LPG KABLO

Hyundai I10 Büyük Sorun

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Tuğçe A. tarafından 3 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Merhaba,
    Şubat ayında şahıstan 2. el fabrika çıkış lpg'li 59.000 km'de i10 aldım. 63 binde aracı servise bakıma götürdüm, bakımın yanı sıra debriyaj setini komple değiştirttim. Aracımın bakımı ve debriyaj değişimi 2 günde olmasına rağmen araçta başka bir arıza olduğunu, başka bir parçanın değişeceğini söylediler. Katalitik konvertörün arızalı olduğunu, yeni parça beklediklerini söylediler. Aracım İnallar serviste bir hafta kaldıktan sonra yeni parça takıldığını ve garantiden karşılandığı söylenerek araç hazır denilerek almam söylendi. Aracınız yağ yakıyor, ona da bir ay sonra bakacağız dediler servisten çıkarken. Ağır bakım + debriyaj seti + katalitik konvertör(garantiden) olacak şekilde 2500 lira para verdim tüm işlemlere. Aracı aldım bir ay kullandım, aracın motorundan aşırı sesler gelmesiyle tekrar servise götürdüm, bakıcaz denildi ve bizi bekleme salonuna aldılar. Şans eseri aracımın yanına inmek istedim, takılan parçayı gördüğümde ise sinir krizi geçirdim resmen, çünkü aracıma sıfır denilerek takılmış katalitik konvertör tamamen bitmiş, çok çok eski bir parçaydı. Bunun üzerine aracım orada 2 gün daha kaldı ve yeni bir parça takıldığı garantisi verilerek 2 gün sonra teslim edildi. Üzerinden biraz zaman geçmesinin ardından aracın motorundan yüne aşırı gürültü gelmesiyle ve rölantideyken aracın devir yapmasıyla tekrar servise gittik. Bu sefer aracın 2,5 litre yağ eksilttiğini ve yeni bir yağ takviyesi yapıldığını bu süreçte de Hyundai Genel Merkez ile yazışacaklarını söylediler. 1000 km sonra gelin bakıcaz denildi.
    Aracı almamın üzerinden 6 ay geçti ve görünen o ki; aracı bana satan kişi tüm bu arızalardan haberdar şekilde aracı bana satmış, araçtan anlayan, bu işleri bilen tanıdıklarımıza danıştığımızda ise aracın motorunu maliyetli bir şekilde(6 bin lira) yaptırmamızı ve bir kaç sene daha kullanmamızı tavsiye etmeleri. Ben ise tüm paramı bu araca verdim ve şu an maliyetli bir tamir yaptıramam. Aracı bu şekilde de satamayacağımı söylüyorlar. Elim kolum bağlanmış ve tüm paramı çöpe atmış gibi hissediyorum. Aracın motoru işlem görse onu da satmakta zorlanacağımı biliyorum. Motorun arızalı olmasında fabrikasyon bir hata mı var yoksa kullanıcı hatası mı o da bilinmediği için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Eğer Hyundai derseki fabrikasyon bir hata yok, aracı aldığım kişiyi 6 ay sonra muhatap alabilir miyim? Aracı satan kişinin kusurları kapatarak ekspertizde çıkmamasını sağlayacak şekilde aracı sattığı yüzde yüz kesin. Mahkemeye verebilir miyim? Ya da ne gibi bir yol izlemeliyim?

2. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    İlk önce geçmiş olsun.

63 000 de bir i10 için km ye bağlı balata değişimi makuldür.

Ancak,
    59 000 den 63 000 e gelene kadar aracın hiç YAĞ LAMBASI yanmamış ise , o araca yağ eksiltiyor demek İhtimal dahilinde olmakla birlikte, biraz düşündüren konudur.
    Neden?
    Aracın yağ yaktığını nasıl anlamışlar. Katalitik KONVERTOR içinin dolmasından mı ?
    Konvertor tıkanıklığı geri tepmesi sonucu basınç değişikliği araç yağ atmaya başlamış olamaz mı ?
    Diğer yandan eski katalitik ifadenizden çıkan sonuc; içi boşaltılmış yada içi temizlenmiş katalitik te takılmış olabilir. Buda aslında sorun üretecek ürünlerdir.

