LPG KABLO

getz sis farı montajı (resimli )

'Getz Forum - Club' forumunda dved tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bu mümkün anacak çokta doğru bir durum olduğunu düşünmediğimden dolayı önü ayrı arka yı ayrı düğmelere bağlattım .

2. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    teşekkür ederim toplam maliyeti 180 tl

3. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    herkese çok teşekkürler arkadaşlar

bundan sonra getzime uygulayacağım adım lar sırası ile

1 ön göğüs kalorifer havalandırmaları ve kapı kolçakları boyama
    2 çelik jant lastik uygulama
    3 cam flimi ve hyundaiclubTR stickerleri
    4 krom kapı kolları montajı
    5 ön ve araka kapı kolonları değişikliği olacak tabii bütçe izin verdiği ölçüde

hepsininin fotoğraflarını çekip adım adım anlatmaya özen göstereceğim .

4. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    teşekürler ayrıca ilginiz için ayrıva teşekkürler :)

5. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    öncelikle aracınızın yeni özelliği hayırlı olsun..

sunu belirtmek isterim ki resimlerde görüldüğü kadar zahmetli bir iş değil..mesela tampon sökülmeden takılabilir ancak daha da zahmeti oluyor :D..baglantı tesisatı olmadasa cekilebilir ancak az-cok el beceriniz olmalı..göğüsün sökülmesi vs vs..ben cok fazla ugrasmadım elektiriği teypten almıştım.şimdi farlar açık olmasa da kontak kapalı da olsa sisler çalışıyor..

6. efemera464

efemera464 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hayırlı olsun güzel olmuş...

7. Çağlar Baykan

Çağlar Baykan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    70
    Ad Soyad:
    Çağlar
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    bende sonradan sis far taktırdım ve usta fazla ugrasmak istmediği için sizin dediğiniz gibi arka sis farına bagladı ön sisleride 2side tek düğmeyle yanıo fakat benim için tek olumsuz yönü arka sisler sadece farlar acıkken yandığı için ön sislerde sadece farlarla beraber calısıo park sis yapıpta gezemiorum ayrı ayrı calısması daha ii bence sırf park sis olayı için :)

8. BlueStratos

BlueStratos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Sis farı uygulamanızdan çok gereksiz yere sisfarı kulmlanımı hakkındaki doğru sözleriniz için tebrikler. Özellikle geceleri pırıl pırıl havada sırf görmemişin arabası olmuş modunda sisler açık gezenleri anlayamıyorum, daha doğrusu mantalitelerini anlıyorum da içimden geçenleri buraya yazamıyorum. Tıpkı başından beri karşı olduğum orjinalde olmayan zenon far olayı gibi. Moda oluyor sanırım bazı şeyler, ama mantık yok tabii kullanımında.

Sis farı, ileriye yönelik benim de düşündüğüm bir şey, tabii ki sadece sisli havalarda kullanmak için.
    Düzenleyen : BlueStratos

9. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    öncelikle teşekkür ederim dediğiniz de haklısınız çünkü ülkemizde sis farı nı gece yakmak çok ama çok yaygın herkes ya havalı oluyor diyerek yada niye koymuşlar ben yakarım diyerek kullanıyor. trafik yasasında kullanılması durumları yer alıyor ancak kimse sallamıyor tabi çünkü ülkemizde ne yazııki yaptırımı yok . trafik polisleri dahi yakıp geziyor. xenon far olayıda yeni bir moda, araçlara sonradan xenon far takılabilir ancak xenon farların da takılmasının belli kuralları var . xenon farlı aracın farları mercekli olmalı , ayrıca tam bilmememekle beraber 2000 model üstündeki araçlarda hem mercekli far hemde far yıkama bulunmalı. aksi taktirde tuv dan geçmiyor .

10. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Açıkcası durumu tek taraflı düşünmemek gerekli. Sis farlarımı bende gerekli durumlarda yakmak zorunda kalıyorum. Ama alışkanlık haline getirdiğim bir durum değil. Ki ülkemizde çoğu sokak, cadde, çevreyolu, otoyol tam anlamıyla aydınlatılmış halde değil. Bazı yerler öyle karanlık oluyor ki helede arabamızın far ampulleri H4 ise olağandan daha vasat aydınlatma sağlıyor. Hal böye oluncada kimse zarar görmemesi açısından ben sisleri mecburiyet doğrultusunda şehir içindede yakmak zorunda kalıyorum.

Allah korusun, bırakın maddi hasarlı kazayı bir insana yada canlıya vursak bunun vebali kimin olacak. Çok değil daha geçenlerde T4 metro hattı üzerinde Demirkapı mevkiinde zavallı amca trafik ışıkları çalışmadığı için kamyondan ezilmemek için kendini tranway hattına atıp tranway altında can verdi.

Kimi zaman otoyolları bırakın çevreyollarında öyle yerlerden geçiyorum ve geçiyoruzdurki bırakın aydınlatmayı gerekli yol çizgisi yada tabela dahi yok. Akabininde ülkemizin yolları köstebeklerin yaşam alanı gibi delik deşik.

He caka satmak için sislerini açanlar oluyor dahada fazlası sislere xenon kit taktırıp cakasına caka katmak istiyenlerde oluyor. Asıl bunlara anlam veremiyorum ben.

Araba aydınlatması üzerine biraz bilgisi olanlar enaz benim kadar bilirler H4 tipi ampuller H7 lere oranla vasat aydınlatma yaparlar.

Arabamı fazla kullanmadığım için performans tipi halojen ampul taktırdım ama ileride malesef bende xenon kit taktıracağım ister istemez, yoksa 100-200-300 lira xenon a vermek hiç istemem, ülkemizinde şartları belli.

11. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif
    sonuna kadar aynı fikirdeyim.

12. dved

dved Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

sizin söylediklerinizde ülkemizdeki diğer olumsuzluklar ve haklısınız da

ancak pırıl pırıl bir havada tem otoyolunda sis farlarını açıp gitmenin manası nedir ? yada şehir içinde ki ana arterlerde yakmanın ne gibi bir faydası vardır ?

sis farı ön tarafı sadece 1 veya 2 metre aydınlatır daha ziyade yan banketleri aydınlatır ve görmemizi sağlar.

yani görüşe çokta bir etkisi yoktur

h4 ampullerde haklısıınız sonuna kadar katılıyorum size ancak xenon kitleri mutlaka mercekli olmalıdır ayni normal fara takılmamalıdır. bu konuyla ilgili bilgileri geceucusu isimli siteden temin edebilirsiniz. saygılarımla

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Benim Araç Sizin Araçlara Göre Yüksek Kalıyor..Ne Kadar Ayar Verirseniz Verir Sisleri Yakmadan Görüş Çok Kötü Oluyor...( Sisleri Bir 5-10 Cm Yukarı Kaldırdımı Binek Araçların Farının Seviyesine Gelir) O Yüzden Sislerim Benim Normal Far Gibi Yolumu Gösteri..:Aytıca Gece Sis Yakmanın Gündüz Sis Yakmanın Kime Zararı Var Zaten...

Düzenleyen : Ersin Cerrah

14. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    H4 Farların Nasıl Vasat Durumda Olduğunu Görebilirsiniz..(Plakayı Saklamıyorum Satmak İsteyen Sahibinden.comda Satabilir Şöyle 16 Bin Fiyata Falanda Satabilrsinizhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif )

15. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    He caka satmak için sislerini açanlar oluyor
    dahada
    fazlası sislere xenon kit taktırıp cakasına caka katmak istiyenlerde
    oluyor. Asıl bunlara anlam veremiyorum ben.

Şehirler arası yollarda kimi zaman yolu ayıran yada belirleyen ne bir
    banket nede herhangi birşey yok bunların yanısıra yol çizgisi dahi
    olmayan yollarımız mevcut. Uzunları yakamıyorsunuz çünkü karşıdan geleni
    kör edercesine ışık saçıyor. Sislerin aydınlatması 2 farklı temel
    üzerine kurulmuştur.

*Sisi dağıtan

*Sis delen yani ileri aydınlatma sağlayan.

Yukarıda belirttiğim gibi yolu belirlemeye yarayan hiç bir şey
    bulunmadığında Getzlerdeki sisler çok işe yarıyor. Admire modellerindede aynı sisler mevcut. Coupe Fx ve Elantra modellerindeki sis farları ise deli yani ileri aydınlatma sağlamak içindir.

Farlardaki mercek icatı yeni olmadı kimi marka bunu kullansın yada kullanmasın. Standart olarak sunulmuyorsa opsiyonel olarak sunulsun. Mercekli farlar daha iyi aydınlatma sağlıyor ama el yapımınada 300 lira para verip yapılan işin resmi yolda bir garantisi yoksa ne diye yaptırayım yada yaptıralım. Orjinal olarak mercekli far kullanıcılara sunmuş olsa inanın çoğu kişi bunu seçecektir, bu kişilerin başındada ben gelirdim büyük ihtimalle.

Arabam daha yeni Tüv'den tek seferde geçti, far ampullerini Osram Nb ile değiştirdim. Far ve sis farlarını dijital olarak ayarlattırdım ve problemsiz kullanıyorum. Ki Tüv'de sis farlarının ayarına dahi baktılar.

Arabamı aldığımda farların aydınlatmamasından müzdarip oldum ve çok araştırırken geceucusu.com'ada üye olup bilgi edindim, el yapımı merceklere güven edemediğim ve xenon taktırmayıda ertelediğim için performans halojen ampullerle kullanmaktayım arabamı.

Xenon taktıran arkadaşlarda şehir içi far yükseklik ayarını en aşağı olacak biçimde kullanırlarsa kimseyi rahatsız etme

16. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ersincim işin diğer kısmı H4 tipi ampul kullanılan farlarda far aydınlatma kısmı olağandan daha büyük olduğu için ışık hedefi yaygın halde iletiyor.

Genel itibariyle H7 tipi ampullu farlarda far aydınlatma kısmı H4 tipi olanlara göre daha ufak olduğu için ışık fazla yayılmadan hedefe yani ileri doğru iletiliyor.

Babamın arabasındada benim arabamdada Osram Nb ampuller mevcut. Astra G serisinde kısa farlar H7 olduğu için çok iyi aydınlatıyor ki xenon kitine bile ihtiyac duyulmuyor. Hyundai modellerinde ise Elantralardada aynı biçimde H7 tipi ampul olduğu için çok güzel aydınlatmaktadır.

Buradaki en basit sonuç fabrikadaki mühendislerin sadee en iyiyi değil en makul ve basit yoluda beraberinde hem fikir olup üretmeleridir. Tıpkı Hyundai'nin lastik ve lastik ebatlarındaki uygun olmayan ölçüleri kullanması gibi...

17. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Erkan abi, bizim bu umraniye de 150-200tl e 2 yıl garantili su gecirmez xenonlar satıp montajınıda aynı fiyat içinde yapıyorlar. O yüzden son modle mercedesten(orjinal) tutun 3-4 bin tl lik araclara kadar herkeste xenon var. Bakıyorum bazıları hiç goz almazken( mercekte yok) bazılarıda sanki uzunları yakarak gidiyormus gibi etkiliyor ki önunu göremiyorsun o yuzden. Ben bu tunningcilerden birine gidip hem jant hemde bu xenonları sordum, hatta yerine sizin dediginiz gibi Osramappuleri kullansam nasıl olur die sordum. Adam aynen sunu dedi, aracına onu taksan kısaların uzunlar kadar goz alır dedi. Onun yerine 6000k lık bi bir ampulle xenon taktır, farın yuksekliğinide en dusuge getir, ozmn goz almaz dedi. Simdi dusunmuyor da değilim 150 tl e gidip 10 taksite 2 yıl garantili taktırmayı. Tek korkum milletin gozunu alması. Eger onun da dediği gibi farın ayarını asagı dusurursek goz almazsa taktırayım diyorum.

18. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kaancım, xenon halojen ampullerin hiç birisiyle bir tutulamaz aslında. Ama aldığın bilgiler içinde doğru olanı evet far ayarını en aşağı olacak şekilde konumlandırıp kullanılırsa karşıdan gelen kişilerin gözünü almaz. Ampul yerinden oynatıldığı taktirde dijital ve tam teknik cihazlarla tekrar ayarı yapılmasını ben şart olarak düşünüyorum. 6000 kelvinin ışık gücü 8000 likten daha fazla olacağı için ben kendi şahsımca 8000 Kelvin öneririm.

Keşke biz Hyundai kullanıcılarıda diğer markaların arabaları gibi şanslı olsaydıkta hazır yada orjinal mercekli farlara sahip olsaydık. Bir çoğumuz görüyoruzdur daha araba çıkmadan mercekli vs farları vs piyasaya çıkıyor. 90 model arabaların bile güncel farları vs mevcut.

Bu arada su geçirmez Alman malı diye arkadaşım arabasına taktırdı daha ay olmadan titreme oldu. Bu su geçirmez suda çalışır dedikleri xenon kitlerine kanmayın derim yada çok dikkatli olup araştırınız...

19. qaan88

qaan88 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Çok tesekkur ederim abi. Bu sene satıs patlaması yapan hyundai modelleri içinde yakında bu tarz urunleri de piyasaya da bulabilirz. Aslında birileri bir-iki konteynır era ve getz için orjinal mercekli farklardan ithal etse guney koreden, paraya para demez.

20. BlueStratos

BlueStratos Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Galiba bu aydınlatma işi biraz da kişiyle ilgili. Ben 125cc motosikletimin sıradan farı ile tamamen ışıksız köy yollarında bile önümü çok rahat görebiliyorum, zaten ortam kör karanlık oldumu mum ışığı bile olağandan daha fazla aydınlatır. Motosikletten sonra otomobilin aydınlatması bana hiç de az gelmiyor doğrusu. Rahmetli babam 40 yıl normal ampullü araba kullandı hiç far sorunu duymadım kendisinden. Bu arada evet zaten asıl lafımız keyfe keder ışıl ışıl bir şehirde araba kullanıp da sis farını yakana, zenonlarıyla normal ötesi parlaklık yapıp, aynalarımızda ya da karşımızda gözümüzü kamaştıranlaraydı. Ama ne acı ki o tip insanlar da böyle uzun uzadıya otorup okuyacak insanlar değil ki bu şikayetleri okuyup ders çıkarsınlar. Öyle tipler olsalar, yani karşılarındaki sürücüleri de düşünselerzaten yaptıklarını yapmazlardı.https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley6.gif
    Zenon taktıracaksanızda en azından gözü hassas sürücüler ve yayalar olabileceğini de düşünerek ayarlattırın farlarınızı hiç değilse.

Keyifli, kazasızsürüşler.

Bu Sayfayı Paylaş