10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Accent Era 2007 1.4 Select- Stop Etme Sorunu.

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda mur4t tarafından 15 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. mur4t

mur4t Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba arkadaşlar.

Aracım 2007 accent era 1.4 select. benzin + lpg

45bin km dir biniyorum ilk defa çalışmama sorunu yaşadım geçen hafta.

gaz aldıktan sonra benzinlikte aracı çalıştıramadım.
    itekleyerek çıkardılar dışarı :(
    tam kaskoyu arayacaktım ki son bir kez deneyim dedim ve araç çalıştı (yaklaşık 15 dk sonra)
    yakın bir servise gidip bujilerini değiştirdim (20bin km olmuştu değiştirmeyeli). Servis ondan değildir ama değişme zamanı gelmiş dedi değiştirdik.
    Sonra bir hafta boyunca dur kalklı, 120 km hızlı v.s. trafikte hiç stop etmedim.
    Ta ki tam bir hafta sonra hareketli halde stop edene kadar.
    Kaputu açtım, kapadım v.s. Yine 15 dk sonra çalıştı ve yaklaşık 200 km yaptım (hızlı yavaş dur kalk) v.s. stop etmedi hiç.
    Hyundaiclubtr de ve internette araştırdım immobilizer sorunu olabileceği geldi aklıma. Yakın bir zamanda anahtarı düşürmüştüm. Yedek anahtarın pilini değiştirip kullanmaya başladım. Yine bi 100 km filan yaptım bu sefer benzinle bir sorun çıkmadı. Ama park ettim aracı henüz ben stop etmemişken araç kendisi durdu. Ah yine beklicem 15 dk derken 2. marşta çalıştı araba.

Sorunun ne olduğunu net anlasam hemen yaptırcam çünkü yavaş hız da stop eden araç yüksek hızda da edebilir. En kötüsü nedir problem onu da bilmiyorum. İstanbul da tanıdık serviste yok. Bursa da baktırıyorum araca.
    Akü dolu. Ölçtüm 12,45 V ve göstergesi de yeşil :)

Son olarak sizden yardım istiyorum.

Benim araştırmalardan sonra aklıma gelenler:
    -Kontağı çevirince marşa basmadan da gaz göstergesi eskiden yakıt seviyesini gösterirdi. O arıza olduğu sırada yanmıyor, ışığı gelip sönüyor bir süre sonra. Tekrar çalıştığında normale dönüyor.

-Zaman zaman kontağı çeviremez olmuştum. tutulmuştu, wd40 sıktıkça içine bir süre düzgün kullanıyorum. Acaba diyorum ben bu wd40 ı sıktıkça, kontağın altında olduğu söylenen aracın immobilizer antenini mi kirlettim? Bozdum? Sinyal alamaz hale getirdim?

-Araç beyni mi zaman zaman oyun yapıyor da, reset mi yapmalıyım? Ama nasıl?

Bujileri değiştirdiğim servis yakıt pompası ya da immobilizer olabilir demişti. Aracımda her zaman en az yarım depo benzin bulunur. Çalışmadığı zamanda benzine geçip kullandım 250 km civarı sıkıntı olmadı. Yakıt pompasında sorun olsa benzinle kullanırken stop etmez miydi?
    Yakıt pompası diyen usta bir süre aracı çalıştırırken dinledi ve sorun yok gibi dedi, az ses geliyor ama dedi.
    Krank sensörü diye yazanlar da olmuş.

3 kere stop etti toplamda. ilk ikisinde 15 dk sonra, üçüncüsünde 3.marşta çalıştı...

Haydi bana bir yardım edin arkadaşlar da hem benzer sorun yaşayanlara örnek olsun hem de içim rahat arabama bineyim :(

golfo bunu beğendi.
  2. mur4t

mur4t Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Araç Modeli:
    Kimse birşey yazmamış ama sorunun çözümü Krank Mili Açı Sensörü imiş.

Yetkili servis tarafından tespit edildi.

Birilerinin işine yarar inşallah.

koreci ve golfo bunu beğendi.
  3. mustafa_ist_84

mustafa_ist_84 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    MUSTAFA AYÇİÇEĞİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Benimde başıma gelmişti. Forumda paylaşmıştım. Benim krank sensörü değişmişti. Geçmiş olsun.

DEMİREL71 bunu beğendi.
  4. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Konuyu hortlatiyorum ama 2006 model 1.5 eramda ayni sorun var arac durduk yere stop ediyor usta bakti altarnator arizali dedi sasirdim alalasi olmaz dedim neyse altarnatorun konjektorunu falan degistirmis daha sonra test etmis gene stop etmis bu sefer arabanin beynine giden 2 tane soket var ufak olaninda temassizlik var bu sebeple stop ediyor halledicem dedi buda bana sacma geldi cunku arabada elektronik sebeplerden dolayi ariza olsa araba tak diye stop ederdi ama oyle olmadi 5 6 kere stop ettiyse 2 yada 3 unde rolanti dustu arac toparlamaya calisti ve o sekilde stop etti kisaca ben elektronikciyim ve bu ariza bana elektronik degil makanik sebeplerden dolayi geliyor kiiii 1 hafta once usta enjektorleri temizletmisti ve arabayi beyinciye goturmustu ayrica triger zincirini degistirdiginide soyledi ve bana eski trigeri gostermedi (daha dogrusu ben sormadim) ama bana pek inandirici gelmedi cunku v kayisinin gerginligine baktim triger degismeden oncekiyle bire bir ayni hani v kayisi elle falan takildigindan hic degilse bir gerginlik farki hissedilirdi ama yok.

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

o nasıl ustaymış diyeceğim,

triger de öyle ha deyince değişmez ki, nasıl değiştirmeden değiştirdim diyebilir?

akrabanız ya da arkadaşınızsa birşey diyemem ama müşterinin onayı alınmadan triger değişmez.

neyse, bence ilk olarak yakıt hattı kontrol edilmeli.
    yakıt filtresi şüpheli. filtre tıkandığında buna benzer stop etmeler oluyor.

Aytac Altay bunu beğendi.
  6. Aytac Altay

Aytac Altay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    51
    Ad Soyad:
    Aytac Altay
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Araci alali 1 ay oluyor aldigimizin 3. Gunu tum filtreler ve yag antifiriz degisti araba saat gibi calisiyordu tek sorun el freni, oksijen sensoru ve emme manifoldu konum sensoruydu bunlari halletsin diye bi arkadasin tanidigi ustaya goturdum adam lifte aldi yok turbo yag kaciriyor dedi bende baktim turboya plastik boru giriyor ve o baglantida kurumus yag var ama aracta yag eksitme falan hic olmadi... sonra sol salincak, sol fren falan dedi ama ben suruslerimde arabanin direksiyonu milim titremiyordu ne 50 de giderken nede 150 de giderken frenlerde sapa saglamdi sert fren yapinca arac saga sol cekmiyordu ama usta sol fren degiscek dedi neyse cekirdekten yetismis adam bilir dedik akabinde enjektoru de temizleyelim trigeride degistirelim yarin oburgun sorun cikarmasin falan dedi tamam o zaman dedik bu zamana kadar enjektorden yana, trigerden yana ses gelmesi, yada kacirmasi falan bi sikintim olmadi onlarda bakima gitti falan arabayi aldik 2. gun oldugu yerde stop eder oldu... Ustaya goturdum elektrik tesisatindan benden degil beyine giden sokette temassizlik var dedi. Bu zana kadar yoktu bu ustaya goturunce oldu. Ustanin durustlugunu sorgulamaya basladim.

7. Ersenynr

Ersenynr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Ersen Yanar
    Yaşadığınız Şehir:
    11-BİLECİK
    Araç Modeli:
    Merhaba arkadaşım 2.5 sene sonra anlattıklarının aynısı benim başımda maalesef
    5 gündür araştırıyorum deniyorum nerden başlasam diye çünkü immo anteni diyen ustada oldu krank mili sensörü diyende benzin pompası diyende..
    Bir cihaza bağlattırmalıyım önce yoksa kesin Krank mili sensörü mü servis uzak gidemem kalırım yollarda uğraşmayayım.

8. Halil Altunay

Halil Altunay Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    109
    Ad Soyad:
    Halil ALTUNAY
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Fiat
    Merhaba,

Krank mili sensörü hatası normal şartlarda araba çalışırken hata vermiyor. çalışmazken bakınca görebilirsiniz.

araba marş esnasında immo anahtar ışığı yanıyor ise sağlamdır.

ben ilk olarak immo anteni aldım, değiştim sorun devam etti elimde kaldı yakın olsa idiniz denemeniz için verebilirdim.

bence direk krank mili sensöründen başlayın. sorun o gibi duruyor.

Bu Sayfayı Paylaş