LPG KABLO

Hyundai Excel 91 Gls 1.5 Yarim Motor

'Otomobilinizi Tanıtın' forumunda Kadir güzelsu tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. Kadir güzelsu

Kadir güzelsu Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kadir Güzelsu
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)
    Aracın hyundai excel 1.5 91 model,araba için önce bölgesini dağıtmış ve triger kayısı nin değişmesi lazım dediler,ama bu olay olmadan önce arabaya yağ takviyesi yapmıştım, kapağı heralde tam oturtamadım sonra kapak düşmüş ordan düşerken de oraya felan girdi o yüzden bu sorunu yaşıyorum,bi tanıdık motorcuya götürdüm ama o arabayı calistiramamis, araba zaten benzinde calismiyo hastayken çalışıyo,normalde de geç calistiriyodum, karbüratörün felan temizlenmesi lazım orası ayrı konu,sonra yapamam dedi adam çalışmadan,başka ustaya götürdüm şimdi ,adam bi bakarım dedi ama çalışmazsa seğmen felan atlamıştır dedi,ama bu olaydan sonra ben arabayı 2 3 kere calistirdigimda çalışıyordu,akıl danışmak için yazdım yardımcı olurmusunuz?

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Foruma hoşgeldiniz.
    Yazdığınız açıklamayı kontrol edip yazım hatalarını düzeltin. Ne yazdığınız ya da ne anlatmak istediğiniz anlaşılmıyor.

3. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bende anlamadım

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kadir güzelsu ve ai_torcuk bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Çokça yazım hatası var ama benim anladığım şu Hyundai Excel de triger muhafaza kapağı olmadığı için yağ ilavesi yaptıktan sonra yağ kapağı yerine iyi takılmadığı için triger kayışının arasına düşüp sıkıştırdı ve motor triger kayışını patlattı haliyle kayış kaçırıp sente atladı bu durumda klasik triger kayışı bozulması sonucu olan bellidir: supap vurmuş piston kafası eğmiş olabilir, bunun dışında benzin otomatiği bozuk yada karbüratör memesi tıkalı bu yüzden benzinde motor hiç çalışmıyor yalnızca LPG de çalışıyor

Bu durumda eğer triger kayışı yağ kapağı sebebiyle bozulduysa sente atlamışsa çalışmaz çünki subapların pistonlara göre zamanlaması bozulur eğer kayış komple koptuysa yada 4-5 diş atlamışsa subap eğmiş olabilir yine çalışmaz hayatta çalışmaz o zaman silindir üst kapağı sökülüp duruma göre pistonların değiştirilmesi subapların değiştirilmesi eğer silindir zarar gördüyse yenilenmesi hatta bu kadar açılmışken mecburen kapak contası değiştirmek gerekebilir ciddi masraf açar Excel modelinde en az 1500-2000 lira gibi. Sadece sente atladıysa motorda iç hasar yoksa triger değiştirilir uygun biçimde sente ayarlı takılır bakarsınız düzelir bununda deneme yanılma işi triger kayışı değiştirme işçiliği ve triger kayış masrafı kadardır yani 200-300 lira.

Benzinde çalışmıyorsa karbüratör şamandırası üzerindeki benzin püskürtme memesine sonra da benzin pompasına bakılması gerekiyor eğer depoda hiç benzin olmadan LPG de kullanıldı ise benzin pompası yada benzin otomatiği sarmış ve yanmış olabilir depoda benzin hiç eksik edilmediyse ama sürekli LPG de çalıştıysa karbüratör memesi tıkalı olabilir.

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    aslında banane bu motorun masrafının ne kadar tutacağından :) yani ben tamirci de değilim rektefiyeci tanıdığımda yok vallahi billahi:) neden yazdım dersek: biraz sonra bu işlemler kaç paraya hallolur diye soru gelebilir diye rastgele yazdım:) yoksa bu türde ufak tefek rektefiye işlemlerinin masraflarından kulaktan dolma bilgiler dışında bir bilgim yok.

Yardımcı olabilirsem ne mutlu:D

Geçmiş olsun diyeyim. Halledilmeyecek şey değil çok şükür.

Kadir güzelsu ve ai_torcuk bunu beğendi.
  6. Kadir güzelsu

Kadir güzelsu Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kadir Güzelsu
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Excel (1985-1994)

Şimdi ustanın yanından geliyorum,triger kayışı kopmadı zaten olduğu gibi duruyo bilyası dağılmış,ama değişmesi şart,triger kayışını setiyle birlikte ben aldım içinde bilyasıda var 160 tl alman malı,usta bana dediki arabayı bir iki kez çalıştırdım ama devirden düşüyo istop ediyo dedi,karburatorcuye ve gazcıya götürcem dedi,adam yapmaya çalışacak en son da inşallah segmen atlamamıştır dedi haber bekliyorum

Bu Sayfayı Paylaş