LPG KABLO

I20 1.4 Crdi Yakıt Sorunu

'İ20 Forum - Club' forumunda Bişeysorucam tarafından 19 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Bişeysorucam

Bişeysorucam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Eyüp Tüvür
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Merhaba arkadaslar oncelikle Foruma yeni kayit yaptim. Yardimlarinizi rica ediyorum. Kafami çok bozan bir sorun var. Uzun suren arastirma ve karsilastirma sonunda,punto,corsa ve i20 arasinda gidip gelirken, i20 nin 90 bg motoru , 6 ileri sanzimanina ve yakit tuketimi verilerine dayanarak 1 ay once 2014 model 1.4 dizel i20 aldim. Arac 80 bin de. O kadar dikkatli kullanmama ragmen ve yakiti olcumunu deponun 2 fulleme arasi litre ve km yi dikkate alarak yapmama ragmen ortalama 6.5 lt cikti. Gosterge de beni dogruladi. Araci aldigimda tum filtrelerini ve motor yagini degistirdim. Ben boyle bir tuketimi oldugunu bilsem hic dusunmezdim i20 yi. Ben ilk enjektorden suphelendim ama enjektor arizasi ile ilgili hic bir isaret yok. Lutfen 100 liralik yakitla şu kadar yaptim, yok isik yandi 50 liralik yakit aldim 300 km gittim falan gibi gercek disi olcum yapan arkadaslar yazmazsa sevinirim. Yakit tuketimi hesaplamasini ustten olcme teknigiyle yapan arkadaslarin yardimci olmasini rica ediyorum. Eger bu aracin tuketimi boyle ise satmayi ve punto veya corsa almayi dusunuyorum. Tesekkurler.

2. wepster

wepster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ahmet Candan
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Hyundai 1.4 crdi bende kullandim o civarlar yakiyor herhangi bir sorun yok aracinizda

Bişeysorucam ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dostum aracim 8300 km de ve simdiye kadar hicbirzaman depoyu yarim yamalak doldurmadim. İlk basta 7 kusurle basladim ama yakit oturdukca su anda yogun trafikte gebze ve istanbul ici kullanimda 5.7 civari falan yakmaya basladim... Seleflerine oranla evet biraz fazla yakiyor gibi diger dizelleri kullanmadim sadece soylenenlere istinaden yapiyorum bu yorumu... Ama 5.7 sehir ici bence guzel bir deger benim icin yalniz bu araca sert davranirsaniz kesinlikle 6.5 yakiyor belki daha da fazla yakar

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bir başka marka örnegi vereyim 1.5 dCi dacia kullanıyorum . 6.5 lt fix degişmiyor.

cenker_baba bunu beğendi.
  5. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bu devirde daha az nasil yakacak

E8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. wepster

wepster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    33
    Ad Soyad:
    Ahmet Candan
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    1.2 tdi polo veya peugot 208 hdi ya da c3 hdi almaniz lazim daha az yakit icin. Corsa cdti de o civarlar yakiyor. Dci clio da cimridir. Yalniz bu dediklerim sadece yakit icindir. Istanbul diyorsunuz ayrica malum trafik...

7. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Burada aracın sürüldüğü güzergah ve mesafede önemli , motor tam ısınmadan gezen araçlarda biraz fazla yakıyor . Ben Kia Rio 1.4 crdi ile (2013 sporty) 5.4-5.9 litre arasında geziyorum uzun yolda 4 litreye iniyor .. Benzer araçlar ve motorlar diye örnek verdim ..

8. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Selam 6.5 litre olabilecek bir deger. Bende de i20 dizel var. Sabah 2 km yokus inip park ediyorum. Aksam 2 km yokus cikip park ediyorum. Arada bir anadolu yakasi e5 trafigine giriyorum. 6.2 lt yakiyor. Bazi aylar 50 km otedeki fabrikara gidiyorum ortalamam 5.3 oluyor. En son eskisehire gunu birlik gidip dondum. 4.2 yaktim. Guzergah cok etkili ozellikle benimki gibi sacma bir kullanim rejiminiz var ise. Psa ya da renault ile benzer guzergahta sehir icinde 0.5 lt daha az yakabilirsiniz sanirim ancak deger mi degmez mi sizin bileceginiz is. Sehir disinda onlardan daha az yakmadigini dusunuyorum. Ozellikle ayni ortalama hizlarda. Forumda yakit ile ilgili yazdigim birkac yazi vardi onlari da okuyabilirsiniz. Ayrica spritmonitor de 40.000 km yakit verim var o da size fikir verebilir.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    uzun yokda 150 km se demek arabayı satacak :) ben 150 170 km arası hızla 400 km de bitirmiştim depoyu erayla :)

