LPG KABLO

I20 Akü Değişimi Geç Çalışma

'İ20 Forum - Club' forumunda amarat1 tarafından 4 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. amarat1

amarat1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Agonca
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    2014 otomatik 1.4 cvvt i20 nin aküsü sabah bitti başlangıçta her şey normaldi kilitler açıldı gösterge ışıkları normal yanıyor ama farlar ve kornaya bakmadım kontağı çevirince marş motoru dönmesine rağmen araç çalışmadı belki çalışır diye 5 kere falan denedim ama çalışmadı neyse akücü geldi 45 lik orijinal akünün yerine 55 lik mutlu taktı yalnız i20 deki akünün sökülmesi biraz zor muhafazanın arkasında erişimi zor olan somunlar var sonra araç baya bir geç marş aldı ve çalıştı şimdi sorunsuz çalışıyor akücüye göre benzinin filtreye ulaşması için zaman gerekir bu şekilde geç marş alması normal dedi doğrumu bilmiyorum 5 kere falan marş basmam bu soruna sebep olmuş olabilir mi yani sadece bir kere marş basıp direk aküyü değiştirseydim araba hemen çalışırmıydı konu ile ilgili bilgisi olan varmı

2. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bu tarz sorunlar genelde benzin pompası ve ya krank sensörü arızasında oluyor ama sizin ki ondan mıdır değil midir bilmiyorum. Takipteyim, merak ettim. Sorunu çözdüğünüz de paylaşırsanız seviniriz.

3. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Taktığı akünün aracınıza uygun olması gerek... Örneğin Stop-Start varsa akü de ona uygun seçilmeli...

akü seçiminde esas olan kaç Ah olduğu değil soğuk marş basma değeridir...
    Yani 45 Ah olabilirr yada 55Ah olabilir bundan ziyade akünün CCA değeridir... Mesela benim aracımın aküsü 1.4 CVVT 2012 model CCA değeri 410...
    Akü bittiğinde -18 derecede marş basabilmek için en az 400-450 CCA değerinde akü alacam...

Akü konusu az çok kafanızda netleşmiştir...

Gelelim benzin filtresine...
    Benim aracın benzin filtresi son bakımda değişti... Filtre arka kolduğun altındaki deponun içinden sökülüyor... filtre değiştikten sonra 1. marşta araç çalışmadı... çünkü filtrenin içi boştu...
    Sonra 2. marşta çalıştı ve geç çalışma gibi sorun yapmadı... 5 kere marş basmanızın buna sebep olacağını pek düşünmüyorum... Filtre neticede sadece bir süzgeç...

Geç marş almaya belki buji-buji kablosu-ateşleme sistemi vs. ler etkili olur... Benzin pompası da arızalanırsa bu da sebep olabilir... bunları da zaten mantıken düşündüğünüzde olabilecek etkenler...

Motor ustası değilim ama kafanızda bazı şeylerin netleşmesi açısından bunları yazdım...

İyi günler dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş