LPG KABLO

Hyundai i10 1.0 DOHC Dual-CVVT Üzerine Çalışmalar

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda lKamikaze tarafından 28 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Herkese Merhaba ;

Önceki paylaşımlarımı takip edenler bilirler ki sahip olduğum (ben araç yerine arkadaşım demeyi tercih ediyorum) arkadaşımı , değerini çok iyi bilecek bir abimize , malesef aile içerisinden huzursuzluk yaratması ve belli maddi ihtiyaçları olması (vergi , muayene , akaryakıt) sebebiyle devretmek zorunda kalmıştım.

Yeni bir araba alma taraftarı da değildim , neredeyse hiç kullanılmayan ufak kardeşe bir şans vermeye karar verdim , dolayısıyla para bankaya ufaklık bana kaldı.

Şimdi hikayeyi en başa alırsak , ufaklığı 01/16/2015 tarihinde Cangarlar yetkili bayi'den satın almıştık.

Ayrıca diğer A Segment'i rakipleri yerine i10'u seçmemizde ki en temel faktörler sürüş dinamikleri , bambaşka bir dış görünümü ve işlevsel iç mekan özellikleri olmuştu , bunun yanında ufaklığı da kendim için değil annem için almıştık , fakat nedendir bilmem sonraları bu fikirden vazgeçti.

Aldıktan sonra ilk 1 hafta tamamen ben kullandım , rodaj evresini de tamamladıktan sonra ufaklığı anneme teslim ettim.

Aradan geçen 5 ayın ardından neredeyse hiç kullanılmıyordu , durumu örneklendirmek gerekirse kilometre şu şekilde duruyordu.

Bende artık ailemi dinleyip arkadaşımı satma vaktinin geldiğini anladım , bu sebeple değerini bilecek birisini aramaya başladım , aradan geçen bir kaç haftanın ardından kıymetini bileceğine inandığım birisine devredip yollarımızı ayırmak zorunda kaldık.

Devamı gelecektir.

Tilki, bykadir ve mursel_balci bunu beğendi.
  2. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Artık boş vaktimin büyük bir çoğunluğunu yalnızca ufaklık ile geçirmeye adamıştım , hatta gezme evresini farkında olmadan o kadar çok abartmıştık ki kısa bir sürede kilometre durumunu üçe katladık.

Fakat aksilikler de peşimizi bırakmıyordu , mesela bir sabah şöyle bir manzarayla karşılaşmıştım.

Böyle küçük bir kusur için kaskoyu deldirmek çok mantıklı gelmiyordu , bende ilerleyen dönemlerde konuyla ilgili bir çalışma yaparım ümidiyle öylece bıraktım.

Devamı gelecektir.

bykadir bunu beğendi.
  3. Turker ERA

Turker ERA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    Turker Ördek
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba , arabayı annezie aldığınızı söylemişsiniz. Anneniz Manual araba kullanabilyior olması çok güzel.

Şimdi asıl çok onemli soruma gelmek istiyorum.

Eski arkadaşınız bir 1.5 dizel. Yeni arkadaşınız Benzinli. Yakıt konusunda zorlandınızmı. 1.0 i10 sizi , Accent Eraya kıyasladığınızda, yakıt tüketimleri nasıl çıkıyor.
    Accent Era gücvüyle, Sürüşüyüyle, Yol tutuşu, iç hacimi ve performansı ile İ10 nu kıyaslama yapabilirmisiniz.

Benimde bir Era 1.4 Otmatiğim var. Onu 1.0 i10 otomatikle değiştirmek istiyorum.

4. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Merhaba Türker Bey;

Bu soruyu daha önce cevaplamıştım , fakat bilgilendirme yapabilme amacıyla tekrardan cevaplıyorum.

Öncelikle teşekkür ederim evet menuel vites tercihini Annem yaptı , zaten genel anlamda otomatik vites otomobili ailecek çok sevmiyoruz.

Sizin bana sorduğunuz cevaplara gelirsek.

Madde madde yazıyorum.

Yakıt Tüketimi ; Evet verimli sayılabilecek bir dizel otomobilden sonra , düşük hacimli benzinli bir otomobile geçince özellikle uzun yolda yakıt tüketimi konusunda belli problemler yaşıyorsunuz.
    Fakat şehir içi trafik ve sabit tempo otoban kullanımlarında çok büyük farklılık olmuyor , aksine tüketimde düşme bile görülebiliyor.

# Performans ; Accent Era 1.5 CRDi ünitesi üzerinde ki aşırı güçlü , dengesiz yapı hemen hemen hiçbir rakibinde yok , farzı misal MK2 - MK3 Ford Focus 1.6 TDCi gibi bir otomobile bile geçiş yapsanız performans'ta ki eksiklikleri çok rahat hissedebilirsiniz.
    i10'a gelirsek düşük hacimli ve 3 silindirli olması sebebiyle performanslı kullanımlardan ziyade sakin sürüşlere daha uygun bir otomobil.

# İç Hacim ; i10 her ne kadar A Segment'i rakipleri ile yarışıyor olsa da iç mekan yaşam alanı konusunda (ferah ve çok geniş bagaj hacmi olmadığını eklersek) Accent Era'dan hiçte farklı değildir.

# Sürüş Dinamikleri ; Accent Era'nın sürüş dinamikleri üzerinde kilit rol oynayan tüm ekipmanlarında değişikliğe gidilse dahi i10 ile boy ölçüşecek seviyede değil.
    Fakat makyajsız kasa Accent Era'lar da bulunan tam hidrolik direksiyonu geliştirilmiş (hıza duyarlı sertleşme özelliği) şekilde i10'da görmeyi çok isterdim.

# Galiba sizin için en kritik soruya gelirsek ;

En başta her ikisinde de tarih öncesi 4 ileri tam otomatik vites var , ve her ikisinde de yakıt tüketimi konusunda problemler yaşayabilirsiniz.

Fakat pasif , aktif güvenlik sistemleri , geniş ve ergonomik iç mekan , şehir içi kullanım rahatlığı , bol miktarda donanımsal özelliği (Elite) , ve düşük hacimli oluşunun getirdiği düşük vergi avantajları düşünecek olursak ben 1.0 otom. Style donanım paketinden ziyade 1.2 otom. Elite olan versiyonu almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

5. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Ufaklık ile geçirdiğimiz onca zamandan sonra artık birbirimize iyiden iyiye alışarak , eksiklerimizin de farkına varmaya başladık.

Bu sebeple de değişim projesine bir start vermeye karar verdim.

Özellikle ülkemizin harabe yollarını göz önüne getirdiğimizde belirli önlemler almanın yerinde bir karar olacağını düşünüp , aksesuar kataloğu içerisinde ki karter koruma siparişinde bulunarak işe başladım.

Fiyat ; 150 lira.

2 günlük beklemenin ardından servis , telefon ile arayarak parçanın geldiğini bildirdi.

Bende vakit kaybetmeden servise kadar giderek , karter koruma montajını tamamladım.

Ayrıca biraz gecikmiş olan 3.000 kilometre kontrolünü yaptırdım.

Devamı gelecektir.

mursel_balci ve Tilki bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Devamını bekliyoruz, @lKamikaze .... Aracı modifiye mi yapacaksızınız yoksa özellik ekleyerek üst segmentmi ? i10'ların demekki bagaj ve iç hacmi geniş diyorsunuz.... Hım... Bende mercodan sonra eşiminde kullanacağı bir hb sınıfı araca geçersem seçeneklerimin arasına alıyım zira ben pejo 206 yada fabia düşünüyordum fiyat 17-18 arası diyerek...

7. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim ,elimden geldiğince devam etmeye çalışacağım.

Samimi söylemek gerekirse kafamda tam anlamıyla bir proje yok , o yüzden net bir çıkarım yapamam.

Şimdilik biraz hataları düzenleme , eksikleri tamamlama üzerine gitmeye çalışıyorum.

Fakat aklımdaki şeyleri tamamladıktan sonra belirli değişiklikler yapmayı düşünüyorum , onlarda ;

# Elite donanım paketinde olan led gündüz farları.

# Avrupa'da Grand i10 modellerinde bulunan katlanır aynalar.

# Bulabilirsem i10 Sport modelin'de bulunan alaşımlı jantlar (farklı bir renge illa ki boyarım).

Bulamaz isem i10 (Elite Donanım Paketi) jantları.

# Accent Era'da her yönden oldukça memnun kaldığım 35 mm Eibach Spor Yay Takımı.

Ayrıca ;

# Motor çok aşırı ısınıyor ve hava filtresi borusu da merkeze çok yakın konumda bu sebeple çok sıcak havalarda performans'da belirgin bir düşüş farkediyorum.

Yanma odasına daha temiz bir hava gönderebilmek için takviye yapabilirim.

# Daha tok bir ses için katalizör iptal yapılabilir vs vs.

Son düzenleme: 19 Ağustos 2015
    Tilki ve Torkır17 bunu beğendi.
  8. hakan84

hakan84 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    284
    Ad Soyad:
    hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    VW
    Hava girisi menfezinin motor bolumu icine birakilmasi cok sacma bi uygulama olmus. On izgaranin kenarina konumlandirilmasi daha dogru olacaktir.
    Ben de bu aracin lpglisini dusunuyordum.. 1.0 motor ve uzunyolda yuksek devir cevirmek zorunda olmasi beni bu aractan uzakladtirdi acikcasi.
    Artik butceyi sikip ya i 20 crdi yada tamamlayamazsam :(dacia sandeo stapway almak durumundayim. Cunku 40.000 i cok az gecebilirim. Ve bizim kiler sıfır ve ona yakin arac disinda anlasamiyoruz. (Daha once dilimiz yanmisti km olayi)

Tilki bunu beğendi.
  9. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Cam çıtaları , Led sis farları ve Elite donanımdaki janta benzer 14 inch değişimi bende düşünüyorum , 15 inch görünüş olarak güzel ama 14 inch te bile arkası çok zıplıyor . Sapancada bozuk yollarda araç içinde 4 kişi gezerken konfor bozuk yolda çok düşüyor ama güzel asfaltta pek sorun yok . Bu fiyattaki arabadan konfor beklentim pek yok aslında ama durum bu :D

Tilki bunu beğendi.
  10. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet hava filtresi borusu yapısının bu şekilde olması mantıksız olsa da bana biraz eski araçları anımsatıyor. :)
    Fakat görünüşün yanında olumsuzlukta getiriyor , ufaklık atmosferik bir yapıya sahip olmasının etkisiyle gündüzleri sıcak havalarda ki performans düşüşünü , akşamları ise havadaki bol oksijen'den dolayı çok daha canlı olduğunu rahatlıkla hissettirebiliyor.

Ne yazık ki Turbo Şarj'lı araçlarda bu tür hislerden mahrum kalıyoruz , bu sebeple atmosferik otomobiller benim gözümde çok daha değerli.

Özellikle yüklü uzun yol kullanımlarında yüksek devir çevirmek gerekiyor , ki uzun vadede subap lastiklerin de , piston segmanların da , ana yatak ve kol yatak'ta daha fazla aşınmaya sebep olacaktır.

Atmosferik otomobil düşünüyorsanız Peugeot 301 , Citroen C- Ellysee veya 1.3 Multijet Fiat Linea tavsiye ederim.

Evet kilometre sahtekarlığı ülkemizde çok yaygın durumda , fakat yinede herkesi aynı kefeye koyamayız.

İkinci el düşünüyor iseniz özellikle Asya otomobillerine yoğunlaşın ( Mazda 3 1.6 Dizel , Toyota Corolla 1.4 D4-D , Suzuki SX4 S-Cross 1.6 DDIS gibi.)

Arkasının zıpladığına hiç tanık olmadım , ayrıca konfor - tutuş dengesi ile yargılamanızı öneririm.

Dinamik bir süspansiyon yapısı ve bazı durumlarda sesli çalıştığı söylenebilir fakat kabin içerisinde yansıttığı sarsıntı oldukça medeni , hatta çoğu C segmenti otomobilde bu konforu bulamazsınız.
    + 185/55/R15 tabanlı lastik ve kendini kanıtlamış jant markalarından birini kullanarak değişim yaparsanız konfor konusunda hiçbir şekilde sorun yaşamazsınız.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Ağustos 2015
  11. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Ufaklık siyah renkli olmasından dolayı özellikle sıcak havalarda büyük problemler yaşatıyordu , içeride resmen buharlaşıyorduk.

Özellikle şehir içi trafiğinde gündüzleri sürekli klima açarak yolculuk yapmamız gerekiyordu ki buda yakıt sarfiyatının artmasını büyük ölçüde katkı sağlıyordu.
    Hal böyle olunca da uzun vadede yakıt tüketimi konusunda daha fazla zarara uğrayacağımı anlayıp , camlara filmi uygulaması yaptırmaya karar verdim.

En başta daha önceki aracıma (Accent Era) uygulama yaptırdığım dükkan'da yaptırmayı düşünüyordum , fakat artık adam akıllı bir ürün elinde tutmadığı için başka bir yer seçmeye karar verdim.

İnternet üzerinden araştırmaya , tavsiye edilen yerler ile telefon görüşmesi yapmaya başladım fakat bölgede tanınmış her dükkan sahibi çok uçuk rakamlar söylüyordu. (4 ila 500 lira).

En son Sonax ile görüştüm onlarda 450 lira'dan aşağıya inemeyiz deyince uygulama yaptırmaktan vazgeçtim.

Ta ki 2 gün sonra parça siparişi için servisi aradığım zaman cam filmi uygulamasını sormak aklıma gelene kadar.
    Vakit kaybetmeden servisi arayarak sıkı bir pazarlık ile 3M marka cam filmini (5 yıl garanti ile) 380 lira'ya kadar indirerek anlaşmaya varıp , randevu aldım.

Aradan geçen 2 günün ardından uygulama yaptırmak için servisin yolunu tuttum.

Cam filmi uygulamasını dışarıdan anlaştıkları birisi yapıyormuş , 1 saat kadar kendisini beklemek gerekti.

Bu arada daha önceden sipariş ettiğim cam çıtalarının montajını yaptırdım.

Fiyatı ; 120 lira.

Montaj kısmı da oldukça kolaydı , aslında uzun zamandır ellerim iş için kaşındığı için ben yapmak istiyordum ama kısmet olmadı.

Yarım saatlik bir beklemenin ardından cam filmi uygulaması için hazırlıklara başladık.

Film koyuluğunu da %50 yaptırmaya karar verdim.

2 saatlik bir beklemenin ardından cam filmi uygulamasını tamamladık.

Devamı gelecektir.

Son düzenleme: 20 Ağustos 2015
    apolatera bunu beğendi.
  12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    maşallah güle güle kullanın.

lKamikaze bunu beğendi.
  13. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    güle güle kazasız belasız kullanın...

lKamikaze bunu beğendi.
  14. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim , cümleten güle güle kullanalım.

Teşekkür ederim.
    Cümleten güle güle kazasız , belasız kullanırız İnşallah.

gogo46 bunu beğendi.
  15. dikizaynası

dikizaynası Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    ahmet
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    maaşallah iyi günlerde kazasız belasız kullanın

lKamikaze bunu beğendi.
  16. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Uzun bir süredir forumu takip etmiyordum , fakat kendi konumu sahipsiz bırakmamak ve kendime ihanet etmemek adına tekrardan paylaşımlarda bulunmaya karar verdim.

Başlangıcı da tüm i10 ailesinde kronik bir sorun olan ve arka koltuk minderlerinin sabitlendiği kısımlar üzerinde yaşanılan trim seslerini tamamen yok ederek yapmaya karar verdim.

Çok uzun bir süredir bu ses rahatsızlık verdiği için daha öncede etkili olmayan bir yöntemde bulunmuştum , fakat bu yöntem kalıcı bir çözüm olamadı.

Ek Bilgi ; Daha önce ki aracımda plastik aksam seslerini kesebilmek adına kullandığım sünger bazlı ürün.

1 ay gibi kısa bir sürede koltuk sırtlıkları tekrardan ses yapmaya başlayınca , daha etkili bir çözüm bulmaya karar verdim.

Daha önceki yaptığım yöntemden de anlaşılacağı üzere yapışkan özlü bir madde sarmak hem geçici hemde tekrar eski haline getirmesi uğraştırıcı olacağı için , daha farklı ve kalıcı bir çözüm olması adına daha dayanıklı bir malzeme kullanmaya karar verdim.

Eldeki malzemeler ile neler yapabilirim diye düşünürken , birden aklıma makaron kullanabileceğim geldi.

Ve yakın tanıdığım bir elektrik , elektronik dükkanından yarım metre kadar makaron aldım.

Not ; Uygulamayı yapmak isteyenler ince makaron diyerek almalı.

Eski yapışkan artıklarını kazıdıktan sonra uygulama evresini de kısa sürede hallettim.

Ve kısa bir sürüşün ardından daha önceki gibi seslerin ortadan kalktığını farkettim.

Kısaca oldukça basit ve etkili bir çözüm oldu.

Devamı gelecektir.

17. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim eksik olmayın , cümleten kazasız , belasız kullanalım.

18. ggunes

ggunes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    807
    Ad Soyad:
    GGUNES
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İlk aldığımızda siyah elektrik bandı dolamıştım, hâlâ aynı şekilde duruyor. Ses yok, ama hiç yatırmadık koltukları. Yani mekanizmaya gir-çık olmadı.
    Ama sizin yöntem daha profesyonel olmuş.
    Tebrikler.

19. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    ben elektirik bantıyla çözmüştüm o ses sorununu

20. lKamikaze

lKamikaze Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    222
    Ad Soyad:
    Doğukan
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Evet daha önce konuşmuştuk.
    Ben biraz daha kalıcı ve orjinal bir çözüm getirebilmek adına böyle bir uygulama yaptım.
    Ayrıca teşekkür ederim.

Biraz sanayi usulü çözmeye çalışmışsınız fakat sonuç kısmı başarılı ise gerisi çokta önemli değil aslında.

gogo46 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş