LPG KABLO

Güney Afrika'dan Ithal Edilen 1.5 Ve 1.6 Motor Otomobillere %10 Toki Vergisi

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda bekobey tarafından 1 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü yazısında yer aldı.

2017/10236 Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Olarak İlave Toplu Konut Fonu Tahsili Hakkında Karar http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/06/20170601-19.pdf

Güney Afrika çıkışlı 1500cm3-1.600 cm3 motor hacmi olan otomobil ithalatında, Türkiye’nin aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığını gidermek amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, söz konusu ürünler için CIF bedelinin yüzde 10'u kadar Toplu Konut Fonu kesilecek.

Güney Afrika’da BMW, Ford (Mazda), General Motors, Mercedes Benz, Nissan, Renault, Toyota ve Volkswagen gibi dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinin üretim tesisleri bulunuyor.

*Haberlerden alıntı ve derleme yapılmıştır. :cool:

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bakalım bu işin sonu nereye varacak. Otomobile zam. Demire zam. Konut fiyatları aldı başını gitti.

Roadrunners, Asel Kaan Efe ve bekobey bunu beğendi.
  3. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    bilseydik boyle salakça bir vergi geliceğini mercedes c kovalardık ikinci elde

Asel Kaan Efe, Murat ve bekobey bunu beğendi.
  4. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Otomobile toki zammı :p

Asel Kaan Efe ve bekobey bunu beğendi.
  5. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Baktığım 2-3 araba vardı onlarada %10 geçirirler artık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Asel Kaan Efe ve bekobey bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu haberi , ahhhh Akşam iftardan sonra okuyaydım... :D

7. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Vermesini en iyi milletiz :D Vergi yani...

bekobey, Asel Kaan Efe ve Tilki bunu beğendi.
  8. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Yerinde bir karar. Türkiye'de montaj fabrikası olmayan tüm markalara vergi bindirimi gelir İnşallah.

Asel Kaan Efe, bekobey ve MSC bunu beğendi.
  9. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bundan ala montaj mı olur hocam? :) Kabak tadı verdi ama tekrar soracağım; bu ithal otomobil vergilerine kafa yoracağımıza kendi arabamızı niye yapamıyoruz? Yıl olmuş 2017 hala sanayi ustalarının kendi yaptığı neye benzediği belli olmayan araç haberleri yapılıyor ülkede. Koskoca ülkesin ya hu, bu kadar mı zor bir otomobil yapmak? Bak Çin'e, dünya markası cep telefonlarını kendi ülkesinde ürete ürete işin know-how'ını kaptı ve dünyanın F/P oranı en iyi telefonlarını üretiyor. Biz ise hala montaj fabrikası emelindeyiz.

10. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Tuh be mersedes alacaktım neyse vazgeçtim

Köksal ve bekobey bunu beğendi.
  11. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:

hyundainin yıllardır tr de fabrikası var ne avantajını gordu ? bi toyotaya hybrid için 1.8 motorla ilgili vergi indirimi yaptılar dahada ben başka birşey gormedim

toki ya toki ,toki kesintisinin neyi yerinde allah aşkına yapmayın , türkiyede montaj için yaptırım olsun eyvallahta toki nedir ? sadece güney afrika ithalatı nedir ? zamanında doğuşa teşvik vermek yerine jettayı meksikadan getiriyor diye vergi getirmeleri ile aynı şey

zaten burda fabrika açılmayacağını biliyorlar niyetleri yok amaç burda sana bana geçirmek net

herşeyi geçtim her marka çok sattığı her ülkeye fabrikamı kurmak zorunda ,mercedesin zaten tr de fabrikası var c yi burdamı üretmek zorunda

Roadrunners, bekobey, yvz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  12. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    İnşallah biz de üretiriz de ama devletten araba üretmesini beklemek hata.Kia kamu malıydı ne oldu güney kore gibi disiplinli çalışan insan sayısının fazlalığına rağmen zarar ettiği için hyundai'ye zorla sattılar.Bizim ülkede devlet araba üretecek olsa devlete kapağı atan bizim insanımız çalışır mı? Çin konusuna gelince de çin kendi üretim yapıyor ama ayrıca çinde büyük markaların üretim tesisleri de var ve diğer ülkelerdeki tesisleri kapatıp çinde sayılarını arttırmaya çalışıyorlar.

bekobey ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Ülkesinde üretim veya montaj yapan markaların ürünlerinin satışında direk tüketiciye yansıyacak lehte vergi düzenlemesi yapamaz devlet, çünkü devletin ihraç edilen ürünlere diğer devletlerin aynı şekil uygulama yapması söz konusu olur bu yüzden devlet el altından üreticiye teşvik sağlar vergi indirimi uygular.

14. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    üreticiye düzgün teşvik sağlansa guney afrikada değil fabrika burda olurdu benim şikayetim bize geçirmelerine , ben c almak istesem tokiye neden %10 ekstra veriyim ne alaka yani neden güney afrika diyede açıklasınlar ozaman

alenen mercedes c200d vergisini artırıyoruz deme şanslarıda yok gümrük birliği vs vs diyelim Ama böyle dolambaçlı yollardan kitleyebilirler ki bizi yonetenlerin en sevdiği şey bizi salak yerine koymak. orneğini vermiştim geçmişte meksika üretimi jetta için aynı yolu yapmışlardı

burda almanya ile aralarının bozuk olmasınında etkisi var fırsat bu fırsat tokiye para aktarıyorlar işte , gene bizim paramızla proje yapıp , şunu yaptık bunu yaptık dicekler şaşırmıyorum

mercedes o %10 u yansıtıcakmı yansıtmaz birşekidle müşterilerine diye düşünüyorum ama izlenilen yol yonetim okadar yanlışki ülkede her geçengün daha saçma şeylerle karşılaşıyoruz

gogo46, bekobey, yvz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. Fgocmen

Fgocmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad Soyad:
    Fatih GÖÇMEN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Yapmak Bu kadar Zor Değil Fakat Üreticiden daha Çok Kazandığı için neden üretsin ki.

Telefon İçin
    2015 Haberi Örnek

Phone 6’nın giriş modelinin fiyatı 2.699 TL. Devletin bu iPhone’dan aldığı vergi ise 720 TL. Yani bir iPhone 6’nın fiyatının %26,6’sını vergi oluşturuyor. iPhone 6’nın Amerika fiyatı 649$ (1.744 TL) ve bir iPhone 6’nın Apple’a maliyeti 200$ (537 TL). Buna tüm parçalar ve birleştirilme masrafları dahil. Bu demek oluyor ki devlet bir iPhone 6’dan, iPhone’un parçasını üreten Sony, SanDisk, LG ve benzeri birçok teknoloji şirketinin toplamından daha çok kazanıyor.

Araç İçin (eski bi haber)

fabrika çıkış fiyatı:94.000tl
    almanya* türkye* gemi ile nakliye(sigorta dahil):1.000tl
    borusan holding karı:2.500tl
    istanbul dan bayinin olduğu şehire nakliye(sigorta dahil):500tl
    bayii karı:2.000tl

bayi satış fiyatı:100.000tl
    ötv(%130):130.000tl
    kdv(%18):41.400tl
    trafik sigortası:200tl
    trafik dosya bedeli:200tl
    motorlu taşıtlar vergisi(6 aylık):2.200tl

aracın müşteriye anahtar teslim maliyeti: 274.000tl

sonuç:sıfır km 2012 model bir bmw 530d münich de herhangi bir bmw bayisinde anahtar teslim: 66.000euro iken, borusan oto avcılarda anahtar teslim:120.000euro fiyatla satılmaktadır.

16. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Üretmeden kazanan tek milletiz. Helal olsun ya siz de yerli araba gelecek diye bekleyin :D adamlar neden araba üretsin. Yapıp satsa böyle kâr edemez.

17. mismailt

mismailt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    86
    Ad Soyad:
    M. İsmail T.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    bakın ithal edilen ürünlerden ihtiyaç olanlar (enerji v.s gibi) hariç lüks denebilecek olanlara vergi bindirimi ülkenin çıkarları için daha iyidir.Eskiden bu ülkede her gün ekmeğe zeytine yağa şekere vergi binerdi.Temel gıda ihtiyaçlarına vergi bindirimi ile ithal lüks ürünlere vergi bindirimi ekonomide aynı şekilde yorumlanmamalı..

bekobey bunu beğendi.
  18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bu Almanya ile girişilen restleşmenin bir sonucu , arabada toki payi bu ne ya?

