LPG KABLO

Hyundai, Almanya Showroom'u Vs Türkiye Showroom'u

'Sohbet' forumunda James Howlett tarafından 23 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bizim yerli oto çıksın hepsi bitecek almanlar iflas edecek listeler yeniden yazılacak...

2. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sesli güldüm@Roadrunnes

Hyundai Sonata 2.4 NF

Roadrunners bunu beğendi.
  3. James Howlett

James Howlett Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    Cumhur ATİLA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Almanya İtalya Fransa Japonya Güney Kore'nin, gözleri şimdiden yaşlı!!...

Unicorn bunu beğendi.
  4. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    5 babayiğit parayı ortaya koymaktan çekiniyorlarmış . Konya Sanayi Odası Memiş Kütükçü ' nün konuşmacı olduğu bir seminerde duydum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Arabalar bizde de birim olarak oradaki rakamlar olsun, bize özel araba bile üretirler. Avrupa'nın belki de dünyanın en büyük pazarları arasına gireriz.

6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sadece seçim yatırımı olduğunu 5 babayiğit te biliyor...
    6 - 7 sene önce amerikadan bir prototip getirdiler piyasada gezdirdiler bunu üreteceğiz dediler 40 milyon euro hoooop çöpe gitti...
    Saab diye katır kadar araba getirdiler yağladılar balladilar olan milletin devletin parasına oldu

santafe2004, MAERKEK, Unicorn ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Nasılsa halk vergiydi cezaydı muayene ücretiydi veriyor. Halk kolay kazanıyor sanki

arayanbulur ve Roadrunners bunu beğendi.
  8. arayanbulur

arayanbulur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Engin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    arkadaşlar ben hangi araba alınır satılır ne eder bilmem.
    Ama bizim burda bir adam 4-5 yıllık maaşına eş değer araba aldığı zaman 2. el tutulur mu sattığımda gider mi değer kaybına uğrar mı diye düşünür düşünecek de. Çünkü bir bakıma da yatırım içinde almış oluyor.

Gel gelelim avrupa ya, adamın böyle bir derdi yok. Adam rahat rahat 1 yıllık maaşa eşdeğer parayla zevkine göre hangisi hoşuna giderse alıp çıkıyor. Zaten avrupada 2. el piyasası sıfır alaç alımında uygulanan teşvik vb . uygulamalar yüzünden de pek canlı değil diye biliyorum.

O yüzden Almanya da 6 milyon araç satılırken Türkiye de 1 milyon satınca seviniyor Otomobilciler...

Kusura bakmayın bu millet de aynı maaşı alsın aynı fiyata gelsin her taraf Avrupa araba kaynar... O olmadığı için kuş serileri nerdeyse 20 bin TL....

9. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Ben bu konuyu yeni görüyorum ya :) Neden çağırmadınız beni, kıskanmaya gelecektim :)

Gelir düzeyi yüksek, araç almak kolay. Öte yandan arabaların ciddi bir sorun çıkarması halinde masrafları arabanın ederinden daha fazlaya geliyor. O yüzden 10 yaşında Opel Corsa’yı gidip 500-600 euroya alabilirsin ama aracın triger seti değişimi de hemen hemen bir o kadar tutabilir. Ha gittiği yere kadar gitsin sonra bende 100-200 euroya satarım dersen o da olur. Çoğu eski model araçları da genelde doğu avrupa ülkelerine satıyorlar.

Bir farklı durum da Almanya’da çoğu zaman şehirlerarası toplu ulaşım kendi arabanla seyahatten daha pahalıya geliyor. Bundan 7-8 sene öncesine kadar şehirlerarası otobüs taşımacılığı yasakmış. Alman demiryollarını koruma kanunu diye bir kanun yüzünden adamlar şehirlerarası taşımacılıkta tekel halindeymiş, şimdi yeni yeni otobüs taşımacılığı yayılıyor ve nispeten ucuz sayılır ama halkta öyle bir alışkanlık oluşmamış. Trenle bir yere gitmek istesen kimi zaman uçaktan da pahalı oluyor bilet fiyatları. Bu durumda yine insanlar otomobilleriyle yolculuk ediyor.

Hyundai nin Almanyada sattığı model çeşidi çok ama o biraz da prestij için, otomobil üretiminin anavatanı sayılan ve çok ciddi bir pazar olan Almanyada bol çeşit demek cebinde parası olan müşteri plazaya girdiğinde modellerden birine ikna edip satmak demek. O kadar çok model olduğuna da bakmayın, i30 un 6 farklı modeli var, Kona’nın 3 modeli var, toplamda kalabalık görünüyor o yüzden liste. i40 ise pek satan bir model değil, ben sadece SW modellerini görüyorum, o da çok değil, zaten kasası da eskidi artık. Ama i10, i20, Kona ve Tucson iyi satıyor. i30 da var ama yeni kasası çoğu kişiye albenili gelmedi sanırım, diğer markaların C segment araçları daha yaygın.

Küçük araç park yeri bulması kolay araç demek, o yüzden şehir merkezlerinde çokça küçük araç görülüyor. Çoğu şehir merkezi eski tarihi yerler olduğundan yollar dar ve park yerleri cidden az. Bmw X5 le merkeze girince katlı otoparka gitmedikçe park etmek zor. Herkes kendine yetecek aracı alıyor. Bizde de o yüzden şimdilik 2 kişi olduğumuzdan Fiat 500 var.

gokhan06, Halil, ai_torcuk ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    malesef üzülerek söylüyorum bende biraz o egolular kervanına katıldım:) , gittim sıka sıka zorlaya zorlaya boyut olarak kendime biraz büyük gelen, biraz kibirli bir otomobil aldım, aslında bu seçimimin sebebi yolda ego ile üstünlük kurmaya çalışan üst segment binek otomobil sahiplerine karşı önlem almak idi onların yolda beni rahatsız etmelerini önlemek idi.

Sonuç olarak yaptığım tercihten sonra başarılı oldum,

bu tercihe beni zorlayan şey trafikte ilerleyen zararsız verimli ekonomik mis gibi park kolaylığı da olan küçük boyutlu otomobil ve motorsiklet gibi makinalara gösterilen saygısız tutumlar, küçük otomobile yada motorsiklete binen kişi aslında trafiğe ve ulaşıma en büyük iyiliği yapıyor ancak ülkemizde passat larını jiplerini ufak arabaların üzerine süren onları araçtan saymayan sürekli ufak araba sıkıştıran sürücüler var.

malesef durum bu.

11. Blue-Tuscani

Blue-Tuscani Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,089
    Ad Soyad:
    Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kona İron Man bile var.:D:D Bizde renk seçebilirsen iyi.

emrex ve erhancakmakk bunu beğendi.
  12. James Howlett

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    Cumhur ATİLA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

Esasen bende isterdim, bir İtalyancı olarak Alfa Giulia qv isterdim hatta dahada fazlası maserati quattroporte :D

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  13. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Kayınbabamın Opel Mokka sını (1.6 atmosferik bilindik opel motorlu) servise bıraktım bugün triger seti değişimi için, çıkan fiyat 566 euro. Bu rakamın yarısı işçilik. Memleketin gözünü seveyim ya böyle pahalı işçilik mi olur.

Araba Opel değil de Mercedes, BMW veya Audi olsaydı herhalde en az 800-900 euroyu bırakırdık servise.

İşte böyle pahalı fiyatlar yüzünden Almanya’da 2.el araçlar ucuz, millet korkuyor aldığı arabanın çıkaracağı masraflardan, gidip ucuz yollu sıfır araçlara bakıyorlar. Hyundai alsa en azından 5 yıl garantisi var.

sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. James Howlett

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    Cumhur ATİLA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam hesabı 6.75₺ ile çarpıp yapmıyorsun İnşallah :)

Burada'da çok ucuz sayılmaz 50₺ vermiyoruz işçilik dahil.

Şayet beğenmiyorsa kayın peder ülkesini gelsin takaslıyalım pasaportları bana uyar.

15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Parçaya baktım 500liraymis, 250de işçilik olsa 750liraya sanayide triger değişirdi, serviste olsa sanırım 1500liraya cikardi

James Howlett ve muhendus bunu beğendi.
  16. AlperTunga

AlperTunga Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Alptekin
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İ30 fastback güzelmiş. HB hastası (Fiesta,C2,i20) ve sedan düşmanı birisi olarak bundan sonra fastback tarz olana geçeceğim.

muhendus bunu beğendi.
  17. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Hocam sen benim burada neyi anlatmaya çalıştığımı anlamamışsın. Kaç yıldır bu forumda üyeyim, 1.5 yıl öncesine kadar da zaten Türkiye’de yaşıyordum, evlilik sebebiyle Almanyaya geldim. Ben forumda ne Almanyayı saçma sapan överim ne de Türkiyeyi.

Dediğim şu, Türkiye’de alabileceğin en ucuz araçlardan birini düşün, mesela 30.000 liralık araba aldın. Bu arabaya 1-2 yıl içinde 5000-10.000 lira masraf yaptığını düşün. İşte demek istediğim o, oransal olarak burada alınabilecek en ucuz, hadi o kadar da ucuz olmasın 3000 euroluk araba aldığında buna 1-2 yıl içinde 1000 euro harcaman gerekir diyorum. Bu yüzden sıfır araç satışları oldukça fazla Almanyada.

Kayınpederimin hangi ülkeyi beğenip beğenmediği ya da ne düşündüğü de ne benim üzerime vazife ne de senin. Ama madem sordun söyleyeyim, gelecek yaz emekliliği doluyor 63 yaşında ve Türkiyeye yerleşecek.

18. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @muhendus Almanya'da LPG kullanımı mevcut mu? LPG ekonomi amaçlı mi kullanılıyor yoksa emisyonu düşürmek amaçlı mi?

muhendus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. James Howlett

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    Cumhur ATİLA
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla her türlü Almanyaya can kurban, bugün vatandaşlık verse Türkiyeden arkama bakmadan giderim vatandaşlığı sildirir tatile dahi gelmem :)

Çok sıkıldım bu ülkeden, yazsam yaz yaz bitmez ekonomisi insanların ahlakı herşey yazılır.

İnşallah banada kısmet olur, Makedon göçmeniyim şayet vatandaşlık alırsam giderim bir daha gelmem herhalde.

Not: Bu yazdıklarımı üzülerek yazıyorum ama gerçek bu gerçeğide değiştiremiyoruz malesef.

20. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Volkan hocam evet Lpg ve Lng (doğalgaz) kullanımı var ama bizdeki kadar yaygın değil. Her iki amaçla da kullanım var ama kitlerin montajı işçilikten dolayı pahalı. Bu maliyeti amorti etmesi daha uzun sürüyor o yüzden bizdeki kadar yoğun bir kullanım yok. Kayınbiraderimde Mercedes 2012 model C300 var önceki kasa, onun arabada mesela lpg sistemi var Prins marka, ilk sahibi yaptırmış. O da kullanıyor ve memnun.

Fabrika çıkışlı lpg li araçlarda satılıyor çoğu markada, Audi de bile g-tron serisi olarak gazlı araçlar var. https://www.audi.com/de/experience-audi/models-and-technology/alternative-drive-systems/g-tron.html

Bir de benzinin litre fiyatı alım gücüne oranla düşününce Türkiyedeki kadar can yakmıyor, bir paket sigara fiyatına (7 euro) hemen hemen 5 litre benzin alınabiliyor.

Asel Kaan Efe ve sipartacus bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş