LPG KABLO

gta 5 i kaldıracak pc toplamak istiyorum

'Oyun / PC Oyunları' forumunda paramedic tarafından 25 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    arkadaşlar evde 2008 de toplayarak aldığım depoda duran kullanmadığım masa üstü pc ye değişiklikler yaparak yani ekran kartını işlemcisini falan daha iyi alarak gta 5 i kaldıracak bir pc toplayabilirmiyim ? pc nin şimdi üstünde olan asus anakart , amd athlon 2 çekirdek işlemci,2gb ram, nvıdıa 512 mb ekran kartı vb..
    bir de yeni aldığım işlemci ve ekran kartı ram falan su an üstünde olan anakarta uyum sağlar mı sağlarsa hangi ürünleri almalıyım

2. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Anakartın, güç kaynağın nedir? RAM'lerinin cl değeri MHZ değeri nedir? Kaç modül bu RAM'ler?
    O kadar eksik yazmışsın ki hiç bir şey öneremem bu sisteme.
    Bütçeni söylersen sıfırdan bir makine toplayabiliriz.

3. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Sana en basit haliyle söyliyim 4 gb ram 2 gb ekran kartı 3.0 ghz işlemci böyle bi sistemin maliyeti en kötü 1000 liradan başlar

Sent from my iPhone 5S using Tapatalk

4. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    anakartı yanlış biliyomuşum
    ANAKART: MSI K9NEO V2/V3
    RAM:2GB DDR2 256MX64 YAZIYO 1 TANE
    GÜÇ KAYNAĞINDADA TOTAL OUTPUT 300W YAZIYO
    EKRAN KARTI:en8500gt silent magic/htp/512m driver

5. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    anakartı yanlış biliyomuşum
    ANAKART: MSI K9NEO V2/V3
    RAM:2GB DDR2 256MX64 YAZIYO 1 TANE
    GÜÇ KAYNAĞINDADA TOTAL OUTPUT 300W YAZIYO
    EKRAN KARTI:en8500gt silent magic/htp/512m driver
    İŞLEMCİ: AMD ATHLON X2 DUAL CORE 4200

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ocak 2015
  6. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    tekrar baştan pc toplamak istemiyorum çünkü evde 4 tane pc var kalabalığından geçilmiyo 3 ü i3 işlemcili oyun falan kaldırmıyo zaten

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    maximus serisi yeni bir anakarta intel i7 yada daha üzeri Vpro gibi bir işlemciye 1000wattlık mutlaka markalı olan bir güç kaynağına ve zotac 256 bit ve daha üzeri bitlik PCI express bir ekran kartına ihtiyacın var eskiden 16x veriyolu destekli ekran kartları vardı takip edemedim 32x desteği çıkmış olabilir, lakin su soğutma sistemide eklemek şart coolermaster gibi bir su soğutma sistemi gerekli işlemci ileride yetersiz kaldığında BIOS tan overclock yapılabilmesi gerek yazında sıcakta rahat rahat oyun oynamak için gerekli. RAM leri anakart ile birebir uyumlu alman gerekli ramler isterse 2000mhz olsun eğer anakart başarılı değilse 1600mhz i zor görürsün, north bridge den otomatik overclock kabiliyetli bir anakart işlemci ekran kartı ve ramleri aynı anda eşzamanlı olarak otomatik overclock ve underclock yapabilmeli. Hızlı veri okuma için SSD gibi sabit sürücü gerekli ve işletim sistemi kesinlikle 64 bit olmalı. Su soğutma ve anakart yüzünden kasaya kadar değiştirmek gerek soğutucu fanların ömrü ve sessiz çalışma için sıcaklık sensörlerine sahip otomatik fan hızı ayarlayan bir kasa iş görecektir, evdeki parçalardan sadece klavye ve fare kullanılabilir monitör olarak yanlardan bakılınca kararma yapmayan android telefon ekranları gibi IPS teknolojili 4K monitörleri seçmek iyi olurdu.

Bilgisayarcıya gittiğimizde misal 2gb bir ekran kartı görüyoruz 120 dolar hemen yanında 1.5 gb lık bir ekran kartı var 260 dolar diyoruz ki ucuzunun gb olarak belleği fazla o zaman 2gb olanı alırım bu son derece yanlış çok dikkat edilmesi gereken birşey aslında bellek miktarı ara değerde kalan ekran kartları her zaman daha çok performans sağlarlar eskiden 384mb lık nvidia EN8800 de olduğu gibi, 1.5 gb lık ekran kartının bit değeri 256 bit iken 2gb ekran kartı 192 bitlik bir hıza sahip olabilir ve 2gb lık bir kart 1.5 gb olanından daha az performans veren bir karttır bu durumda, aynı şekilde bellek ve core mhz değerleri de ekran kartları için önemli şeyler. Bilgisayar mevzusunda öğrendim ki ne kadar para o kadar performans, kampanya indirim olmadığı sürece herhangi bir bilgisayar donanımı için ben daha ucuza daha performanslı birşey aldım diyen kişi yalan söyler illaki vardır bir şeyi.

Yine aynı biçimde anakart alırkende çok ucuzları var çok pahalıları var anakartların otomatik overclock kabiliyeti BIOS çökmesi gibi şeylere karşı direncine göre ve oyun için özellikle tavsiye edilenlerine intel desteği tabanlı olanlara bakmak gerek bence. Benim anakartım polimer bazlı transistörlere sahip normal transistörlerden yüzde 35 daha fazla ömür biçilmiş kağıt üzerinde şu an 7 yaşında görmediği işkence kalmadı halen tık demedi.

Donanımların bunların haricinde piyasadaki iyi markalardan seçilmesi gerekiyor AMD yerine İntel, yakın zamanda el değiştirdiği bilinen ATI AMD yerine Nvidia seçmek akıllıca olur

Açıkçası hem maliyet hemde beceri istiyor. Acele etmek yada biraz beklemek bilgisayar toplama konusunda çok gereksiz bir davranış kafaya koyduğun anda toplamalısın zaten belirli periyotlarla işlemci ve bellek performansları dünya standartı olarak arttırılıyor.

Böyle bir sistem çok para demeyin bunu birkez toplayınca çook uzun süre idare edebilir.

Piyasa bilgisi güncel olan birisiyle hatta büyük bir şirkette bilgiişlemci olarak çalışan birisi ile bilgisayar toplamaya gidilmesi şarttır bence

Ben 2008 yılında P&G fabrikasında genel sistem sorumlusu müdür bir arkadaş ile bilgisayar toplamıştım. Arkadaşınız ile gitmeyin yanınızda çok profesyonel ve güncel bilgiye sahip birisi olması şart, yerel bilgisayar firmalarının güncel olmayan eski donanımlarından uzak durun gerekirse kadıköy rıhtım caddesindeki gold ve eksen gibi stokları hergün yenilenen bilgisayarcılara gidilmesi gerekli.

8. ReNe

ReNe Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad Soyad:
    Murat Çaşkurlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Core i3 işlemciler Athlonlardan iyidir , o platformu güncellemek daha makul . 2008 senesinde aldığınız pc deki powersupply acaba nasıl kalitedeydi ? birde power supply dediğimiz cihaz yıllar geçtikçe verimi düşer . Ben sizin yerinizde olsam Athlonlu sistem üzerine yatırım yapmazdım ..

9. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bu sistem de kaldırmaz 60gb boyutunda ki bir oyunu.
    Elinizde ki malzemeler malesef işe yaramaz, sıfırdan toplamanız şart.

NOT: Ekran kartının RAM'i değil GPU'su önemlidir. 150 liraya 4gb ekran kartı satılırken, 3500 liraya 2gb-3gb ekran kartları satılıyor, önemli olan GPU'dur.

erenuzel41 bunu beğendi.
  10. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    bu sisteme yeni ekran kartı işlemci falan alınsa yine de kurtarmaz yani o oyunu

11. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i3 işlemcili olanlar laptop yani onda pek bi düzenleme yapamam masaüstü kadar heralde yine de pek bi bilgim yok bu konularda

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    elinizdeki sistem kaldırmaz zaten eğer oyun oynayacaksanız ciddi oyuncuysanız zaten laptop gibi ufak narin çabuk ısınan ve kullanım amacı taşınabilir olması haricinde bir şey olmayan laptoplara bakmayın ateş gibi oluyor zavallılar, gta5 tarzı ciddi oyun oynamak için size masaüstü pc gerekli, oyun PC yi çok yorar ve sık arıza yaşatır laptop ile uğraşılmaz ben ekran kartı yaktım ve iki üç kez dvdrom bozdum laptop olsaydı ayvayı yemiştim:).

13. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Mevcut anakartınıza takılabilecek en iyi işlemci, GTA 5'i oynatabilecek bir ekran kartı ile darboğaz yaşar.
    Ve güç kaynağınız orta seviye bir ekran kartını bile besleyemez.

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    zaten şu andaki anakartının PCI express desteği 8X civarıdır şu anda piyasadaki ekran kartları 16x bilmiyorum belki daha yüksek veriyolu kapasitelidir o yüzden yeni ekran kartı taksan dahi 16x te çalışmaz, çalışır ama performans vermez 8x te çalışır zaten transistörler ramlar ömrünü doldurmuştur ve amd çift çekirdek işlemci soketine zaten 5. nesil yeni intel işlemcilerini takamazsın çünki sendeki işlemci kibrit kutusu kadar i7 işlemci bozuk 1 lira boyutunda ve soket uydurulsa bile anakart BIOS u desteklemiyor gta5 türevi oyunlar için 5000-6000 lira gözden çıkarmak gerek.

celeron 433 vardı bende fayans kadardı mübarek:) 3dfx li oyunlar oynardım

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ocak 2015
  15. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ben 13.700 lira harcadım mevcut sistemime, tüm oyunları ultra ayarlarda oynarım diye. 5-6 ay sonra bir çok bileşenin daha güçlü daha üst modelleri çıktı. (oyun oynamıyorum da o ayrı konu)
    Ben kendi sistemime bile eskidi gözü ile bakıyorum, sizin bilgisayarınız yeni nesil cep telefonlarının yarı gücünde.
    En akıcı ve ucuz şekilde GTA 5 oynamak istiyorsanız konsol alın. 1300-1400 liraya mal edeceğiniz bir bilgisayar asla ps4'ün yerini alamayacaktır.
    Ben pişmanım. Oyun, oyun makinasında oynanmalı bence.

16. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    evdeki pc yi 2008 de topladım(2008 de bu özellikler çok iyi olmasada ortalamanın üstünde bi performanstaydı) ondan bir sene sonra işyerimden laptop verildi hala onu kullanıyorum yani masaüstü pc depoda eskidi benim amacım 1000 lira falan harcayıp onu değerlendirmekti o da mümkün değil anladığım kadarıyla

17. paramedic

paramedic Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    gest gest
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    ben eldeki pc ye 1000 lira falan haracayarak değerlendirmeyi düşünüyodum ama mümkün değil anladığım kadarıyla

18. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Mevcut sisteminiz malesef çok eski, harcayacağınız 1 TL bile çöpe atılmış sayılır. Sıfırdan sistem toplansa alt seviye bir sistem olur 1000TL gibi bir rakama. Bu yüzden konsol alın ve fps düşüşü, dar boğaz gibi sorunlar olmadan rahatça istediğiniz oyunu oynayın.
    Konsola özel efsane oyunlar da cabası.

19. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Eski amd anakartınızı bir gün satmayı düşünürseniz görüşelim. Mevcut bilgisayarımın anakartı arızalı pek acelem olmasada anakart bakıyorum.

D2533 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Konsol iyi guzel forza racing gibi oyunlarin pc versiyonu yok mesela ancak oyun konsolunun grafik detayi ayni oyunun pc versiyonu kadar kaliteli degil konsol pc kadar yorulmaz isinmaz sonucta ve fps hizi her daim garanti onda da iyi bir televizyon lazim:)

Bu Sayfayı Paylaş