Tilki ve bekobey bunu beğendi.
  19. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    dogru haklısın ama bak toki denilen kurum taşerona iş yaptıran bildiğin şirket yani müteahhit vergi bütçesi ne alaka :)

herşeyi geçtim

biz üretebiliceğimiz şeylere bile teşvik olmadığından ithal ediyoruz , devlet zaten üretilsin istemiyorki vergi ile geçiniyor bakınız canlı ornek yerli sanmayın yani

20. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Devletten üretimden ziyade teşvik bekliyorum ben.
    Milli otomotiv sektörünün gelişmesi için gerekirse üretime de doğrudan katkısı olabilir. Bu bir milli mesele olmalı.
    Teknolojide bu kadar geriyken dünya devleti olma hikayesi dinlemekten bıktım açıkçası.
    Vergilerden belimiz kırılmış vaziyette. Dünyanın neresinde bu kadar veri var, inanın düşünemiyorum.
    50-60 (belki de daha fazla) yıldır, büyük hacimli otomotiv ithalatı ve yine o yıllardan beri bir şekilde otomobil imalatı yapılıyor bu ülkede.
    Deneyimsiz diyemeyiz kendimize ama KOÇ'lar, bilmem kimler bunca yıldır bu işin içinde olup, buradan hem kendileri kazanıp hem de İtalyanlar'a, bilmem kimlere milyarlarca lira kazandırmışsa ve hala kendi başlarına bir otomobil üretecek düzeye gelememişlerse ben burada başka şeyler ararım açıkçası.
    Karayolları ve dolayısıyla otomotiv sektörüne harcanan parayı düşünsek sanırım çıldırırız. Yolların vakti zamanındaki durumuna bakarsak eğer, hem fiziki şartlarına, hem yollardaki araç sayısına, ağır vasıta ve otobüs sayısına, bu yollar için harcanan yenileme paralarına, bu araçlar için ithal edilen yedek parça meblağına ve en önemlisi bu araçların tükettiği akaryakıta giden paraya... Bütün bu hepsine bakarsak aslında neden otomotiv sektörünün dışa bağımlı kalmaması gerektiğini anlamış oluruz. Eğer büyük ve güçlü bir ülke olduğunu iddia ediyorsan bütün bu engel ve kısıtlamaların üstesinden gelir kendi motorlu taşıtını üretirsin.

Çin'e gelince, düşük iş gücü yüzünden tercih ediliyor olması dışında herhangi bir cazibesi yoktu lakin Çin'liler bunu çok iyi bir şekilde fırsata çevirdiler. Dünyanın en fazla telefon satan üçüncü firması Huawei bir Çin markasıdır. Yakında Apple'ı geçeceklerini ve Samsung'un arkasından ikinci sıraya yerleşeceklerini umuyorlar. Bu bir başarıdır. Tıpkı sizin Kia örneği gibi düşünelim; var sayalım ki zarar ediyorlar. ne fark eder? Mühim olan o teknolojiye ve üretim gücüne sahip olabilmek. Ve tabi ki bunu hayata geçirebilmek. Biz önce bir üretelim de kendi arabamızı, gerekirse zarar etsin ama araba yapabildiğimizi görelim. Fena mı olur? :)
    Bu arada, Trump büyük ABD markalarına baskı uyguluyor, geri dönüp üretimi sadece kendi ülkelerinde yapsınlar diye. İş gücünü sömürdükleri Çin şu an bütün bir AB'nin ekonomisine eş değer büyüklüğe gelmiş durumda. Ardından gelen Japonya'ya inanılmaz fark atmış durumda. Benim anlatmak istediğim bu? Bu kadar yıldır ülkemizde üretim yapılıyorken bizim bir şeyler öğrenenemiş olmamış mümkün değil. Binlerce mühendis yetişti, binlercesi de eğitim alıyor ülkemiz üniversitelerinde; ne için?
    Devlete kapağı atmak için mi? Tabi ki hayır ama bu insanların potansiyelini öldürürse devlet, onalr da gider ya başka ülkeye faydalı olur ya da burada işte en fazla montaj filan yapar :D

Not: biraz hızlı yazmak zorundaydım. (varsa) yazım hataları ve anlatım bozuklukları için şimdiden özür dilerim.

Bu Sayfayı Paylaş