LPG KABLO

Hyundai Garanti Kapsamındaki Aracın Onarımı Için Para Istiyor.cevap

'Tucson Forum - Club' forumunda mhakan05 tarafından 30 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. cenker_baba

cenker_baba Guest

vercen tofaş ı al sana yumuşak direksiyon

erenuzel41 ve Tilki bunu beğendi.
  2. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Tucsonla da geçen cuma Ankara kahve festivalinde test sürüşü yaptım, hiç te sert bir direksiyon gibi gelmedi bana, o cüssedeki aracı gayet güzel kontrol edebiliyor sürücü.

Tilki bunu beğendi.
  3. selo006

selo006 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    selim yılmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    73-ŞIRNAK
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Garanti kapsamında olan parçadan para istenmesinin nesi normal?

4. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Mesela kaldırıma çıkarak verilecek zarar ya da herhangi bir darbe sonucu oluşan hasar, araca uygun olmayan jant ve lastik tercihi vs garantiyi bozmuş olabilir. Bu iyi niyet garantisine girmişse parça ücretsiz değişir ama servis ücret talep etmiş olabilir. Detaylı bir bilgi yok. Servisin talebinin mutlaka bir gerekçesi vardır diye düşünüyorum.

Tilki bunu beğendi.
  5. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Kanuni olarak durum şöyle:
    Ücretsiz onarım isteme hakkı

MADDE 8 – (1) Tüketicinin, Kanunun 11 inci maddesinde yer alan seçimlik haklarından ücretsiz onarım hakkını seçmesi durumunda satıcı; işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin malın onarımını yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.

yani eğer kullanıcı hatası yoksa değişimin ücretsiz olması gerekirdi. kullanıcı hatası varsa, zaten garanti kapsamında değerlendirilmez ve servis ücretin tamamını talep edebilir.

zemburak ve Tilki bunu beğendi.
  6. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu yoruma tamamiyle katılıyorum. Hatta iyi niyet garantisi tarzında bir garanti kapsamı altına alınıyor bile olabilir.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1999 ve 2000 en son model doğan slx lerin hidrolik direksiyonu hakikaten çok yumuşaktır abi:) hatta hıza duyarlı değildir 30km hızda da aynı 160km ile giderkende aynı sertliktedir yani doğan slx direksiyonu hızlandıkça yumuşar:) sertleşmez:) kullanımı çok zor ve şimdiki otomobillere göre çok tehlikeli bir direksiyonu var tofaş doğan şahin lerin direksiyon dönüşleri biraz sağır olduğu için işi kurtarıyor yoksa şerit değiştirirken spin attırmak devirmek an meselesi.

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bu konu sahibi arkadaş zaten önerilerimizi hiç dinlemedi başka servise gidebilirdi, başka sorunsuz bir 2015 tucson bulup test edebilirdi, direksiyonu zor dönmesi kişiden kişiye değişir bunu bu şekilde değil de daha nicel gözlemlere dayandırabilirdi.

Yıl 2000 ler askerde 85/1 tertip benim alt devre arkadaşım vardı sivilde iken Bursa tofaş ta kısa süre punta operatörlüğü yapmış 21 yaşında askere gelmiş ve dediğine göre o zamanlar tofaş ta fabrikada üretim esnasında hasar gören otomobilleri piyasa fiyatından ucuza sırada bekleyen işçilere satıyorlarmış tavanı hasar gören bir fiat stilo yu çok ucuza satmışlar

Derken 2002 krizi 2008 krizi otomotiv ana sanayi ve yan sanayi işyerlerinde fabrikalarda ne huzur kaldı ne bereket bolluk kaldı hiçbirşey eskisi gibi değil onu bilmek gerekiyor. Bu sebeple artık bir otomobil üretildiği fabrikada kazayla ikiye bile bölünse onu o fabrikada güzelce tamir edip yine müşteriye satma durumları bile olabilecek vaziyette.

Her geçen yıl görüyoruz otomobillerde izolasyondan, ufak tefek parçalardan aksesuardan vs. maliyet kısma çabalarını.

Eski otomobiller artık yok. Ucuz ve pahalı otomobil arasında eskisi gibi fiyat ve kalite uçurumu da yok, çok fazla marka ve model var ve hepsi birbirine çok yakın olma çabasındalar rekabet çabasındalar. Birleşen markalar birleşen güçler var.

Her geçen sene kırılan üretim rekorları var, aynı fabrikada bir sene 100000 otomobil üretilir, iki sene sonra kapasite 200000 otomobile çıkartılır vs. vs. tüketim çılgınlığına karşı üretim arzı:)

Böyle bir ortamda bu pazarın içinde birde otomobil tüketicileri bundan 20 sene evveline göre çok daha uyanık ve bilinçli haldeler.

Eskiden bir araba alınırdı sağ dikiz aynası fabrika çıkışı üzerinde olmazdı neyse servise gidilir taktırılır :) 80 li yıllarda dörtlü flaşör bile zorunlu değildi 36-37 sene önceki ilk murat 131 lerde dörtlü flaşör yoktu sonra zorunlu oldu şimdiki zorunlu ESP sistemi gibi, fabrikanın taktığı hazır teyp yoktu. Haliyle eskiden otomobilde bu kadar detay yoktu. Otomobilde sorun çıkartma ihtimali olan parçalar o zamanlar az olsa da o zamanki eski otomobiller şimdiki otomobillere göre çok daha çabuk yıpranıp sorun çıkartıyordu bunlar eften püften şeyler de değildi karbüratör şanzıman motor hararet vs.

Şimdi yıl olmuş 2019 müşteri beklentileri uzaya çıkmış halde, üretici bir yandan maliyet kısma ve daha çok otomobil üretme derdinde birde bunun üzerine eklenen tonlarca detay var ESP sistemi TPMS sistemi zorunlu ve hava yastığı olmayan arabaya artık otomobil demiyorlar:), kuru direksiyon hiç kalmadı.

Burada denilecek şey çok basit ne kadar detay ve aksesuar o kadar çok sorun çıkarma riskidir. Bu bir felsefe olmalı otomobil sıkıntı çıkartmaya müsait komplike bir yapıdır bunu diyen Yeniköy meslek yüksek okulundan motor teknolojileri öğretmenim Mehmet Yalçın Ubay :)

O zaman şunu sormak lazım:) otomotivdeki ekonomik krizler, müşteri beklentilerinin çok yükselmesi, tüketim çılgınlığına karşılık vermeye çalışan üretici her geçen gün artan üretim maliyetlerine karşı bunları kısma çabaları sebebiyle satın alınan otomobile üreticinin vereceği garanti ne kadar olabilir? ne şekilde olabilir? neleri kapsayabilir?

Satın aldığınız otomobilde bir sıkıntı yaşadığınızda bunun doğal bir durum olduğunu ve kendiniz ciddi biçimde çaba göstermeden üzerine iyice gitmeden otomobilinizdeki bu sıkıntının çözülemeyeceğini bilmeniz gerekiyor ve bu sıkıntılardan kaçmak asla çare değil, ilaveten bu durumlarda arızaya probleme sinirlenip etraftaki insanlara yüklenmek te hiçbir zaman çare olmaz.

Bu Sayfayı Paylaş