10. Bişeysorucam

Bişeysorucam Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Eyüp Tüvür
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Tabiki buyuk sehirlerdeki asiri yogun trafik etkisi de var ama. i20 icin sehir ici kullanimda bile %5 yakit tuketimi veriyor. 5 ile 6,5 arasi daglar kadar fark var. Ayrica benim verim karma kullanima girer ki karma kullanimda fabrika 4.3 veriyor. 4,3 nerede 6,5 nerede.Fabrikaninki olcum degil Sahtekarlik. Diger araclari kullansam ve olcsem belki onlarda ayni sekil fark cikacak. Demek istedigim veri tamamen tutarsiz. Yorumlara bakilirsa tuketim verileri normal.
    Tesekkurler

11. fuat4149

fuat4149 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    fuat
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Merhabaa benim değerlerimde ayni sekilde. Ş.ici 6lt hiç yormama rağmen. Geçen hafta 40 lt mazot ile s.ici s.disi 800km yaptim. Ortalama 5lt yapıyor. Yol bilgisayarında 5.7 gosteriyor

12. fuat4149

fuat4149 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    fuat
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Ama bundan önceki aracım. Da puntoydu 1.3 dizel. Oda 0.5lt az yakıyordu. İ20 daha ağır bir araç 0.5lt fazla yakmasına gayet normal bence. Ağır olduğu için 150- 160 km hızlarda güven veriyor rüzgardan etkilenmiyor punto gibi

13. ZeyboY36

ZeyboY36 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    Barış ZEYBEY
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Her zaman söylemişimdir; hyundailer yakıtı sever, o yüzden de eşdeğerleri olan arabalardan bir tık fazla yakabilir. Yakıt cimrisi istiyorsanız; Peugeot, citroen, fiat, bu tarz arabalara yönelebilirsiniz. Ama herşey yakitta bitmiyor. Araba konusu sonuçta göreceli. Sağlıcakla kalın..

14. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2 gundur 450km yaptim tamami ist sehir ici igrenc trafik ve agva sile yolu , dag yolu 3.vitesten yukari cikamadim berbat yolda ve sonuc 5.7 aracta 4 kisiydik bence cok normal... Digerlerini bilmem ama benim icin fiyat okarak gayet tatmin edici ki o yolda suspansiyona hayran kaldim

15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    100 km de 1.5 litre yani 6.7 lira desek. 1000 km de 67 tl eder yılda 10000 yapsanız 670 tl eder. Bu rakam için araba satacaksanız hiç durmayın. Araba alım satımı experi bilmem nesi 1000 lira zaten gider.

Evet emsal arabalara göre hyundai bir tık fazla yakar dizelde. Benzinli araçları lpg ile çok güzeldir. Fakat tüketim tamamen bakış açısıdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

oguztiryaki55, MSC ve emrex bunu beğendi.
  16. Gokcenyrc

Gokcenyrc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Gökçen
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Kasım 2016 da aldım. Şehir (Ankara) içi kullanım ile şuan ortalama 7.0 litre yakıyor. İlk zamanlar 7.8 lt gördüm. Aracı ne sert nede yumuşak kullanıyorum. Şehir dışına hiç çıkmadım ama sakin bir kullanışla bu değere ancak ulaşabildim. Lakin dert etmiyorum, çünkü aracımın verdiği güven bu durumu fazlası ile tolere ediyor.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. ozgurcan333666

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dun agva-sile yoluna girdim 95 km boyunca dag yolu ve bu dag yolunu bir de asfaltlama calismasi icin delik desik etmisler kostebek yuvasi rampa resmen aracta 4 kisiydik cogu zaman gormedigimiz cukurlar yuzunden aha alti parcalayacagiz simdi gitti dedigim anda bile aracin o kadar guzel yaylanmasi vardi ki bir kere bile alti surtmedim ve yaylanirken firlatir gibi degil eski kasa mesela yol tutusu berbat firlatiyor resmen yatiyor yuksek hiz yapmaya gelmiyor ama bu gercekten harika yapmislar ve yakit bence 7 degerlerine yaklasmasi icin cok zorlanmasi lazim ben bu sartlarda bile 5.7 yaptim o 95 km boyunca 3. Vitesten yjkari nadir cikmama ragmen.... Bir de depoyu full doldurararak olcum yapin cunku aracta sapma cok fazla simdiye kadar hep 0.5 fazla gosterdi yol bilgisayari... 7.0 gosteriyorsa kesin 6.5 yakiyor

18. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    @Bişeysorucam hocam merhaba, aynı araçtan 2 yıl ve 45.000 km de ben kullandım.

Siz nasıl bir güzergahta sıklıkla kullanıyorsunuz aracınızı? Kısa mesafe ve motor hararetini bulmadan kontak kapatıyor musunuz? Yorumumu ona göre yapacağım.

19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    punto'nun 6 falan yakacağını mı sanıyorsunuz :)

oguztiryaki55 bunu beğendi.
  20. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben şahsen büyükşehirlerde 6 lt altina düşeceğini zannetmiyorum heleki güzergah bizimki gibiyse

Bu Sayfayı Paylaş