LPG KABLO

I20 Hayal Kırıklığı

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Filizpoyraz tarafından 8 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    O zaman siz ya yüksek motorlu yada düşük motor turbo beslemeli bir araç uygun olur sanırım.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,922
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Şanzıman güncellemesini bir sorun servise. Bi ara bununla ilgili yorumlar vardı forumda.

3. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Özür dilerim.

deza ve Filizpoyraz bunu beğendi.
  4. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    sadece i20 değil genel olarak aracları yanlış değerlendiriyoruz. 1.4 araçtan beklenen performans çok büyük olmamalı. ben bu motor ve şanzuman ikilisi yüzünden bu aracı seçtim. turbo beslemeli olmayıpta 1.4 hacimde bundan daha performanslı otomatik araç hangisi var acaba merak ediyorum .kullanılan şanzuman gelmiş geçmiş en sorunsuz şanzumandır. vites geçişi olarak gayet iyi. ne bir vuruntu nede bir sarsıntı var. lpg ile uyumlu motoru.
    filiz hanım aracınızın vitesi için şuan bir güncelleme mevcut. ücretsiz olarak servisten kısa sürede halledebilirsiniz. güncelleme ile birlikte hissedilir farklar yaşayanlar var.

sürüş karakterinizde vites geçişlerini etkiler. mesela yokuş aşağı inerken araç vites yükseltmeyebilir. kuvvetli gaz verdiğinizde de yükseltmeyebilir bunlar normal olan şeyler.
    gaz pedalının sonuna kadar bastıktan sonra kuvvetli basmaya devam edin sanki bir bir düğme var gibi hissedeceksiniz kuvvetli bir şekilde ona da basarsanız kick down(roketleme) özelliğini aktif edersiniz. araba mutlaka vites küçülterek daha çabuk bir ivmelenme sağlayacaktır.
    bunların dışında vitesi manuel kullanıp istediğiniz zaman vites değiştirme özelliği de var.

Filizpoyraz bunu beğendi.
  5. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Üreticiler, Avrupa ve ABD pazarına girebilmek için bazı emisyon standartlarını tutturmak zorundalar. Bu nedenle çeşitli yazılımlarla motorun kapasitesi elveriyor olmasına ragmen kısıtlamalara giderler. Bu nedenle "teknoloji ilerledikçe arabalar da o oranda performans olarak gelişecek" yanlış bir önermedir. Örnek veriyorum Frankfurt Şehir merkezine ön canımda "E3" stickeri olan arabayla girerseniz fotoğrafınızı çekip ceza makbuzuyla evinize gönderiyorlar.

deza bunu beğendi.
  6. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    yeni honda civic 1.5 hacimli turbolu 180 bg motor varken 1.6 düz motor daha çok satıyor. memleketimizde benzinli araç için lpg uyumu önemli bir faktör. millet bunu talep ediyor .üretici firmalarda ülkeye göre motor gönderiyor.demem o ki öncelik ekonomi . performans sonra geliyor memleketimizde. bizi bu hale getirenler utansın.

7. Filizpoyraz

Filizpoyraz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Filiz
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Mehmet Bey, öncelikle yorumunuz için tşk ederim. Ne yazıkki bahsetmiş olduğunuz kick down özelliğini biraz önce sürüş esnasında kendi kendime keşfetmiş bulunmaktayım. Hatta önce gaz pedalının altına bir şey sıkıştı diye düşündüm. Sonra tekrar deneme yapınca farklı bir sistem olduğunu fark ettim. İnanın şimdi internetten bunu araştırıyordum. Yıllardır araba kullanan biri olarak bu özellikten haberdar olmamanın mahcubiyetini yaşıyorum. Ama bir taraftanda yokuşta çekiş gücünün azalması sorununun çözüme ulaşmış olmasının sevincini yaşıyorum.
    Ve de şunu anladımki; SWİTCH KİCK DOWN DÜĞMESİ özelliğinden benim gibi haberdar olmayan yüzlerce sürücü varmış .

