10 Kasım LPG KABLO

I20 Dizel Mi I20 Lpg Mi

'İ20 Forum - Club' forumunda lactobacillus38 tarafından 7 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. lactobacillus38

lactobacillus38 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    none none
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Arkadaşlar yakında i20 almayı düşünüyorum dizel ile lpg arasında kaldım malum dizel fiyatları uçtu gitti.
    Ekonomi açısından Dizel araç mı benzinli alıp tüp taktıracam yada ?

2. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Tabiki lpg.1.2 aracla km de 20-21 kurusa geziyorum.arkadasin motosikleti o kadar yakiyor :)

3. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    E ben de dizelle 23-25 kurusla geziyorum, sizce hangisi mantikli ? Her 10 bin km de 100 lira ekstradan lpg bakimi parasi vermek, ayrica motora verdiginiz zarar, lpg nin birkac yil sonra bitip bilmeyen sorunlari, 1.2 motorun dusuk cekis gucu vsvsvs aradaki 2-3 kurusun kat ve kat fazlasina degmez mi ;)

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurforces ve mektuplar bunu beğendi.
  4. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kardesim dizel fiyatlarina aldanarak kiyaslama yapma, lpg en ucuz 2.92-3.40 arasi degisiyor ve 1 litre lpg ile sehir icinde tas catlasin 10 km giderken dizel ile 18.5 km gidiyorsun yani neredeyse yari yariya daha fazla km yapiyorsun dizel ile e fiyata vurursan yine neredeyse kafa kafaya cikiyor, allah kimseyi lpg belasina bulastirmasin

onurforces bunu beğendi.
  5. veliertugrul

veliertugrul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    selim yilmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    tercih meselesi ancak fiyat farki cok ise lpg tercih edilebilir.

6. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    2-3 kuruş fark var diyorsunuz. 0 araç alırken dizele ödediğimiz fark ne olacak peki. Fiyatlara bakmadım ama en iyimser ihtimalle sıfır dizel ile benzinli araç arasında en az 15 bin tl fark olacak. Tabi ikinci el alınacaksa uygun fiyatlı dizel belki denk gelebilir. Lpg şu şartlarda 0 araç için daha mantıklı bana göre..

7. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadasin elinde eger 15 bin farki verebilecek parasi varsa yani ilk alimda sorum degilse kaybi yok, o 15 bin lirayi sokaga atmiyorsunuz ki, 15 bin fark olmamasi lazim ben 2017 modeli alirken 9 bin lira civarinda bir fark vardi, yanlis hatirlamiyorsam ki benzinli araca da iyi bir sistem taktirirsaniz 3500 lira fark vereceksiniz aradaki fark dusecek 5-6 bine, dedigim gibi elinde para var ise zarari yok siz benzinli aracinizi ornegin 55-60 bine satarken ben de o fiyata mi satacagim ? Su anda 71 den kurus asagi vermem

8. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Şimdi baktım benzinli 71.400 tl dizel 87.500 tl katolog fiyatı en baz donanımlar bu söylediklerim. Dediğim doğru çıktı sanırım 16 bin tl civarı fark var. Ben aracımı alırken dizeli ile benzinli si arasında yaklaşık 20 bin tl civarı tam hatırlamıyorum fark vardı. Dediğiniz gibi 3500 ortalama lpg montajına verdim geri kalan para ile de yakıtımı alıp işime gidip gelebiliyorum. Yılda 12 bin tl ortalama yakıt alıyorum bu arada. Yanı en azından bu sene dizel almadığım için aradaki farkı yakıtta değerlendirmiş oldum. Bu tabi benim kendimce hesabım ve kendi düşüncem. Herkesin fikrine saygım sonsuz. Sadece vurgulamak istediğim 0 alınacaksa aradaki farkı benzinli araç alıp yakıt olarak kullanmak bana daha mantıklı geliyor.

cenker_baba bunu beğendi.
  9. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam bu tercih biraz maddiyattan geciyor, hepimizin elinde yeterince para olmus olsa eminim siz de lpg ile ugrasmak yerine dizel alirdiniz, hel soyluyorum benim dilim lpg den yandi ha benim de param varmiydi yoktu gidip takside girip alabildim ben de ama pismanmiyim kesinlikle hayir, en azindan kafam bulanmiyor artik, lpg ayar bozulur kimse bulamaz, servise gidersin lpg den der, lpg ye gidersin motordan der, biri subap yanmis der digeri baska bir sey, servis lpg var diye bakmaz basindan savar ya da teker bile patlasa lpg ye bulur ben biktim bu dertlerden :( simdi sıkıysa bakmasinlar seve seve servis bulacak sorunu kafasina carparim yoksa arabayi :/ ama dedigim gibi kisa vade dusunurseniz ise yaramaz ama biniciyseniz ve yilda cok km yapiyorsaniz bence hala dizel daha mantikli, yilda 12 bin yakit parasi diyorsunuz hem de lpg ile bu da yaklasik yilda en az 40 bin km yapiyorsunuz demek, ama dizel ile benzin ile dizel arasindaki fark bu kadar degildi dolar vsvsvs acilmis biraz :/

muhendus ve HMB bunu beğendi.
  10. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Genelde uzun mesafe mi gidiyorsunuz yoksa kısa mesafe mi? Çoğunlukla tek kontakla 2 km gidip kapatıyorsanız motoru lpg li alın.

HMB ve mursel_balci bunu beğendi.
  11. HMB

HMB Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    507
    Ad Soyad:
    Mehmet B.
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Siz de haklısınız doğru söylüyorsunuz lakin akaryakıt fiyatları ortada ben açıkçası dizeli bu yüzden tercih etmedim . dediğiniz gibi ortalama 40 bin km yol yapan biriyim işim ve evimin mesafesi nedeni ile ama araç almadan önce hesabı yapınca aradaki o 20 bin lira bana fazla geldi aynı konfor sadece motor farkı için değmez dedim. Nitekim 3 sene falan binip araç değiştiriyorum o yüzden dizelin aradaki farkını amorti edene kadar araç elimden çıkmış olacak. Bir de ülkemizde dizel araç km yüzünden maalesef 2. El de zarar ettirebiliyor. Yüksek km dizel e hep bir ön yargı var. Tabi bişey diyemem. Herkes zor kazanıyor parayı ister istemez sorun çıkmasın diyor kendince. Benzinli motor biraz daha kolay elden çıkıyor. Yine dediğiniz gibi bütçe meselesi eğer 15 bin fark velebiliyorsa ve en az 5-6 sene binilecekse tabiki dizel mantıklı...lpg de Sayın Serdar beyin ve diğer bu işlere aşina forum arkadaşlarımızın dediği gibi önemli olan montaj ve iyi yapılmış bir kalibrasyon. Eğer bu ikisini sağlam yaptırabilsek lpg bence hiç sorun çıkartmaz gibi geliyor bana.

brky.getz ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. voko06

voko06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Volkan Arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Ustam kendi görüşüm benim aracım dizel era aman diyim dizel crdi motorlara bulaşma performans olarak yakıt olarak iyi ama kimse motor yediği zamanki maliyeti konusmuyor nedense aracıma 10 bin tl ye serviste motor yaptırdım turbo hariç fiyat.. keşke lpg alsam diyorum suan yani durum o sekilde şimdi lpg li i20 en fazla ne masraf çıkartabilir mantık olarak lpg ile ilgili sorunlar maksimum 500 600 tl masraf cıkartır muayenede biraz uğraştırır ama dizel oyle değil dizelde bi hava akış metresi bile 400 500 tl orjinali daha pahalı bi mazot pompası 1500 2000 tl turbo en kötü 1500 2000 bin tl ülkemizde mazot kalitesi oldukca düşük tamam az yakıyor ama aldıgımız mazot kötü oldugu ıcın tasarruftan cok zarara giriyoruz aracıma 10 bin tl harcadım hala harcıyorum sürekli masraf bu ikinci dizel aracım diğeride böyleydi hep masraf aman diyim hocam sıfır kilometre almıyosan 2.elde dizele hiç girme al bi lpg 1.2 olsun çekmesin kötü gitsin ama masraf cıkarmasın şuan lpg benzinli bi i20 motoru 4 5 bine hertürlü cıkar komple ama dizeli 10 bin tl.. lpg li i20 al

HMB bunu beğendi.
  13. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet sifir km olmadiktan sonra ben de 2. El dizel almayi dusunmem... Benzinlide bile gonlum 2. Elden yana degil ama malesef el mahkum oluyor cogu zaman sifir aravlar aldi basini gitti, 2. Elde kesinlikle ben de dizel onermem ben sifir aldim 5 yil garantisi var, 5 yila kim ole kim kala sonrasinda zaten degistiririz gerekirse en azindan borcu harci bitmis olur

HMB ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dizele ilk alimdaki verdiginiz fiyat farkini nereye koyacagiz hocam?

15. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Peki ben o farki sokaga mi atmis oluyorum ? Sizden 15 bin fazla para verip ayni sartlarda araca mi biniyoruz saniyorsunuz ? Siz satarken 55 e satacakken ben 71 e satacagim ve basta verdigim.sizin icin fazlalik gozuken para yine benim cebimde yani ... ;)karım ise lpg ile esdeger ucuzlukta para verip daha konforlu surus saglayacagim satana kadar..daha once de soyledim bu is maddiyatla alakali 15 fazla verme durumu olanlar icin dizel daha mantikli.

muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. coolbaris11

coolbaris11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad Soyad:
    Kamil
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Km niz yukseldiginde satmaniz cok zorlasacak bu bir gercek.ha ben 4-5 sene binerim 70-75 bin kmde en gec satarim diyorsaniz dediginiz dogru ve fakat yinede o para farkini ben kesinlikle vermem

17. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İnsallah basiniza gelmez ama benim gibi bahtsiz bedevi gibi lpg den diliniz yanar, sifir aracta bile 3 yasinda motoru lpg yanlis ve gec mudehale vsvsvs gibi durumlardan cebinizden tonla para cikar ustune hergun sanayide yatarsaniz verirsiniz :)) ayrica dostum, her topalin bi kör alicisi cikarmis, satilmayan arac yoktur her turlu satilir, 300 bindeki dizel de satiliyor 500 bindeki de, zaten 300-500 bin km yapabiliyorsaniz dizel aracinizla verdiginiz 15 bin fark devede kulak kalir goze gelmez

muhendus, Asel Kaan Efe ve coolbaris11 bunu beğendi.
  18. cenker_baba

cenker_baba Guest

dizel ile iyi lpg montajı yapılmış aracın yakıtında bir fark kalmadı ben dizel kullanıyorum şuan lpg li aracı tercih ederdim.

Asel Kaan Efe ve HMB bunu beğendi.
  19. wepster

wepster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ahmet Candan
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    ekonomi arti ilk maliyet lpg guc arti ivmelenme dizel. Sehir ici lpg sehir disi dizel.

HMB, Asel Kaan Efe ve Hakan07 bunu beğendi.
  20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    amaç ekonomiyse, ki soran arkadaş da bunu sormuş,
    kesinlikle LPG.

bakın etrafınızdaki sarı taksilerin çoğu LPGli.

ama sürüş zevki, kapalı otoparklara girmek gibi konularda dizel daha iyi.

Bu Sayfayı Paylaş