LPG KABLO

Hyundai i10 1.0 DOHC Dual-CVVT Üzerine Çalışmalar

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda lKamikaze tarafından 28 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Resimden anlayamadim. Makaronu keserek mi oraya soktunuz yoksa bir sekilde tum halde mi? Eger kestiyseniz koltuklari ac kapa yaptiginizda yerinden cikmiyor mu?

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Kesmeye gerek yok , kendisi zaten ayrık şekilde yani kablo vb. şeyleri kamufle etmek , toparlamak için kullanıyor.
    Hayır koltuk minderlerini aç kapa yaptığım zaman herhangi bir şekilde yerinden çıkmıyor , zaten kendisi oraya tam olduğu için gergin durumda.

3. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Özellikle koyu renkli araçlarda olmazsa olmazlardan birisi haline gelen krom detayları çocukluğumdan beridir çok severim.

Bu sebeple de ne zamandır aklımda olan krom kapı eşiği siparişini geçen günlerde vermiştim.

3 günlük beklemenin ardından siparişim gelince montajını yaptırdım , görsellik adına da olsa çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.

Fiyat ; 150 lira

Çok ayrıntıya girmeme gerek yok , fakat ufaklığın havasını da fazlasıyla değiştirdiğini söyleyebilirim.

Devamı gelecektir.

4. oguzcalik

oguzcalik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    229
    Ad Soyad:
    oğuzhan çalık
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Son olarak kaclik makaron kullandiniz ve krom citalari nereden aldiniz. Uygulamalar sade ve hos olmus.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim , beğenmenize sevindim.

2.5 yada 3 mm olan makaron grubu tam olacaktır.

Ayrıca krom çıtalar orjinal aksesuar grubu listesinde mevcut.

Sizin için ekran alıntısını paylaşıyorum.

6. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bu defaki paylaşımım da yaptığım değişikliklerden ziyade 1 yaşını yeni tamamlayacak olan i10 otomobilimde ne tür sorunlar yaşadığımdan bahsedeceğim.

En başta belirtmeliyim ki 16 Ocak 2015 tarihinden bu yana ufaklık ile o kadar çok yer gezdim ki bildiğim her yeri yeniden fethetmiş gibi oldum. :)

Bu durumda haliyle de fazlasıyla kilometre yaptık diyebilirim.

Mesela ;

vs.
    vs.

Güncel kilometre ; (8.000 km)

Neredeyse bir yıla yakın bir süre içerisinde ufaklık ne kadar yıprandı , ne tür sorunlar yaşadım , hassas bir otomobil mi ? , dayanıklı bir otomobil mi ? gibi sorulara cevap vermek gerekirse ;

# Kronik bir sorun olan arka koltuk sırtlıkları sabitlendiği kısımlar ses yapıyor , sebebi de koltuk sırtlığı üzerinde ki mekanizma boşluk yapıyor.
    Çözümü de daha önceki paylaşımım da detaylıca yazıyor.

# Uzun bir süredir hem sürücü hemde yolcu güneşlikleri üzerinde kızak sistemiyle alakalı olsa gerek , bozuk veya parke zeminli yollarda ses geliyor.
    Bu zamana kadar herhangi bir çözüm yolu bulamadım , kronik bir sorun mu onuda araştıramadım çünkü internet üzerinde i10 ile ilgili çok sınırlı kaynaklar var.
    Çözüm yolu bulamadığım için servise giderek güneşlikleri değiştirmeyi düşünüyorum.

# Ayrıca son 15 gündür torpido kapağı parke zeminli yollarda ses yapmaya başladı , kapağı açınca herhangi bir problem yaşanmıyor fakat kapatınca ses yapıyor.
    Kilit mekanizması çıplak plastiğe deyince bu sorun oluşuyor , henüz bir çözüm bulamadım.

# Özellikle sürücü koltuğu üzerindeki minder kısmı üzerinde amiyane tabirle pot kısımlar oluştu , aynı zamanda dikişlerinde de hafif açılma oldu.
    Servise kadar götürüp bilgilendirme yaptım , kendileri de bana bu durumun normal olduğu çok gergin yapılacak olursa dikişlerin ve kumaşın patlayacağını fakat ilerleyen dönemlerde dikişlerde iyice açılma veya kumaş üzerinde rahatsızlık verme belirtileri başlarsa değişim yapabileceklerini söylediler.

Ayrıca bu daha önceki otomobilimde de vardı ve eğer söyledikleri gibiyse uzun zamandır uyguladıkları bir yöntem olmalı.

# Son olarak ta en can sıkıcı ve çözümü uğraştırıcı sorunlardan birisi ise vites kolu üzerinde yaşanılan ses.
    Biraz daha ayrıntıya girecek olursak vites kolunu sağ tarafa çekince herhangi bir sorun yaşanmıyor fakat sol tarafa çekince ses yapıyor.
    Henüz servise uğrayamadım , fakat yinede ne kadar şans işi olsa da 8.000 kilometre bir otomobilde bu tür sorunların yaşanması ilerisi için kaygı yaşatıyor.

Ek bilgi ; Daha sonra bu konuyla bir video paylaşımı yapacağım.

Bunun haricinde başka hiçbir problem ile karşılaşmadım.

Bir daha ki paylaşımım'da i10 üzerine ne gibi eksikleri vardır , neler şöyle yapılsa daha iyi olurdu , neler affedilmez maliyetten kısma politikaları gibi konulardan bahsedeceğim.

Şimdilik bu kadar.

Devamı gelecektir.

Son düzenleme: 15 Ekim 2015
    Turker ERA bunu beğendi.
  7. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba
    Bu yazı serinizi ilgiyle takip ediyorum. Diyeceğim şu. Manual veya otomatik İ10 ile 3500 km lik bir seyehate çıkmayı planlıyan bir kuzenim var. Karadeniz turu yapacak. Bu i10 buna musait bir aracmidir.

8. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Merhaba

Çok teşekkür ederim , birilerinin gerçekten takip ediyor olması güzel bir şey son zamanlarda kendim için yazıyorum gibi geliyordu bana. :)

3.500 kilometrelik bir uzun yol için yeterli bagaj hacmi , ve geniş bir alanı yaşam alanı olmayacaktır fakat bunları göze aldıysanız neden olmasın.
    Yüklü kullanımlarda illaki yokuşlarda biraz can sıkacaktır ve yakıt tüketimi de aynı seviyede yükselecektir.

Ben 40 derece hava sıcaklığında bir günde 400 kilometre yol yaptım öyle motoru falan şişmedi , hararet bile yükselmedi.

Size şöyle bir örnek vereyim 1 hafta boyunca Antalya - Kaş arası 3 kişi + Tam dolu bagaj seyahat yaptık , tamamıyla fethettik diyebilirim her bir köşesini.
    Sürekli klima açık seyahat ettik , ortalama 700 kilometre yol yapmış olduk , 180 lira yakıt ile gidip geldik.
    En yüksek ortalama da 6.4 gördüm bazı yerlerde 110 civarı bazı yerlerde 90 civarı , yokuşlarda sırf 2. ve 3. vites kullandım.

Değerlendirmesini size bırakıyorum

9. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Biz 3 kişi İstanbul-Samsun-İstanbul yaptık , ortalama 105 km hızlarda seyrettik ve 4.7 litre yakıt tüketimi gösteriyordu yol bilgisayarı verisi . Yokuşlarda ve sollamalarda doğru viteste kalmak önemli ama konfor olarak otobanlarda çok keyiflidir . Bu arada istediğiniz yokuşu çıkın inin sıcak soğuk farketmiyor hararet ibrasi milim oynamıyor . Hyundai motorları yıllardır hararet konusunda çok başarılı olduğunu düşünüyorum .

10. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Sorun zaten viteslerde otoban kullanımlarında bile hiç ekonomik davranmıyor.

Bir kere 5. vites oranı çok kısa , 2.000 devir'de hangi otomobil 65 kilometre hız yapar.

11. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Pek anormal gelmedi, Grande Puntoda 3500 devir cevirirken 100 km hız yapıyor. 6000 devir motor 2000 devir cevirmesi kötü değil.
    Benim accent 2000 devirde 80 km yapıyor. Otomatik ve 4 vites
    Grande Punto 3500 devirde 100 km yapıyor 5,5 litre yakıyor

12. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Ben bir çok araç kullandım , genellikle ilk önce son vites 2.000 devir/dk. kaç kilometre hız yapar kontrol ederim , ufaklıktan daha az yapanı da görmedim açıkçası.

Tabi ki uzun soluklu bir 5. vites oranı koymaları ara hızlanmaları genel anlamda öldürecektir , fakat bu haliyle de çok hareketli olduğunu söyleyemem.

Yinede bu haline göre oldukça ekonomik gidiyor gerçekten , çok kasarak kullanmadığım zamanlar da bile otoyol kullanımında 3.8 - 4.2 civarında rahat rahat ilerliyorum.
    Aşırı derecede kasarak kullandığımda ise 3.2 ila 3.8 litre arasında ilerleyebiliyorum. :D

ReNe bunu beğendi.
  13. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Benim Kuzen kastıra kastıra Fiesta kullandı Dizel. 80 90 km hızla sürdü. O araba okadar kasmaya rağmen 4.3 yaktı. İ10 az yakıyor. 8 litre yakan accent kullanıyorum . O rakamlar çok güzel

lKamikaze bunu beğendi.
  14. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Hyundai i10 un Hybrid modelini üretse sanırım satış rekorları kırar :D

15. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Murat abi arabayı bizim ekibe hibe et üzerinde çalışalım

16. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    :D Aküleri koyacağınız yeri söylemek koşuluyla :D

aliii0752 bunu beğendi.
  17. aliii0752

aliii0752 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    534
    Ad Soyad:
    Ali İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Bulunur biryer

ReNe bunu beğendi.
  18. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet bu kadar kısa vites oranı olmasına rağmen çok güzel değerler , birde uzun oranlı 6. vites olsaydı 2.8-3.2 ortalama tüketim ile yürütülebilirdi.
    Fiesta çok güzel arabadır zaten ufaklığı almamış olsaydım Accent Era'yı sattığım zaman Titanium X paket 1.6 TDCi Fiesta düşünüyordum.
    Yazılım , Downpipe , Hybrid Turbo vs. ile çok fena gidiyor. :D
    Yakıtı da hiç fena değildir aslında arkadaşımda vardı , bir gün boyunca sert kullandım , 5 - 5.2 ortalama tüketim arasında geziniyordu.
    Fakat frenleri gerçekten kötü , ön kokpit tasarımı da bence rezalet.

19. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Daha önceki paylaşımım da ufaklık ile 9 ay içerisinde ne gibi sorunlar , yaşadık hangilerini çözüme kavuşturduk , ne kadar dayanıklı , ne kadar hassas gibi konulardan bahsetmiştim.

Bu defa ki paylaşımım da ise daha öncede belirtmiş olduğum gibi ne gibi eksikleri vardır , neler şöyle yapılsa daha iyi olurdu , neler affedilmez maliyetten kısma politikaları gibi konulardan bahsedeceğim.

Öncelikle güncel kilometre durumunu fotoğraf ile belirtmek isterim.

Ek Bilgi ; Artık bundan sonraki paylaşımlarım'da güncel kilometre durumunu ayrıca ilave edeceğim.

Şimdi asıl anlatmam gereken kısma gelirsek (Soru - Cevap şeklinde gideceğim) ;

Ne gibi eksikleri vardır ?

# Listenin en başına şüphesiz ki bagaj aydınlatması eksikliğini koymalıyız , özellikle karanlık bir mekanda bagaj içerisinde bir şey arayıp bulmak neredeyse imkansız.
    Tabi ki Elite donanım paketinde mevcut olmasına karşın bence tam bir maliyetten kısma politikası.
    Özellikle bir bayan arabası ve şehir içi kullanıma uygunluğunu düşündüğümüz zaman çok sık kullanılacak bir bagaj haznesinde 3 kuruşluk aydınlatmanın hesabı yapılmaması gerekirdi.

Ayrıca torpido aydınlatması olduğu halde bagaj aydınlatmasının olmaması çok daha enteresan bir durum.

Not ; Bagaj Aydınlatma Elite donanım için geçerlidir.

# Neredeyse yeni nesil tüm araçlarda çok sık karşılaştığımız (Ford Focus gibi) diğer bir eksiklik ise sadece yolcu bölümüne yerleştirilmiş olan el tutamağı.
    Bu tür ufak detaylar ile maliyetten kısma çabaları bana açıkçası çok komik geliyor.

# Ayrıca ilave olarak yedek lastik yerine kompresör ve lastik tamir kiti koymaları da kocaman bir yanlış.
    Her ne kadar hava kaçırmaları , ufak delinmeler vs. gibi durumlarda yardımcı olacak olsa da özellikle uzun yol kullanımlarında yarılma , yırtılma , lastiğin yapısında bozulma gibi sorunlar yaşanacağında yolunuza devam etme gibi bir imkanınız olmayacaktır şansınız varsa yakın bir lastikçi de lastik değişimi yapılabilir , fakat öyle bir imkan olmadığı takdirde mecbur yolculuğu yarıda bırakıp çekici beklemek zorunda kalınacaktır.

Otomobilin ağırlığını bir nebze hafifletmek ve işçilik maliyetini kısmak adına uygulanmış bu yöntem düşünüldüğü zaman çok sinir bozucu.
    Fakat bu uygulamanın avantajı ise bagaj hacmini bir nebze olsun artırıyor olması eklenebilir.

Not ; Avrupa'ya gönderilen i10 modellerinde standart olarak sunuluyor.

# Son olarak ta kalitesiz bir iç dikiz aynası kullanmaları gerçekten ne şartlarda üretim yaptıklarını açıkça belli ediyor.

Öncelikle kendiliğinden kararma gibi bir özelliği olmadığı gibi daha önceki kullandığım her otomobilde mevcut olan mandal mekanizması da yok.

İlave bilgi ; Bu mandal mekanizmasını bilmeyenler için söylüyorum , kendiliğinden kararan iç dikiz aynası olmayan araçlarda geceleri seyahat ederken özellikle arkanızdan gelen farları düzgün ayarlanmamış , merceksiz farlara xenon uygulaması yapmış , hatta sis farlarına da xenon bağlayıp mükemmel kombin yapmış , ve uzunları yakarak ilerleyen insan diye tabir edilen grup üyeleri , sizi rahatsız ettiği zaman , iç dikiz aynasını bu mekanizma sayesinde aşağıya indirebiliyor ve rahatsız olmuyorsunuz.

Ayrıca o kadar kalitesiz bir ayna ki yerinde sabit duramıyor özellikle güneşli havalarda otomobile her bindiğinizde iç dikiz aynasını kendinize göre ayarlamanız gerekiyor.

Neler şöyle yapılsa daha iyi olurdu ;

# Bagaj aydınlatması.
    # Arka kısımlara da tavan el tutamağı.
    # Yedek lastik küçük boy dahi olsa eklenmeliydi.
    İlave olarak ;
    # Gönül ister ki kendiliğinden kararan iç dikiz aynası olsun fakat bu segment'te hayal olacağı için , bahsettiğim mandal mekanizması.
    # Müzik sistemi çok kalitesiz olmasa da tiz sesler konusunda oldukça yetersiz , en azından ön kısımlara tweeter.
    # Daha önceki Accent Era aracımda ki gibi bile olsa bir kol dayama.
    # Klima kompresör sistemi her çalıştığında otomobile bu kadar kasıyor olmaması , resmen karbüratörlü otomobillerde benzinden , gaza geçiş gibi hissediliyor.
    # Ön yolcu bölümündeki koltuğun yükseklik ayarı olmaması.

Neler affedilmez maliyetten çalma politikaları ?

# Yukarıda fazlasıyla bahsettim. :)

Bu defa ki paylaşım konumuzu da bitirdiğime göre , şimdilik bu kadar diyelim.

Bir daha ki paylaşım yapacağım konu iç mekan fonksiyonelliği ve ergonomisi üzerine olacak.

Devamı gelecektir.

Güncel Kilometre ; (8.300)

Son düzenleme: 20 Ekim 2015
  20. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam, bir konuda itirazım var :)

Klima etkilemiyor gibi geliyor bana.
    Acaba otomatik vitesten dolayı biz mi hissedemiyoruz.
    Hatta bu yaz Çanakkale/İstanbul gündüz yolculuğu 3 kişi klima hep açık
    5,6 lt ile geldi eşim.
    100ü hiç geçmedi.

Bu Sayfayı Paylaş