LPG KABLO

Getz Radyatör Sistemi Sorunu.

'Isıtma & Soğutma & Klima Sistemleri Sorunları Ve Ç' forumunda SeçkinTürk tarafından 30 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Selamun aleyküm herkese iyi forumlar..
    Aracımda hava üfleme kademesini 4 e getirince ilk başta sıcak sonra oldukça ılık geliyor. aynı şekilde 3. kademede de yapıyor bunu. 2 de ve 1 de sıcak geliyor ama güçlü üflemiyor haliyle ... sıcak hava üflemesinde sorun olduğunu düşünüyorum çünkü başka getzde accent de aynısını göremedim.. kalorifer temizletelim dedik gittim usta boşa paranı almıyım motordan çıkıp radyatörün ALTINA giren boru soğuk bak dedi seni bi termostatına baktır dedi . Neyse aldık orjinal termostat değiştirttik. Hala alt boru soğuk üst boru oldukça sıcak. kaloriferci ustaya götürdük kardeşim radyatör tıkalı muhtemelen dedi temizlet istersen dedi. radyatörcüye gittik oda kardeşim termostat arızalı muhtemelen dedi abi dedim dün değiştirdik orjinal parçayla. olsun dedi arızalıdır belki dedi taktırdığın yere git bi baksınlar dedi tanıdığıymış zaten olmadı beni arasın falan dedi.. gittim termostatı taktırdığım yere. ordaki usta devirdaim pompasından dedi. tabi bu sıra alt boru hala soğuk.. termostat açmamış heralde dediğimde orjinal parçada bozuk çıkmaz dedi. devirdaim pompası+ işcilik 200 lira borcun olur dedi. açmışken trigeride değiştirirsen 320 lira olur dedi. saolun dedim çıktım (kırpmaya çalışıyolar gibi geldi).. Neyse bende sanayiden dönerken radyatör temizleyici sıvı aldım güvenilir bi abimin marka önerisi sonucu.. açtım evin önünde kaputu koydum sıvıyı. yarın radyatörü full boşaltıp, su koyup dolandırıp tekrar boşaltıp , antifiriz su karışımı koyup kapatıcam.. en ucuz yoldan bi deniyim dedim belki bi faydası olur diye..(radyatör temizleyici sıvı 20 TL sonuçta).. Merak ettiğim konu şu devirdaim yapmasa hararet yapmazmı.. şimdiden teşekkürler.
    Araç 2006 1.4 benzinli GETZ.
    ARAÇ FAN AÇIYOR..

2. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    termostad açık arızalanırsa motor devamlı soğuk çalışır ısınmaz , kapalıyken arızalanırsa motor hararet yapar. İlk aldığımda bizim getzde ısıtmıyordu hava bile üflemiyordu. Polen filtresini söküp kapağı kapatıp denedim baktım fön çeker gibi üflüyor mis gibi. yeni filtre altım taktım daha performanslı olmuştu başka şikayetim olmadı torpido arkasında bir söküp deneyin isterseniz tıkandımı performansı düşüyor

SeçkinTürk bunu beğendi.
  3. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Haklısınız ancak kalorifer temizletmeye gittiğimde adam temizlemiyim kardeşim boşa paranı almayayım bak bu radyatöre giren alt boru buz gibi termostatına baktır demişti.. o ısınırsa kaloriferinde ısınır dedi.. polen filtresini değiştirdiğimde onu etkilermi hocam ?