Yağ eksiltme konusu başlı başına bir durum. 4000 km yapacaksınız, hiç yağ lambası yanmayacak. Araç çok yağ eksiltecek !. Düşünürüm.
    Ortalama 3 KG yağ alan bir araç, 10 000 km de yağ çubuğunda 2 tırnak arasında kaldığı sürece yağ eksiltiyor demek yanlış olur.

Hele aracınız egzos dan duman atmıyorsa, motorda yağ kaçağı yoksa, yağ yakıyor demek dahada büyük yanlıştır.

Aracın daha dikkatli incelenmesi ve sonuca varılması gerek.
    I10 araçlar daha küçük motor olduğundan daha üst devirlerle kullanmak zorunda kalındığından bir miktar aşınma olabilir.
    Bu durumun SERVİSİN ince araştırması ve tespit etmesi gerek. Belki fabrikasyon arızadan segman kırmış ta olabilir.
    subap lastikleri sertleşmiş te olabilir. Olabilir de olabilir.

Karar vermekte acele etmeyin.
    Gestay+B hep tutmuş bir uygulamadır.

G
    özle kontrol
    Elle kontrol
    Sıkıştırma
    Temizleme
    Ayarlama
    Yağlama
    +
    Bütünleme

Tuğçe A. bunu beğendi.
  3. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ayrıca katalitiği GARANTİDEN nasıl değiştirdiler ?

Bozuk ise 63 000 e kadar nasıl dayandı ?

4. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Motorunuzun tamirat görmesi, bozuk parçlarının değişmesi siz aracı satılığa çıkardığınızda sorunlar çözülmüş bir vaziyetteyse herhangibir sorun teşkil etmez. Alttaki linkte sizinle benzer sorunları yaşayan 1.0 motorlu i10 sahibinin garantiden motoru değişmiş, onunda katalizör ve yağ yakma sorunları varmış, sanki bu sorunu genel merkez çözer gibime geliyor. @MSC
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/yeni-i10-1-0-lpg-yag-eksiltme-sorunu.32111/

umutd07 ve MSC bunu beğendi.
  5. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Garantiden basıl değiştiklerini bilemiyorum.
    Bana çıkan parçamı asla göstermediler. Üretici firmaya gönderdik diyerek.

6. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Attığınız linki daha önce okudum.
    Haklı olarak endişem şu yönde; katalitik konvertör değişecek dediklerinde, aracın kendi servisine orijinal yeni sıfır parça takacaksınız değil mi diye sorduğumda bana evet tabiki demeleri ve rezalet bir parça takmaları servise olan güvenimi tamamen bitirmiş durumda.
    Şu an bu durumda motoru değiştireceğiz demelerine bile çok büyük bir şüpheyle yaklaşıyorum haliyle. (Takılan katalitik konvertörü serviste fotoğrafladım, fotoğrafları mevcut)

7. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Başka servis yok mu? Birde o servisi deneseniz, genel merkeze durumunuzu ilettiniz mi?

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, ısrarla neden ayni servise götürdüğünüzü anlamadım. Musaitseniz maslak yada ucar servisine götürüp garantiden gerekli işlemlerin yapılmasını isteyin. Bu arada genel merkeze servis memnuniyetsizliginizi ve aracın başından geçenleri bildirin.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Merhaba,
    Bursadayım. Bahsettiğiniz servisler istanbul sanırım?

10. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tuğçe hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Bu tarz olayların yaşanması gerçekten çok üzücü bir durum. Kaldı ki Hyundai Assan gerçekten markanın arkasında duran ve müşterisini asla rezil etmeyen bir firmadır. Hyundai en az arıza yapan araçlardandır. Kesinlikle Hyundai aklınızda kötü bir izlenim bırakmasın, kaldı ki bende Hyundai yok BMW var ve BMW arıza çıkartmak konusunda dünya da 1. SIRADA :D Ama düzgün kullanılırsa çıkartmıyor o da ayrı mesele.

Gelelim sorununuzun düzgünce incelenmesi ve çözülmesine. Bence servisten aracınızı başka bir servise çektirin. Istanbul da iseniz GÖR-TAN yetkili servisini öneririm. En azından sorununuzu güzel bir şekilde çözerler düşüncem. Daha önce hiç şikayet duymadım ve çok memnuniyet yorumları duydum GÖR-TAN ile ilgili.

umutd07 bunu beğendi.
  11. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    bursadayım. İnallar harici bir de şentürkler var. Genel merkeze durumu bildirmedim.

12. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Genel Merkeze Assan'a mail atın. Telefon üzerinden gitmiş olduğunuz servisi şikayet edin. Aracınızı Istanbul da Uçar ya da GÖR-TAN'a çekilmesini istediğinizi söyleyin.

Twitter üzerinden yazın, gerçekten ilgili bir şekilde dönüş yapıyorlar. Borusan direk dönüş yaptı bana ve ücretsiz olarak isteğimi yerine getirdiler. Sosyal medyaya tüm firmalar önem veriyor. Tavsiye ederim burdan da yürümenizi.

Tuğçe A. bunu beğendi.
  13. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    O zaman durumu genel merkeze iletip, diğer servise aracınızı götürün, genel merkez konuyla baya alakadar oluyor, başınızdan geçenleri detaylıca anlatın, onlardan yardım isteyin, illaki biryerde yanlışlık var, o kmdeki bir aracın bahsettiğiniz sorunları çıkarması pek normal değil ki Hyundai'nin birçok üreticiden daha kaliteli ürün ürettiğini düşünüyorum.

Tuğçe A. bunu beğendi.
  14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Pardon istanbul sandim. Yalova servisi iyi değil, baska yakin bir servise goturebilirsiniz. Genel merkezi kesinlikle bilgilendirin. Sorununuzun her gelismesini yazin, tikandiginiz yerde biz genel merkeze bildiririz son çare.
    MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tuğçe A. ve sipartacus bunu beğendi.
  15. Tuğçe A.

Tuğçe A. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Tuğçe Aydoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Konuyu yazarken atladığım önemli bir nokta;
    Cumartesi gününden beri motor arıza ışığı yanıyor.

16. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Siz servise girmeden önce arıza ışığı yanmayıp,
    Balata ve sair değişimlerden sonra bu tatsız konular başlamış ise,

Konu ; doğrudan servis işi ve yapılan işçilik ve kullanılan parçalar ile ilintili olur.

Kayıt fişleriniz ve faturalarınız önemli.
    Şikayet balata değişimi ve bakım + ağır bakım garanti parça değişimi ile kayıt altına alınmış ve yapılanlar yazılmış ise MERKEZ de bilir ki bu vakalar değişen parça ve işçilik ile ilintili olur. gelip,

Israrla belirtiyorum. ( Arkadaşlar da ifade etmiş)
    YAĞ eksiltme konusu başlı başına konuşulabilecek bir konu olup, Tam teşekküllü incelenmesi gerek. ( muhtemelen garantiden halledilmesi gerekir)

Düşük hacimli ve turbolu motorlar gibi aşırı yük altında çalışan motorlarda ,
    da 2 bakım aralığında yağ eksiltme limiti ÜRETİCİ FİRMA tarafından ÖNGÖRÜLÜR. Değerleri de bellidir.
    Bu Öngörünün sınırı aşıyorsa sorun büyük demektir.

<<bülent>>, Roadrunners ve Hasan110 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş