10 Kasım LPG KABLO

Hararet sorunu

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda ankarali2010 tarafından 21 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. tahirabi

tahirabi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Tahir KOÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Para yetiştirmek diyorsun da güzel kardeşim,unutma en ucuz ve güvenli tamir zamanında ve doğru yapılan bakımdır.Yine de sen bilirsin ))Canına gelmesin.

2. hakan_80

hakan_80 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Eski bir konu ama aynı sorunu bende yaşıyorum şimdi. Önceki arabam 1.3 tüplü 2004 accent ti onla ne yüklerle ne rampalara çıktım hararetin oynadığını görmedim. 2-3 ay önce yine 2004 crdi accent aldım. Arabanın gidişi çok güzel ama özellikle havalar ısınınca hararet sıkıntısı baş göstermeye başladı.
    Rampada hararet hemen yükseliyor. Yada düz yolda 160-170 gidersem hararet hemen yükseliyor. Düz yola gelince hmen düşüyor hararet. Radyatörü ve termostatı değiştirdim. Klima radyatörü hava geçirmiyor dediler onu yıkattım sorun düzelmedi.
    Şİmdi devirdaim falan diyor usta.

Ben bu şaseleme işini öğrenmek istiyorum. BEn baktım aküden sol farın arkasına bir şase kablosu gidiyor o kablo mu değişecek. Trigerin yanında şase kablosu göremedim. Motor bloğuna extra şase kablosu mu çektireceğiz yok sa bilgi verirseniz sevinirim.

3. hakan_80

hakan_80 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    hararet sorunu çözüldü arkadaşlar aküden kaportaya gelen şaseyi temizledi kaportadan motora extra bir şahse verdi elektrikçi sonra yayla yolunda klima açık Allah ne verdiyse sıkıştırdım arabayı sonra düz yolda 160-170 bastım yine klima açık hararet göstergesi yerinden bile oynamadı. Maaliyet 10 tl el emeği elektrikçiye bu arada radyatör ve termostat değişimi ve el emeği 200 tl masraf ettik. Boşa gitti. Halbuki iş 10 cm bir kablo ile hallolacakmış. Birde tam yüklü bir deneme yaparsan tam emin olacağım.

Bu arada forumlarda bilgi paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. Bunları okumasaydım bugün devirdaim pompasını sökecekti usta kaç lira masraf olurdu kim bilir birde boşa harcanan zaman.

4. carenfly

carenfly Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Ulaş Akın
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşım bu bahsettiğin kablo tam olarak nerede. Direksiyonun altındaki plastiği söktüm. Sol tarafta şaseye bağlanmış birçok kablo gördüm. Burdan mı bahsediyorsun. Senin arabada, buradan aküye mi kablo çektiler. Yoksa gösterge panosunu söküp arkasından ,direksiyonun altına mı gittiler.

5. ibrahimes

ibrahimes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Benim de benzer bir sorunum var 15 gün önce stabilize ve çukurlu bir yoldan geçtim. Sonraki gün aracımı çalıştırıp iş yerime gittiğimde hararet göstergesi hiç oynamıyordu. OBDII portundan cep telefonumdan sıcaklığı kontrol ettiğimde 80-82C gibi bir sıcaklık gösteriyordu. Yani göstergenin tam ortada olması gereken değer. Oto elektrikçi bir abimize götürdüm her yerine baktı çok fazlada anlamadı işin açıkçası ama kabloları falan kontrol etti. Başka birisini tavsiye etti oraya giderken hararet göstergesi çalışmaya başladı. 1-2 gün çalıştı sonra yine kıpırdamamaya başladı.

Benzer bir sorunda devir göstergesinde cep telefonundan kontrol ediyorum aracım 2500 devirde ama gösterge 1500 devir gösteriyor. Kontağı kapatıp yeniden açıyorum bu sefer normale dönüyor. Bu çok az karşılaştığım bir sorun ama gösterge panelinde sorun olduğunu düşünüyorum. Servise gitsem sizinde yaşadığınız gibi her şeyi değiştirelim diyecekler.

Çağlar beyin bahsettiği yere baktım ama sadece baktım :) Şase sorunu ile ilgili ayrıntılı bilgi verebilecek varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

6. ibrahimes

ibrahimes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Şase sorunu ile alakalı mı bilmiyorum ama yukarıdaki yazdığım hararet göstergesi , devir göstergesi sorununa ek olarak kapı otomatiğimde çalışmamaya başladı. Sadece şöför kapısını açıp kapatıyor.

7. ibrahimes

ibrahimes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Arkadaşlar biliyorum tekrar yapıyorum ama sorunlu olabileceğini söylediğiniz yerin fotoğrafını çektim. Burada nasıl bir işlem yapabilirim? Önceki mesajda da belirttiğim gibi servise gitmeden önce yapabileceğimi yapayım daha sonra gerekiyorsa parça değişimi yapayım. Yardımlarınız için teşekkürler.

Şaseler işaretlediğim yerler herhalde?

8. ibrahimes

ibrahimes Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Bugün yolda giderken birden hararet göstergesi çalışmaya başladı :) Tam da yarın özel servise gidecekken. İnsanların dişçiye giderken diş ağrısının geçmesi gibi herhalde ...

9. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    diş hekimine giderken korkudan geçiyor heralde... :)

10. asilsoy

asilsoy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Herkese iyi akşamlar. Bende de conta değişmişti. ancak orjinal conta takarak sorunu çözdük ama şimdi de hararet normalken fan çalışıyor. bir de bu kaloriferi cam ayarına getirince niçin klima çalışıyor. hala anlayabilmiş değilim.

11. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracınmı var derdin var arkadaş ya!!benm admire de bu aralar çok fan açmaya başladı 3-5 km gidiyorum duruyorum başlıyo fan çalısmaya bende kızıyorum kapıyorum kontagı :D

12. ibo3461

ibo3461 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ibrahim peköz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    benim araçta da aksine çok geç açıyordu , erken yada geç yada daimi çalışmasına işaret fan müşürü olabilir , küçük bi parçadır radyötere bağlanan çözüm olarak değiştirilirse fayda sağlayabilir .. benim ki bir fikir tabi ustaya da sormak lazım, saygılarımla..

13. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Günaydın, motor sıcaklık sensörü yada beyin arızalı olabilir bu durumda.

asilsoy bunu beğendi.
  14. asilsoy

asilsoy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu arızalar bilgisayara bağlanıdında ortaya çıkar değil mi?

15. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Şu admire dizeller 3 silindirli diye demediklerini bırakmadılar. 3 silindirli dizelin tek eksisi titreşimli ve biraz sesli çalışması başka sorun yaşamazsınız.

16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sensör değerleri kontrol edilmeli. Sadece arıza kodu olarak aranırsa bişey bulunamaz.

asilsoy bunu beğendi.
  17. turbo27

turbo27 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gökçe büyükkörükçü
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu motorlarda kolay değil hararet yaptırmak,bı kac arıza haliyle harareti tetıklıyor,bunların basında gelen,öncelıkle yağ soğutucusunun çatlaması sonucuu yağ su karışımı,radyatör ve kalorıfer radyatörü tıkanıklığıda ıkıncı sebep olarak karsımıza cıkıyor,bu ıkı arıza hararet olusmasında en onemlı etkenlerdir..bunların dısında kolay kolay hararet olmuyor..

asilsoy bunu beğendi.
  18. asilsoy

asilsoy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Geçenlerde zorda olsa değiştirdik sıcaklık sensörünü. Adamlar öyle yere koymuşlar ki. her neyse bu sorunu çözdük derken bizim usta bir verdi gazı arabaya. baktık arabanın klima motorunun ordaki kayıştan çıngı atıyor. bu sefer dedi ki bu çıngı klima motorundaki mıknatısla manyetik alan oluşturuyor. bu da fanı tetikliyor ve çalışıyor fanlar. bakalım bu sefer de elektrikçiye göstereceğiz. bu kayışlar niçin çıngı çıkarıyor. sorun kayışta mı klima motorunda mı?

19. karmate027

karmate027 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Ahmet Berk
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    arkadaslar benimde 2006 model 1,3 admirem var araba dün sabah suyunu kontrol ettim sonra 60 km yol yaptım tekrar suyuna bakayım dedim ve max dan min inmis arabanin harerati iki nokta arasını az birsey geçiyor acaba bir problem varmıdır yoksa havaların sıcaklıgından dolayımı böyle bir eksiltme oldu... onun dışında arabanin fanını kontrol ettim biraz calisiyor duruyor uzun süreli calismiyor kısa aralıklı ve kısa süreli çalışıyor bu araçlarda fan böylemi çalışır bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yorumlarını bekliyorum

20. selek03

selek03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    RAMAZAN SELEK
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    merhaba arkadaşlar. 2000 model accent gls arabam var. yolda giderken bi anda hararet yükselmesi sonucu araç stop etti hızlı gidiyordum yola bakmaktan göstergelere bakmadım. neyse conta yakmış sanayiye çektik conta değişti usta iş tamam dedi fakat düz yolda 170 - 180 bas sorun yok raampaya sardığımda araç hararet etmeye devam etti ertesi gün ustaya tekrar gittim radyatör dedi aldım kalorifer radyatörü dedi aldım üst ölü nokta sensürü ok onu da aldık taktık yine aynı düz yolda problem yok rampada tavan yapıyo hararet. sonra o ustta anlamadı dedim servise çektim anlattım durmu bu bu yapıldı dedim usta ben hallederim dedi önce abi conta orjınal değilmiş dedi değiştircez olacak dedi iyi dedim değiştirdi yine aynı sorun rampa ve klima açılınca hararet yapması. silindir kapağının su gözleri tıkanmış olabilir dediler asit koyup temizlediler yine aynı yok blog tıkalı dediler temizlediler soktular asitle temizlediler yine aynı silindir kapağından şüpheleniyorum dedi usta değiştirdik (2800 tl) taktılar yeni kapağı test sürüşü rampada kaldı hayır o sıra bende hararet yaptım neredeyse bu ne böyle servis mi olur hadi öbürkü sanayici. neyse benim arabanın tıpkısını bulup getirdiler onun radyatörü eksozu fanları müşürü sensörleri benim arabaya taktılar sorun gene aynı. dedim tamam yapamayacaklar bunlar bi kaç sefer yaptık dediler rampada hep fiyasko ile sonuçlandı. en son benim arabanın radyatörü kısa tipdi onu uzun tip ile değiştirip klima fanını da uygun çerçeve ile 2 fan tek radyatöre takılıp sorun çözüldü. ayrıca şase kablosu olayı falan denendi ondan değildi arabam gerçekten su kaynatıyordu hareret gösterege de kalmıyordu gerçekten sorun vardı halloldu şükür. bana maliyeti 8000 tl buldu.
    bundan çıkarılacak ders :
    radyatöre asla su koymayacaksın.
    ikinci el araba alıyorsan ilk yapacağın radyatörü değiştirip antifiriz kullanmak 80 tl ye radyatör alıp takmazsan 8000 tl ödersin.
    önceleri arabanın aküsünü tanımazzken şimdi değme ustaya taş çıkartırım tork anahtar ile conta kaç kilo kaç çeyrek sıkılır bana sorun :)

Bu Sayfayı Paylaş