4. EmreFirat

EmreFirat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,085
    Ad Soyad:
    Emre Fırat BİLİCİ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Şimdi sıcaklık soğukluk olarak birşey diyemiyorum yanlış yönlendirmek istemem. Benim araç ısıtmıyordu , polen tıkalı olduğundan bolca hava ve ısı kaybı oluyordu çünkü tüm hava polen filtresinden geri dönüyor ileri geçmiyordu. Değiştirmeden önce torpido kapağını açın arka tarafında dikey kapak var çıkarın içerisinden polen filtresini alın kapağı tekrar kapatın boş kalsın içi öyle deneyin . Üfleme kuvvetinde ve sıcaklıkta artış olursa filtreyi yenilersiniz. gözle görülür birşey yoksa tekrar takarsınız

SeçkinTürk bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    @SeçkinTürk "motordan çıkıp radyatörün altına giren boru" zaten soğuk olması gerekir. Esasen bu radyatörde soğutulmuş suyu motora veren borudur.
    Siz, aracın içine doğru giren 2 adet boru var, yani kalorifer peteğine giden ona bakmanız lazım.
    Bu arada radyatör temizleyiciden sonra bir süre su seviyesini kontrol et. Malum kullandığın kimyasal eğer varsa tüm delikleri de açacağı için birkaç gün dikkat edersin.
    @EmreFirat ın dediği gibi polen filtresini de kontrol etmelisin.

SeçkinTürk bunu beğendi.
  6. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    yarın bi deniyeyim daha önce sökmüştüm polen filtresini.. sağolasın sonucu yazıcam..
    abi bugün kimyasal olan suyu tahliye borusundan aldım. BİLDİĞİN ZİFTTTTT...!! 7 8 kere 5lt suyla devirdaim şeklinde ben üstten koydum o alttan aktı.. rengi git gide berraklaştı ancak çok acil bi telefon geldi tıpayı kapatıp antifrizli suyu koyup çıktım.. en son akan su ilk akana göre tabiki daha berraktı ancak son akan su yani 7. de 8.de akan su hala azda olsa çamurumsuydu.. tıkanıklık açıldı diye düşünüyorum(varsa)...
    anlamadığım konu alttaki borunun soğuk olması gerekiyor ise , kaloriferci ve aynı zamanda ben hyundai servisiyim diyen adam neden "kardeşim alttaki boru soğuk termostatına baktır" dedi.. termostatımda problem olsa araç hararet yapar.. E devirdaim yapmasa drek hararet yapar diye düşünüyorum. en azından rolantide bile.. haksızmıyım ?? dediğiniz mantıklı geldi yani üstten sıcak gircek alttan soğuk şekilde motora gircek.. Doğrumu anladım..

7. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Doğru anlamışsın. termostat açmasa anında hararet yapar, açık kalsa motor ısınmaz.
    Sistem temizliğini yapmışsın. Bu arada kimyasal varken kalorifer sıcak konumdaydı değil mi?
    Bi de polen filtresini kontrol et bakalım düzelecek mi?

SeçkinTürk bunu beğendi.
  8. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    evet hava çok soğuk değilse 4.kademe sıcak soğuksa 2.kademe.. işim yoksa kapı önünde dikilirken 4.kademede sıcak açıp iniyordum araçtan.. sıvıyla yaklaşık 20 25 km yol yaptı..

ai_torcuk bunu beğendi.
  9. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    HOCAM POLEN FİLTRESİNİ SÖKTÜM FİLTRE YAPRAKCIK DOLMUŞ ÇALIŞTIRIR ÇALIŞTIRMAZ İÇİNDEN KOCAMAN 3 4 TANE KURU YAPRAK ÇIKTI.. ANCAK SICAKLIKTA DEĞİŞİM OLMADI. BU SABAH GİDİP KALORİFER PETEĞİNİ TEMİZLETTİM ŞUAN 4. KADEMEDE DE SICAK ÜFLÜYOR.. ESKİDEN AYAKLARA ÇOK İYİ GELMEZDİ ŞUAN ÇOK İYİ.. SORUN KALORİFER PETEĞİNDEYMİŞ..

10. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Hadi geçmiş olsun. Keyifli sürüşler.

SeçkinTürk bunu beğendi.
  11. SeçkinTürk

SeçkinTürk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    110
    Ad Soyad:
    Seçkin Yaşar
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    İlginize teşekkür ederim ustam işiniz gücünüz rast gele..

ai_torcuk bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş