumho arasında gidip geliyorum şuanda.Presli yay işine gelirsek dediğiniz gibi onlardan kurtulmam lazım coil düşünüyorum yay takarsam beklentimi karşılamıcak gibi düşünüyorum, sağlamını bulmak lazım tabiki :D

14. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Lastiklere nitrojen basmayı düşünüyorum ince yanak olucağı için çukurda falan olurda havası inmesin diye, preste 2.5 hiç kafama yatmıyo ki bana kalsa önleri 5 cm yapardım da ah işte türkiyenin yolları :D

15. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    senin aracın zaten türkiye yollarına zıt bir arac :D şaka bir yana doğru diyorsun yollar mahvediyor bizi belediyeler,kgm düşüneceğine yolları biz düşünüyoruz :)

XIAO bunu beğendi.
  16. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

kişisel goruşum kumho ile pzero arasındaki farkı 1.4 crdi bir araçla anlamak zor belki hızlı viraj vs kasarsan anca temiz asfaltta farklar olabilir onuda nekadar yaparsın bilmiyorum tabi karar senin hangisi içine siniyorsa onu alıcaksın

ama ben olsam kumhoları alır , kalan paraylada orjinal jantlarına

https://urun.n11.com/oto-lastik/petlas-19545r16-84h-snow-master-w651-kis-lastigi-P231090395

bi set bundan alırım

en az 2 sezon lastik olayını rafa kaldırırm :D

XIAO bunu beğendi.
  17. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Valla ya çalıştığım yerin orda 2 sokak birleşimi kör nokta 1-2 kez adam görmediği için kafayı çıkarıyor diğeri ona vuruyor her seferinde düşünüyorum buraya bitane ayna taktırsam da ordan gelen adam araç varmı yokmu görsün ona göre kafasını çıkartsın diye :D :D belediyeye projelerim hazır yani :D

Şuan daha çok içime sindi Kumho valla dediğiniz gibi bu jantları zaten yazın takıcam kışın takmam. kışın orjinalleri takıcam onun içinde ona lastik almam gerekiyor 2 işi birden aradan çıkartmış olurum 2.000tl 1 lastik takımına vermektense 2 takım lastik alıp yaz-kış kullanmak daha doğru olur

onursumer bunu beğendi.
  18. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Biliyorsundur balon tel kırılması , hatalı sök tak ve hamur yapısının slika oranı gibi bir çok değişkene bağlı... Her lastikte yapabilir yapmayada bilir sadece bazı lastikler daha dayanıklı diye biliyorum... Kumho bu konuda daha dayanıklı benim tecrübe ettiğim modellerde böyleydi.

XIAO bunu beğendi.
  19. XIAO

XIAO Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    UMUT TEKİN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bu modelde karar kıldım abi o zaman sağolsun @onursumer abide yardımcı oldu fiyatı yarı yarıya fark ediyor sonuçta

https://urun.n11.com/oto-lastik/kum...aQsMp1JYsgN1vVU8ARu3Pi8EG6tJderRoCIrwQAvD_BwE

Tilki bunu beğendi.
  20. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    XIAO bunu beğendi.