10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Modellerinde Benzinli Turbo Niçin Yaygın Değil?

'Motor Modifiyesi' forumunda no good tarafından 22 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. no good

no good Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Kara B.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hyundai markasının birçok modelinde aynı Toyota firması ve diğer Japonlar gibi benzinli motorlarda tercihini yine atmosferik motordan yana kullanıyor. Ancak bu konuda Volkswagen, Ford gibi Avrupalı rakipleri ise genelde benzinli turbo motorları piyasaya sürüyor. Ben de atmosferik bir araç kullanıcısı olarak turbo beslemeli benzinli motorları teorik olarak biliyorum; yani bu motorlarla test sürüşleri dışında deneyimim olmadı. Peki neden Uzakdoğulu üreticiler benzinli turbo motorlara çok fazla rağbet etmiyor? Sizce sebepler neler olabilir?

deza bunu beğendi.
  2. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Bende merak ediyorum... Bir tahmin teknolojik olarak test ve denemelerde geri kalıyor olabilirler...

3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    klasik japon mantığı,

japon otomotiv firmaları eskiden beri temel birkaç mantık üzerine üretim yaparlar, en önemli prensipleri basitliktir. böylece üründe ortaya çıkacak hatalar azalır(hata modu analizi)

turbo benzinli yapmadıkları gibi uzun süre binek otomobillere turbo dizel de yapmadılar. hatta honda baya direndi. tabi ki bununla birlikte benzinli motor teknolojilerini de geliştirdiler, atmosferik benzinli honda motoru örneği önemlidir.

zamanla rekabet için dizel binek araç da ürettiler, bundan sonra yine rekabetten dolayı turbo benzinli de üretirler.

ama hibrit otomobillerin en önemli üreticileri de japonlardır, gelecekte trend hibrit otomobillere kayarsa japonlar en iyisini yapacaktır.

hyundai de hem japon hem amerikan hem de avrupadan karma bir mantıkla çalışıyor. crdi motor olmasaydı hyundai bu kadar büyüyemezdi.

no good, MSC ve deza bunu beğendi.
  4. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    769
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Bence, Turbo olayı arıza verdiğinde normalinden çok fazla masrafa yol açıyor.
    Buda şirket için garanti vermeyi zorlaştırıyor, daha az hata olan atmosferik tercih sebebi, zaten gelecek hibrid ve elektrikte :)

no good ve deza bunu beğendi.
  5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Güçlü her zaman iyidir demek doğru değil mesela biraz alakasız ama 2. Dünya savaşında Almanların kaybetmesinin en büyük nedenlerinden bir rusların t34 tankları almanların varolan tanklarından daha iyiydi. Almanlar bunun üzerine savaşı kazanmak için tiger tankını ürettiler. Tiger özellik ve zırh olarak t34 den üstündü fakat üretimi zor ve pahalıydı. t34 gösterişsizdi fakat üretimi kolay ve kullanımı da rus çiftçisinin kullanabileceği kadar basitti. Teke tek de t34ün tigera karşı pek şansı yoktu fakat üretiminin kolay olması sebebiyle t34 den tigerdan belki 5 kat daha fazla üretebiliyorlardı.

Tiger tanklarının ayrıca bir çoğu arıza nedeniyle savaşa giremeden emekliye ayrıldı.

Şimdi mesela wolkswagen de aynı mantıkla gidiyor. Üretildiği zaman wolkswagen tamamen performanslı bir araç fakat turbo motor ve dsg şanzıman arızalara gebe.

Atmosferik motor turboya göre daha basittir ve daha dayanıklıdır. Dizelde turbo kullanılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum buna rağmen çünkü turbo da emisyon değerleri daha da düşüyor. Vw burda da hile yaptı nasıl derseniz turbonun basıncı belli değerin üstüne çıkarsa performans artıyor fakat çıkan zararlı nox gazı miktarı da artıyor. Basıncı yasak olmasına rağmen arttırdı ama bunu sakladı.

Neden Vw den bahsediyorsun dersen tiger deyince aklıma Ferdinand Porsche geliyor. Çünkü kendisi tiger için bir prototip üretti fakat kendi modeli üretim için seçilmedi.

Kısaca şöyle diyebiliriz.
    Turbo motor=performans
    Atmosferik motor=dayanıklılık

Ayrıca atmosferik modellerin lpg uyumu daha iyi bu da bir tercih nedeni olabilir. Günümüzde benzin ücretleri düşünüldüğü zaman lpg uyumu olmayan bir turbo benzinli en gereksiz motor seçeneği olarak düşünüyorum. 2. Dünya savaşındaki tanklardan bahsetme nedenimde her zaman performanslı olanın daha iyi bir seçenek olmadığını göstermek çünkü malum almanlar savaşı kaybetti ve en büyük nedenlerinden biri rusların t34 tankı.

abdullah3471, Halil ve no good bunu beğendi.
  6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundainin turbo benzinli motoru var ki? T-GDİ motorlar. Yanlış mı biliyorum acaba? Ve ayrı yetten bence atmosferik motordan vazgeçilmemesinin sebebi de LPG uyumu olduğunu düşünüyorum. Türkiye de benzinli bir araca yakıt bakımından binmek imkansıza yakın. Dizel araç almaya da para yetmiyor ve Benzinli bir araç kadar ne sessiz ne de masrafsız.

Atmosferiğin vazgeçilmez olmasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

Turbo benzinli motorların kralı da bana göre TSI motordur :)

smtsmt227 bunu beğendi.
  7. smtsmt227

smtsmt227 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3,591
    Ad Soyad:
    Abdulsamet
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Asgari ücret + Mesaili çalışan biri olarak aylık gelirim ortalama 2000 milyar ve benzinli otomatik eraya biniyorum aylık yakıt tüketimim ortalama 350 375 tl beni üzmüyor çok şükür he lpg evet taktırsam belki yakıt sarfiyatım düşücektir

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aynı sizin gibiyim bende. Aracım benzinli Era 2008 Model :) Yakıt konusunda acıması yok, yalan yok. Ama az gezerseniz fazla yakmadı diyorsunuz ve kendinizi avutuyorsunuz işte. Bizim de tesellimiz bu oluyor :) LPG sorun çıkartır diye taktırmamazlık yapmıyorum. LPG nin daha önce ki Elantram da hiç sorunu olmadı. Sadece aracın değerini düşürmemek adına taktırmıyorum, yoksa çok istiyorum taktırmayı ve LPG li Erası olan arkadaşım gibi bol bol gezebilmeyi :)

smtsmt227 bunu beğendi.
  9. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    atmosferik motorlar gerçekten ciddi dayanıklılar , japonlar daha yeni turbo kullanmaya başladılarki zorlu emisyonların ve yakıt ekonomisinin mecburiyetleriydi bana kalırsa

hyundai tgdi motora bayağı bir suredir sahip olsada ozellikle türkiye pazarında pek tercih etmiyorlar

ben açıkcası hacim olmadığı surecede atmosferik araç çok fazla almayı düşünmüyorum bu saatten sonra

Bu Sayfayı Paylaş