LPG KABLO

İ20 Arka Kapı Hoperlör Takımı

'İ20 Forum - Club' forumunda Serkan tarafından 31 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    elimde eskiden kalan bir kaç foto var belki yardımcı olabilir İ20 aracına arka kapılara hoperlör takıcak olanlar için

ilk önce kapılarda bulunan 3 adet vidayı söküyoruz

vidaları söktükten sonra geriye kalan 8 tane tırnak var onuda hemen kapının kıvrım tarafında bulunan düz uçlu tornivida sokulucak yerden tutuyoruz ve hafif bir baskı uygulayarak kendimize doğru cekiyoruz zaten tırnaklardan kurtulma seslerini, duyacaksınız

ve kapı karşınızda gördügünüz gibi

benim aracım 2009 1.4 select olduğu içinmi bilemiyorum kabloları cekiliydi büyük ihtimalle digerleri içinde bu böyledir diye umut ediyorum yanlızca hoperlörün takılacagı yer kapalıydı onu bir bıcak yardımıyla kestik ve ovalleştirdik

ben eskiciden ikinci el cıkma bi admire hoperlörü taktım aldıgımda ondada soket vardı benim soket başlarını kestik ve admire soket başlarıyla degiştirdik

ve son olarak 16 cm olan admire kolonumu yerine yerleştirip vidaladık

ve son olarak ilk başta kapı sökerken yaptıgımız olayın tam tersini yaptık ilkten cam acma dügmesinin soketini takıp tırnakları oturttuk sonra vidaları yerine taktık bu olayı yaparken sagolsun mürsel abi yardım etti beraberdik ben bu hoperlörlerin üstüne 2 tane daha alıp kendim söküp taktım şımdı sırada kısmet olursa mid takımı ile woofer baglantısı var zaten aracımda anfi takılı 2 ekipmanı daha alırsak olay tamamlanıyor inşallah acıklayıcı olmuştur...

cemco, whitetiger ve yalan55 bunu beğendi.
  2. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    oooo süper olmuş kardeşim ellerine sağlık çok çok teşekkür ederim. ama aklıma takılan bi kaç yeri atlamışsınız heralde.
    hoparlörleri hoparlör yataklarına nasıl vidaladınız? ben vida deliklerini ve vida deliği açabilecek yer göremedim. bi de hoparlör kapağı nereye gitti o nasıl takılıyor ve nasıl söklüyor onları göremedim ama kendim yapmayı deniyeceğim. yarın pioneer ts-g1644r hoparlörleri internetten alacağım 16 cm hoparlör. inşallah teyip kaldırır.

bir de bizim teyiplerin çıkış güçleri kaç acebe ?

3. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    1- vida delikleri malesef yok sabitlemek için siyah plastigin orayı kullandım vidalarken siyah plastige denk geliyormu diye bakın ve vidalayın şu ana kadar ben hiç bir problem yaşamadım
    2- hoperlör kapagını zaten takamazsınız hadi taksanız bile döşemeyi takamazsınız bide şöyle bir durum var döşemede bulunan hoperlör yuvasının arka kısmında cember bi cıkıntı var onuda kesmeniz gerekiyor ki döşeme tam otursun yerine
    3- baştan diyim ön hoperlörler gibi ses vermesini kesinlikle bekleme onlar teyple uyumlu onun gücüne eş deger oldugundan iyi ses veriyor şimdiki durum ne kötü nede iyi orta halli
    4- bizim teyiplerin ses gücü ortalama 35-40W lık bi durumdur

küçük bir dip not ön hoperlörlerin iyi olması hem teyple uyumlu hemde ön kısım oturma yerinin geniş olması arkada ise basık durumda ve yer seviyesinde olmasından dolayı ahım şahım bir performansı yok orta halli diyebilirim

4. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    eee hoparlörü taktıktan sonra o hoparlör kapaksız kalacak mı öyle o hoparlör yırtılır ki öyle kapaksız. inip binerken ayak değecek bilmem ne olacak. aracın kapısından çıkan siyah hoparlör kapağını takamicaksak bu işi yapmanın hiç mantığı yokmuş yahu.

diğer büyük soket kapı açma ve kapı kilidinin soketi herhalde

5. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    :D yanlış anladınız döşemeyi taktıgında zaten ilk resimdeki gibi duruyor onun daha neresine kapak takabilirsiniz? siz boştamı kalıyor sanıyorsunuz hoperlörün eyer öyle olsa o zaman niye döşemeyi cıkarıyoruzki zaten döşemenin içine takılıcak

6. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    :D:D:D:D hhıııı cahilliğime ver hocam bilemedim o kapak döşemeyle bütünleşmiş döşemeye yapışık o zaman :D sanırım şimdi kafamda soru işareti kalmadı. diğer büyük soket kapı kilidinin soketi mi ?

7. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    pioneer ts-g1644 alcam pazartesi de çıkış gücü 250 watt 40 rms. teyip kaldırır inşallah. teyibin çıkışları 4*45 watt ise sorun yok

8. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Hocam napcan o kadar güçlü seti... Orta halli alsan yetmez mi :)

9. emin_yasin

emin_yasin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    emin yasin yıldız
    yav yeter de orta hallisi de 60 milyon zaten 15 daha vereyim iyi bişey olsun diyo düşündüm :D
    yoksa teyip bu hoparlörleri kaldırmazsa ses kalitesiz mi çıkar ?

10. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hoperlörünüz isterse 400W olsun farketmez önemli olan RMS gücüdür yani size sürekli vericek olan güc 40W RMS tir 250 300W yazanlara aldanmayın

o set güclü degilki normal seviyede olan bir hoperlör eyer güclü istiyorsan sistem kurucaksın aracına anfi + mid + subwoofer tabi bunları yaparken ana üniteninde iyi olması lazım

hayır cam dügmesinin soketi

11. i20 Troy

i20 Troy Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Sesi en fazla 14-15 br açıyorum... O da yüksek volume değeri... Genel olarak 6-7 gayet güzel bir ses oluyor... Malum araç o kadar sessiz ki bu bile bana fazla geliyor :D :D

12. tetikahmet06

tetikahmet06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ahmet tetik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    component taksak arkalara önlerdeki gibi ses alabilirmiyiz ?

13. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aynen katılıyorum :) Bazen trafikte canım sıkılınca 14-15 br açıyorum bende oda yüksek oluyor :)

14. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    önlerdeki ses gibi almanız için arkaya kendi orj hoperlörlerinden takmanız gerekiyor ama yinede önlerdeki gibi ses alamazsınız ben 6 hoperlörlü İ20 de kullandım ahım şahım bi ses degişikligi yok nedeni şu önlerdeki ayak koyma yeri geniş ses kendine boşluk yaratabiliyor ama arka taraftakiler hem yerde dipte hemde ayak koyma yeri önlerdeki kadar geniş olmadıgından ses basık bi halde cıkıyor küçük bi alanda calıyor o yuzden önlerdeki kadar ses cıkarmaz ama yinede arkadakilerin duyacagı kadar ses cıkar

15. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim eski aractada tesisat vardı ben o sese alıştıgım için bu biraz bana düşük geliyor he kötümü degil genelde herkes cok beğeniyor hatta tesisatmı var diyen bile oldu ama güzel bi slow müzikte veya güzel bi pop müzikte illa subwoofer ararım hayatta tekno ıvır zıvır dinlemem :D

16. tetikahmet06

tetikahmet06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ahmet tetik
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Genel de önlere takılan arkaya takılandan daha büyük oluyor.O yüzden aynı ses alınmıyor .Mesela daha önce ben de vectra c vardı önlerdeki daha büyük takılmış.Ama arkadaki hoparlörün konumunun ses için çok önemli olduğunu sanmıyorum. Benim aracım yeni i 20 jump, bunların teyp çıkışları yani gücü nedir? Ona göre takarsak gerekli verimi alırız.Teyp e baktım arka ses verme bölümü felan var o yüzden takılacak uygun bir hoparlör sıkıntısız olur diye düşünüyorum.

17. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    önlerdeki de 16 cm arkalarda 16 cm dir birazzat kendim söktüm ve baktım zaten tek tip standart olarak cıkarıyorlar hoperlörleri

teybin ses cıkış gucu max 4x40W tır ama süerkli verdigi güc 4x20W tır diye düşünüyorum pionerler gibi 4x50w mofset ses cıkış güçleri yoktur arka kaplara ne tarasanız takın önlerdki gibi ses alamazsınız ama arkada oturanlarında duyacagı bir ses geliyor

teybi söküp'mü baktınız yoksa setup ayarından fader kısmınımı buldunuz? eyer fader kısmından bahsediyorsanız her aracta zaten mevcuttur faderi arkalara verdiginizde hiç ses gelmicektir cunki arka kapılarda hoperlör yoktur

İ20troya bindim 6 hoperlörlü ben ahım şahım bi ses farkı göremedim hatta arkadaşa bu orj 6 hoperlörlümü demiştim evet dedi benimkinden fazla bi fark göremedim acıkcası

18. adilbir

adilbir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    adil bırgöl
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    güzel olmuş yanlız tiz li kolon taksaydın daha iyi olurdu araçların kolon sıkıntısı hep bu yönde boğuk çalıyo tiz hiçbir hyundai de yok benim accentin 4 kolonuda değiştirdim ALPİNE SXE-1725S 220WATT 16CM olanından taktım gayet iyi oldu

19. yalan55

yalan55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    öncelikle resim ve açıklamalar için serkan kardeşime teşekkür ediyorum. dediği gibi yaptım ve kapı döşemesini rahatça söktüm. benim jump modeli i20 de arka kapıda tesisat hazırdı ancak hoparlör takma yeri kesilmiş ama üstünde herhangi bir plastik yuva yoktu. bende hoparlörü kapıya akıllı vida ile tutturdum ve döşemeyi geri taktım. ancak şunu söylemeliyim ön kapıdaki ses ile arka kapı arasında çok fark var arkadaki ses öne göre çok az ve kalitesiz ama yinede iş görür.

20. Serkan

Serkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    168
    Ad Soyad:
    Serkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    işinize yaradaysa ne mutlu bir cok kez söyledim yine söylüyorum arkadaki alan ile öndeki alan farklı ön taraf cok geniş arka kısım ses için cok dar ve cok yerde

Bu Sayfayı Paylaş