10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Getz 1.5 Vgt Akü Yerinden Oynaması

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda mucahitg tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

1. mucahitg

mucahitg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mücahit Göçmen
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhabalar. Dün bi sıkıntı yaşadım. Yaptırmadan önce sizlerle paylaşıp daha önce aynı sorunu yaşayan var mıdır öğrenmek istedim. Aracım 2007 model. Akü 1 yıl önce alınmış garanti belgesi hala elimde.(Bu arada ilk aracım ve henüz 4 aydır bende) Dün aracıma bindim kontağı çevirdim, ışıkların yanıp sönmesini bekledikten sonra aracı çalıştırmak için anahtarı tekrar çevirdim fakat araçta tık yoktu. Tekrar denedim. Yedek anahtarı evden getirip onunla da denedim yine olmadı. Bu arada anahtarı çevirince saat kapanıyor anahtarı bırakınca tekrar açılıyor. Aküyü bitirdik herhalde diye düşündüm.Farları açık bırakmış mıyım diye kontrol ettim açık değildi. Babamı aradım o da akü bitmiş olabilir dedi. Neyse akşam kardeşim geldi o da baktı 'bu akü dolu görünüyor' dedi. Aküyü eliyle oynattı akü oynuyor yerinden. Yerine bakıp biraz geriye itti araba çalıştı. Akünün normalde yerine oturmuş olması lazım dedi.

Şimdi sayın büyüklerim, abilerim, ablalarım benim esas merak ettiğim bu akü neden yerinden oynamış olabilir. Yapımı kolay mıdır yoksa kırık, değişmesi gereken parça olursa masrafı çok olur mu? Aracı bu şekilde çalıştırıp götürürsem yolda akü yine yerinden oynarsa araca bir zarar verir mi?

Belki çok basit bi konu için biraz uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkür ederim.

2. Kadirc57

Kadirc57 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Kadir Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Valla akünün oturduğu kısım alttan vidalı ise somunları kontrol edin eğer orda sorun yok ise belli ki akünün oturduğu yerde bir boşluk var basit malzemelerde sıkıştırabilirsiniz diye düşünüyorum akünün yerinden oynama ihtimali bana göre kasısten cukurkan hızlı geçerken buna benzer durumlardan kaynaklı olabilir bi bakın derim.

mucahitg bunu beğendi.
  3. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Resimdeki vidayı sıkarsanız oynamaz yerinden. Yanlış hatırlamıyor isem 10 mm lokma açıyor onu. Ayrıca + kutup başı üstindeki plastik kutuyu açıp kutup başını sabitleyin. Onu da 8 veya 9 numara anahtar açıyordu.
    Uğraşamam derseniz bu işlemleri elektrikçi 2 dakikada yapar belki para bile almaz.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mucahitg ve Halil bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    anlattıklarınıza göre sadece akü değil, kutupbaşları da gevşemiş.

aracın daha önce önden kazası varsa aküyü tutan kısım belki sağlam değildir. ama bu küçük bir ihtimal.

belki aküyü tutan braketin vidası gevşemiş ve düşmüş bile olabilir. belki akü değişiminde bu parça yerine takılmamıştır.

deza'nın anlattığı gibi aküyü tutan parçayı sıkıştırınca akü yerinde sapasağlam durur.

araba çalıştıktan sonra akünün biraz oynaması arıza yapmaz. bir oto elektrikçisine gidip akünün civatalarını ve kutup başlarını kontrol ettirmeniz en iyisi. basit ve ucuz bir çözüm bulunur.

mucahitg bunu beğendi.
  5. mucahitg

mucahitg Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mücahit Göçmen
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    ilgilenip cevap verdiğiniz için çok çok teşekkür ederim.

6. sabany

sabany Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Ad Soyad:
    Sinan Yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir defa araba arıza ışığı yaktı, düğünüm zamanıydı, evin önünde gelen geçen arızayı gidermeye çalıştı. Biri de çözüm olarak akü kutup başlarını sökmüş. O günden sonra araba düzen tutmadı akü konusunda. Otoparka iniyorum basıyorum çalışmıyor, iniyorum kutup başını sıkıyorum çalışıyor. Hele bunu ilk yaşadığımdaki korkuyu tarif edemem. Kaç kere yağ değişiminde ustaya sıktırdım ama yok düzen tutmadı, en son kışın akü değiştirdiğimizde elektrikçi ayarladı sonra düzeldi. Bu da böyle bir anımdır. Yanı vida mida diyip geçme, sen yine de bir elektrikçiye git :)

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    oto elektrikçileri kutup başı için gres sürüyor. bu gresin kutup başına özel olduğunu düşünüyorum. gres sürünce hiçbir sıkıntı kalmıyor. arada korozyon katmanı varsa ne kadar sıkılsa da arıza yapabilir. eskiden kutup başlarını değiştirirlerdi,

Bu Sayfayı Paylaş