LPG KABLO

hareket halinde iken dönüşlerde takırdama sesi geliyor

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda AdeM59 tarafından 11 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. AdeM59

AdeM59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Adem TENEKECİOĞLU
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Öncelikle herkese iyi forumlar dilerim
    Aracımda son 1-2 haftadır ön takımdan ses gelmeye başladı normal dümdüz giderken herhangi bir sıkıntı yokta ortalama 10-15km hızı geçtikten sonra sokak başlarında dönerken veya keskin bir dönüş yaparken direksiyonu saga veya sola çevirmem fark etmeksizin aracın ön kısmından bir takırdama sesi gelmeye başladı bana sol ön lastikten geliyor gibi ama tam emin degilim düzleyince kesiliyo yerinde dururkende yapmıyo sadece dönüşlerde duyuyorum o sesi ve acaba nedeni ne olabilir bi yardımcı olabilirseniz sevinirim..

2. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
  3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Rot başları , rot kolları ve hiç genellikle akla gelmeyen egsoz askı lastiklerinden olabilir.

4. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    akis kafalarınız arızalı olabilir genelde akis kafası arıza yapınca dönüşlerde tıkırdar...

5. AdeM59

AdeM59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Adem TENEKECİOĞLU
    Araç Modeli:
    ilginiz için teşekkür ederim demekki uygun bir zamanda sanayi yolu gözüktü bana :)
    Fırat bey kusura bakmayın forumu açtıgım gibi bir iki sayfa bakındım ama görememiştim böyle sorun yaşayan o yüzden direk konuyu açtım ama sonrasında sizin yazınız üzerine biraz daha ilerlere daha detaylı bakınca bu konuyla alakalı problem yaşayanları fark ettim yani biraz aceleci gibi davranmış gibi oldum birdahakine konu açmadan önce daha detaylı araştırmaya çalışırım herkese teşekkürler..

Fırat Ö. bunu beğendi.
  6. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tek sebebi var bu sesin aks kafasi

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    aks ın bir ucu şanzıman çıkışında diğer ucu porya göbeğine bağlı, önden çekişli araçta direksiyonu çevirince hareketi kıvrılarak iletmesi için mafsal denilen parça var bu parça U şeklinde yatağa oturan T şeklinde bir şaft yada iki tane iç içe geçmiş Y harfi şeklindedir ve sıklıkla yapılan sert kalkışlar ile yada asfalt zeminlerdeki sert patinajlar, vites değiştirme hataları ile birden bırakılan debriyaj pedalı yada belli bir km den sonra yaşlılık belirtisi ile boşluk yapıp ses yapmaya başlar hele direksiyon dönük iken yapılan sert kalkışlar ve patinajlar bunun baş düşmanıdır bir başka düşmanı da yırtık aks körüğüdür aks körüğü yırtılmış ise bu mafsal kısmına toz dolar ve içerideki gres yağı bozulur dışarı akar neticede mafsal bozulur ses yapar ileri vakalarda direksiyon kilitlenmesine kadar gidebiliyor.

diğer aks ucu problemleri kaldırıma çıkma tekerleği yanaktan çarpma gibi sebeplerle frezeli yataklı lale ucu bozulur ama o genelde duruş kalkış esnasında sürekli tıngırdama ses yapar dönüşlerdeki sesin kaynağı mafsaldır genelde

ses yapan aksı komple kontrol ettirin değişecek ise körüğü ve porya rulmanınında elden geçirilip boşluk yapmışsa ve gerekli ise rulman ile beraber değiştirmenizi öneririm diğer aksında körüğünede bakın, direksiyonu çevirince elle ve gözle kontrol edilebiliyor, bu konuda yetkili servis öneririm aks değişimi tekrardan ön takım ayarı isteyecektir hepsini tek yerde yaparak sonrasında bir problem çıkarsa ön takımcısı; abi bizden değil o aksçıya git demesin yada aksı yapan tamirci; ön takımcı işi yapamamış sen ön takımcıya bir daha git demesinler, kapı kapı dolaşmazsınız:) çünki aks ciddi birşey emniyet görevi üstlenen bir parça.

Otomobili teslim aldıktan sonra tam tur direksiyonu sağa çevirip önce yavaş hızda ileriye biraz gidin sonra geri vitese takıp yavaş yavaş geri gidin sonra bunu direksiyonu tam tur sola çevirerek yapın düzelmişse ses çıkmayacaktır

aks kaynaklı değilse problem bizdeki accent te bir zamanlar olduğu gibi viraj demiri lastiği yıpranıp boşluk yapmış olabiliyor onun tamiri daha basit onu siz bile değiştirebilirsiniz o da ses yapıyor

gokhan06 ve accera bunu beğendi.
  8. AdeM59

AdeM59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Adem TENEKECİOĞLU
    Araç Modeli:
    Cevabınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok net ve anlaşılabilir bir şekilde açıklamışsınız.Bu hafta kısmetse sanayiye yag,yag filtresi,mazot filtesi,hava filtresi,polen filtesi vs. degişimi için gidicem gitmişken bu işi yapabilen düzgün bir özel hyundai servisi vs. bulabilirsem yaptırım yoksa son çare yetkili servis çünkü maddiyat yönünden biraz uygun olanını seçmeye çalışıyorum nedeni ise aracı alalı 1.5 ay oldu sigortasıydı,lastigiydi,triger setiydi+bulgaristana gidip gelebilmek için yeşil sigotası felan derken baya bi masraf yapıldı o yüzden en az masrafla aracın gereksinimlerimi tamamlamaya çalışıyorum yoksa gönlüm yetkili servisten başkasına yanaşma diyo :S

9. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    iyi ihtimal tıkırtı burcundan da kaynaklanabilir ama aks gibi görünüyor bence de..

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    motor yağını kalite ve güvenilirlik açısından dışarıdan kapalı bidonda ucuza alabilirsiniz, polen filtresininde dışarıda sanayide satılanları valeo vs. daha güzel sonuçlar çıkarabiliyor, ancak yağ filtresi mazot filtresi gibi ön takım aksamı gibi herhangi bir ufak probleme dahi sebebiyet vermemesi gereken ciddi emniyet ve performans parçalarını en azından yetkili servisten temin edip maddiyat açısından bakarsakta işçiliği kaliteli olan daha önce hyundai araçlarla haşır neşir olmuş ama ucuz bir ustaya dışarıda taktırabilirsiniz, bu yöntemle periyodik yıllık bakım yağ servisinin en kralı 100 liraya yapılabiliyor biraz daha ucuzada kapatabilirsiniz, yaz aylarında servislerde bazen yedek parçalarda kampanya oluyor orjinal hava filtresini yetkili hyundai servisinden 7 liraya almıştım sanayide servis çıkışlı aynı filtreyi satıyorlardı 10 lira idi yan sanayisi 12 liraydı, ayrıca yan sanayi man gibi fil filtre gibi yağ filtreleri ileride supap şakırdaması gibi sorunlara yol açabiliyormuş, orjinal siyah kaplamalı hyundai yağ filtresi en çok 5-10 lira civarı yan sanayi yağ filtresi 4-5 lira bu durumlarda orjinali tercih edin, kayış aks yada rulman falan değişecekse yine servis güvenceli orjinal kore ithalat yada yerli bursa yada izmit assan üretimi hyundai orjinal parçaların kullanılmasından yanayım.

11. atekanbarut

atekanbarut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad Soyad:
    Atekan Barut
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Benim de sorun sağa sola dönüşte sesle başladı.

Aracınızda ABS var sanırım. Eğer aks kafası teşhisi konursa alacağınız kafa üzerindeki ABS dişli halkasının eskisi ile aynı sayıda, aynı çapta olmasına dikkat edin. kafa bir çok modele uyumlu fakat üzerindeki dişli farklı çıkabiliyor. bendeki 48 diş ve en dış çapı 72 milimetre'ydi. parçacının verdiği ise 44 diş ve 75 milimetre çıktı. tabi usta kafa uydu diye taktı geçti. Teste çıkıp 20 metre gidince ABS ışığı yandı. orjinal ABS halkası ve sensör arasında 1mm falan boşluk olduğu için geniş takılan halka ABS sensörünü yedi :mad: halka iç göbekleri standart 65 milimetre civarında. yani olurda aldığınız kafa farklı olursa eskisindeki halkayı çıkarıp yenisine aktarmak da mümkün. ama ustaya eskisinden çıkarırken ve yenisine aktarırken şalama/pürmüz denen alet ile ısıtmasını ve öyle geçirmesini söyleyin. çekinmeyn. 20 küsür senelik USTA (!) dedikleri adam bize bu sorunu açtı. kızdım ve çektim gittim. aks oldu ama ABS halkamız çatladı, yanlış halka da sensörü yedi. yok yere 150 TL üstü paramız gitti. ve üzerine 35 TL'ye halka, 85 TL'ye sensör aldım kendim taktım işyerimde malzemeler mevcuttu. 3000 Km kadar oldu şükür sorun yok. uyarmak istedim :)

yok amortisör teşhisi olur da amortisörler değişim gerekirse eskilerini alıp saklayın bir süre. bırakmayın tamirciye hurda diye. paranoya veya manyaklık diyebilirsiniz ama en azından yeni taktırdığınız malzemenin gerçekten performansını tam görene kadar saklı kalsın elinizde. emin olunca atarsınız dursun bi köşede. amortisörler bozuk çıkınca iade etmek istiyorsunuz falan değişik durumlar olabiliyor. sonra sanayi ustaları parçacıya, parçacı da ustaya sevk edip duruyor.. servise gidecekseniz orası ayrı ama muhtemel sanayicisiniz bizim gibi :) ayarında tedbir her zaman iyidir. yarı yolda kalmasın kardeşler.

zalimhoroz bunu beğendi.
  12. AdeM59

AdeM59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Adem TENEKECİOĞLU
    Araç Modeli:
    Herkese iyi forumlar dilerim
    Sorunumu sonunda hallettim fakat pek uygun zaman bulamadıgımdan yeni cevap yazabiliyorum
    Sorun sol aks kafasında imiş içerisinde boşluk oluşmuş ve aks körüğü yırtılmış buyüzden dönüşlerde takırdama yapıyormuş,aks kafasını ve körüğünü değiştirttim gitmişken aracın yagını hava,polen,mazot ve yag filtlerinide değiştirttim şuanlık herhangi bir problemim kalmadı artık içim rahat :)

13. AdeM59

AdeM59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Adem TENEKECİOĞLU
    Araç Modeli:
    atekanbarut
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim fakat aracımda malasef abs yok bu foruma katılana kadar hyundai'ler hakkında pek bir bilgim yoktu ama foruma üye olduktan sonra sizler sayasinde admirelerde GP (Güvenlik Paketi) olanlarında abs ve çift hava yastıgı oldugunu ögrendim artık bu aracımdan sonra tekrar bi hyundai alırsam önce forumdam +larını ve -lerini araştırıp ögrenerek alıcam ama yinede aracımdan memnunum :)

14. zalimhoroz

zalimhoroz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    muzaffer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    merhaba bendede 2005 otomatik var ve aks kafaları değiştikden sonra 100 km hızın üstüne çıkınca abs ışığı yanıyor.
    yazdıklarınıza göre bende dişli problemi var.değiştiren usta eskisindeki dişlileri yeni kafaya taktı.
    bu durumda bu model abs li aracın dişli sayısı 48 diş ve dışı 72 mm mi olması gerekiyor.
    vereceğiniz cevaba göre ustanın ümüğünü sıkmayı düşünüyorum.

15. Admire50

Admire50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lutfu ceran
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Iyi gunler benimde sorunum ayni sayilir ama ek olarak arac ilk hareket ederken de gicirti sesi geliyor ve bu durumdan cok sıkildim on takim degistim ve sol taraftan geliyir direksiyonu cevirdikce de oluyor araci satma durumuna geldim bu arada arac 1.3 2005 model admire

16. Admire50

Admire50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lutfu ceran
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Eren bey yazinizi okudum ilk kalkarken ve dururken cikan gicirti dediginiz gibi
    ""diğer aks ucu problemleri kaldırıma çıkma tekerleği yanaktan çarpma gibi sebeplerle frezeli yataklı lale ucu bozulur ama o genelde duruş kalkış esnasında sürekli tıngırdama ses yapar dönüşlerdeki sesin kaynağı mafsaldırgenelde"" kaldirima felan cikmisligim var sol teker tarafindan genellikle ne yapmam gerekiyor bizim ustalara anlatmak zor bildigine gittigi icin. Biri amasor soker orada sorunun olmadigini soyledikce cok bilmisler var.

17. Admire50

Admire50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lutfu ceran
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Iyi gunler herkeze ben sorunumu cozemedim gittigim usta akslerde bi sikinti yok dedi bi yerleri yagladi denemk icin yine sikinti gecmedi kalkarken dururken gicirti sanki bi seyler yerine oturmamis ileri geri yaptiginda hareket ediyormus gibi bi gicirti yardimci olurmusunuz aractan sogudum suan yasadigim yerde hyundai servisi olsa goturecegm ama oda bulunmuyor

18. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun, fren merkezlerine baktırdınız mı? Boşluk varsa yapabilir.

19. Admire50

Admire50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Lutfu ceran
    Yaşadığınız Şehir:
    50-NEVŞEHİR
    Araç Modeli:
    Tsk ederim ileri geri oldugunda sikinti oluyor 300 400 lira harcadik bide onu deneriz 100 lira da ona gider bi vida sokup takmaya 50 lira aliyorlar saolun. Ama bu sorunu bulamiyacaz heralde

20. azman

azman Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    135
    Ad Soyad:
    Ersin Deniz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Tarif ettiginiz sesin aynisi benim aracta vardi tekerlegin oradan bir plastik parca var bos iplik makarasi gibi bir parca onu degistirdi ses kayboldu pek bir parada tutmadi

Bu Sayfayı Paylaş