Tilki, mehmetalagöz ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  8. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    her otomatik arabada da bu özellik yoktur ama. i20 nizi sevin yani:) canınızı sıkmayın.

Filizpoyraz, Tilki ve Roadrunners bunu beğendi.
  9. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    honda civic yeni kasa aldı arkadaşım eski kasasına göre hantal performans çok kötü otomatik vites geçişleri diğer eski kasaya göre çok fark var kararsız. bazen böyle yeni modellerde böyle beklenmedik şeyler çıkabiliyor ama kullanan memnun sonuçta turbo değil araç.

10. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)

bunlara hiç itirazım yok...
    lakin benim sorduğum takıldığım nokta malesef bu değil...
    rakipleri daha agresif motorlar geliştirirken, bunların kasayı ağırlaştırıp yakıtı artırıp performansı düşürüp satış yapmakları doğru değil...
    1.2 T-Gdi yada 1.4 110-115 PS olsa ve şanzumanda ufak tefek iyileştirmeler yapsalar ki belkide yapıyorlar daha az şikayet gelir...
    kasa çok şık altında bir kaplan var sanıyorsun ama kedicik çıkıyor... dediğim gibi 1.2 için T-Gdi lazım... 1.4 manuel 6 vites 110-115 PS ye çıkmalı... 1.4 otomatik içinde şanzuman vs. güncellenip 110-115 PS motor ile devam etmeli...

haa diğer yandan bu araç kim için uygundur...
    Son derece sakin kullanan çok fazla dağ bayır gezmeyen mümkün olduğunca Konya ovası gibi dümdüz tepsi gibi memleketlerde A noktasından B noktasına gitmeye yarayan özellikle de bayan sürücüler için vazgeçilmez bir araç...

11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    t-gdi motorun üretim maliyeti forged olduğu için 2 katı falandır herhalde. bunu aracın üzerine koyduğunda 1.4 ile aynı paraya satmaz.

12. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    @MSC doğrudur... Ama i20 de en azından beklenen 1.4 CVVT 6 vites manuel atmosferik motor... bence yakışırdı... Hele birde 100 PS den 110-115 lere çıkartılırsa çok tatlı olurdu...

13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    100 den 110 yada 115 e çıkmak = emisyonu aşmak

14. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    doğrudur... ben o sınırlama konularına vakıf değilim... emisyonu aşmasını istemem...
    belki detayları bilmediğim için bazı söylediklerim absurt kalabilir lakin aşırı besleme üniteli araçlarda
    sizin de yaptığınız yazılım değişikliği (kısma ve diğer işlemler- soft hard yazılımlar-detaylarını bilmesem de
    zaman zaman forumda okuduklarımdan) emisyonu resmi olarak tutturmak mümkün olabilir belkide...
    yada olmuyorsa kasa da hafifleme...
    1200-1400 kg arasında değil de
    1000-1200 kg arasına çekmek gibi...
    yani i20 de belki motor belki kasa ekonomik ve seri olacak şekilde revize şart... mümkün olduğunca da oturaklılıktan taviz vermeden...
    ama bunları ben yazarken insanların aklına lütfen şu da gelmesin...
    B segmentinde bu bile çok, ne kadar ekmek o kadar köfte...
    yağmur sensörüymüş, ışık sensörüymüş gibi balon özellikler ile değil daha temel iyileştirmeler için bütçe ayırmalı...
    maliyetleri yüksek çıksa da dönüşü kısa sürede olur...

neyse bunlar benim şahsi düşüncelerimdi...

15. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yanılıyor olabilirsiniz son yıllarda kullandığım tüm otomatik araçlarda var özellikle dikkat ederim
    Clio 1.6 rte
    Fiesta 1.6 cool
    Getz 1.4
    Fiesta 1.4 titanyum
    Polo 1.4 comfort

Halil bunu beğendi.
  16. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    i 20 nin hiçbir mantığı yok benim şahsi fikrime göre. araba küçük genç arabası deseke askeriyenin revosu gibi yakıyor. tüp takalım desek ufak bir valizi tavana mı koyacaz. performans desek oda yok. kısaca benim şahsi görüşüm görüntü var ses yok denen cinsten.

dış görüntüsü kendi sınıfının en güzeli tartışılacak bir yanı yok.

lakin arabanın temel mantığına uymuyor bir yerden bir yere seyehat etmektir ana amaç ama i 20 2li koltuk kadar yaktığı yakıt 2 tonluk arazi araçları kadar anlamadım ben bu işten bişey.

kimse yanlış anlamasın benim şahsi görüşlerim bunlar . yukarıdada söylenmiş benim tarzıma uymuyor

Önal ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bacanağımın i 20 sini her izmire gidişimde sürüyorum illaki. vites geçişleri yağ gibi benim fluanceden çok konforlu o konuda. rampadada gaza basınca düşüveriyor vitesi ben bir sıkıntı görmedim. ( not: araba 4 ileri olduğu için daha önce 6 ileri otomatik kullanmış iseniz garip geliyor olabilir. edc nin bi anda 2 vites düştüğü yerde o bir vites düşüyor bana ilk başlarda tuhaf gelmişti sürünce alışmıştım. )

eş değer i 20 ile test edin derim şanzımanını ben çok beğeniyorum i 20 nin yiğidi öldürrüm ama hakkını verrim .

18. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    ayrıca i20de tiptronik özelliği de mevcut eğer eğim çıkarken gaza az basmanız gerekiyorsa ve gaza az bastığınızda vites düşürmüyorsa ve siz biraz daha gaza bastığınızda vites düşürüyor olup bu sefer de düştüğü viteste gaza basış dereceniz yüksek geliyor olup bu sefer gaza basışınızı azaltmanız gerekiyorsa bu durumda da tekrar vitesi yükseltiyor ise yapmanız gereken manuele alıp vitesi kendiniz küçültün. i10 aracımda böyle yapıyorum.Tabi motor küçük olduğu için sanki manuel araç kullanır gibi sürekli vitesi ben değiştiriyorum ama bunu yadırgamıyorum çünkü aracın kapasitesi belli ve ben böyle kullandığım için 1.6 motor araçlarla aynı yokuşu kafa kafaya tırmanıyorum.Yani aracı iyi tanıyıp nasıl kullanılması gerektiğini bilmek lazım.

Asel Kaan Efe, YasinD. ve mehmetalagöz bunu beğendi.
  19. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    ben sadece i20 de mi var dedim?. bu özellik olan araçlardan biri sadece. tüm otomatik araçlarda yok bu özellik. tecrübeyle sabit.

20. mehmetalagöz

mehmetalagöz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    98
    Ad Soyad:
    mehmet alagöz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    bu da benim şahsi görüşümdür. yazdıklarınızdan bir mantık çıkaramadım.
    1- bu motor hacmine ve özelliğine sahip bütün arabalar gibi yakıyor. yani şehir içi 8.5-9.0 litre. benzin pahalı bizde asıl sıkıntı bu.
    2-herkes ihtiyacına göre seçim yapar. tüplü diye tavanda valiz taşıyan görmedim daha.
    3- performans neyle kıyasladığına bağlı. mesela sizin fluence kanı gibi.2.0 motor dizelle veya daha büyük motorla kıyaslayınca. bagajıda çok küçük superb ye göre. kimse i20 ye yüksek performanslı demedi zaten. benim için için sorunsuzluk performanstan daha önemli. tercih meselesi.
    4- zaten arabayı bizi bir yerden başka yere götürsün diye almadık. sırf millete arabam ver diyelim diye aldık. zaten binmiyoruz.
    5- 2 ton ve üzeri büyük arazi arabaları ortalama 20 litre yakar şehir içi. lpg bile taksan bile küçük b-c sınıf arabaların benzinli hali gibi yakar.

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş