LPG KABLO

I20 Istop Ve Fren Sertleşmesi Sorunu

'İ20 Forum - Club' forumunda MRKPS tarafından 20 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. MRKPS

MRKPS Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    MEHMET
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Merhaba arkadaşlar.
    Bende 2013 model benzin+lpg otomatik 89000 km'de i20 var. Bu araçla ilgili birkaç sıkıntım var.
    -1-2 haftadır sabahları(veya uzun süredir çalıştırmadığım zamanlar) arabayı çalıştırıp yolaldıktan yaklaşık 200-300 metre sonra araç istop ediyor. Benzinde ve gazda denedim ikisinde de oluyor. birkaç gün önce istop etmesinden dolayı fren şişti ve az daha kaza yapıyordum. Yarın tamirciye götürmeyi planlıyorum. Sizce sıkıntı ne kaynaklı olabilir.

-Bir de yine özellikle sabahları( veya motor soğukken) çalıştırıp yolaldıktan sonra 2-3 dk boyunca frenler çok sert oluyor, tutmuyor veya çok zor tutuyor. ancak el freni ile duruyorum. bu sorunda neredeyse 10-12 aydır var. servise ve birkaç tamirciye felan sordum normal dediler. fakat başka bir tamirci ise westinhouse değişmesi lazım dediler. Sizce sorun bu parçadamıdır? Bu sorunları yarın göstermeyi planlıyorum tamirciye. şimdiden sizin yorumlarınızıda almak istiyorum. Teşekkürler şimdiden...

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    fren merkezine ayrıntılı olarak bakılmalı, westinghouse değişebilir ama tamiratı da mümkün. diğer hava ve hidrolik borularına da bakılmalı.

dediğiniz kadar büyük bir arıza inceleme ile tespit edilebilir.

dışarıdaki ustalarda işi düzgün yaptıramayacaksanız mutlaka servise götürün aracı.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    sanki emme manifoltu kırık yada gevşek te hava alıyor gibi öyle olunca westhinghouse vakum üretemiyor hem fren tutmuyor manifolt kaçağı yüzünden hemde motor düzgün çalışmıyor ve sanki bunun sebebi de lpg montaj hatası gibi birşey olabilir mi ki? lpg enjektörlerini oraya delik açıp takıyorlardı değil mi? emme manifoltu nasıl kırılır yada gevşer ki başka türlü mümkün değil, tabi benimkisi tahmin muhtemelen öyle değildir inşallah basit birşeydir.

Westhinghouse lu fren sistemi birçok geleneksel motorlu otomobilde emme manifoltundan hortumla vakum çekiyor diyafram bu vakumu basınca dönüştürüp fren ana merkez pistonunun önüne getirip fren basıncını arttırıyor pedala basma gücünü hafifletiyor bazı otomobillerde ise ekzantrik yada krank tahrikli harici vakum pompası var, geleneksel tip sistemde manifoltta kaçak olursa dışardan kaçak hava çeker bu yüzden yeterli vakum üretmediği için fren şişer hemde bu kaçak sebebiyle motor soğukken gereksiz stop ediyor olabilir mi? motor ısınınca manifolt genleşip kaçak kayboluyor olabilir mi acaba.

yada aynı anda hem kötü bir lpg ayarı hemde westhinghouse arızası ikisi bir arada olabilir

4. MRKPS

MRKPS Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    MEHMET
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    hyundai özel servisine götürdüm çözemediler sorunu. 2 gün sonra ankaraya götüreceğim. ankarada önerdiğiniz hyundai özel servisi varmı. (normal serviste olabilir)

5. MRKPS

MRKPS Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    MEHMET
    Yaşadığınız Şehir:
    14-BOLU
    Araç Modeli:
    merhaba arkadaşlar son durumu yazayım. lpg'ye bağlı subaplar da sıkıntı oluşmuş. subaplar ve triger kayış değişti. şu an araç gayet iyi. ayrıca subaplar değiştikten sonra frenlerde normale döndü(yapan usta söylemişti sybaplar değişince o da normale döner diye). ankarada hyundainin kendi servisinde değiştirdim. subap+triger=5200 tl tuttu.

6. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    gecmis olsun hocam bu sorunlar yuzunden lpg ye veda ettim dizele gectim clio4 aracimi ayni sizin km de subaplar gitti 50 yere goturdum kimse cozemedi subaplar degistirildi en son ama bu sefer de subap ayarini tutturamadilar bir turlu en sonunda 3 yasindaki aracimi rezil halde satmak zorunda kaldim lpg gercekten dert is

LYA-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş