LPG KABLO

hararet yükseliyor

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda zaferbirgul tarafından 25 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Hasan42

Hasan42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Hasan Yılma,
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Ben akü kutup başından motor blokuna kablo çektim yine istenen randımanı vermedi.??

2. turgutturgut

turgutturgut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Turgut Aytemiz
    Yaşadığınız Şehir:
    47-MARDİN
    Araç Modeli:
    Herkese selam,
    2004 1.6 admire aracım var. 159000 km de.
    Hararet konusunda paylaşım yapacağım.
    Aracımı 3.5 senedir kullanıyorum ve hemen hemen herseyini biliyorum.
    Son günlerde klima açtığımda hararet yükselmeye başladı. (Özellikle uzun yolda)
    Ustama ilk gittiğimde buralar sıcak yerler bu havalarda normal dedi.
    Ben de arabayı 3.5 senedir her koşulda kullandım ilk defa hararet yukseldi normal değil dedim.
    10 bin bakımını yaptık.
    Antifriz de değişim yaptık.
    Sorun çözülmedi.
    Radyatorden dedi.
    Söktük Baktik tıkanıklık yok temizledik geri taktık.
    Sorun çözülmedi.
    Termistat dedi.
    Termistati çıkarttık acaba arızalı mi diye?
    Sorun yine çözülmedi.
    Bu aşamada forumdaki arkadaşların deneyimlerini okuyup kendi aracıma yorumladım.
    Soğutma sisteminde problem olmadığına kanaat geldikten sonra geriye 2 seçenek kaldı.
    1 katalizör tıkalı olabilir yazılmış
    2 klima gazi bitmiş veya özelliğini kaybetmiş olabilir.
    Katalizör isi masraflı ve uğraşı olduğu icin daha basit olan klima gazına baktırdım.
    Gazın azaldığını tespit ettik. Yeniledik.
    40 derece sıcaklıkta yaklaşık 70 km yol yaptım. Hararet gram yükselmedi ve serin serin yolculuk yaptık çok şükür.
    Eğer kendi derdimi kendim bulmayıp ustanın eline baksaydım üst kapağa kadar giderdik muhtemelen...
    Paylaşımlar icin arkadaşlara teşekkürler.
    Herkese hayırlı, arızasız günler.

3. aliosmn77

aliosmn77 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Ali Osman Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Aracım 2005 1.6 Admire aynı sorun bende var. Uzun yolda klima açınca hararet yükseliyor. Soğutma sisteminin hepsini değiştirdim ama sorun çözülmedi. Klima gazına baktırıp bide öyle deneyeceğim sonucu buraya yazarım inşallah

4. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bu konu ile ilgili olarak bu yıl yaşadığım tecrübe şu şekilde oldu. Benim aracımda uzun yol konusundan ziyade araç yüke bindiğinde genelde rampalarda klima açıkken hararette yükselme oluyordu . Hararet yükselmesi ile ilgili araçta yapılması gereken ne varsa yaptık ama sonuç alamadık. Daha sonra klima gazı ile ilgili olan duruma yöneldik. ilginç olan durum burası aslında , aracım yaklaşık 50 cc klima gazı alırken klima gazını kontrole götürdüğüm usta 40 cc gaz ile değişim yaptı. Geçtiğimiz 15 gün boyunca yaklaşık 2.200 km lik yolculuğumuzun neredeyse tamamında klima açıktı ve rampalar dahil hararetin 94 dereceyi geçtiğini hiç gözlemlemedim. araçta 4 kişiydik ve bagajda hiç yer yoktu. Klimanın soğutmasıda gayet yeterliydi.

5. alperz

alperz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad Soyad:
    alper zengintaş
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Ben de geçen cumartesi aynı şekilde arabaya hararet yaptırdım. Şu anda serviste araba. Acaba benimki de klima gazıyla ilgili olabilir mi? Çünkü devir çevirmedikçe güzel soğutmuyordu klima. Ancak 3000 devir ve üstü gidersem iyi soğutuyordu.

6. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Klima gazından önce klima kompresör bakımını yaptırın bence. zamanla kasnak ile mil arasında keçeler var bozulma yapyormuş . bu nedenle yeterli basınç oluşmadığını söylemişti klima ustası.

MAERKEK bunu beğendi.
  7. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    klima gazıyla harareti ilişkilendiremedim acaba neden öyle bir şeye sebep oluyor, soğutması hadi neyse ama hararet neden ?

8. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bende bir bağlantı kuramadım ama sınırda soğutuyor ise soğutan klima sisteminden de extra ısı ve sıcaklık çıkar o mu artırıyor. Yada kompresör aşırı ısınıyor öyle bir şey mi oluyor acaba. Gerçekten merak ediyorum.

9. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Klima Açıkken Hararet Neden Yükselir?
    Klimayı açtığınızda kompresör devreye girer ve klima gazını sisteme iter. Kompresör motora bir kayış ile bağlandığı için motora ek yük bindirir. Motor radyatörünün hemen önünde bulunan klima kondansatörünün sıcaklığı yükselir. Normal şartlar altında, klima sisteminin talepleri motorun aşırı ısınmasına neden olmaz çünkü fan(lar) otomatik olarak devreye girer ve ortamı soğutur. Ancak, soğutma sisteminde bir arıza varsa, klimanın açılması motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Klima açıldığında motorun aşırı ısınmasına neden olabilecek en yaygın sebepler şunlardır:

• - Zorlanarak çalışan ve motor yükünün artmasına sebep olan arızalı klima kompresörü
    • - Arızalı devirdaim pompası
    • - Tıkalı radyatör veya kondansatör boruları
    • - Düzgün çalışmayan, arızalı soğutma fan(lar)ı
    • - Arızalı motor soğutma suyu sıcaklık sensörü
    Araca aşırı yük bindirmek ise bir başka olasılıktır. Örneğin, aracın nominal kapasitesinin çok üzerinde bir römork çekmek, klimayı açtığınızda motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Klimayı açtığınızda motor aşırı ısınıyorsa, kesinlikle klimayı çalıştırmamanız gerekir. Arabanızın hararet yapması, ciddi motor hasarlarına neden olabilir. Sürüşe devam etmek zorunda iseniz, klima yerine camları veya fanı açmayı deneyebilirsiniz. Fanı açmak, motordaki fazla ısıyı çekerek, motor suyunun biraz soğumasına katkıda bulunabilir. Her koşulda motor ısısı yükselmeye devam edebilir, bu nedenle hararet göstergesini dikkatli bir şekilde izlemeyi unutmayın.

sefakirmit bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş