LPG KABLO

Getzin Arkadan Gelen Seslerin Çözümü

'Süspansiyon & Direksiyon & Mekanik Sistemler Sorun' forumunda GRAFTT tarafından 10 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. uikaratas

uikaratas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Umut Karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bugün söktürdüm amortisörleri. Takozları çıkardık.
    İvedik sanayide ve merkez sanayide hiçbir parçacıda bulamadık takozları. kartalacar'ın söylediği parçacıyı da aradım orada da yoktu.

Biz de ustayla başka çözüm ürettik.

Siyah takozlar aşınıp inceldiği için şaseye bağlanan noktada bir hareket oluşuyor ve en ufak sarsıntıda gocurtu ve lokurtu yapıyor. Takozların yenisini bulamayınca alt takozun altına aynı çapta ve yaklaşık 0,5 cm yükseklikte bir kauçuk kestirdik.

Böylece 2 takozun arasında kalan boşluğu yok edip hareket halinde amortisör burcunun şaseye çarpıp ses yapmasını önlemiş olduk.

Arıca burç ile takoz arasında boşluk yoktu ama biz yinede birkaç kat bez bant sardık tedbir olarak.

[​IMG][/URL]
    [​IMG][/URL]
    [​IMG][/URL]

umutd07 bunu beğendi.
  2. uikaratas

uikaratas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Umut Karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bu arada ilk mesajda GRAFFT'ın bahsettiği sarı takoz yani stoper benim amortisörlerde çıkmadı.

3. kartalacar

kartalacar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    cem cem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

Slm lar pekii sonuç ne oldu ses kesildimi bu arada sizin arabanız kaç model makyajlı kasamı saygılar...

4. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yetkili servislerden teminedilebilir.
    Aslında işin detaylı olarak çözümünü yukarıda izah ettim. İyileştirilmemiş burcun boyu iki siyah takoz için yeterli gelmiyor, iyileştirilmiş burcun boyu ise gereğinden fazla kalıyor.
    Genelde en üstteki siyah takozun deliği burca oranla büyük kalıyor, üzerinde takılan şapkalı pul ise somun sıkıldıkça takozu kapama yapıyor fakat yeterli olmuyor. Burcun dış kısmına izole bant sarmak ise geçici çözüm olabiliyor zamanla aşınıp çıkıyor.

Kesin çözüm için ölçülerini verdiğim ebatlarda yeni burc olması gerektiği yolunda.

Kolay Gelsin.

5. kartalacar

kartalacar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    cem cem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm teşekürler bu nasıl parçadır arkadaş dünya kadar yerle görüştüm kimsede yok bu siyah takozlar birde ANKARA da arıyoz hayret ettim açıkcası...

6. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bazı parçalar dışarıda bulunmayabilir, en kesin bulunacak yer servistir. Size tavsiyem sarı takozun sağlam olup olmadığına bakın sonrasında Belirttiğim ölçülerde yeni burc yaptırıp takozlara tatlı sıkı geçip geçmediği kontrol edip sonrasında siyah takozlardan temin etme yoluna gidiniz. Genelde alttaki siyah takoz deforme olmuyor üstteki olur.

Özet:

7. kartalacar

kartalacar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    cem cem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar paylaşımlarınız için çok teşekür ederim bu getz i çok hevesle almıştım bu sesler soguttu beni arabadan inşallah çözüm bulurum saygılar...

8. uikaratas

uikaratas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Umut Karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ses tamamen kesilmedi. %75 oranında kesildi diyebilirim. Geriye kalan gıcırtı tarzı ses ise tahminimce sertleşmiş olan lastik takozların bağlantı noktasında temas ettiği şase yüzeyinden geliyor. Çünkü lastikler resmen tahta gibi olmuştu. Hiçbir şekilde esnemez artık bu takozlar.

Uygun zamanda tekrar sökerek alttan ve üstten takoz ile şase arasına elyaf tarzı bir parça koyacağım. Gres falan da sürülebilir ama ne kadar faydası olur bilmiyorum.

Benim araç 2005 model. Sarı renkli olan takoz bende çıkmadı. Burcun da dışı metal renkli ve paslanmaya başlamıştı.

9. uikaratas

uikaratas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Umut Karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Hocam bugün Hyundai Yıldırım servis şaşmazdan aldım yeni takozları. Sen de hala arıyorsan orada bulabilirsin bilgin olsun.
    Diğer servislerin hiçbirinde yoktu.

10. kartalacar

kartalacar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad Soyad:
    cem cem
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar cevaınız için çok teşekür ederim bulamamıştım inşallah çok pahalı parçalar degildir bende şaşmaza gidince oradan alayım saygılar...

11. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Benim erada arka koltukta otururken zayıf duyulacak şekilde tıkırtı vardı pandizot tarafında yerini kesin anlamamıştım servise söyledim orta koltuk emniyet kemerinin sabitleme yuvasında bulduklarını söylemişlerdi garantiden hallettiler.

12. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Burçları taktiktan sonra 8 ay geçti ve aracım şuanda 98 binde. 5000 km yol yapmışım ve o eski kronik seslerden eser yok. Sizlerlede paylaşmak istedim.

13. zeybek_efee

zeybek_efee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mesut
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Merhabalar,
    Benim getzde de arka koltuğa iki kişi bindiği zaman (arka kısım ağırlaştığı zaman) lokurtu-tıkırtı sesi azalıp vıcık vıcık diye sesler geliyor. Bu neden kaynaklı olabilir, ayrıca torsiyon nedir nasıl ulaşıp temizleyebilirim. Benim tıkırtılar ve vıcıklama sağ arkadan geliyor, sol arkada ses yok sanki yada az ses yapıyor ve ben farketmiyor olabilirim.
    Teşekkürler,

14. zeybek_efee

zeybek_efee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mesut
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Fikri olan var mı :(

15. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Gıcırdama torsiyon kısmından gelmektedir, aracın litfe alınıp torsiyon saplama vidaları çıkartılıp temizlenip yağlanması gerekir.

16. zeybek_efee

zeybek_efee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mesut
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Cumartesi günü belirtilen ölçülerde burçları tornada yaptırdım, uygulamada burçlar amortisör üzerinden geçmedi, tekrar torna ile burçların et kalınlığını hafifçe aldırdık. Taktıktan sonra iyice sıkıp denemeye çıktık. Lokurtu-tıkırtıdan eser yok ama bu sefer tok tok diye vurmaya başladı. Ustam boylarının uzun geldiğini söyledi. Dönüp tekrar sıktık ama yine aynı, yine civatayı sıkalım derken civata sizlere ömür :( Akşam olduğu için zorla yeni burçları söküp eskilerini taktık. Bu hafta sonu yine deneyeceğiz ama burç boyları uzun geldiği için çözüm olmadı. Haftasonu ustam farklı şekilde çözmeye çalışalım dedi, bakalım göreceğiz, yine yazarım. Burç boyuyla ilgili yorumu olan varsa lütfen paylaşsın.

Not: Lokurtu-tıkırtı kesinlikle burçla alakalı, sorunu tespit ettik. Torsiyonu da temizledik bakalım göreceğiz.

17. zeybek_efee

zeybek_efee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mesut
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Güncel,,,,,

18. zeybek_efee

zeybek_efee Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    Mesut
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar fikirleriniz benim için önemli, değerli yorumlarınızı bekliyorum :)

19. hyundaibra

hyundaibra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    ibrahim
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    bu mühendisler böyle de
    bizim ülkede niye bir hyundai kadar marka yok :( ona üzüldüm

20. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar, eğer benim verdiğim ölçülere sadık kalınıp burclar yapıldıysa aksaklık olmalıdır. Çünkü aynı ölçülerde burc yapıp 2 getze taktık, 1 takımda tamircime bırakıp başka getze uygulması için verdim. Burcları bizzat ben yaptım.

Verdiğim ölçüleri hassas ölçü aletleriyle ölçüm yapıp sonrada 10 ve ardından 10.2 mm ölçülerindeki raybalarımla çektim. Piyasada küsüratlı rayba bulunmaz çünkü özeldir. Bizim işimizin gereği bu denli özel yapıp raybalar mevcut. 6.35, 7.25, 9.30 mm ölçülerinde ve birçok raybamız var. Elimin altında 10.3 mm raybada var ama onu çekersem amortisör miline boş geçeceği için 10.2 mm olanı çektim.

Civata derken sanırım amortisör milinin üsr kısmına takılıp sıkılan somundan bahsediyorsunuz, çünkü o kısımda sadece somun var civata yada vida yok çünkü. Benim verdiğim burc boyu, Fabrikanın eski ve iyileştirilmiş olarak taktığı iki burc arasındaki oranda boy. Eskiler 39, iyileştirilmiş burclar 47 mm. He ben 49-50 mm olarak ölçü versem dediğiniz doğru olurdu. Sanırım aksaklık burcları yapan tornacıda...

Burc Ölçüleri ; Boy 45 mm, Delik 10.2 mm, Kalınlık 14.7 mm ( 14.8 mm olabilir. ). Burcun dış çapı verdiğim ölçülerden daha büyük olursa takozların deliğinden geçmez ve montaj esnasında sorun çıkarabilir.

Bu Sayfayı Paylaş