10 Kasım LPG KABLO

I-vtec Honda Civic Nasıl Bilirsiniz ?

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda amarulas tarafından 2 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. amarulas

amarulas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    doğan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Vtec motorlar herzaman ilgimi çekmiştir hondaların tasarımlarınıda severim fakat sadece sevgi ve motor bilgisi dışında başka bi bilgim yok Civicler güzelm araçlarmı yol tutuşları nasıl kronik sorunları varmı ? en önemli sorular tüple nekadar yakar tüpsüz nekadar yakar vtec motora tüp takarsak ne olur takas teklifi aldım benim aracımdan ekonomikse civic e geçiş yapıcam şuan leon kullanıyorm sizce değermi ?

2. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Değişik üreticiler değişken sübap zamanlamalı motorlarına farklı isimler veriyorlar. Honda Vtec, Mitsubishi MIVEC, BMW VANOS vs. vs... Yeni i20 nin broşüründe ve web sitesinde de D-CVVT motor diyor ama sanırım yalan. Hem motor bloğu kapağında yazmıyor hem de kesinlikle böyle bir his yok arabayı sürerken. Değişken sübap zamanlamalı motorlar kullanıcısının sürüş karakterini algılayıp sübap zamanlamasını otomatik olarak değiştirir. Bu da düşük devirlerde daha ekonomik, yüksek devirlerde daha canlı bir motora sahip olmanız demektir. Önceki aracım 2006 Mitsubishi Colt'tu. MIVEC motorun karakterini hala özlüyorum. Değişken sübap zamanlamalı motorların LPG ile uyumsuzluğu yoktur. Yeter ki kitin enjektörleri yeteri kadar hızlı olsun. Benim Colt'ta piyasanın en yavaş enjektörlerine sahip Atiker Safefast OBD II olmasına rağmen 3 yıl boyunca hiç problem yaşamadım. Ama yine de bi LandiRenzo veya BRC olsaydı biraz daha çevik ve ekonomik bir sürüşe kavuşurdum.
    Civicler Japon arabalarının arasında Corolla ile birlikte en çok tutulan modeldir. Corolla sevmem ama, önceki kasa Civic HB lere bayılıyorum mesela. O kasanın sıfırını yapsınlar, gider alırım. Yol tutuşu gayet iyi. Kronik sorun hakkında bir şey diyemem. Emaneten kullanmıştım kısa bir süre.

amarulas bunu beğendi.
  3. amarulas

amarulas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    doğan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Yeni i20 dediğiniz gibi öyle bi karakter yok ve sanırım gerçekten yok :) şuanki aracım 150 hp tsi motor var lpg olarak uyumlu kitler var ama motora yazık etmek istemiyorum bu civiclerde lpg araştırması yapıyorum şuan herkez farklı farklı yorumlar yapmış şehir içinde 23 kuruş diyen var 35 kuruş diyende var hiç tanıdığımda yok bi kısım ekonomik binerken diğer kısım ekonomik binemiyor millet ikiye ayrılmış kitlerin farkındanmı kaynaklanıyor yinede teşekkür ederim

4. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Ben az önce 2011 i-vtec ile uzun yoldan geldim 5 kişi gittik ortalama 19 kuruş yaktı yol bilgisayarı da 7.2 gösteriyordu yakıtı bence normal ama yere çok yakın olduğu için yol sesini biraz fazla alıyor, en ufak bir çukurda bile içeri hissettiriyor, yol tutuşu olarak üst hızlara çıktıkca sınıfına göre de bence iyi yol tutuyor, yeteri derecede sertleşiyor performans olarak düz yolda iyi ama bayırlarda sizi leondan sonra tatmin etmeyecektir. Ama arabanın tasarımını pek çok kişi beğeniyor benim objektif yorumum bence o paraları hak edecek bir araba değil ama ikinci eli bu kasaların iyi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,957
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ben 2006 Elantra'nin süspansiyonu sert, yol sesini içeri çok alıyor acaba nasil iyilestiririm, satıp daha üst model birşey mi alsam diyorum ama herkes ayni şeyden şikayetçi. Bu işin sonu yok galiba :)

6. ersinvtec

ersinvtec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ersin Özyürek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    İ20 de d cvvt yok yalan yazmısınız bende 2014 1.2 d cvvt i20 var aracı alırken sübap zamanlaması sistemi olduğu söylendi broşürde yada web sitesinde yazan şeyin aracın üzerinde olmaması nasıl oluyor acaba faturada aracın ticari ismi 1.2 d-cvvt şeklinde belirtilmiş ozaman hyundai bizi kandırıyor olmayan donanımı var gösteriyor yada siz yanlış biliyorsunuz.

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bizim millete illa hondada ki vtec gibi kademe atlayınca su gibi benzin içecek ezgoz sesi değişecek ancak inanırız

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Honda civic Türkiye şartlarına uyum sağlamakta zorluk çeken otomobillerden birisi bence onun haricinde binilmeyecek araba değil, bazı modelleri şehir içi 10-11 litre benzin yakabiliyor, civiclerin hepsinin altı yere oldukça yakın ağırlık merkezi ve oturma pozisyonu oldukça aşağıda bu sayede yol tutuşu iyi olan bir otomobil ama bizim yollarımızı herkes bilir malum heryer çukur tümsek dolu verim almak zor, motorlarına bakım yapıldığı sürece bir milyon kilometrede dahi birşey olmadığını söylerler, sıkıntı çıkarmadan çok yüksek devirler çevirebiliyor 8000 rpm gibi, yedek parça fiyatları pek ucuz değil. Dış tasarımında aerodinamik etkinliği düşünülerek tasarlanmış civic ler sivri ve alçak buruna sahipler bu sayede motor gücününün büyük kısmını rüzgarı yarmak için harcamazlar havayı delip geçerler. Piyasada caddecilerin tuttuğu sevdiği bir araba olduğu için orjinal ve lisanslı kaliteli modifiye parça bulmanın ve uydurmanın kolay olduğu bir araba gidip coil over yada body kitleri bol bol piyasada seç beğen al tarzda, ama ikinci elinde gençlerin ve caddecilerin yüzünden temizini bulmanın zor olduğu bir araba. İşyerinde i-vtec otomatik vitesli olanı bir arkadaşımda vardı ve geçen sene 40000 liraya anında sattı o arabayı, 2010 modeldi ve otomatik vitesin manuel tiptronik seçeneği pekçok otomatik modelde olmayan paddle shift direksiyon mandalına falan sahipti ve vites devirini kaçırdığınızda müdahale edip bir üst vitese kendisi almıyormuş, vitesleri bu şekilde değiştirirken formula 1 otomobili kullanıyormuş gibi bir his verebilir. Rampada bayılan yürümeyen civic modeli yok sanırım, 1999 model 1.4 90hp olanı bile haldır haldır çekiyor düzde 200km hızı rahat görüyor, galerilerde hala 1.0 motorlu yada 1.2 motorlu honda bulamazsınız honda da öyle garipsenecek işler yok tasarımları yıllardır ihtiyaca ve performansa odaklı, honda da Türkiye ve Hindistan gibi yerlerde araç satamayız diye motor ufaltalım vergisi az olsun şeklinde bir dert yok demekki.

Civic hakkında fikrim bu kadar ama bu araba bana hitap etmiyor, bedava verseler satar i30 alırdım orası zevk meselesi. Hitap etmeyen kısmı ise Japonlar bu arabayı biraz kendi yolları ve kendi insanları için yapmış gibi geliyor hep gözüme bu kadar teknoloji olan bir makinanın pek çok yerine aklım sırrım ermez, birde herşeyi gözüme çok ufak geliyor direksiyonu vitesi pedalları, kokpit kumandalarının hepsi sanki 14 yaşında bir çocuğa göre üretilmiş gibi duruyor bu dediğim yanlış anlaşılmasın Japonlar ufak yapılı insanlar. Segment olarak bakarsak standartlarda küçük segment olarak ta geçmiyor civic C sınıfı bir otomobil olması lazım. Kibar yapılı narin tipte bir araba ama dayanıksız değil.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  9. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:

Yanlış biliyor olabilirim. Zaten "sanırım yalan" yazmıştım. Faturayı iyi aklıma getirdiniz, teşekkürler. Üşenmedim gidip baktım. Benim faturada D-CVVT yazmıyor. Ama dediğim gibi web sitesinde ve aracın broşüründe D-CVVT yazıyor. Motor bloğun kapağında yazma mecburiyetleri yok tabi ama bütün üreticiler yazıyor ve sende de böyle üstün bir motor teknolojisi varken neden yazmayasın ki. Ticari mantığa aykırı sanki. En önemlisi de 3 yıl boyunca her gün değişken sübap zamanlamalı motor kullanıp bu özelliğe sahip olmayan bir motora binince inanın ki fark anlaşılıyor. Yeni i20 gerçekten D-CVVT motora sahipse üzülerek söylemeliyim ki olmamış cidden, başaramamışlar. Arabamdan çok memnunum, yanlış anlaşılmasın. Yeni i20 aldığıma kesinlikle pişman değilim.

10. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    vtec yazınca herkez aracını 98 civic vti(1.6cc 160hp) gibi gidicek sanıyor.yok öylebişey.
    i-vtec performans degil ekonomi amaçlıdır.aynı sistem farklı isimde hyundai ve kia dada geçerlidir.

aracınız 1.6fsi leon ise honda ondan bariz az yakar ve daha iii gider.bildiginiz ve temiz olduguna inandıgınız bir araçsa kaçırmayın derim.

11. ersinvtec

ersinvtec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ersin Özyürek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Evet doğrudur bunu yazmamdaki amaç araçtaki subap zamanlaması sisteminin vtec tarzında performans amaçlı değil motor gücü dışında yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini düşürme amaçlı olduğudur. Yoksa size karşı bir durum yok yanlış anlamayın sadece bir an teredütte kaldım aracın üzerinde dediğiniz gibi herhangi bir ibare yok zaten bu sistemi performans için kullanan markalar belirtiliyor sistemin ismini aracın üzerinde

12. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Valla üzüldüm o zaman :) Diğer markalarda bu sistemin kullanım amacı sadece performans değil, düşük devirlerde ekonomi, yüksek devirlerde performans diye biliyorum. Neyse aldık artık, memnunum şükür. Hız-performans delisi değilim, sadece sürüş karakteri o anki amaca göre değişen, daha zevkli bir araç hayal etmiştim her yerde D-CVVT ibaresini görünce. Yeni i20 çok kaliteli, gerçekten her şeyiyle C segmenti hissi veren, parasını kuruşuna kadar hak eden ancak ruhu olmayan bir araba şahsi kanaatimce.

13. terries

terries Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    terries seirrert
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    bana bu hyundaidaki vgt sistemi çok yavaş ve geç ayak uyduruyor gaz tepkisine gibi geliyor.
    sizede öylemi bilmiyorum değişken zamanlama

mesela arabanın devrini hiç düşük tutmazsan ki hemen vgt devreye girmiyor baya bi uzun sürersen ful açıyor ve motor canlı oluyor ama gel görki vites düşüreceğin zaman hemen kapatmıyor kapakları carr caar carr hala açık kalıyor.Hala hızlı gitmek istiyor.

normalmiki bu birde düşük devirde motoru alıştırınca birden yüksek devir çevirmeye başladığında ilk hamlede gene yetersiz kalıyor.

honda bunu çok çabuk yapıyorsa taktir etmek lazım hiç sürmedim ama merak ediyorum.

14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    vgt ile cvvt ı karıştırmayın bence.
    vgt turbonun özelligi motorun degil.

Hakan07 bunu beğendi.
  15. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    vitec lafını duyduğum an apaçi arabası geliyor aklıma :D

Hakan07 bunu beğendi.
  16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    konu VGT değil sanırım, öyleyse beni de çağırın ;)

Hakan07 bunu beğendi.
  17. amarulas

amarulas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    doğan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Herkeze teşekkür ederim cevaplarınız için trafige kapalı alanda ROL yaptıktan sonra i-vtec in Vtec olmadığını anlamış oldum ayrıca ekonomikte değil 30 kuruş 35 kuruş yakıyormuş aranızda Leoncu olarak hala bulunmaktayım Honda hevesimiz bitmiş bulunmakta :D

18. scream3057

scream3057 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    207
    Ad Soyad:
    Selim Yetim
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Rolling yapabilecek trafiğe kapalı yolu nerede bulabiliyorsunuz çok merak ediyorum :) @amarulas

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benim sağ ayağımın altında 150-200 beygir olsa arabamda 1-2 yaşlarında yeni olsa kilometrede 60 kuruş bile yaksam hiç mi hiç kafaya bile takmam kimse kusura bakmasın sende yanlış anlama:) ne kadar ekmek o kadar köfte:) bunu söylemek benim adıma bir kibir yapma potansiyeli gibi gözüksede:) hepimiz Allah katında eşitiz, ama 150hp ile 90hp lik otomobil hiçbir zaman aynı keyfi vermez aynı özgürlüğü de vermez, ha sıkışık saatlerde trafiğe fazla girmemek lazım orada özgürlük bitiyor, heryere arabayla gitmemek lazım, biraz avrupayi düşünüp sorumluluk bilinci ile ara sıra minibüse metroya binilmezmi? pek ala binilir, ama akşamları da kendi arabamızla caddeye de çıkılır tabi hiç kimseyi asla rahatsız etmemek lazım. Fikirdir hep bunlar. 30-35 kuruş birşey değil. Üniversitede motor öğretmenimiz bize otomobil lüks bir makinadır derdi, otomobil sahibi olacağınıza aynı parayla nerdeyse ömür boyu taksi çağırarak her yere gidersiniz diyordu, şimdi herkes diyecek otomobil lüks değilde ihtiyaç, aslında bu dünyada tek zorunlu ihtiyaç yemek, su, oksijen ve barınmadır, gerisi ekonomidir:) ekonominin sonu da asla gelmez 30 kuruş 35 kuruş 40 kuruş diye gider:D

İzmir değilde bu taraflarda İstanbul park pistinin çevre yoluna gidiyorlar orada da polis görürse yola kapan kuruyor. Halbuki İzmir Pınarbaşı nda Kocaeli Körfez ilçesinde pist var hatta İstanbul park formula 1 pisti zamanında paralı girişli ve açık idi haftasonları 10-15 caddeci pek ala aralarında adam başı 40-50 lira verip bize burayı 2-3 saatliğine ver diyerek piste çıkabilir pistler bomboş yatacak daha mı iyi?, ha olmaz öyle derlerse o zaman medyada pistimiz yok pist yapın denmezde, bize pist kiralamıyorlar istedik vermediler denilir:) bu işlerin aşkına dünyayı dolaşan adamlar var. Pistin illa ki bir sorumlusu vardır ona illa ki ulaşılır, zamanında boş tarlalarda top oynardık şimdilerde herkes gidiyor halı sahalara çünki şartlar öyle gerektirdi boş tarla kalmadıki top oynamaya:) bu pist kiralama işinide aklıselim sorumluluk bilincine sahip birkaç kişi bir ön adım atarak memlekete kazandıracak ama ne zaman olacak bakalım bekliyoruz, o kişi kesinlikle ben değilim onu da söyleyeyim birkaç kez çağırdılar hatta al bizim arabayı sen kullan dediler ama asla gitmedim:)

SaMeTT ve Murat bunu beğendi.
  20. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    2015 te istanbul parkın yarım saatligi 250tl idi.bu sene ne olur bilmem.keşke dediginiz gibi 40-50tl olsa.
    tabi bunun üzerine yakıt,lastik,balata fiyatlarıda ekleniyor. :)

Bu Sayfayı Paylaş